Sari la conținut
HiFi Tech

Receiver vintage gigant


Andi

Postări Recomandate

Chiar acum, Trancotistul a spus:

De la începuturile anilor 80 s-a trecut pe digital (mă refer la studiourile care contează) iar în 1986 a fost produs primul album integral în format digital. Muzica din studioul de înregistrări nu a ajuns pe piață decât prin intermediul benzilor analogice și dat marcate și înseriate. Formatul fără corp e susceptibil întotdeauna că nu este originalul din studio. Deci și prin urmare, la ce vă raportați atunci când afirmați că ascultați muzica identic cu ce e produs în studio?(asta e în primul rând pentru Cosmin) 

E foarte simplu: daca vorbim de Qobuz, ei au contracte cu casele de discuri care le pun la dispozitie fisierele master de studio. Daca vorbim de fisiere, descarcam direct de la casa de discuri respectiva. Daca vorbim de CD, SACD, cumparam editii audiofile produse de respectivele case de discuri. 
Crezi ca poti avea o garantie mai buna decat asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Cosmin a spus:

E foarte simplu: daca vorbim de Qobuz, ei au contracte cu casele de discuri care le pun la dispozitie fisierele master de studio. Daca vorbim de fisiere, descarcam direct de la casa de discuri respectiva. Daca vorbim de CD, SACD, cumparam editii audiofile produse de respectivele case de discuri. 
Crezi ca poti avea o garantie mai buna decat asta?

Există o certificare cum că qobuz pune la dispoziție fișierul original produs în studio? Mă îndoiesc. Maine apare alt serviciu de streaming care va pune la dispoziție altceva. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Cosmin a spus:

Acum vrei si copie dupa contractele lor? Wtf. Eu am facut test 1 la 1 cu album qobuz vs fisiere originale descarcate de la producator. La mine se aud identic. E suficient prin urmare pentru mine.

Stai puțin că nu sunt gică-contra, de unde ai fișiere descărcate direct de la producător? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Trancotistul a spus:

E un argument viabil până la o eventuală probă contrarie. Eu rămân Toma Necredinciosul dar sper din toată inima să fie așa! 

Evident ca nu pot garanta EU pentru EI. Tot ce am putut constata a fost ca urmare a comparatiilor 1 la 1, acolo unde am avut chef si am avut la indemana fisierele originale. Atata vreme cat se aude la fel, chiar nu mai conteaza altceva. Pentru douazeci si ceva de euro pe luna, am acces la o paleta enorm de mare de muzica, in majoritate foarte bine inregistrata. Un CD foarte bun costa dublu cat abonamentul pe o luna, deci, despre ce vorbim? 🙂
Ne convine sau nu, viitorul este streaming. Evident ca va ramane si segmentul de muzica pe suport fizic, cu sculele aferente produse in acest scop, dar va fi un segment de nisa.

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana una alta si pana va dati din nou la gioale eu as dori sa urez ”bine ati revenit pe forum !” urmatorilor domni :

- Trancotistul....Tibi, bine ai revenit !

- Marians....bine ai revenit !

- Dom” Brain bine ati revenit si....poate veti dori sa si ramaneti pe acest forum!

Cam astea ar fi singurele evenimente de retinut...pana in momentul asta! In rest...m-a cam luat cu dureri de cap.

Editat de danM
  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa incetam cu epopeea asta si cu faptul ca ne-o dam la gioale, etc...

Observ ca cea mai mare activitate este vis-a-vis de scule, device-uri, etc. Nimeni nu spune ce mai asculta, etc.

Am deschis un topic la Muzica unde sa treaca fiecare albume audiofile ascultate. V-a durut undeva, ca sa zic asa, preferati sa cititi si/sau sa scrieti aici.

Am reusit sa parcurg si threadul de la Galerie cu sistemele forumistilor, unde am constatat ca maxim 10% sunt poze/descrieri ale sistemelor si in rest multe latraturi ca de obicei.


Lucruri care ma fac sa cred ca cea mai savuroasa indeletnicire este ce si-a mai cumparat cutare si comentariile aferente. Muzica, da-o dracu, nu conteaza, mai importanta e capra vecinului.

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, normal ca am intervenit si iti spun si de ce: tu cunosti semnificatia cuvintelor pe care le utilizezi?

Cand spui “suna absolut superb”, pentru mine asta inseamna o tehnologie high-end. Daca trancotele suna absolut superb, atunci high end-ul este mai presus de absolut? Suna inter-galactic, sau cum sa ne mai exprimam? 😂

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteai să îți exprimi altfel părerea, nu în modul pueril în care ai făcut-o.

Nici nu prea înțeleg de fapt cu ce treabă ești tu prin thread-ul ăsta....

Încă ceva, acel Fisher ar costa aprox. 4000 de USD azi. 

Da, o sculă de 4000 USD chiar poate suna superb.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Cosmin a spus:

Eu zic sa incetam cu epopeea asta si cu faptul ca ne-o dam la gioale, etc...

Observ ca cea mai mare activitate este vis-a-vis de scule, device-uri, etc. Nimeni nu spune ce mai asculta, etc.

Am deschis un topic la Muzica unde sa treaca fiecare albume audiofile ascultate. V-a durut undeva, ca sa zic asa, preferati sa cititi si/sau sa scrieti aici.

Am reusit sa parcurg si threadul de la Galerie cu sistemele forumistilor, unde am constatat ca maxim 10% sunt poze/descrieri ale sistemelor si in rest multe latraturi ca de obicei.


Lucruri care ma fac sa cred ca cea mai savuroasa indeletnicire este ce si-a mai cumparat cutare si comentariile aferente. Muzica, da-o dracu, nu conteaza, mai importanta e capra vecinului.

Timp de vreo doi ani am scris despre muzică.  Dacă îmi aduc bine aminte tu doar erai distant. Și eu așteptam recomandări... Pe care mi le serveam de unul singur.... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Trancotistul a spus:

Timp de vreo doi ani am scris despre muzică.  Dacă îmi aduc bine aminte tu doar erai distant. Și eu așteptam recomandări... Pe care mi le serveam de unul singur.... 

Hai sa fim seriosi, forumul nu se reduce la mine si la tine. Daca eram “distant” cum spui, probabil ca exista un motiv. Asta nu inseamna ca nu ma interesa muzica, ci doar ca am fost mai concentrat pe a-mi pune la punct sistemul...

Dar nu e problema, nu ma deranjeaza daca scrii si tu dupa doi ani la threadul respectiv 😂

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, Andi a spus:

Puteai să îți exprimi altfel părerea, nu în modul pueril în care ai făcut-o.

Nici nu prea înțeleg de fapt cu ce treabă ești tu prin thread-ul ăsta....

Încă ceva, acel Fisher ar costa aprox. 4000 de USD azi. 

Da, o sculă de 4000 USD chiar poate suna superb.

Andi, credeam ca numai eu am un stil mai bolovanos in exprimare.....insa vad ca nici tu nu esti prea departe. Nu ii iau apararea lui Cosmin, care are si el partea lui de vina insa si tu prea o dai de gard. 

@Shambala are aparate de vreo 12-15k de euro (din care mai mult de jumate vintage) , ampliful meu ar costa la ora asta aproape 7000 USD, @Silviu a schimbat si testat per total aparate de zeci de mii de dolari si probabil ca mai sunt multi pe forumul asta care detin scule vintage scumpe....dar nu fac atata caz din asta!

Dupa cum bine a zis cineva....avem urechi diferite, gusturi audio diferite si mai ales camere de auditie diferite.

Oare ce-ar ajunge forumul asta daca fiecare ne-am bate cu caramida-n piept ?  Tot din cauze asemanatoare ne-au parasit si Bongiorno si Vio si Tudor.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, danM a spus:

insa si tu prea o dai de gard. 

Eu cred că tu o dai de gard. Am deschis doar un thread în care să discutăm despre receivere vintage. Ce drac am făcut de „am dat-o de gard”? Hai, zi.

Nu mai poți prezenta o sculă, că sar 10 să îți spună că e proastă.

Nu pot să spun că sună superb, că sar alți 10 să îmi spună că e de fapt o troacă și că am „dat-o de gard”.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, danM a spus:

Pana una alta si pana va dati din nou la gioale eu as dori sa urez ”bine ati revenit pe forum !” urmatorilor domni :

- Trancotistul....Tibi, bine ai revenit !

- Marians....bine ai revenit !

- Dom” Brain bine ati revenit si....poate veti dori sa si ramaneti pe acest forum!

Cam astea ar fi singurele evenimente de retinut...pana in momentul asta! In rest...m-a cam luat cu dureri de cap.

Multumesc si respectele mele !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Andi a spus:

Stați liniștiți, băieți, că mă retrag de pe forum. Nu vă mai deranjez. Scuze moa.

Andi, nu-ti cere nimeni asta, n-o lua asa. Dar nici sa reactionezi asa la orice parere contrara. Hai sa inceram sa fim cu totii mai toleranti, ca sa devina aerul mai respirabil pe aici.

Si Cosmin, (pe care il cunosc personal si nu inteleg cum in scris se transforma asa ciudat) are un stil nociv uneori, care pe termen lung ne poate face sa nu mai vrem sa intram in discutii si poate nici sa mai citim.

Pe bune, hai sa incercam sa purtam discutiile la un mod macar neutru, daca nu amical. Altfel, de ce intram pe forum, sa ne aratam doar frustrati? Nu vreau sa cred asta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar na, s-a intamplat sa iasa si ceva pozitiv din contrele nemeritate lansate de Cosmin la adresa lui @MarianS, l-a determinat pe om sa revina ca sa-i dea replica si uite, acum avem din nou un alt membru cu greutate printre noi. Ma bucur si pentru el si pentru @Trancotistul, oameni cu vechime si pasionati, pe care eu i-am citit aici, chiar daca n-am apucat inca sa ii cunosc personal.

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.