Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare upgrade boxe


piffs

Postări Recomandate

In general boxele cu difurile coaxiale sunt foarte usor de pozitionat si distanta de audite incepe chiar de la 1 metru sau chiar mai aproape deoarece amestecul iese direct din difuzor si nu are nevoie de o anume distanta pentru a se omogeniza sunetul din tweeter si difuzorul de medii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nea Tudore, lucrurile sunt un pic mai complicate, directivitatea este preponderent asociata tweeterului, unde lobul de radiatie se ingusteaza mult cu cresterea frecventei. Ori pe tweeter amp-ul vede sarcina preponderent capacitiva, mai mult de ex ordin III ai faza +270grade, coroborat cu o medie taiata sus (fct de buget) cu ordin I, in zona de cross ai o bulibasala de sarcina care se traduce intr-un patern de radiatie neregulat, cu sunet "topaind" de la un traductor la altul (pe verticala). Un amp bun se descurca in zona asta. De asta coaxialele sunt mai placute, pentru coerenta (si permisivitatea) sunetului in zona de cross

Directivitatea nu trebuie privita numai intr-un plan orizontal (ca se aude altfel daca ma misc stg-dr o juma' metru) ci si in plan vertical

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general boxele cu difurile coaxiale sunt foarte usor de pozitionat si distanta de audite incepe chiar de la 1 metru sau chiar mai aproape deoarece amestecul iese direct din difuzor si nu are nevoie de o anume distanta pentru a se omogeniza sunetul din tweeter si difuzorul de medii .

 

Exista o conditie esentiala, indiferent daca e vorba de un coaxial sau de traductoare separate: reteaua de separare sa fie corect conceputa ca sa nu introduca eventuale defazaje la frecventa de taiere.

Echipamentul electronic actual, inclusiv amplificatorul, este cel putin cu o clasa peste incinta acustica. Amplificatoarele sunt apte de a se descurca cu problemele ridicate de incinte in majoritatea cazurilor, mai ales cele actuale.

Prin trecerea la tweeterele cu calota, si, prin studierea formei acesteia si a placii frontale, se obtine un unghi de dispersie uniforma destul de larg pentru ca sweet spotul sa fie suficient de larg, daca se respecta utilizarea corecta a incintelor pentru auditie stereofonica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Nea Tudore, am sa fortez o analogie ca sa-ti dai seama ce "simte" ampul la trecerea in punctul de cross de la sarcina cu caracter inductiv la capacitiva. Urca-te in masina, in viteza a IIa la 20-30km/h calca si elibereaza brusc pedala de acceleratie cat de des poti.

Lasand la o parte ce simte masina, ce simti tu ca pasager e directivitatea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conteaza Mozart...cine n-a avut un Mozart sa-si cumpere un Bach...de acolo pleaca tot :)


Tudor lucrurile sunt destul de delicate. Ca sa se sustina lobii intr-o forma corecta in anumite constructii de boxe care iau in calcul atat cutia cat si caracteristicile traductorului cat si pe cele ale filtrului este nevoie de anumite (din nou) caracteristici ale amplificatorului care sa se descurce inclusiv cu fortele electromotoare inverse dar nu numai.


Iei o caracteristica spatiala-temporala-verticala a directivitatii pe care o suprapui peste caracteristica de impedanta-faza a boxei si vei observa aceste distorsionari, "woobles" , in momentele schimbarii de pante, cand apar "glitch-urile". In acele momente lobul principal al tweeter-ului pierde din intensitate ceea ce duce la o reconfigurare a sa pentru momente scurte de timp.


Fenomenul asta nu apare in continuu ci doar la trecerea prin acele glitch-uri fiind suficient ca sa te deranjeze la ureche.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu directivitatea conteaza mai mult la frecvente mari , inaltele tind sa se propage in linie dreapta fata de bass care se propaga omnidirectional. Puteti incerca sa ascultati o incinta din fata ei la o distanta de sa zicem 1 metru si apoi sa o rotiti 90 grade sau mai mult. Joasele se vor auzi auzi la aproape aceeasi intensitate, insa mediile si in special inaltele vor fi foarte atenuate. Sau ceva si mai relevant, antena satelit daca ii schimbati unghiul cu 1-2 grade, nexam receptie. Va trebui inteles ca, cu cit frecventa este mai mare, cu atit propagarea va fi mai in linie dreapta, concentrata, unidirectionala. Adica cu cit frecventa este mai mare, lungimea de unda este mai mica. Dar sa revin la subiect, amplificatorul nu prea poate influenta directivitatea unei incinte acustice, dar poate influenta un pic SPL, ul la frecvente joase foarte aproape de frecventa de rezonanta a incintei si a difuzorului(oarelor) de joase, acele asa zise "peak-uri si gauri" de nivel. Aceste peak-uri si gauri de nivel sint atit mai evidente acolo unde impedanta incintei are cele mai mari variatii fata de nominal (numai la frecvente joase) "vina" fiind (pe linga faptul ca impedanta fiind mai mare la Fs, puterea reala va fi mai mica pe incinta) si a amplificatorului, in speta damping factorului sau. Cu cit acesta este mai mare (impedanta de iesire a amplificatorului mai mica) cu atit acele diferente vor fi mai sesizabile in jurul frecventei(lor) de rezonanta sus amintita(e). Acesta (damping factorul) este si motivul pentru care in general amplificatoarele pe tuburi suna mai pufos, mai putin "agresiv" pe basi, fata de un amplificator pe tranzistori, cel dintii avind damping factor mult mai mic decit cel pe tranzistori.

Sper ca, colegii sa inteleaga cam ce am incercat sa explic (atit cit ma pricep eu) si sa mai lamurim citeva chestii legate de domeniul comun de interes audio.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viobio este ultima oara cand iti mai raspund pentru ca nu am timp de pierdut cu oameni care n-au nici macar bacalaureatul si in plus nici nu doresc sa evolueze cu niciun chip incercand tot felul de metode brute de discreditare(a la secu). Incerci sa subliniezi ca eu nu stiu ceea ce inseamna directivitate cand pe langa facultate am lucrat efectiv in armata pe statii de radiolocatie , armata terminata cu o diploma in acest domeniu :) Cred ca cel mai normal lucru ar fi sa ne ignoram reciproc.


Ti-am atasat primul grafic ca sa observi de unde vin problemele. Suprapune-l tu pe al-2-lea si trage singurel concluziile :)


Pentru restul colegilor de forum le spun ca efectul la ureche se manifesta ca o pierdere mai mica sau mai mare de soundstage plus cateodata aduce si un usor suierat, gen sibilanta.


Dinica avea dreptate, de unde atata zgomot pentru nimic ? In general aceste aspecte sunt tratate de catre producatorii foarte avansati de boxe in conlucrare cu cei de amplificatoare, mai ales cand sunt ambele sub sub aceeasi umbrela. Sunt aspecte care in 99,99% din cazuri nu privesc amatorii si nici macar audiofilii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe scurt, amplificatorul NU STIE ce curba de raspuns are incinta, cit de reactiva sau capacitiva este, sau cit de mult difera impedanta in diverse cazuri de rezonanta sau la separarea intre difuzoare, fata de cea nominala. Deci tot pe scurt, amplificatorul nu poate modifica directivitarea boxei. Cititi atent ce am scris in postarea anterioara. Daca cineva nu este de acord, il rog sa argumenteze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, undeva in capatul aleii principale, pe stinga. Apoi spatiul a fost luat de o televiziune, nu mai tin minte cum se numea... Un pic on-topic cu audio, este ca Adi, unul dintre DJ, punea preponderent muzica de pe pick-up, si de pe casete.

Saptaminal sau bilunar, cite o boxa avea tweeterul lipsa, era dus "la rebobinat" la Unirii la Nicu, linga hanul lui Manuc. I-am recomandat inserierea tweeterelor cu becuri de camion de 24V/21W, si de atunci nexam probleme...


Ce vremuri... :roll:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A propos de nea Nicu de langa Manuc, avea o colega, o doamna blonda cu maini de aur, nu stia ea ce si cum insa avea meserie. Am gasit-o de curand, lucreaza si acum la fel de bine desi are o varsta. Pravalia este o camaruta vis-a vis de spitalul Sf. Pantilimon. Nu o scoti din ale ei, face cum stie dar stie bine. :D Eu ii zic sa-mi faca Rdc de 6,3 Ohm, ea il face de 6,8.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am fost lămurit de nici unul din raspunsurile în ceea ce privește directionalitatea. Fiind defect profesional, de câteva zile studiez aspectul asta si pana acum cea mai buna analiza pe care am gasit-o este în linkul de mai jos. Un review de boxe așa cum ar trebui să fie toate. Va rog să treceți peste prima parte cu barbologie sterilă în care se dscrie sunetul (inutil din punctul meu de vedere deoarece percepția sunetului este suma experiențelor afective legate de muzica ascultată si a răspunsului în frecvență)


Graficele sunt extrem de interesante.


http://hometheaterhifi.com/reviews/speaker/floor-standing/tannoy-revolution-xt-8f-floor-standing-speakers-review/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, văd că la materiale documentate si studiate nu răspunde nimeni. Nicăieri în analiza din link nu se vorbește despre influenta amplificatorului, mai mult eu înțeleg de acolo ca si soundstage-ul este în cea mai mare parte influențat de incintă . Este clar că un amplificator si o sursa vor fi responsabile de modul în care detaliile ajung la boxa si care pot "ascunde" sau "scoate în fața" scena acustica.



Mi-ar fi plăcut totuși că cineva, care spre deosebire de mine, se pricepe cu adevărat să comenteze mai în detaliu si poate să mai facă putina lumina pentru userii mai puțin inițiați. Sunt sigur că acele grafice le spun mult mai multe decât îmi spun mie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Vio, de acord, însă nu la mine ma gândeam când am scris ce am scris. Si nu de la tine asteptam un raspus, vorba ta eu iau un bilet de intrare, ne incontram fata in fata ca barbatii si la final ajungem la o concluzie apoi fumam prietenește o țigară ascultând muzică nu sunet.


Însă!


Sunt multi ca mine care caută info de acest gen si mai dau peste câte un topic de genul asta si mai rău intra in ceață. Mai mult, nici măcar nu mai au curajul să întrebe si rămân cu ideea că audiofilia asta este ceva ezoteric destinată elitelor care au percepții extrasenzoriale si ani de studii muzicale. Se duc apoi în primul showroom pe care îl găsesc unde cumpără cutii din pal impecabil finisate care odată aduse acasă in camera payrata, cu geamuri, nu mai mare de 20mp si cu mobilier minimalist ca așa a văzut sotia in reviste, nu suna nici pe departe cum sunau în showroom-ul cu tratament acustic, unde camera este mare, dreptunghiulara si fara geamuri


Vreau adresa si codul de la alarma a locației unde sunt boxele din imagini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.