Sari la conținut
HiFi Tech

bogdanozaurus

Postări Recomandate

Andi, trebuie sa recunosc. Sunt un vinilist parvenit, mi-am cumpărat titlul prin achiziția unui lot de vreo 800 de discuri. După triere au rămas cam 500 -600, inca nu le-am catalogat pe toate.

Doza din prim plan este  MC, Hana EL (low output), pickupul a venit cu  cu una Technics EPC-270c care mi s-a parut slaba si care cred ca avea nevoie de ac nou bun, ac care ajungea la niște prețuri ce au facut ca doza asta sa para chilipir...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sfaturi. Imi este greu sa cred ca pot face ceva mai stabil si care sa izoleze mai bine decat CD-S3000, cine a pus mâna pe unul, stie ce vorbesc. Cand va fi sa fie oricum imi voi lua rack dedicat.

 

Cu discurile, ai dreptate. Nu sunt puse asa din considerente estetice ci mai degrabă de organizare si de a lăsa loc pentru cautare, trebuie sa imi iau niste separatoare in sensul asta...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-s rau, sunt patit.   Asa par toate, educate, fine, superbe.  Pana li se pune pata si le apuca dracii sau curiozitatea.

Scarbele mele de matze (7bc, salvate toate de-a lungul timpului una cate una si ramase ca membri ai familiei cu [pretinse] drepturi depline) mi-au distrus in 3 zile cotoarele a cel putin 50 de discuri, pana m-am prins ce se intampla si le-am mutat in rafturile inchise cu usi de la baza bibliotecilor.

Iar pe una am prins-o - la timp - in momentul cand incerca sa isi strecoare labuta sub plasa de Al si sa imi distruga tweeterul de 550 euro.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze, in postul precedent va rog sa inlocuiti expresia "Scarbele mele de matze"  cu "Superbele mele pisici".  Eram suparat amintindu-mi de ce au facut discurilor - chestiune de dispozitie    😊

Ale mele fac crize de nervi daca le interzic accesul in vreo camera. Vina mea, asa le-am invatat - cu libertate totala, ani in sir.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

A ajuns încă de săptămâna trecută achilopastia asta! am reușit doar să-l dezambalez și să mă uit de sus la el. A venit din Azerbaidjan, prin urmare 100v. Mai știu că are ceva defect - o comandă care trebuie să o apeși de două-trei ori ca să o execute. În rest nimic... 

Ceea ce știu sigur este tipurile de doză care îl vor echipa dar până atunci aștept recomandări de toate tipurile. Nu știu să reglez, nu știu ce are în interior, nu știu cum să-l folosesc. Orice opinie o voi analiza și o voi folosi într-un fel sau altul... prin urmare ce ar trebui să fac?

 

Este posibil ca imaginea să conţină: interior

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că am înțeles folosirea protractorului. Am nevoie de el pentru că doresc două doze fiecare cu headshell-ul ei. Culmea e că Sony ps-x75 ar avea un marcaj pe verso-ul matt-ului. Are și ps-x65 ceva dar o singură zonă lângă ax. Acum nu știu,  probabil că nu poți alinia doza doar dintr-un punct. Iar zona de pe spatele matt-ului meu (zona marcată) nu corespunde cu cea din protractorul dedicat care îl văd pe Ebay. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi pe vinylengine - stupid protractor.

Singurul lucru de care trebuie sa tii cont este overhang-ul. Vezi daca nu ai o specificatie de genul distanta de la baioneta pana la ac. Apoi te asiguri ca doza este perfect aliniata cu headshellul si aia e. 

Eu imi reglez pickupul tinand cont de distanta pivot to spindle si lungime efectiva totala (de la axul bratuli la ac). La final abia pun protractorul, pana acum alinierea a fost perfecta de fiecare data.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, hellrider77 a spus:

vezi pe vinylengine - stupid protractor.

Singurul lucru de care trebuie sa tii cont este overhang-ul. Vezi daca nu ai o specificatie de genul distanta de la baioneta pana la ac. Apoi te asiguri ca doza este perfect aliniata cu headshellul si aia e. 

Eu imi reglez pickupul tinand cont de distanta pivot to spindle si lungime efectiva totala (de la axul bratuli la ac). La final abia pun protractorul, pana acum alinierea a fost perfecta de fiecare data.

.MERCI, CITESC, REVIN.

70a465a97050331b95178eb1c38cd65c.jpg

Verso matt

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greu de spus ce reprezinta, nu imi dau seama de poztia pe mat, o poza care sa cuprinda intreg matul ar fi de ajutor.  Pare a fi marcaj pt overhang, dar nu sunt sigur.... un manual al pickupului ar putea clarifica.

 

Nevermind, am gasit

image.png.b86396c9fa42bc8df80ce907abf661e6.png

 

image.thumb.png.37cd854bb436b5c6ab109efdff38968b.png

Editat de hellrider77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.