Sari la conținut
HiFi Tech

Receiver vintage gigant


Andi

Postări Recomandate

Acum 4 minute, Cosmin a spus:

Da’ ce sistem ai tu?  ca m-ai facut curios

E la Galerie. Stai liniștit, că e peste sistemul tău. Adică, pe bune, te lauzi cu piesele chinezești din Luxman și cu coreeanul ăla Aurender? Astea sunt high end??!!

Hai, man, că tu ai adus discuția în rahatul ăsta, deal with it.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Shambala a spus:

Au fost receivere vechi care sunau destul de bine. Demult.

Totusi, in mod evident nu puteau suna mai bine decat amplificatoartele stereo cap de serie ale acelorasi firme, caci si-ar fi canibalizat propriile produse.

Eu zic să mai studiezi. În perioada 75 - 80, când se desfășura cursa nebună a receiverelor, firmele de top investeau tot ce aveau mai bun în receivere. Erau prioritatea lor. Erau niște integrate cu modul de tuner încorporat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Andi a spus:

Eu zic să mai studiezi. În perioada 75 - 80, când se desfășura cursa nebună a receiverelor, firmele de top investeau tot ce aveau mai bun în receivere. Erau prioritatea lor. Erau niște integrate cu modul de tuner încorporat.

 

Acum 24 minute, Shambala a spus:

Au fost receivere vechi care sunau destul de bine. Demult.

Totusi, in mod evident nu puteau suna mai bine decat amplificatoartele stereo cap de serie ale acelorasi firme, caci si-ar fi canibalizat propriile produse.

  In perioada anilor 70, din cate am observat de visu la aparatele care mi-au trecut prin mana, receiverele sunau mai bine decat amplificatoarele stand-alone din aceeasi serie. Explicatia ar putea fi urmatoarea: posturile de radio aveau o transmisie de foarte buna calitate a sunetului, lansarile hit-urilor si albumelor se facea preponderent la radio, deci industria avea interes direct sa pompeze niste bani in aceasta directie, urmarea fiind "razboiul receiverelor", la inceput cu imbunatatirea partii de RF (plus implementarea diverselor tehnologii conexe - Dolby RF, Deemphasis, Quartz Lock, filtre LC in frecventa intermediara versus filtre fixe ceramice, etc, etc), pe urma partea audio de putere (cu al sau "razboi al watt-ilor"), implementarea fiind de regula mai buna la receivere, dintr-un motiv simplu de intuit: e mai ieftin sa fabrici un produs "all-in-one" decat trei - tuner, preamplificator si final. Economia obtinuta permitea o implementare de calitate la receivere si mai ramaneau si in castig. Deci concurau multe interese pentru a produce receivere bune. Parerea mea.

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Haha 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, Andi a spus:

E la Galerie. Stai liniștit, că e peste sistemul tău. Adică, pe bune, te lauzi cu piesele chinezești din Luxman și cu coreeanul ăla Aurender? Astea sunt high end??!!

Hai, man, că tu ai adus discuția în rahatul ăsta, deal with it.

Da’ scrie aici care-s componentele pliz, ca nu sap nu stiu cate forumuri acum 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iarasi o dovada de folclor urban.

Sa studiez zici -  hai sa o facem impreuna.

Deschidem schemele de la receiver - care vrei tu,   si de la ampliful stereo cap de serie al firmei si ne uitam la ele. Cate crezi ca vor fi macar cat de cat comparabile ?

LE - anii 70 - corect. . Atunci - si numai atunci (in special in a doua jumatate), au fost facute receivere care sunau destul de bine, am scris asta. Dar chiar si acelea erau simplificate fata de amplificatoarele stereo cap de serie. Nu ma refer la cele de 500-900 marci ci la cele cu adevarat scumpe.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu va recomand sa studiati TheVintageKnob, pentru sculele aparute in intervalul 70-80.

Sunt de acord ca receiverele de atunci erau facute cu simt mai mare de raspundere decat cele de acum.

Dar cu faptul ca erau mai bune decat amplificatoarele stereo dedicate, hai sa fim seriosi, nu cred asta nici in ruptul capului. De ce Luxman, care fabrica scule din 1925 nu a facut receivere peste amplifurile stereo dedicate? Sau Marantz, Akai, etc?

Iar produsele all-in-one au un singur avantaj: costuri mici de productie - adica insemnand direct calitate mai slaba - compromisuri multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cosmine, mai studiază. În anii 70, mai ales spre sfârșit, receiverele Luxman erau mai scumpe ca integratele lor. 

Citește Audio Technology sau Stereo Review de la acea vreme, pentru că ei disecau sculele astea: receiverele, așa cum am spus deja, erau aceleași integrate care erau comercializate separat, dar le adăugau module de tuner, pentru că radioul era principala sursă de muzică pe atunci. Apoi receiverele chiar au preluat conducerea în calitate, pentru că au fost câțiva ani extrem de populare și firmele au investit mai mult în ele.

Nu degeaba se spune că anii 70 au fost „golden age” ai hi-fi-ului. A fost atunci o perioadă nebună, o concurență fantastică, care oferă calitate mai multă în prețul X. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, Andi a spus:

E la Galerie. Stai liniștit, că e peste sistemul tău. Adică, pe bune, te lauzi cu piesele chinezești din Luxman și cu coreeanul ăla Aurender? Astea sunt high end??!!

Hai, man, că tu ai adus discuția în rahatul ăsta, deal with it.

Adica tu crezi ca ai piese non-chinezesti in ale tale? No way! Aproape toti fara exceptie comanda piesele in China, evident calitatea difera, in functie de conditiile impuse si de banii cu care ii platesc pe chinezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Cosmin a spus:

Adica tu crezi ca ai piese non-chinezesti in ale tale? No way! Aproape toti fara exceptie comanda piesele in China, evident calitatea difera, in functie de conditiile impuse si de banii cu care ii platesc pe chinezi.

Zero barat piese chinezești în boxele Kef Reference 107 sau receiverul Fisher.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Andi a spus:

Zero barat piese chinezești în boxele Kef Reference 107 sau receiverul Fisher.

Domnule draga, nu imi mai vorbi de trancote vintage, spune de scule contemporane care contin piese non-chinezesti. Si nu vorbim de boxe aici, ci de amplificatoare in speta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Andi a spus:

.... coreeanul ăla Aurender? Astea sunt high end??!!

Hai, man, că tu ai adus discuția în rahatul ăsta, deal with it.

Autorul articolului avea o parere destul de buna despre coreean ,...

..."Stiu ca pretul acestuia (5500 euro) nu este la indemana pentru majoritatea dintre noi. Din pacate asta inseamna high-end audio in prezent"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, brainsmartman a spus:

urmarea fiind "razboiul receiverelor"

Exact, războiul receiverelor a fost una dintre cele mai nebune curse din istoria hi-fi,-ului dacă nu cea mai nebună.

Dovada e că au rezistat testului timpului și că modelele de top se vând acum la prețuri care depășesc sculele high-end actuale. Și asta nu pentru că ar fi rare, că sunt destule încă, ci pentru că sunt super bune și au o construcție fantastică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Andi a spus:

Exact, războiul receiverelor a fost una dintre cele mai nebune curse din istoria hi-fi,-ului dacă nu cea mai nebună.

Dovada e că au rezistat testului timpului și că modelele de top se vând acum la prețuri care depășesc sculele high-end actuale. Și asta nu pentru că ar fi rare, că sunt destule încă, ci pentru că sunt super bune și au o construcție fantastică.

Pentru ca sunt mirobolante, sunt mult peste high-end, sunt ultra-high-end!

Cu parere de rau, dar ma retrag din acest debate, incepe sa urce peste nivelul meu de suportabilitate si sa coboare mult sub experienta mea audiofila. Succes la receivere! 😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, monty67 a spus:

Autorul articolului avea o parere destul de buna despre coreean ,...

..."Stiu ca pretul acestuia (5500 euro) nu este la indemana pentru majoritatea dintre noi. Din pacate asta inseamna high-end audio in prezent"

Așa, și? Păi nu ziceai tu că review-urile pentru tine sunt vax albina și că tu nu dai doi bani pe review-uri? Acum aduci ca argument un review? De ce, doar pentru că e scris de un amic de-al meu?

Hai să îți spun ceva, pentru mine nu contează în ce an sau unde e făcută o anumită sculă. Contează cum sună.

Tu ai intrat în acest clinci absolut stupid cu anul în care a fost produsă o sculă. Și ți-am răspuns pe măsura stilului tău de abordare.

Am încredere în Robert, pentru că știu ce sistem are, cum face testele etc., dar eu ți-am răspuns ție și metodei tale de abordare a problemei.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Andi a spus:

Așa, și? Păi nu ziceai tu că review-urile pentru tine sunt vax albina și că tu nu dai doi bani pe review-uri? Acum aduci ca argument un review? De ce, doar pentru că e scris de un amic de-al meu?

Hai să îți spun ceva, pentru mine nu contează în ce an sau unde e făcută o anumită sculă. Contează cum sună.

Tu ai intrat în acest clinci absolut stupid cu anul în care a fost produsă o sculă. Și ți-am răspuns pe măsura stilului tău de abordare.

Cred ca ma confunzi , eu doream sa aduc un argument la indemana in discutie , fara partinire ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Shambala a spus:

@ Dinica - nu prezint adevarul distorsionat.  Poate tie comentariul ti s-a parut pozitiv, mie mi s-a parut jignitor. Am facut si atunci o aluzie la nuanta ofensatoare a comentariului dar nu i-ai dat atentie.   Si imi pastrez parerea.

 

Shambala, imi cer scuze. Nu asta am dorit cu acel comentariu. A fost o gluma. Se pare ca una proasta. Incercam sa iti arat ca apreciez interventiile tale. 👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa vezi formularea din alt unghi, la care poate nu te-ai gandit,  unul cam asa: " A,  boul ala simpatic/cumsecade ..."    (exagerez putin pt a sublinia ideea)

Unii s-au amuzat copios.    Mie nu mi-a facut nici o placere.

In fine, scuze acceptate, subiect inchis.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Andi a spus:

Așa e, scuze, în schimbul incendiar de replici am pierdut firul celor care postau în thread.

Am tot cautat in threadul de la Galerie. Constat cu oarecare satisfactie (deoarece incepusem deja sa banuiesc asta) ca esti din tabara "maestrului" mini-Jack - sau mini-mufa. Asta da realizare "deosebita".

Trebuie sa citez aprecierea ta cu privire la sistemul lui Marian - singurul "audiofil" inchipuit si autodeclarat care a renuntat la Accuphase din motive altele decat cele financiare, din toata istoria audiofililor Accu, dupa ce a detinut un sistem de mare clasa cu componente ale acestui brand.

 

"Am avut şi eu ieri ocazia să ascult noul sistem al lui Marian, pe care şi l-a alcătuit cu ajutorul vrăjitorului Jack (un adevărat alchimist al sunetului, ce atinge - transformă în aur). 

A fost o experienţă eveniment, sunetul fiind absolut uluitor uneori, nu am mai auzit aşa o combinaţie de forţă şi delicateţe în acelaşi timp. Am trecut prin toate, de la Simfonia a 9a şi Korsakov la Anathema şi Queensryche. La multe pasaje derulam înapoi şi reascultam pentru că nu-mi venea să cred urechilor. La pasajele de vioară simţeai textura corzii de vioară în aer, parcă îţi venea să o atingi. Era practic atât o experienţă audio, când şi una vizuală. Mi se facea pielea de gaina. Nu ştiu ce-au făcut Marian şi Jack acolo dar consider că acel sistem trebuie cunoscut şi trecut în manuale ca referinţă."

Da, Jack este un mare vrajitor intr-adevar. A reusit sa convinga fraieri sa renunte la sculele lui Iura (cunoscatorii stiu bine ce spun) - adevarate aparate high-end, pentru sculele lui - adevarate mizerii promovate la greu cu marketing agresiv si mincinos - in speta scule britanice. Daca chiar nu ti-a spus-o nimeni, ti-o spun eu (ca ma doare-n bip de cont blocat, sters, etc - si cand zic asta nu ma refer la dinica pentru care am tot respectul ci pentru bizoni ca voi din gasca lui minimufa) un adevarat vrajitor (a se traduce profesionist si pasionat) este Iura. Jack nu este nici la degetul lui mic, el nu are nimic: nu are scule, nu are pricepere, nu are ureche, nu are nimic. Punct.

Daca acel sistem al lui Marian e o referinta, cu siguranta e o referinta in cea mai proasta mutare pe care a facut-o cineva ever. Mark Levinson faceau odata, repet, ODATA, scule bune. Tot ce e nou nu merita nici cea mai mica atentie. Da, il trec si eu in manualul de referinta al fraierilor care iau tepe pe bani multi!

Andi, am sapat acest thread de la Galerie si singurele postari ale tale sunt cele care comenteaza despre sistemele celor care au postat acolo. Ma gandesc ca sistemul tau este dintr-o alta galaxie, unde high-end-ul este ceva primitiv si ei au scule bazate pe fizica cuantica, din acest motiv moderatorii ti-au sters respectiva postare !!! :)))))))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa, era sa uit tocmai de vedetele vedetelor, super-star-urile din ograda lui minimufa: Naim.

Dinica, serios, eu vreau sa te platesc bine pentru reclama. Pentru reclama anti-Naim!

Daca exista vreun jeg mai odios, sinistru, mai bine platit in review-uri si mai mincinos decat Naim, va rog sa imi precizati. Am ascultat o singura pereche de pre cu power de la ei, una peste clasa medie, nu mai retin modelele ca nu imi incarc memoria cu prostii - ceva NAC, NAP, tac, pac si alte onomatopee - si am fugit cat m-au tinut picioarele. Rar mi-a fost sa aud asa mizerii.

Deci, domnilor, nu cumparati Naim ! Fugiti ca de dracu'. Duceti-va la un showroom cinstit si ascultati scule care merita luate in considerare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recitind ce am scris in primul post tehnic, despre puterea pe 4ohmi vs puterea pe 8ohmi cred ca mai trebuie cateva precizari.

Daca un amplificator este prevazut sa fct. pe o anumita impedanta, sau o anumiota plaja de impedante, ele sunt intotdeauna scrie clar pe spatele lui si in manualul de utilizare. 

Ca s-ar putea sa reziste si sa fct. si pe impedante mai mici (nu prea mult), nu mai este scris dar de obicei se intampla din doua motive. Odata pt ca proiectantii iau in calcul anumiti coeficienti de siguranta si in al doilea rand pt ca la curenti mari scade tensiunea in secundarele transformatorului de alimentare. 

Acest din urma fapt este de altfel folosit pe scara larga de proiectanti pt f f multe amplifuri din gamele mai ieftine sau medii, fiind un fel de "free meal" , obtinandu-se un dublu avantaj. Pun un traf un pic mai mic, deci mai ieftin,  acela cade in sarcina la curenti mari, etajul final primeste o tensiune mai mica si puterea de iesire scade pt moment, deci un soi de bucla de autoreglare. Care sigur ca nu poate salva orice scula supraforjata pe impedante mici, dar oricum, ajuta adesea la supravietuirea ei. Traful mai mic are si impedanta de iesire mai mare (rezistenta interna mai mare) deci iarasi un mic avantaj, nu permite curenti f mari de incarcare a condensatorilor, care nu mai murdaresc masa asa tare.

Toate acestea au fireste un cost, puterea de iesire se "autoregleaza" putin (sau mai mult la sculele mai modeste), deci dinamica scade sensibil la varfurile de putere repetate.

Pe de alta parte, trebuie subliniat ca boxele prezinta intotdeauna o imepdanta variabila cu frecventa, cu cateva minime si maxime in unele puncte.

Periculoase - sau macar dificile - pt amplificator pot fi minimile de impedanta prezentate in zona frecventelor joase, unde adesea sunt 1-2 puncte (frecvente sau mici intervale de frecventa) unde impedanta reala prezentata amplificatorului este sub jumatate din impedanta "nominala". Adica spre 3,2 - 3,7ohmi pt boxele de 8 ohmi si uneori chiar sub 2 ohmi (1,7-1,9ohmi) pt boxele de 4 ohmi.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cosmin, ha?

Sistemul meu e aici: https://www.hifitech.ro/forums/topic/5-sistemul-meu/?do=findComment&comment=46086

Mi l-am alcătuit eu. Nu știu ce probleme ai cu Jack. Sunt problemele tale. Nu mă privesc. Din punctul meu de vedere, e un tip foarte ok, am învățat multe de la el. A contribuit mult la promovarea audiofiliei în România, nu știu cu ce ai contribuit tu.

Nu știu, sincer, cum se compară sistemul tău, cu acele Triangle dubioase, cu sistemul lui Marian.

Cu Kef-urile mele, nu mai zic....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai ca pun eu acus’ poza, ca citesc si nu-mi vine a crede.

Deci trebuie sa spun, acum ca incep sa imi revin din stupoare, ca dai dovada cel putin de foarte mult umor negru.

Adica tu compari cutiuta aia de la Primare cu separatele varf de gama Luxman? Habar nu ai ce vorbesti prieten drag.

Hai ca m-am linistit, ma pregateam sa te felicit pentru sistemul tau cel situat peste al meu, dar nu mai e cazul. 😆😆😆

62D1263B-F4DC-4540-9FCE-78AC9862F0DA.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.