Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare upgrade boxe


piffs

Postări Recomandate

Am pus special 2 piese cu dinamica total diferita.

Toba mare a Tinei nu are nimic sub 80Hz, pe cind la Simple Minds, are o octava mai jos.

M-as mira ca Virgin Records, sa masterizeze pentru "ascultare in masina", sau sa faca masterizari preferentiale...

Probabil pentru tine o piesa cu dinamica buna inseamna ceva care suna TARE, cu un crest factor foarte mic sau aproape inexistent.

Dar, cum spui tu, fiecare cu gustul si subiectivismul lui.

Poti pune o piesa care tu spui ca suna bine si e corect masterizata din punctul tau de vedere?

M-ai facut curios.

Uite o piesa din 1980 masterizata foarte foarte bine din punctul meu de vedere, sunet curat si frumos cu dinamica foarte buna, un crest factor de minim 6-9db si preponderent de 12-15db:


Donna Summer Running for cover 1980 flac


Si o MIZERIE, tot din punctul meu de vedere, o piesa ce nu are mai deloc crest factor, suna inghesuit, si prost:


Zucchero Baila morena flac


Ambele facute din cd-uri originale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DJ - iar incepi bre cu toba si bas sub 45 hz?

Impactul cel mai de jos al tobei ajunge la 50 hz.

Sunt putine inregistrari unde basul coboara sub 40 hz. Inginerul de sunet taie partea asta si se concentreaza pe zona importanta pentru ureche. Te las pe tine sa descoperi care ar fi. ;)

Sub 60 hz vorbim de vibratii, nu de sunet in sensul obisnuit al cuvantului. Nu mai spun ca multa lume confunda mid-basul, scos in evidenta de inginerul de sunet , cu basul profund. Este un efect psihoacustic des intalnit pe inregistrari.

the-frequency.thumb.jpg.ec8085d4ed4e9c6837dadcddd1bf347b.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Robert ,legat de ce ai auzit discutind ,sa stii ca cei doi oameni aveau dreptate,pe multi din noi ne intereseaza cum poti obtine acelasi rezultat dar cu topologii diferite,sunt provocari tehnice pentru cei pasionati de electronica,eu cred ca la asta se refereau cei doi interlocutori,aici este frumusetea acestei pasiuni.

.

 

Ce voiam sa spun in comentariul meu. Oricare ar fi solutia tehnica, pana la urma este vorba de sunet, nu de lampi sau tranzistoare. Ca doar nu construiti bijuterii de agatat prin casa. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac diferenţa între un electronist care spune că nu e interesat de sunet şi un electronist adevărat care chiar creează scule adevărate. Eu cred că oricine poate citi pe Internet interviuri, istorii, recenzii etc cu diverşi electronişti din cadrul unor companii privind modul în care au creat anumite aparate, cum le-au gândit, ce au încercat să facă, soluţiile pe care le-au implementat - cele mai multe dintre acestea ar intra în mod sigur la categoria "ulei de şarpe" pentru electroniştii de elforum, adică ăia care "nu sunt interesaţi de sunet".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dinica, depinde foarte mult de genul muzical, de toba mare folosita, si de ce vrea omul de la butoane sa faca (asta in mod special).

Am lucrat citiva ani ca om la sunet (sa nu zic sunetist) si stiu citeva chestii esentiale.

Un sunetist daca vrea sa scoata kick-ul in fata o poate face foarte usor la fel cum poate taia "toba mare" cu un low cut sau o atenuare ori o compresie agresiva.

Uite daca tu imi spui ca piesa asta nu are nimic sub 50Hz veniti din toba mare, eu am sa spun ca nu ai dreptate...

Si o pot demonstra cu spectru audio.


Andrea Zonn Better be home soon wav


Tine cont ca piesa este luata din un CD audiofil, adica aceasta colectie:


http://www.ebay.com/itm/BEST-AUDIOPHILE-VOICES-SELECTION-24Bit-Remastering-Alison-Krauss-Andrea-Zonn-/191802758610?hash=item2ca855d5d2:g:EScAAOSwx-9Wuhd8


Asculta te rog piesa si confirma-mi ca piesa nu contine nimic sub 50Hz cum spui.

Eu nu mai iau dupa grafice postate sau reguli impuse de anumiti sunetisti, ci ma iau dupa ce aud la ureche, si permite-mi te rog o intrebare:

Daca spui ca sub 60Hz sint vibratii si nu sunete in adevaratul sens al cuvintului, de ce se fac boxe care redau de la 30Hz sau chiar mai jos?


Este o intrebare cit se poate de serioasa si as dori un raspuns curat la intrebarea mea, multumesc.


MarianS, nu doresc sa intru in polemici cu nimeni, eu incerc sa discut ceva serios cu Dl Dinica, pentru ca avem ce discuta.

Doresc sa inteleg exact cum defineste dumnealui sunetul prin personalitatea dinsului.

Vreau sa inteleg anumite chestii prin mai multe pareri.

Vreau sa inteleg ce ii place audiofilului, ca sunet, pentru inceput.

Cum vrea el sa sune muzica, aparatele.

Apoi aparatele, si celelalte ce tin de scule.

Mai pe scurt, vreau sa ma familiarizez cu audiofilia, si nu este o gluma.

Oricine poate intra in discutie, mai ales ca vad ca sint oameni care stiu ce inseamna sunetul de calitate.

Incerc sa inteleg cum este perceputa audiofilia prin urechile altora, pentru ca mai multe pareri sint mai bune decit una singura.

Nu am revenit pe forum sa fac niciun misto, de nimeni, cu nimic, mi-am cerut scuze pentru cele intimplate inainte, sper ca exista toleranta si intelegere in rindul comunitatii de aici.

Chiar doresc sa discutam civilizat, discutii constructive, si ce tine de sunet in mod special.

Multumesc de intelegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adică după ce ne-ai făcut de rahat pe elforum şi ne-ai batjocorit în ultimul hal ca un nesimţit, acum faci pe politicosul şi apelezi la toleranţă. Fuck off! Iar de schimbat, te-ai schimbat pe dracu', vii cu aceleaşi texte cu care ai venit de fiecare dată, răsuflate şi plictisitoare.

Eu chiar fac apel la colegi să nu-ţi mai răspundă, pentru că orice îţi răspund ei aici va fi reprodus şi batjocorit pe forumul ăla de rahat elforum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa intelegeti ca ce a fost a fost, imi pare rau, am gresit.

De cite ori este nevoie sa imi cer scuze?

Ce discut aici discut aici, celalalt forum este celalalt forum, si nu are legatura cu ce este aici.

Doresc sa discut civilizat cu toti colegii de aici, multumesc de intelegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata ca invat ceva nou. Niciodata nu e tarziu. Am ascultat vreo doua ore niste monitoare de studio, dar, sorry .......................... n-au plescait si suna f.clar.

Daca monitoarele de studio au astfel de defecte, nu ma mira ca multe inregistrari actuale suna de la prost la sinistru.

Observ multe discutii despre cate un instrument, ba o toba, ba chitara bas sau altul. Dar muzica unde este?


E adevarat ca la inceputul anilor '50, fondatorii firmelor Advent si KLH decretau ca incinta inchisa este nec plus ultra, dupa cum se observa, azi predomina cu peste 80 - 90% incinta BR. Daca e bine sau rau, asta e o problema discutabila, mai ales ca oamenii fac si alegeri gresite de multe ori, mai ales cand sunt directionati catre o alegere ce convine intereselor comerciale.


O precizare: o incinta inchisa poate fi proiectata astfel ca pe bas sa aiba o umflatura a caracteristicii de frecventa care se traduce intr-un sunet bubuit.(vezi "biblia" lui Dickason pentru documentare serioasa si rapida ).

Un woofer pentru incinta inchisa are, de obicei, un Fs destul de mic, si, indiferent de acordul incintei va reproduce cu atenuare acceptabila o octava sub frecventa de acord a incintei ( pentru ca panta caracteristicii nu este f.abrupta, si, un corector de ton obisnuit, sau loudnessul poate impinge wooferul la linearizarea caracteristicii in zona basului.


O incinta cu caracteristica f. lineara, are un woofer cu SPL mic, care, nu are multe microdetalii, ceea ce face ca incinta sa aiba un sunet mai tern, cu un timbru cu mai putine armonici, astfel ca incinta nu se individualizeaza prea mult. Cum fiecare are gustul si placerea sa proprie, se poate alege din oferta de piata care este suficient de bogata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului ci indreptarea lui. Eu sper ca djleco e sincer si nu o sa mai creeze problemele arhicunoscute. Nu ne apucam acuma sa taiem vitelul cel gras dar hai sa nu-I dam in cap.

@ Andi, forumul ala nu e deloc de rahat, dimpotriva. Ca acolo se intimpla derapaje cum se intimpla si aici e alta poveste dar asts nu defineste acel forum si nici pe marea majoritate a membrilor sai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Gabywo,


Una e sa nu ai, din nastere, o piesa cu bas relevant, alta e sa fie o inregistrare limitata la trecerea pe suport comercial, si, alta cand inginerul de sunet nu este profesionist!

Si mai e o problema: multi bat campii de cum ar trebui sa sune muzica, doar ca habar nu au cum a vrut compozitorul sa interpretata muzica lui.

Sa nu uitam ca una din legendele "audiofile" dinainte de lovilutie, mai ales la cei ce se puteau lauda cu echipamente luate din Comturist, era sa asculte cu corectorul de ton la maximum + Loudness :crazy: !!! (cunosc bine situatia ! ) Specia asta nu a disparut, si, s-a diversificat dupa aparitia si raspandirea subwooferului, a manelelor si a kickbasului sub scaunul melteanului din BMW-ul sau Mertzanul SH adus direct din Germanika!.

Din pacate trendul a prins si la multi asa-zisi audiophili, unii chiar afoni (am intalnit destui!), care stiu mai bine ca orice profesionist CUM trebuie sa sune muzica, astfel ca un inginer de sunet bun, un interpret sau chiar compozitorul sunt IMENSI nimeni pe langa inteligenta sa dotata cu urechi supreme! :crazy::lol:

Mai ia in considerare si imensul ego al acestei categorii atotstiutoare ( din pacate si putin cunoscatoare exact a ceea ce trebuie - marturie sta modul cum ii influenteaza, extrem de usor aiureli comerciale sau de net ).

Dar sa nu uitam ca, de la o varsta, nici realitatea nu trezeste oamenii din reveria in care se complac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DJ - iar incepi bre cu toba si bas sub 45 hz?

Inginerul de sunet taie partea asta si se concentreaza pe zona importanta pentru ureche. Te las pe tine sa descoperi care ar fi. ;)

DJ, inginerul de care iti povesteam in comentariu se numeste mp3.

Nu m-am putut abtine! :P


VTP - exprimarea mea legata de monitoarele de studio a fost constient fortata & colorata.Despre monitoarele de studio se spune ca au un tuning-ul revelator (corect) al sunetului.Problema este ca si in cazul monitoarelor de studio sunetul difera de la o boxa la alta. Apoi cum naiba sa auda inginerul bas corect sub 60 hz pe niste monitoare cu un woofer de 7''.

Situatia ciudata este ca la auditii indelungate pe monitoare de studio unii se plang de dureri de cap. Intrebati, raspund cam la fel, sunetul o idee exacerbat pe inalte (nazal, plescait). Aici ma refer strict la cei ce pot auzi intregul spectru audio.

Apropo de cele doua ore de auditie a unor monitoare de studio; nu cunosc varsta dumneavoastra exacta, insa dupa cum bine cunoastem amandoi, sansele sa auziti intregul spectru audio scad odata cu inaintarea in varsta. ;)


Gabywo - in cazul Dianei sunetul este manarit constient; vocea este trecuta prin filtre, mid-basul este unflat. Un sistem corect iti va arunca toate acestea direct in ureche.\

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseară în Hard Rock Cafe, în compania unui Mojito şi a unei trupe live cu muzică de rahat dar cu sunet foarte ok, mi-am confirmat din nou cât de apropiat de sunetul live e sistemul meu actual. Nu tremurau chiloţii pe mine nici de la bas, nici de la infrabas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Nu o sa scapi in veci de obsesia cu basul si infrabasul de club,pacat ....asa nu o sa poti judeca NICIODATA un sunet bun,o incinta corecta,un amp care lucreaza bine,pentru tine daca nu vibreaza chilotii pe tine nu e basul bun.

Tu in primul rind trebuie sa incepi sa-ti educi auzul .

 

Vio, nu ai inteles ideea mea.

Mie imi place bass-ul plin, din toba mare, bas gen Simple Minds, Pink Floyd, Metallica, etc.

Nu imi place bass-ul sec, lipsit de "grasime".

Fiecare cu preferintele lui, gusturile nu se discuta.

Si, nu-mi spune ca simple Minds, Floyd, Metallica, fac muzica de club, ca vorba aia, stim amindoi ce si cum.

Culmea, muzica de club are bass prost, mai ales house-ul si comercialele actuale, asta ca tot ai adus clubul in discutie.

Din 2009 m-am lasat de club tocmai pentru ca nu mai suportam muzica proasta care se cerea (comercialele de 2 lei care azi sint in top 10 si miine nu iti aduci aminte cum se numea piesa).

Am revenit sa pun mucica in club, tocmai ca acolo unde prestez am aparate inchiriate (unul dintre patroni fiind prieten vechi si bun de-al meu), nu pun decit muzica veche, din anii 50-60 pina in maxim 2000, preponderent 70'S-80'S, adica muzica cu care am copilarit.

Culmea stii care este, ca in club prin natura incintelor duse acolo, nu am nimic sub 47Hz ca vrecvente joase, incintele de bass (kickbass mai bine spus) fiind acestea:


http://www.outline.it/products/pdf_eng/Minibass%20&%20Stackbass.pdf


Nu am nimic impotriva muzicii actuale doar ca nu este pe gustul meu, prefer sa ascult chestii genul celor de mai sus, si muzica soft, ambientala, blues, care ma calmeaza si imi da randament la lucru.

Ma surprinde faptul ca la penultima intilnire avuta la tine cind am ascultat acele incinte albe mari cit sifonierul cu un coaxial de 15 inch (nu mai stiu exact cine le-a facut), si am ascultat unul din amplificatoarele pe tuburi, si a aparut bass-ul acela jos sub 45Hz, ai spus Da, asta e grasimea care trebuie!.

Daca nu ma insel era chiar un amplif pe tuburi al tau, care presta foarte bine pe partea de sub 50Hz, iar piesa era asta, o piesa foarte dificila pentru amplifuri care nu stau bine la IMD, se "gituie" imediat saxofonul pe un amplif slab:


Ginger Tunes Wave flac

 

DJ, inginerul de care iti povesteam in comentariu se numeste mp3.

Nu m-am putut abtine! :P

 

Nu ma supar, inteleg momentul, dar hai sa lasam mistoul deoparte si sa discutam serios.

Sint Mp3-uri care suna destul de bine daca sint facute cum trebuie.

Iar la compresia Mp3 nu se pierde zona de joase si subjoase prin compresie ci partea din spectrul superior audio.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CPT sa nu crezi ca am uitat motivele pentru care ai fost banat acum ceva timp.

Tine cont de faptul ca persoana ta a fost neagreata aici si nu un cont cu un anume username.


Asa ca ai foarte mare grija la cum te comporti de data aceasta, poti considera ca ti-am dat o a doua sansa si nu te-am banat direct cum ai reaparut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru intelegere! :clap:

Am inteles ca nu am fost agreeat si incerc sa devin o persoana agreabila.

Tocmai, incerc sa evit orice discutie aiurea, sau comportament necivilizat, chiar daca unii colegi au inceput direct cu provocari asupra mea, eu imi vad de treaba, si incerc cit mai mult cu putiinta sa nu raspund provocarilor.

Poate cu timpul, oamenii vor intelege ca nu sint chiar o oaie neagra, cine ma cunoaste stie ca nu sint un om aiurea.

Nu vreau decit pace si discutii frumoase din care cu totii sa putem invata cite ceva.

Si eu pot invata multe de la voi si de ce nu si unii colegi de aici, pot invata si cite ceva de la mine.

Va salut pe toti cu respect, si haideti sa uitam trecutul.

Regret cele intimplate in trecut.

O Duminica frumoasa va doresc, eu ma delectez cu niste mucica 80'S, Italo Disco.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place bass-ul plin, din toba mare, bas gen Simple Minds, Pink Floyd, Metallica, etc.

Nu imi place bass-ul sec, lipsit de "grasime".

 

Îmi cer scuze că mă amestec, dar Metallica ( Ulrich ) mi s-a părut întotdeauna cu unul dintre cele mai seci sunete de tobă mare ( și neplăcute pentru mine ). Bas gras de tobă mare are Bonham, de exemplu ( în opinia mea ).



">https://www.youtube.com/watch?v=WM8bTdBs-cw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place bass-ul plin' date=' din toba mare, bas gen Simple Minds, Pink Floyd, Metallica, etc.

Nu imi place bass-ul sec, lipsit de "grasime".[/quote']

 

Îmi cer scuze că mă amestec, dar Metallica ( Ulrich ) mi s-a părut întotdeauna cu unul dintre cele mai seci sunete de tobă mare ( și neplăcute pentru mine ). Bas gras de tobă mare are Bonham, de exemplu ( în opinia mea ).



">https://www.youtube.com/watch?v=WM8bTdBs-cw

 

Am citeva intregistrari cu baietii unde toba mare suna bine rau (gras), una este versiune live.

Exact piesa pusa de tine (One) este una dintre cele cu bass gras, cum imi place mie


Metallica One flac


Si tot ei, dar o piesa care suna SEC, slab calitativ ca master, deci se mai intimpla si la case mari...


Metallica My friend of misery flac

La one imi place cum suna toba mare, la My friend of misery, NU...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Gabywo,

- nu e simplu sa inregistrezi cu timbrul corect si real nici o sursa! Ce sa mai spunem daca ascultam Yma Sumac? Gasiti pe YouTube inregistrari interesante. Prin '47 - '48 studiourile RCA cautau inca un microfon capabil sa inregistreze corect toata vocea ei.

- e pacat ca legiunile de arhangheli audiofili s-au intzepenit la Diana Krall! Mai sunt multe alte voci interesante. Si apoi, frumoasa blonda nu e cam trecuta? :twisted:


@dinica,

- ce se incearca la monitoarele de studio este reproducerea cat mai corecta a timbrului, pentru ca indiferent de destinatie, fiecare incinta ae timbrul sau, mai aproape sau nu de realitate;

- daca toate incintele ar avea stric acelasi timbru, pe piata ar ramane un singur producator;

- referindu-ne strict la cei care aud linear intregul spectru audio (20 - 20.000 Hz), ar trebui sa cerem relatii la sugari si prescolari pana in 2 - 3 ani. Curbele F-M ale fiecaruia arata ca sensibilitatea urechii scade incepand de la capetele benzii audio, dar perceptia ramane, indiferent de varsta, cu o atenuare variabila de la persoana la persoana. De asta sunt interpreti, ingineri de sunet sau melomani si la varste inaintate, ba, primele doua categorii avand demonstrate rezultate mai bune decat multi cu 2 - 4 decade mai tineri, in foarte multe din cazuri.

Deprinderi gresite de auditie cu controlul de ton la maxim, cu casti la nivel mare, duce in multe cazuri la afectarea perceptiei sunetului, chiar daca persoana nu isi da seama.

- am capatat in timp ideea ca acustica este partea cea mai dificila a fizicii, si, nu cred ca ma insel. Intre o sursa si un receptor, in mediu real se pot petrece o multime de evenimente intr-un spatiu f. mic, de aceea aprecierile asupra acestui domeniu sunt dificile si mai ales subiective! ( apropo, ma apropii de 66!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D La multi ani tataie!

Parca sa zic, am auzit la nenea Dan Panaitescu ca aveti slujba de tataie pe langa nepotel sau nepotica.

La topic, am avut SLS s8r monitoare, luate ptr educat auzul, plicticos de corecte.

Mie unul mi se pare absurda cerinta liniaritatii incintelor. Cat timp suntem sub puterea curbelor Fletcher-Munson (mai mult, fiecare in felul lui) orice incinta liniara e anosta. Incintele care plac (parca am mai zis-o, verificata pe cei care au incinte facute sau tunate de mine) n-au nicio treaba cu liniaritatea. Daca nu am 2-3 dB caracteristica ridicata la capete nu suna bine. Mai mult, segmentul de varsta (tataie si mamaie, fara niciun a propos) care nu mai aude peste 12-14kHz vor capatul de sus atenuat 2-3dB. Mai intelege ceva daca poti....

O fi ce zice dl Mateescu, tara din vremea corectiilor la maxim... Pur si simplu trebuie alta presiune acustica la capetele spectrului, conform curbelor F-M. E un talibanism tampit, folclor audiofil, asta cu liniaritatea incintei. Si marketing pe masura, ca daca le iei la purecat toate sunt neliniare in sensul amintit de mine.

Iar partea de discutie cu toba grasa, mai tine si de timbrul specific fiecarei incinte. Fiecare asculta pe altceva si ne dam cu parerea in scris, ca e asa si pe dincolo. Si iar vin si zic ca incintele cu traductori de 5-6" si 85dB/W/m n-au zvacul necesar sa faca ce trebuie, au un timbru lesinat, bashit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@piffs,


Daca vrei sa se auda tare, ceea ce iti trebuie sunt incinte cu randament ridicat, adica cu SPL mare. Puterea nu te ajuta cu nimic, avand in vedere ca marind puterea, se ajunge la incalzirea bobinei traductoarelor, si apare compresia termica, astfel ca sunetul nu va mai fi normal, joasa si inalta se micsoreaza si se aude f.tare media, dupa care se defecteaza difuzoarele!

Ce trebuie sa faci este sa cauti pentru incintele care te intereseaza, ce SPL au si nu ce putere suporta.

In plus iti trebuie incinte cu woofere de peste 8" (20 cm), ca sa misti mult aer!

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani si din partea mea pentru VTP, un nativ berbec daca nu ma insel!


Referitor la ce s-a mai discutat, si eu mai ascult uneori cu mici amplificari de 3-5 chiar si 9 db la extremele benzii audio din EQ-ul placii de sunet (la 30Hz si 16KHz), pentru ca sint unele melodii care pur si simplu nu au "stralucirea aia" in sunet, suna "fad" fara nimic.


Plus ca la capetele benzii exista atit atenuarea incintei cit si a urechilor.


As fi mincinos sa zic ca eu ascult "corect" cu totul "pe 0"...


Si mai sint de acord ca pentru a misca o masa mai mare de aer, trebuie sa ai un difuzor cu o suprafata mare cum a scris colegul mai sus.


Chiar ma bucur ca s-a adus in discutie si compresta termica a difuzoarelor datorata incalzirii si usoarei mariri a rezistentei electrice a bobinei mobile, lucru negativ mai ales la incintele cu un spl mai mic de 88db/W/m. Pentru fiecare 3db adaugati SPL-ului este necesara dublarea puterii aplicate incintei.


Probabil ca unii colegi s-au lovit vreodata de situatia in care sa zica incintele X suna bine dar necesita putere mai mare, sint "avide de putere" si parca vor din ce in ce mai multa putere ca sa se desfasoare. Aici intervin 2 aspecte de multe ori neglijate, aplatizarea urechii adica dupa X timp urechea se "obisnuieste" cu acel nivel acustic si tot dupa X timp apare si compresia termica la difuzoare, in special la incintele cu SPL mic si putere mica.


Teoretic in functie de difuzoare se poate ajunge la o compresie termica de 1,5-2db la circa 60-70% din pNom ajungindu-se la compresie termica si de 3db sau mai mult cind se aplica puterea nominala a incintei.


Banuiesc ca se stie ca de exemplu unui difuzor de 100W pNom sau RMS cum se mai vehiculeaza (valoarea de 100W este luata doar exemplificativ) i se pot aplica 200 W program power adica musical program power, un regim muzical cu un crest factor de circa 6db crestere fata de medie, si 400W peak power, program muzical cu un crest factor de 12-15db crestere fata de medie.


Eu sint unul dintre cei ce recomanda ca amplificatorul sa aibe ca putere de iesire, 2x puterea RMS a boxelor, tocmai pentru aspectele discutate mai sus, si a unul headroom "onorabil" de 3db minim.


Nu puterea mai mare distruge un difuzor ci limita maxima a amplificatorului (pragul de clipping) cind valoarea virf la virf a excursiei tensiunii de iesire ajunge la valoarea railurilor de alimentare a acestuia, acesta intring in "hard clipping", cu consecinte dezastruase asupra difuzoarelor si chiar si a filtrelor incintei.


Multi spun "imi iau boxe de 100W si ajunge un amplif de 2x50W", da poate fi corect daca asculti la 10-20W per canal, dar daca sint de exemplu niste boxe cu un SPL de 86db/1W/1m sau mai jos (puturoase), acea putere de 2x50W este insuficienta pentru a produce spl-ul dorit si se ajunge usor la pragul de clipping al amplificatorului.



Sa luam ca exemplu un amplificator de 50W si o incinta ce 100W ce ofera un spl de 86db/1W/1m, o situatie destul de des intilnita in care incinta are dublul puterii amplificatorului, cum multi considera coect ca incintele sa fie mai puternice decit amplificatorul pentru a "nu le arde".


Pentru a ajunge la un spl de 98db, incinta "cere" 16W putere, la 104db deja vrea 64W, adica 14W peste ce poate teoretic acel amplificator de 50W, dar exista acel dar, inca nu am luat in calcul compresia termica, care poate fi de circa 1,5-2db la acei 64W aplicati incintei deci practic am avea circa 102db reali dati de incinta.

Si uite cum ajungem ca pentru incinta noastra de 100W pentru a avea un spl real de 103db sa fie nevoie de mai mult de 100-128W putere livrata de amplificator, pentru a pastra echilibrul SPL initial.

Adica amplificatorul de 50W ar fi demult scos din ecuatia functionarii corecte a sistemului amplificator/incinte.


Este doar o simpla explicatie (atit cit ma pricep eu sa dezvolt), sper sa inteleaga colegii in mare parte.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.