Sari la conținut
HiFi Tech

Receiver vintage gigant


Andi

Postări Recomandate

Acum 6 minute, ctzzzz a spus:

Andi, nu-ti cere nimeni asta, n-o lua asa. Dar nici sa reactionezi asa la orice parere contrara. Hai sa inceram sa fim cu totii mai toleranti, ca sa devina aerul mai respirabil pe aici.

Si Cosmin, (pe care il cunosc personal si nu inteleg cum in scris se transforma asa ciudat) are un stil nociv uneori, care pe termen lung ne poate face sa nu mai vrem sa intram in discutii si poate nici sa mai citim.

Pe bune, hai sa incercam sa purtam discutiile la un mod macar neutru, daca nu amical. Altfel, de ce intram pe forum, sa ne aratam doar frustrati? Nu vreau sa cred asta.

 

E foarte simplu. Aici sunt un personaj virtual, nemilos, neiertator, un mother-fucker. In real life sunt intelegator, rabdator si foarte calm. 😂

  • Haha 1
  • Sad 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa ascult sistemul lui Andi si al lui Cosmin. Va invit si pe voi sa veniti, care doriti, sa ascultati sistemul meu actual care din pura intamplare l-am inchegat. Boxele sunt Ingwar Sphis 290 Monitor, Pre Dynaco Pat 5, Power Denon POA 2200, Sursa Denon SACD A11.

Din punctul meu de vedere puntele forte ale sistemului sunt boxele si preamplificatorul. 

Va astept cu drag daca doriti.

Andi, Cosmin cand se poate va fac o vizita, daca se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, silviu2403 a spus:

Eu vreau sa ascult sistemul lui Andi si al lui Cosmin. Va invit si pe voi sa veniti, care doriti, sa ascultati sistemul meu actual care din pura intamplare l-am inchegat. Boxele sunt Ingwar Sphis 290 Monitor, Pre Dynaco Pat 5, Power Denon POA 2200, Sursa Denon SACD A11.

Din punctul meu de vedere puntele forte ale sistemului sunt boxele si preamplificatorul. 

Va astept cu drag daca doriti.

Andi, Cosmin cand se poate va fac o vizita, daca se poate.

Silviule poti veni cand doresti, eu sunt in concediu de relax si deconectare 2 saptamani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie musiu Robert, poti sa pui in rama ce urmeaza.

Ca sa va demonstrez ca eu nu am nimic personal cu niciunul, lansez o invitatie la concilierea oricaror dispute si sunt primul care regreta orice apelativ, caracterizare sau rautate la adresa oricarui user.

Mi-ar placea sa incepem sa ne vizitam reciproc, sa ascultam muzica, sa bem un paharel de ceva.

Suntem o mana de oameni manati de aceeasi pasiune si realizez ca nu merita sa ne ciondanim inutil. Mai mult am avea de castigat in urma experientelor comune, zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, Cosmin a spus:

Atentie musiu Robert, poti sa pui in rama ce urmeaza.

Ca sa va demonstrez ca eu nu am nimic personal cu niciunul, lansez o invitatie la concilierea oricaror dispute si sunt primul care regreta orice apelativ, caracterizare sau rautate la adresa oricarui user.

Mi-ar placea sa incepem sa ne vizitam reciproc, sa ascultam muzica, sa bem un paharel de ceva.

Suntem o mana de oameni manati de aceeasi pasiune si realizez ca nu merita sa ne ciondanim inutil. Mai mult am avea de castigat in urma experientelor comune, zic.

Cosmin, frumos ar fi sa ceri scuze direct lui Andi si lui Marian. Ai exagerat, stii tu pe unde. De acolo s-a rupt filmul. 

Eu sunt pentru armonie si intelegere. Evit pe cat pot sa ma cert. Am gresit fara sa vreau cu Shambala, mi-am cerut scuze. 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, dinica a spus:

Cosmin, frumos ar fi sa ceri scuze direct lui Andi si lui Marian. Ai exagerat, stii tu pe unde. De acolo s-a rupt filmul. 

Eu sunt pentru armonie si intelegere. Evit pe cat pot sa ma cert. Am gresit fara sa vreau cu Shambala, mi-am cerut scuze. 

 

 

 

Se pare ca e useless, nicio reactie din partea lor. Eu ma simt impacat cu mine in schimb, n-am nevoie de nimic altceva. Nu sunt un om ranchiunos, dar nici nu insist, daca omul nu vrea, e treaba lui.

Doar pentru informare,

Apropo de Marian, se pare ca tu Robert nu cunosti istoria sau o uiti. Primul care a atacat n-am fost eu. Toate au fost bune si frumoase pana mi-am cumparat eu Accuphase. Atunci a inceput urgia. Era pe vremea defunctului forum, cand gasca lui Jack era la putere si monopoliza forumul. Niciodata n-am putut intelege aversiunea acelor oameni fata de Accuphase si fata de cei care cumparau produse de la acest brand. Niciun alt brand nu a iscat mai multe atacuri, mistouri, jigniri la adresa posesorilor decat acesta. Daca spuneai de un alt produs cumparat de la Iura mai era cum era, dar cand venea vorba de Accuphase luau foc. Asta sa inteleaga si altii care ori nu stiu istoria, ori se fac ca nu inteleg, atunci cand afirma ca anumiti oameni au parasit fostul si actualul forum. Trebuie sa se stie ca la noi exista raci si ranchiune vechi, majoritatea cauzate de scule care nu erau cumparate de la Jack, om ce nu suporta concurenta.

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Trancotistul a spus:

Înțeleg! Ce nu înțeleg?!? Nu mi se pare ok să se comenteze despre persoane cate nu mai activează pe forum sau sunt cunoscute și nu au activat niciodată pe forum. Cred că nu e onorabil... Și nu ești singurul care turează motorul în gol...

Domnule draga,

Daca accept sa ma cenzurez uneori, afla ca cenzura se refera la limbaj si nu la informatia in sine. Tie poate sa ti se para sau nu ok, e strict problema ta. Eu ma exprim liber despre orice si oricine si accept sa se exprime oricine liber despre mine. In momentul in care voi fi cenzurat, voi declara atitudine comunista, ceausista si parasesc zona respectiva.

Asa cum nu accept sa mi se cante in struna, tot asa nu voi canta si eu in struna. Nu suport pupincuristii si nici nu sunt unul la randul meu. Imi spun sincer si deschis punctul de vedere.

Sper ca m-am facut bine inteles.

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cosmin a spus:

Trebuie sa se stie ca la noi exista raci si ranchiune vechi, majoritatea cauzate de scule care nu erau cumparate de la Jack, om ce nu suporta concurenta.

Nu cred ca ajuta cu nimic sa perpetuati aceste ranchiuni, acum si aici. Din afara, azi s-a vazut ca ti-ai revarsat niste resentimente.

Ok, nu stiu cine a avut in trecut dreptate, sincer din ce am citit in posturile vechi, nici atitudinea/limbajul lui Jack nu mi-au placut, dar azi ai redeschis nemotivat niste dispute reale sau imaginare. Hai sa depasim momentul si cum scriai mai sus, sa facem uitate luptele fara rost si fara final.

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, ctzzzz a spus:

Hai sa depasim momentul si cum scriai mai sus, sa facem uitate luptele fara rost si fara final.

Eu l-am depasit de mult. Problema nu e la mine ci la anumite persoane care poarta ranchiuna din cate se vede si mi-e teama ca nu o sa fie altfel niciodata.

Dar, repet, eu nu tin ranchiuna, primesc cu placere pe oricine doreste sa ascultam muzica la mine si merg fara probleme la oricine sa ascultam sistemul sau. Pentru mine asta inseamna in primul rand plus valoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, Cosmin a spus:

Apropo de Marian, se pare ca tu Robert nu cunosti istoria sau o uiti. Primul care a atacat n-am fost eu. Toate au fost bune si frumoase pana mi-am cumparat eu Accuphase. Atunci a inceput urgia. Era pe vremea defunctului forum, cand gasca lui Jack era la putere si monopoliza forumul. Niciodata n-am putut intelege aversiunea acelor oameni fata de Accuphase si fata de cei care cumparau produse de la acest brand. Niciun alt brand nu a iscat mai multe atacuri, mistouri, jigniri la adresa posesorilor decat acesta. Daca spuneai de un alt produs cumparat de la Iura mai era cum era, dar cand venea vorba de Accuphase luau foc. Asta sa inteleaga si altii care ori nu stiu istoria, ori se fac ca nu inteleg, atunci cand afirma ca anumiti oameni au parasit fostul si actualul forum. Trebuie sa se stie ca la noi exista raci si ranchiune vechi, majoritatea cauzate de scule care nu erau cumparate de la Jack, om ce nu suporta concurenta.

Cosmin, exagerezi. Hai sa fim corecti. Atacurile de care vorbesti, nu erau altceva decat un raspuns la provocarile tale. Tu apareai pe forum si incepeai cu povestea cunoscuta de toata lumea, adica: Accuphase sunt cei mai tari; Nu exista ceva mai bun pe lumea asta; etc. Nu ma intelege gresit, este dreptul tau sa scrii ce doresti, insa cand incepi cu o poveste ca asta, este normal sa te astepti la un raspuns de felul celui pe care il primeai atunci.

Sa zicem ca pot sa iti inteleg supararea de atunci, totusi, au trecut ani buni iar tu ai ramas prizonierul acelor vremuri. Jack si Marian nu activeaza pe acest forum, razboiul Naim vs Accuphase este istorie, nimeni nu a incercat sa te jigneasca, sa spuna ceva rau de Accuphase, cu toate acestea rascolesti rani vechi.

Pe Andi l-ai agresat complet gratuit. Revin, este dreptul tau sa ai o opinie, fa-o bre ca un om civilizat, pentru ca stiu sigur ca esti un asemenea om.TU poti aduce plus valoare acestui forum daca incerci sa fii mai putin impetuos. 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate se pare ca multi se autoevalueaza ca un fel de Titus Steel ai audiofiliei. Poate ca au ce impartasi dar in loc de asta prefera sa poarte discutii contradictorii, sa-i trateze pe ceilalti de sus si sa continue vendete in cel mai albanez mod cu putinta. Eu cred ca lumea asta e suficient de mare ca sa fie loc si pentru Jack si pentru Iura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin anii 90 s-au inventat termeni ca putere dinamică pe 4, 2, 1 Ohm. Ce ne facem dacă măsurătorile nu dau rezultate duble cu fiecare scădere de impedanţă a sarcinii? Cred că nu am fost înţeles ce am scris mai demult. Raportul ăla e doar un indiciu despre soliditatea construcţiei amplifului şi ne ajută să alegem boxele potrivite ca sarcină. Evident că unul cu raportul apropiat de  2/1 va presta bine şi pe 4, şi pe 8 Ohmi, iar altul, mai firav şi cu raportul mai mic, va suporta doar sarcini de 8 Ohmi

 

Editat de zal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adrian, atat timp cat la sarcini cu impedanta scazuta curentul prin trz finali aproape se dubleaza, temperatura pe finali creste foarte mult si chiar si partea de alimentare e suprasolicitata dupa cum ati explicat atat tu cat si @Shambala nu vad ce ar mai putea fi adaugat.

Ah, daca avem in vedere si varsta acelui receiver, poate daca s-ar fi refacut in intregime etajele finale si alimentarea.....ar fi mers poate cateva teste , mai mult de curiozitate pentru boxele alea.

Am vazut boxe de 4 ohmi care au portiuni in gama de frecvente redata unde impedanta scade si sub 1,5 ohmi. (zona 100 - 300 Hz)

Dar....daca maiestatea sa urechea audiofila decide ca se aude bine....atunci merge si-asa domle !

  • Like 1
  • Haha 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Oameni buni, la urma urmei toti suntem iubitori ai acestui sport. Fiecare individ are parerea sa proprie, este normal, dar sa respectam si parerile altora. Aici pe acest forum suntem din pasiune si nu uitati o treaba, nu va certati fiindca viata e scurta si cateodata numai apucam sa ne impacam......

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.