Sari la conținut
HiFi Tech

Receiver vintage gigant


Andi

Postări Recomandate

Vine si asta acusi.  Un pic de rabdare.

Deocamdata vedeti cam cum e cu "fortarea la blana" a amplificatoarelor pe boxe de 4 ohmi. Si de ce puterea disipata este de 2-3 sau chiar 4 ori mai mare la aceeasi putere ascultata pe 4 ohmi in loc de 8 ohmi.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Shambala a spus:

"... cand intalnim o astfel de vaca buna de muls..."  - nu-ti aduci aminte ?

Sa caut postul sa iti dau linkul ?

Corect. Doar ca prezinti adevarul distorsionat. Nu ma mir. Suntem romani si asta ne ocupa tot timpul. 

Comentariul meu de atunci a fost unul pozitiv. Si atunci si acum apreciez interventia ta. Pe de alta parte, modul in care 'ridici la fileu' problema mi se pare foarte urat. In discutie nu exista inadvertente tehnice. S-a vorbit despre putere la modul general si despre dimensiunea condensatorilor. Unde sunt greselile alea impardonabile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact.

Cu tot respectul pentru cunoștințele tehnice ale lui @Shambala, chiar sunt curios ce greșeli tehnice așa de mari au fost spuse aici de ar trebui „să le fie rușine” participanților la discuție.

Și mie îmi pare foarte nasol modul în care Shambala a intervenit în discuție. Chiar se discuta civilizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, danM a spus:

Nope ! ”Impardonabilele” sunt la mine...ca ma straduiam sa te conving sa nu forjezi batranelul ala de Fisher pe boxe de 4 ohmi !😄

de vreo trei zile îl forjez la greu, n-are nici pe dracu, dacă i-or sări siguranțele până la urmă, asta e, e al meu 😄 

Prefer să forjez acest Fisher decât să forjez vreun actual de 15 kile cu specificații în 4 ohmi, adică genul cu care am deja suficiente experiențe

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar eu spun sa lasam in plm sicanele si sa ne concentram pe subiect.

Am inteles expunerea cu privire la condensatori. Ce nu inteleg este de de ce ai dat exemplul cu Technics, care A facut si face in continuare niste basini de amplificatoare. Da-ne exemplu cu Accuphase, Luxman, Pass etc, cu firme serioase adica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, danM a spus:

Andi, poate te potolesti si tu...daca tii la Fisherul ala !

Dacă se strică, se strică, asta e. Sună absolut superb. Acuma, ce să fac, să nu mai ascult la el, doar pentru că mi-a spus cutărescu de pe net că nu e ok? Eu îl am, cutărescu nu îl are. Eu aud ce poate, cutărescu habar nu are, el e cu ecuațiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exemplul Technics l-am dat pt ca la ei am vazut folosita acea solutie de amortizare. Am mai vazut la un amplif dar nu imi amintesc ce era asa ca nu am cum sa fac referire la el.

Incercati sa luati lucrurile asa cum le scriu, nu ca aluzii sau reclame ascunse.  Cand e cazul am sa prezizez aluziile  😁

Si ca idee, Technics a avut unii din cei mai buni ingineri din lume, indiferent cat ne plac sau detestam sculele lor.

Nu am ascultat dar exista un model de amplif vechi de la ei, care cica chiar merita un loc in hall of fame.

O sa caut si va zic care este. Cu mult inainte de explozia Technics-urilor de consum.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Andi a spus:

Dacă se strică, se strică, asta e. Sună absolut superb. Acuma, ce să fac, să nu mai ascult la el, doar pentru că mi-a spus cutărescu de pe net că nu e ok? Eu îl am, cutărescu nu îl are. Eu aud ce poate, cutărescu habar nu are, el e cu ecuațiile.

Suna absolut superb o p... 😂😂😂

Da, daca compari cu alte rasnite vechi gen Technics, etc, poate sa sune chiar bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine ca valoarea electrica - Capacitatea condensatorii de filtraj sa fie cat mai mare ?

Ei bine, nu.  Va fi intotdeauna un compromis in alegerea - constienta - a valorii C-urilor.

Pe de o parte un C cat mai mare este de preferat pt ca pe laga un filtraj  mai bun ofera si o rezerva mai mare de energie.

Pe de alta parte, cu cat C-ul este mai mare, cu atat (la fiecare incarcare) apar spitzuri de curent mai mari care se regasesc in masa, respectiv masa este "murdarita" de insisi condensatorii de filtraj care ar trebui sa o tina curata. 

La lampi si la amplificatoarele in cl A se foloseste ca solutie impotriva acestui efect o bobina [mare] inseriata cu condensatorul sau rezistente [mici] inseriate intre grupurile de condensatori.

Dar la un amplificator SS in cl AB sau B acest lucru nu prea mai este posibil, mai bine zis nu prea mai are sens, caci mareste neconvenabil rezistenta interna a sursei de alimentare, impiedicand-o sa dea tocmai varfurile de curent care asigura dinamica amplifiatorului.

Adica pe de o parte te chinui sa folosesti un transformator mai mare, cu sarma groasa in secundarele de putere, iar pe de alta parte pui rezistente in serie cu acea sarma...  Asa ca  de obicei se alege un compromis intre rezistenta interna a transformatorului si valorile conzilor de filtraj.  Sau  chiar alegerea anumitor serii de condensatori de filtraj - cu ESR mai mare.

Unii constructori pur si simplu si-au bagat picioarele in ea de masa murdara si au pus traf baban si conzi imensi considerand ca efectul pozitiv obtinut il intrece pe cel negativ.  Adevarul este insa ca o masa murdara se simte in sunet. 

 

Mai intreba cineva daca e bine sau nu de pus mai multi condensatori in paralel. Da, e bine, dar si asta are o limita, iar cand se depasesete acea limita, un cost. Am vazut aparate scumpe cu cate 20 de condensatori pusi "la zid", adica in linie (2 linii).  Problema care apare (pe ;langa aria mare expusa  vibratiilor) este de unde iei masa dintre ei, un traseu chiar ingrosat, lung de 20-30 de cm avand o rezistenta greu de neglijat, deci tensiuni parazite in traseul de masa care risca sa fie percepute.

Marea majoritate a amplificatoarelor actuale (cu tz, cl AB) sunt cu aIimentare diferentiala (+  0 -) deci au nevoie de minim doi condensatori de filtraj. Daca se regasesc patru, ori sunt legati doi cate doi in paralel, ori sunt cate doi pt fiecare canal.

O alimentare poate fi separata pe fiecare canal in mod "total", adica cu transformatoare separate, dar poate fi si cu un singur transformator, urmat de redresare si filtraj separat pt fiecare canal. Oricum este mai bine decat in cazul unei aliemntari comune pt ca daca semnalul pe un canal este mult mai puternic, si deci va trage mai mult curent, nu va descarca si filtrajul celuilalt canal. (filtrajele fiind separate prin cele doua punti redresoare).

Obs. - existenta a doua transformatoare intr-un amplificator  nu inseamna intotdeauna alimentare separata a celor doua canale. Au fost serii de Pioneer care foloseau doua transformatoare dar erau inseriate, cate unul pt fiecare ramura de alimentare (unul pt ramura + si unul pt ramura -).

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu o sa reactionez mereu in astfel de situatii. Am muncit 10 ani si numai eu stiu ce eforturi am facut ca sa am in sfarsit high-end si cand vine cate unul sa imi spuna ca nu stiu ce basini sinistre suna absolut superb, mi se ridica parul in cap!

Sunt prea harsit si batran ca sa mai accept ineptii de acest gen. Va rog sa latrati pe alte meleaguri, undeva unde va si cred eventual! 

Pffffff !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Cosmin a spus:

Eu o sa reactionez mereu in astfel de situatii. Am muncit 10 ani si numai eu stiu ce eforturi am facut ca sa am in sfarsit high-end si cand vine cate unul sa imi spuna ca nu stiu ce basini sinistre suna absolut superb, mi se ridica parul in cap!

Sunt prea harsit si batran ca sa mai accept ineptii de acest gen. Va rog sa latrati pe alte meleaguri, undeva unde va si cred eventual! 

Pffffff !!!

Ce sistem high end ai frate, cu boxele alea care leșină la 30 hz???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.