Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare upgrade boxe


piffs

Postări Recomandate

Nu le-as lua nici cu 1 RON ca sa le pun in buda

 

Totdeauna mi-au placut oamenii cu convingeri ferme!!!!

Da ..................... pe ce te bazezi???

Nu de alta' date=' da sa stim si noi!!! (Ca'n Caragiale - cu tradarea! )[/quote']

 

Pe calitatea foarte proasta a pozelor, de regula samsarii pun poze foarte proaste ca sa mascheze defectele vizibile. Tipul mai are si alte anunturi la care a pus poze bune, deci are cu ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La incinte, defectele vizibile se impart in cel putin 2 categorii:

- de aspect al traductoarelor, care exclud achizitia, ca si cele evidentiate de auditie;

- de aspect al incintei si mastilor, care pot fi remediate.


De preferat, (si sfanta ) este auditia cand poti face si verificari.

In cazul de fata, cand se cere SPL mare, se impune intai o cautare a datelor tehnica si apoi celelalte aspecte de urmarit.

La un woofer de 8" e greu de gasit incinta cu SPL peste 90 dB/W/m. si la bani putini.

Cu bani multi se pot face sute de recomandari!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Semne reperate. Zicem pass! Dar acele magnat all ribbon 5 la 700? http://olx.ro/oferta/boxe-magnat-all-ribbon-5-amplificator-technics-heco-nad-ID5Mc2k.html#669baabe7f

 

Mai degraba astea

 

Bun, daca strang 700roni aranjez o auditie la magnaturi. Sunt si laudate si arata si bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..De preferat, (si sfanta ) este auditia cand poti face si verificari.....Cu bani multi se pot face sute de recomandari!!!

Absolut de acord cu asta, oricum colegul vrea sa le asculte si foarte bine face.

 

..In cazul de fata, cand se cere SPL mare, se impune intai o cautare a datelor tehnica si apoi celelalte aspecte de urmarit.

La un woofer de 8" e greu de gasit incinta cu SPL peste 90 dB/W/m. si la bani putini....

Nu stiu dar poate imi scapa mie ceva, de ce se cere SPL mare ? Vorbim totusi de un amplificator creditat cu 155W la 4 ohm nu de un SET. Eu personal nu vad de ce un amplificator de acesta putere nu poate duce corect boxe cu un SPL mai modest. Stiu ca nu ma pricep nici pe departe la fel de bine ca tine la capitolul asta dar totusi te contrazic pentru ca am impresia ca vorbim pe undeva de lucruri diferite. Altfel am sa te rog sa argumentezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu vanzatorul Magnat-urilor si le are rezervate de cineva.


Sa inteleg ca e recomandat ca acele HECO Superior 700, la 450lei, sa le scot din ecuatie?


O sa trec totusi diseara pe la el. O vizita nu strica niciodata. Doar sa fiu super incantat si atunci sa le iau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu dar poate imi scapa mie ceva, de ce se cere SPL mare ? Vorbim totusi de un amplificator creditat cu 155W la 4 ohm nu de un SET. Eu personal nu vad de ce un amplificator de acesta putere nu poate duce corect boxe cu un SPL mai modest. Stiu ca nu ma pricep nici pe departe la fel de bine ca tine la capitolul asta dar totusi te contrazic pentru ca am impresia ca vorbim pe undeva de lucruri diferite. Altfel am sa te rog sa argumentezi.


In principiu ai dreptate, amplificatorul pare mai mult decat puternic. Daca pastram un headroom de 3 dB ca sa nu avem distorsiuni la varfurile de semnal, puterea declarata se reduce la jumatate, dar si asa pare suficienta.

Incintele care au SPL redus, sub 85-86 dB/W/m, si au woofere de mic diametru, nu vor misca suficient aer si, ca atare, nu vor fi percepute ca puternice. In plus nu vor dezvolta o presiune acustica de varf foarte mare oricata putere se "baga" in ele. Nu mai vorbim ca nu reproduc f.bine detaliile semnalului de nivel mic si f.mic!.

Atunci cand se utilizeaza incinte cu SPL mic, sa le fortezi cu o putere electrica mare nu este o solutie buna: randamentul fiind sub 1%, bobina si suportul ei se incalzesc si apare compresia termica cu toate consecintele neplacute.

Dac comparam 2 incinte cu SPL de 86 dB/W/m si cealalta de 93 dB/W/m si dorim sa ajungem la o presiune acustica de 107 dB, prima incinta va dezvolta aceasta presiune la o putere aplicata de 128W, iar cea de a II-a la o putere de 32W. Puteti fi siguri ca prima incinta va fi afectata de compresie termica si incalzirea echipajului mobil nu va avea un efect prea bun in timp ( si asta chiar daca traductoarele sunt de brand consacrat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, atunci care e solutia pentru bookshelf-uri care de regula au difuzoare cu diametru mic sau chiar si pentru incinte tip coloana 2.5 cai cu difuzoare de 6,5 - 8" , e plina piata de astfel de modele ?

Sigur unele boxe de podea au 90dB, altele mai putin, unii producatori nu specifica nimic dar la cele de raft greu gasesti boxe cu mai mult de 86 dB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.avstore.ro/boxe/magnat-monitor-supreme-802-resigilat-mocca/#tab-3



Putere dinamica: 320 W

Putere RMS: 160 W

Raspuns in frecventa: 22-38.000 Hz

Sensibilitate (2,83V/1 m): 92dB


Citind tot topicul.. recomand astea pentru tine..

Boxe noi.. piese noi in ele.. bune de petrecere si bubuiala.. garantie in caz ca dai prea tare in ele.. pe urma mai vezi tu in viitor daca te pasioneaza subiectul asta al redarii melodiilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si sunt si mocca :D

Cand a aparut seria Monitor suprem, acum 15 ani cred, le-am luat din Viena, era coada la ele si m-am asezat si eu ca romanu' .

Bune la banii lor, le-am tunat serios, conzi de calitate, cutia rigidizata, fonomin lipit si apoi minet. Si mai mult, un tweeter de la seria superioara cu voicingul de rigoare. Au iesit bine, un vecin mi le-a luat aproape cu japca din casa. Le are si acum si e super multumit.

O recomandare buna de inceput. Buna idee None!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Daca comparam 2 incinte cu SPL de 86 dB/W/m si cealalta de 93 dB/W/m si dorim sa ajungem la o presiune acustica de 107 dB, prima incinta va dezvolta aceasta presiune la o putere aplicata de 128W, iar cea de a II-a la o putere de 32W.

 

Nu ca m-as pricepe atat de bine ca Mr VTP la boxe, insa cred ca trebuie facute cateva mentiuni.

Calculul de mai sus are niste referinte de marime: boxa sa fie in apropierea peretului, distanta ascultatorului fata de boxe undeva la 2 m. Daca distanta ascultatorului fata de boxe creste cu un metru se mai pierd 3 dB. Daca distanta boxei fata de perete creste se mai pierd 3 dB.

Cum pentru fiecare 3 dB castigat trebuie sa dublam puterea amplificatorului, va las pe voi sa calculati necesarul de putere pentru valori de peste 110 dB (500W pentru 112 dB la o boxa cu o sensibilitate de 86 dB).

Pe de alta parte in mediul casnic majoritatea asculta undeva in zona celor 100 dB. Un amplificator bine construit de 50 - 100W ar trebui sa fie suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va aduceti aminte de discutia din forum difuzoare mici versus "ligheanul" mare. ...

Intaresc cele spuse de dl Mateescu insa cu alte cuvinte si mai aplicat. De ce SPL mare? Ca asta inseamna suspensii moi, adica raspuns bun al traductorului la variatii mici de semnal, adica detalii. Altfel auzi cum se "stinge" o coarda de chitara la o incinta cu 95dB/1V. Alta e senzatia de dinamica.

Traductoarele moderne sunt puternic amortizate, adica suspensii tari, zgarcite cu detalii, adica vrea curent mult. Ca veni vorba de amortizare, intr-un fel arata (adica suna) amortizarea unui traductor cu spl mare in incinta inchisa (unde aerul este elementul de amortizare preponderent suspensiei) si altfel traductorul cu spl mic in bass-reflex (unde suspensia e elementul de amortizare preponderent). Aspecte de incarcare spate, cuplaj cu mediu, ma rog...Sunt buninteles avantaje si dezavantaje. fiecare alege compromisul care convine.

Discutia este extrem de stufoasa, am evidentiat cateva aspecte imediate ascultatorului si decidentului cumparator de incinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca detaliile depind de rigiditatea suspensiei.....

Pur si simplu daca o incinta are sensibilitate scăzută, e nevoie de putere. Crescând puterea apar si detaliile :)

 

Poate ar fi bine sa te mai gandesti putin! Chiar crezi ca solutia e puterea?

Dece ar trebui sa ascult muzica la 110 dB si aproape 100W ca sa aud un detaliu pe care il pot sesiza corect la 2-3 W?

Nu mai vorbesc de raspunsul tranzitoriu, de atacul notei, perceput complet diferit la incinte cu SPL mare fata de cele cu SPL mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut cateva teste astazi cu un sonometru improvizat. La 74 dB senzatia de tare era foarte evidenta. Presupun ca jucaria are o rata de eroare undeva spre 20% (cam mult o sa spuneti, dar este de preferat), daca adaugam cei 15 dB rezultati din calculul acestei erori avem o presiune acustica de 90 dB. Boxele mele sunt asezate suficient de departe de pereti incat sa nu existe un impuls de +3dB, zona de auditie este tratata acustic, iar asta face ca aportul camerei sa tinda catre 0. Cei care ati fost la mine stiti despre ce vorbesc.

Majoritatea nu au parte de o asemenea camera, boxele sunt apropiate de perete, adunam +3dB, locul de auditie este apropiat de perete, inca +3dB. 96dB pentru o camera normala este mult. Sansele ca reflexiile din pereti sa modifice sunetul final, incat totul sa se transforme in zgomot, sunt destul de insemnate.

Pastrarea detaliilor muzicale la un nivel bun spre foarte bun la valori de peste 100dB intr-o camera normala imi pare o utopie.


Pe de alta parte recunosc ca alerg de multi ani dupa o boxa sensibila, cam de cand am cumparat Pass-ul integrat de 30W @ clasa A si va pot spune ca sensibilitatea de 93dB a noilor mele boxe conteaza. Asta apropo de comentariul lui VTP.

Dece ar trebui sa ascult muzica la 110 dB si aproape 100W ca sa aud un detaliu pe care il pot sesiza corect la 2-3 W?

Nu mai vorbesc de raspunsul tranzitoriu, de atacul notei, perceput complet diferit la incinte cu SPL mare fata de cele cu SPL mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza si impedanta la care coboara incintele?


Eu am avut intotdeauna refeinta de sunet un sistem ascultat in urma cu multi ani la Cristi, in showroom-ul din zona Dorobanti.

Sistemul era format din Proac D15 cu sensibilitate 88 dB pe hartie, mai jos in realitate, cred. Transport Rockna, DAC Audio Research, amplificator Audio Research VSi55 daca nu ma insel( sa ma corecteze Cristi daca isi mai aminteste).


Cu toate ca incintele au sensibilitate scazuta, amplificatorul pe tuburi de 2x50W, sunetul obtinut in camera aceea de ~50 mp era ceva de vis.


Cred ca se poate, cu incinte de sensibilitate relativ mica si traductoare de diametru mic (16cm) si un amplificator BUN, sa avem un sunet cu tot ce trebuie, daca toate componentele sunt de foarte buna calitate :!:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Eu am avut intotdeauna refeinta de sunet un sistem ascultat in urma cu multi ani la Cristi, in showroom-ul din zona Dorobanti.

Sistemul era format din Proac D15 .......sunetul obtinut in camera aceea de ~50 mp era ceva de vis. Cred ca se poate, cu incinte de sensibilitate relativ mica si traductoare de diametru mic (16cm) si un amplificator BUN, sa avem un sunet cu tot ce trebuie, daca toate componentele sunt de foarte buna calitate :!:

 

Acu ca tot ai adus vorba :)


Eu am avut intotdeauna refeinta de sunet un sistem ascultat in urma cu multi ani la Cristi, in showroom-ul actual.

Sistemul era format din Proac Response D18 cu sensibilitate 88 dB pe hartie si 85 dB masurat de altii, amplificator Sugden Masterclass IA-4, clasa A 33 W, CD player Moon nu mai retin modelul, iar sunetul din camera rotunda (care nu e cea mai buna a lor) era de vis. O sa tin minte pina o sa mor acea seara, am ascultat multe sisteme bune si mult mai scumpe dar asta a fost parca croit pe sufletul meu.

Sigur ca se poate, cu incinte de sensibilitate relativ mica si traductoare de diametru mic sa avem un sunet cu tot ce trebuie, daca toate componentele sunt de foarte buna calitate si adaug, se potrivesc foarte bine intre ele (inclusiv cabluri)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, taurul naravas trebuie apucat de coarne cu strasnicie ! :think: Ce sa faci cu hardughii vechi si ciuvee super uzate de pe OLX ? Propun o solutie extremista : German Physiks "Borderland MK IV"


Exista multe variante de incinte omnidirectionale, si mai scumpe si mai ieftine, dar, care nu s-au raspandit.

Oare dece???? :o

La un moment dat, entuziasmul ne cuprinde, fara sa privim serios realitatea in fata, dupa care ne ascundem dupa subiectivismul parerii proprii.

Acelasi lucru si in cazul ideii ca un bookshelf "de calitate" poate fi o solutie daca si celelalte piese ale sistemului sunt bune, inclusiv cablurile.

Atunci cum se explica faptul ca producatorii de incinte au ca realizari de referinta incintele cele mai mari, unde incearca sa stranga tot ce au acumulat tehnic in decursul existentei firmei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..Atunci cum se explica faptul ca producatorii de incinte au ca realizari de referinta incintele cele mai mari, unde incearca sa stranga tot ce au acumulat tehnic in decursul existentei firmei?

 

Generalizarile astea nu au nici un sens. Pot da exemple de bookshelf-uri cu preturi exorbitante si boxe de mari dimensiuni la preturi mici. Nu intotdeauna mai mare inseamna mai bun. Sigur, daca ai o camera de auditie de mari dimensiuni atunci nu o sa asculti pe Sonus Faber Venere si la fel nu poti pune Magico Q7 in sufrageria de la bloc. Sau un exemplu mai plastic, pot sa gasesc un talan de 105 kile care face box pe la o sala din Rahova si care cu siguranta i-ar trage o batie crunta lui Manny Pacquiao daca l-ar prinde. Asta inseamna ca e un boxer mai bun ? Sigur ca producatorii vor sa ia banul si evident ca nu au cum sa ceara pe modelul de virf din gama bookshelf la fel ca pe modelul de virf din gama standfloor, normal ca cele din urma sint mai spectaculoase, mai impresionante si mai scumpe asa ca evident pe ele le vor scoate in fata si cu ele se vor lauda. Fiecare categorie isi are rostul ei si segmentul ei de piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord, si as mai mentiona un singur lucru.

Cu siguranta o "huiduma" mai mare consuma mai mult material si costul este justificat in acest fel.

Cu toate ca Vienna Acoustics The Kiss, care se vand ca si bookself, sunt ditamai boxulitele si au un pret pe care alti producatori nu il au nici la standfloor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.