Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare upgrade boxe


piffs

Postări Recomandate

Salutari,


Momentan detin un set de boxe stereo Technics SB-CS 65. Ei bine le-am scos la vanzare pentru ca m-am saturat sa am un set de boxe care nu au prea mare putere.


Sunt foarte incantat de modul in care scot sunetul, sunt destul de ok pe medii si inalte dar cand incep si ridic din volum ele nu prea fac fata.


Boxele mele: http://olx.ro/oferta/pereche-boxe-audio-technics-sb-cs-65-ID5Ln7u.html


Boxe care par mai puternice: http://olx.ro/oferta/boxe-onkyo-sc-400-ID4cvkE.html


Ce parere aveti, se merita schimb-ul?


Era sa uit! Amplificatorul e un Onkyo A-8450 :


Putere RMS:


2 x 155 wați în 4 ohmi, 2 x 103 wați în 8 ohmi

80 watt min. (Eficient) în 8 ohmi, pe ambele canale, de la 20 Hz până la 20.000 Hz, cu o THD de peste 0,008%


Putere de ieșire:


2 x 210 wați în 2 ohmi

2 x 167 wați în 4 ohmi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dormitor 3x4. Muzica comerciala in mare parte. Poate varia de la intrumentale cu Gheorghe Zamfir pana la Justin Bieber.


Ambele boxe spun ca au 60w. Technics-urile sunt pe 8Ohm iar Onkyo sunt pe 6.


Aspectul de "mai puternice" le-am luat din aspectul difuzoarelor. ONkyo par unpic mai "babane" pe cand technics-urile mele au un magnet foarte mic la difuzorul de basi si nu prea au forta sa le auda si vecinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit ca nici Onkyo nu are motorul mai puternic, nu te lua dupa dustcap.

Asta odata, apoi uita-te si la vanzator, sa__ar cunoscut, hai sa-i zicem "colector" :D . Vaneaza pe net, le da o fata, schimba o rila batrana... si preturi cu macar 30% peste piata. Nu am nimic cu omul, sa mananca si gura lui, apreciez spiritul antreprenorial ....

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate nu zic nu. El vinde boxele care le am si eu tot cu 500 deci probabil le considera in aceiasi categorie.


Mai mai stau potilit vre-o 2-3 saptamani sa mai strang bani si caut ceva cu difuzor de 25-30cm de basi. Sa cresc si bugetul undeva la 800-1000roni.


Totul cred ca depinde de noroc. Sa nu prin un samsar ci un om cinstit ce-si vinde boxa din subsol :).


De asemenea mi-au atras privirea si acestea: http://www.audioweb.ro/oferte/vizualizare/onkyo-sc-550-mk2/


Onkyo, trag la ele pentru ca iubesc amplificatorul. Credeam ca primesc aceiasi calitate alegand aceleasi boxe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit un site frumos baieti, ce parere aveti?


http://www.power-zone.ro/produse/_Boxe_perechi_de_incinte_acustice/


La 1000lei au : http://www.power-zone.ro/produse/_Boxe_perechi_de_incinte_acustice/3564_Boxe_Pioneer_CS_922.html


Aruncati voi o privire si imi spuneti cam ce face ce-l mai bine "Bang for Buck"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mitsubishi Diatone 2S-305 nu m-au atras deloc la capitolul aspect. Am sa fiu foarte atent la ce Yamaha(si alte brand-uri specificate) gasesc.


Mersi pentru exemple!.


Astazi imi vin stand-urile comandate la Bibi. Astept sa vad ce diferenta apare atunci cand tin boxele la nivelul capului decat pe niste scaune mici de plastic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt unpic dezamagit. Boxele Technics SB-CS 65 se auzeau mai bine pe doua scaune de plastic de 15cm inaltime.


Acum ca le-am urcat pe doua stand-uri de 80cm parca au carcasa de plastic, bass ciuciu, nici subwoofer-ul sony sa-w10 nu mai suna la fel de bine....


Ce trebuie sa fac acum. E clar ca nu imi plac boxele ce stau jos sa sune bine... nu vreau sa renunt nici la sub-ul activ... caut boxe cu bass port pe fata?


Scuzati pozele, sunt facute cu un cartof!

Photo0040.thumb.jpg.1b6d7a0e1d7541c866365215c30179ff.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat problema de sunet din boxe de plastic, momentan, ridicand volumul la sub "Cut Off Freq" de la 50Hz cat il tineam inainte la 200Hz. Acum parca boxele scot un sunet mai gros...


Ce sa mai, habar nu am ce fac!


Baieti, am sanse sa ajung vre-o data sa imi placa ce aud? O sa vreau mereu mai mult?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

80cm e inaltimea biroului si cam asa vreau sa ramana. Cu mici ajustari am facut cumva ca urechea sa accepte noile sunete, in special din subwoofer si volumele treble si bass din placa de sunet.


Nu ignor ideia de a schimba boxele dar vreau ca incintele sa ramana la acelasi nivel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si speri sa gasesti in targ ceva si sa si asculti acolo sa vezi ca-ti place?

Sau ai tomberonul gol si vrei sa-l umpli? :D

Vezi ca pe o_x sunt cativa samsari cu multe boxe, vb cu unul, mergi la el si le asculti pe toate. Si oamenii mai lasa la pret, nu se vinde mai nimic si sa pleci din casa lui cu banutu-n buzunar e pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@piffs,


Retine, te rog, un lucru simplu: daca vrei sa ai un randament mai bun de transformare a semnalului electric in semnal acustic, trebuie sa cauti incinte cu SPL mare. Asta presupune ca sa ai o valoare de peste 92 - 93 dB/W/m ca minim.

Astfel de incinte au woofere de peste 8" (20 cm) diametru, preferabil de 12" (30 cm) si "motor" (magnet) mare.

Daca vei lua o incinta care are SPL mic, chiar daca vei pompa in ea 1.000 de wati ( si pe ea scrie ca poate primi aceasta putere ) ea tot nu va produce un sunet cum iti doresti pentruca nu va misca suficient aer.

Nu cred ca vei gasi prin targ cine stie ce incinte care sa te satisfaca, dar incercarea moarte n-are!

SUCCES!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As putea da 700 pe asa ceva: http://olx.ro/oferta/boxe-magnat-all-ribbon-5-amplificator-technics-heco-nad-ID5Mc2k.html#ccabc7b860


Par destul de solide boxele si cred ca duc un volum destul de ridicat dar si sunet bun la volum mic.


Pareri? Ori caut niste unitra 75/150 si merg pe ele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.