Sari la conținut
HiFi Tech

Receiver vintage gigant


Andi

Postări Recomandate

Nu am spus niciodata ca ale mele sunt cele mai tari. Eu am ajuns la aceasta formula dupa ani si ani de teste, experimente si batai de cap, cu aparate din multe branduri, nu de la un singur dealer.

Ceea ce mi s-a parut chiar deplasat insa a fost faptul ca receiverele basite de acum 100 de ani sunt comparate cu high-end-ul actual si ca amplificatoare pipernicite fara cojones (fara nimic de fapt) sunt comparate cu varfuri de gama de la producatori consacrati high-end. Nu ti se pare ca ceva nu e in regula sa emiti asemenea ineptii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, bizonu22 a spus:

Andi si Cosmin! (raspundeti cu prezent) la voi nu sistemele audio sunt problema sau ca sa zic asa veriga slaba sunteti voi. Cosmin tu ai iesirile tale din cand in cand (de genul ca tu ai cea mai mare plua, ca tu ai cel mai jmjmecher(cu doi de jm) sistem  iar Andi ca sa zic altfel e ok doar din cand in cand(90% e praf si se contrazice singur). Pace!!!

P.S. negative black e firma de condensatori?

Nu, e firma de negative foto expuse la lumina din greseala 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Cosmin a spus:

Aha, niciun doritor, a?

Sunteti viteji doar cand ca ascultati intre voi trancotele luate de la minimufa, dar cand e vorba sa va confruntati cu adevarul, bateti in retragere ! 😂😂😂

Păi m-am oferit, nu?

te rog doar ca atunci când sistemul tău va fi umilit, să nu vii cu scuze gen poziția lunii în raport cu pământul sau alinierea planetelor.

Ziceai că totul e matematică. Păi uită-te la matematica Kef-urilor și la matematica franțuzismelor tale și vei avea răspunsul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, Cosmin a spus:

Evident. Sunt dispus la orice comparatie. Scopul meu nu este nici pe departe sa ridic in slavi sistemul meu, ci sa se traga niste concluzii.

Dar sa stii ca eu tin mortis sa se compare cele doua high-end-uri. Nu de alta dar vreau sa spulber niste mituri formate de niste asa-zisi guru audiofili. Acum, sa ii vad pe fanii lui minimufa ce cojones au si daca au curajul sa infrunte realitatea.

Facem un eveniment HiFi Tech. Alegem niste ascultatori din afara acestei povesti. Asculta sistemele si voteaza in secret. Publicam rezultatul, plus un interviu cu ei. Ce spuneti?

PS: Sigur o sa fie cel mai citit articol.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si trebuie sa stabilim procedura de testare. In primul rand se vor utiliza aceleasi inregistrari. In al doilea rand auditiile se vor efectua la distanta cat mai mica una de cealalta. Apoi stabilim formatul si aici propun sa fie digital si as prefera fisiere, nu CD-uri sau SACD-uri; deoarece nu dispun de cd player. Inca ceva: sa nu fie discuri de test, sau demo. De acord?

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nu mă interesează ce fișiere sau cd-uri se vor folosi. Vreau doar să am Kef-urile și Fisher-ul și cablurile mele Kimber. Îl las pe Cosmin să aleagă ce vrea el în rest. Inclusiv să stabilească procedura de testare. Inclusiv albumele, whatever, mi se fâlfâie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Cosmin a spus:

Si eu folosesc un receiver Yamaha. Pentru filme este senzational, presteaza acceptabil si pe stereo. Dar atentie, am zis acceptabil, nu ma imbat cu apa rece. Un amplif vintage stereo bun il spulbera la capitolul muzica.

Exact. Nu compara un receiver actual care are nșpe mii de module și circuite, inlcusiv video (că astea distrug complet sunetul) cu un receiver din anii 70 care era practic un integrat cu un modul radio capsulat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Cosmin a spus:

Nici eu nu stiu inca, dar tin neaparat sa fii tu acolo si Viotubeamp.

Adu-i și pe BruceLee și VanDamme, mi-e indiferent. Hai să stabilim unde facem testul. Propun la mine. Am trei camere, te las pe tine să alegi. Propun la mine, deoarece din București vor fi mai mulți participanți, mai ales dacă îi vrei pe Robert și Viobio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Andi a spus:

Adu-i și pe BruceLee și VanDamme, mi-e indiferent. Hai să stabilim unde facem testul. Propun la mine. Am trei camere, te las pe tine să alegi. Propun la mine, deoarece din București vor fi mai mulți participanți, mai ales dacă îi vrei pe Robert și Viobio.

Cred ca nu ai inteles bine ce s-a discutat aici. Nu se va desfasura intr-o singura locatie, pentru ca nu e fezabil sa se care nimeni cu aparate grele si boxe mari. Echipa se va deplasa pe rand in cele doua locatii.

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Cosmin a spus:

Daca facem cu al tau, e din start raport inegal de forte 😂

Absolut, tocmai de aceea te las pe tine să alegi sursa, inclusiv albumele. Adică îți dau headstart.

Atenție, sper că ai înțeles, amplificatorul meu va fi Fisher-ul, nu Primare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Andi a spus:

Absolut, tocmai de aceea te las pe tine să alegi sursa, inclusiv albumele. Adică îți dau headstart.

Atenție, sper că ai înțeles, amplificatorul meu va fi Fisher-ul, nu Primare.

Deci, daca asta intentionezi, atunci ma retrag. De ce? E pierdere de vreme. Si bataie de joc. E ca si cum ai veni cu un trabant sa concurezi cu un Aston Martin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Cosmin a spus:

Deci, daca asta intentionezi, atunci ma retrag. De ce? E pierdere de vreme. Si bataie de joc. E ca si cum ai veni cu un trabant sa concurezi cu un Aston Martin.

Pe bune, asta e un fel de „țineți-mă că-l omor”. Fii atent, după ce vei asculta Kef-urile juma de oră, franțuzismele tale îți vor părea niște plasticuri din alea care se vindeau cu 3000 de lei în anii 90. Adică undeva la trei salarii la acea vreme, că nu vreau să te jignesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Andi a spus:

Exact. Nu compara un receiver actual care are nșpe mii de module și circuite, inlcusiv video (că astea distrug complet sunetul) cu un receiver din anii 70 care era practic un integrat cu un modul radio capsulat.

Cum anume distrug sunetul modulele video, prin simpla existenta ?

Discutam de un receiver conectat exclusiv pe stereo-front, cu o singura intrare, de cd-player.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Andi a spus:

Pe bune, asta e un fel de „țineți-mă că-l omor”. Fii atent, după ce vei asculta Kef-urile juma de oră, franțuzismele tale îți vor părea niște plasticuri din alea care se vindeau cu 3000 de lei în anii 90. Adică undeva la trei salarii la acea vreme, că nu vreau să te jignesc.

Eu n-am atacat boxele tale, pe care le consider chiar ok. Restul sistemului e problema.

Nu poti sa compari Primare, Secundare si alte Trancotare gen Fisher cu varful de gama de la Luxman. E ca si cum ai concura cu o caruta versus o masina de formula 1. Tu chiar crezi ca un audiofil autentic ia in serios asemenea comparatie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Cosmin a spus:

Eu n-am atacat boxele tale, pe care le consider chiar ok. Restul sistemului e problema.

Nu poti sa compari Primare, Secundare si alte Trancotare gen Fisher cu varful de gama de la Luxman. E ca si cum ai concura cu o caruta versus o masina de formula 1. Tu chiar crezi ca un audiofil autentic ia in serios asemenea comparatie?

Tocmai de aia, ești foarte sigur pe sistemul tău. Hai să facem comparația. Adu pe cine vrei tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.