Sari la conținut
HiFi Tech

bogdanozaurus

Postări Recomandate

Acum 49 minute, marians a spus:

Sa vezi ce inseamna un disc ascultat de mai multe ori: pac-tac. Nu mai spun ca dupa un numar de ascultari poti sa spui la revedere calitatii.

Tocmai de asta nu vreau să trec la vinil. Mi se pare mult prea mult de lucru, de bibilit. Vreau să trec la un mag sau deck de top. Caracteristicile tehnice (măsurări) sunt similare cu cele ale digitalului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, marians a spus:

Sa vezi ce inseamna un disc ascultat de mai multe ori: pac-tac. Nu mai spun ca dupa un numar de ascultari poti sa spui la revedere calitatii. Am avut un disc cu Buddy Tate. Era super, se auzea saxofonul omului de intepeneai. Era discul meu de suflet. Nu-ti spun cum se auzea dupa o perioada de ascultari. Eu m-am lecuit si am renuntat. Discurile bune sunt cele din perioada 70-85. Cate discuri din perioada respectiva - in stare perfecta - mai poti gasi astazi ? Cele noi suna ca un cd, nimic special. Acum este o moda pentru resuscitarea audiofiliei. Nimic special. Va trece si acest val. Sunt sigur ca peste o perioada de timp o sa cautam cd-urile bune ca pe niste relicve de mare valoare.

Așa este, sunt unele discuri care au uzura evidenta, însă sunt și unele doze care ajung mai adânc în rila pentru a putea utiliza și acele discuri daca se dorește acest lucru. Eu nu cred că un disc bun, cu o doza buna, reglata bine, ajunge sa se distrugă in 200-300 utilizări. Există și un ulei special pentru a lubrifia acul, daca se dorește o păstrare cat mai lunga a calității sunetului. 

Deci saxofonul, cum suna saxofonul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, trancotistu a spus:

Dincolo de  părerile noastre subiective este și a fost, cel puțin în ultimii ani o perioadă foarte bună de achiziționat viniluri din epoca menționată - anii 60-70-80. Multe dintre viniluri, mă refer la sh provenite din Germany, Țările de jos, Franța, Austria chiar și Marea Britanie au fost odată sau de câteva ori ascultate. Multe sunt impecabile. Nu mai vorbim de înregistrări din punctul de vedere al melomanului. Bijuterii la preț de nimic.

Pe lângă bibilitul non-stop, una dintre probemele pe care o văd la vinil este SNR-ul relativ redus. Pe când cu un deck ajungi imediat la un SNR comparabil cu SNR-ul digitalului. De asta intenționez să trec la un deck de top sau mag.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, marians a spus:

Silviu am rugamintea sa nu rapunzi, sa nu ma mai implici in posturile tale. Te rog sa ma ignori, asa cum voi proceda si eu de acum inainte.

Multumesc pentru intelegere.

Vai, îmi cer scuze, ceea ce am de spus nu am voie sa exprim? Parcă tu ai răspuns în multe rânduri posturilor mele, parcă ai cerut să ți se șteargă și contul. Acum vrei sa nu mai răspundă un anumit user posturilor tale, ce e aici, mănăstire de maicute? 

Am încălcat regulamentul cu ceva? Am jignit pe cineva? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, trancotistu a spus:

Cine, vorbim acum de colecționarii de viniluri, repet CINE ascultă un vinil de mai mult de 3 hai 4 ori într-un an? Poate vreun obsedat!!! La peste 500-1000 de viniluri sunt sigur că sunt printre ele și neascultate măcar odată! 

Totuși ar trebui să fim obiectivi. Am viniluri de pest 50 de ani și sunt în bună regulă....iar viniliști, probabil nu sunt pe aici . Vor reconfirma ceea ce susțin.

Eu am un box cu Angela Similea format din 3 placi, ascultate de mine de cel puțin 20 de ori, suna impecabil. Un shure v15 are 0.75g apăsare, uzura efectivă e infima. Sunt și doze care apasă cu 3g însă cel mai important este reglajul dozei in headsheel, astfel acul calcă corect în rila, uzura fiind uniforma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, trancotistu a spus:

Andi fă ce dorești. Postarea mea nu este pentru cei din grupul nostru. Citește cnv din afară și vede DUOMNEEEE că pârâie vinilul. Pârîie dacă e din România și vechi Și pârâie pentru că ți-e lene să-l întreții. Basta! Vinilul este o experiență fabuloasă.

Man, eu nu am spus că vinilul nu  este o experiență fabuloasă. Dacă citești printre rânduri, am spus doar că nu am bani de vinil performant. Și că mi se pare mai ușor să ating același nivel, de fapt un nivel chiar mai ridicat, cu bani mai puțini folosind banda. În fond, masterul de pe care s-au făcut cele mai fabuloase viniluri tot pe bandă era, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, marians a spus:

Este o chestiune de bun simt. Se pare ca lipseste cu desavarsire ! Altfel respectai rugamintea cuiva.

Intre timp am realizat cu cine discut si prefer sa ma retrag. S-a inteles ?

Am jignit eu pe cineva ca sa zici că nu am bun simt? Te rog sa îmi spui când și unde și îmi cer public scuze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, trancotistu a spus:

Din păcate și este pur subiectivă observația, nu prea apreciez producția anilor 80-90 a Electrecord din cauza principiului de lucru a inginerului de sunet. Nu spun că nu au produs muzică de calitate dar aproape tot ce am ascultat avea reverberație pe voce. Dar sunt bucuros când mă înșel.

Din ce am mai aflat și eu de la unul, de la altul, producția Electrecord nu era afectată de masterizarea din studio (se pare că Electrecord chiar avea niște ingineri la nivel de top, deci masterizarea era de excepție), ci de vinilul de extrem de slabă calitate (practic se folosea un aliaj de plastic ordinar pentru discuri, și nu doar la noi, ci aproape peste tot în Europa, spre sârșitul anilor 80). Nu știu sigur dacă e așa, asta mi s-a spus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, marians a spus:

Lipsa de bun simt nu se traduce prin a jigni pe cineva. Faptul ca nu respecti rugamintea cuiva este tot lipsa de bun simt. Pe bune, aveam mai multe pretentii de la tine. Sunt chestiuni ce tin de educatia unei persoane.

Repet rugamintea: nu exist pentru tine. Ok ?

Marian e simplu, daca intervii în discuțiile de aici, îmi este greu sa te ocolesc, o sa fac o precizare cum că nu îți răspund ție, ci îmi exprim părerea despre ce spui tu, despre anumite lucruri cu privire la acest domeniu. E bine așa? 

De exemplu ai spus că vinilurile se uzează și nu le mai poți asculta. Pot recomanda un ulei pentru acul dozei, pot recomanda o mașină de spălat, discul se distruge datorita prafului din rila. Contează și apăsarea pe disc, daca se dorește o uzura mica, se recomanda o doza cu apăsare cat mai mica pe ac. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Trancotistu, domne, hai să o mai lăsăm pe asta cu nu știu ce persoane „importante” s-au retras, sau au fost banate sau le este teamă să posteze. E vreunul deținător de Grammy și nu știu io?

Deci, să revenim la viniluri: din ce am mai aflat eu, calitatea îndoielnică a multor viniluri spre sfârșitul anilor 80, începutul anilor 90 era dată de plasticul ordinar pe care erau transferate.

Eram curios să aud de la tine despre ceva păreri sau cunoștințe de la indivizi din domeniu, deoarece se pare că ai ceva conexiuni, și nu despre fiecare X-ulescu zero barat retras de pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@trancotistu, acum, pe bune, deci acest Horex, de care nu am auzit în viața mea (asta nu înseamnă că nu este important, vei vedea imediat unde vreau să ajung), deci acest Horex, unul dintre cei mai mari colecționari de mag-uri, care nu a postat nimic pe acest forum, s-a retras din cauza mea! Man, eu nici măcar nu am discutat de mag-uri până acum vreo trei zile!  Efectiv nu am pomenit de maguri! Cum să se retragă unul dintre cei mai mari colecționari de maguri din cauza mea?

Pe bune, te rog eu, hai să avem simțul ridicolului și să nu postăm înainte de a procesa informația pe care vrem să o postăm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, Andi a spus:

@trancotistu, acum, pe bune, deci acest Horex, de care nu am auzit în viața mea (asta nu înseamnă că nu este important, vei vedea imediat unde vreau să ajung), deci acest Horex, unul dintre cei mai mari colecționari de mag-uri, care nu a postat nimic pe acest forum, s-a retras din cauza mea! Man, eu nici măcar nu am discutat de mag-uri până acum vreo trei zile!  Efectiv nu am pomenit de maguri! Cum să se retragă unul dintre cei mai mari colecționari de maguri din cauza mea?

Pe bune, te rog eu, hai să avem simțul ridicolului și să nu postăm înainte de a procesa informația pe care vrem să o postăm.

Andi...io zic s-o lasi mai moale, pentru ca nu ai dreptate.

Pe sectiunea ”Aparatura vintage” exista un topic numit ”Deckuri si magnetofoane”.

Citeste-l cu atentie si ai sa intelegi unde bate @trancotistu.

Cred ca @Horex1952  (Eugen) era fooaaarte departe de a fi un ”x-ulescu zero barat”. Ai fi avut de invatat de el.

Nu numai tu...ci si eu si multi altii...Si imi pare rau ca nu mai activeaza aici pe forum.

Uite asa se intampla cand arunci cu vorbe....aiurea-n tramvai....in fund la taxatoare...

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am înțeles niciodată divergențele acestea duse până în panzele albe. Am multi prieteni cu aparate de tot felul, mai vechi, mai noi. Vorbim destul de des despre orice, că ni se pare, că suna că nu suna, dar nu ajungem niciodată să ne certăm pentru că nu căutăm să impunem că ceea ce știm noi e perfect. Avem drept la replică și punem pe masa tot ce știm despre acel lucru.

Aici daca ți se spune că greșești, nu primești și argumente, unii sunt prea valoroși că sa explice sau autosuficienti. Din păcate suferim toți de acest impresionism ieftin, nu vrem decât să ieșim la suprafață și să căutăm apreciere și atât. Daca cineva gândește diferit, e deja contra noastră și nu mai merita nimic, zero. 

In fine, am pus niste poze cu box-ul electrecord. Eu ascult pe un dual 704 cu un Ortofon VMS 30 și îmi sună foarte bine.

IMG_20190617_224611.jpg

IMG_20190617_224623.jpg

IMG_20190617_224641.jpg

IMG_20190617_224659.jpg

IMG_20190617_224729.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, danM a spus:

Cred ca @Horex1952  (Eugen) era fooaaarte departe de a fi un ”x-ulescu zero barat”. Ai fi avut de invatat de el.

Nu numai tu...ci si eu si multi altii...Si imi pare rau ca nu mai activeaza aici pe forum.

Posibil, dar aș prefera totuși să învăț de la userul Horex și nu de la Horex prin intermediul userului Trancotistu.

Nici nu am înțeles de ce s-a retras userul Horex din cauza mea, că până acum nu am abordat subiectul „deck-uri”...

Pe bune, până la urmă are dreptate userul bongiorno, nu vă place, nu citiți sau ignorați, ce atâtea fițe de primadonă, că deja e ridicol!

Lebedele rănite distrug forumul. Nu faceți față discuției, nu vă băgați în ea, e simplu.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, marians a spus:

Nu este vorba de lebede ranite ci de lehamite fata de anumite persoane. Decizia mea a fost luata in acest context. Am decis sa ma retrag nu pentru ca nu fac parte discutiilor de pe aici. Am facut-o pentru linistea forumului eu fiind o persoana care nu poate sta impasibila la prostiile debitate de unii. Simplu. Ma asteptam ca tu sa intelegi acest lucru.

Pretind ca am ceva mai multa exterienta decat unii care se erijeaza a fi super pregatiti pentru aprecierea sunetului si al echipamentelor. Nu mai vorbesc despre obraznicie, infatuare si prostie. 

Marian nu faci decât să îi jignești pe alții mai "slab" pregătiți că ține, obraznici, infatuosi și prosti. Cu astfel de atitudine normal că ajungem sa ne împungem la infinit. Sa înțeleg că totul pleacă de la experiența ta, neapreciată de unii și de altii care au și ei o experiență a lor și care încearcă să și-o exprime, fara să se simtă jigniți de experiența altora. Nu știu de ce, dar nici o persoană dintre cei cu care vorbesc despre audio nu gândesc așa. Nu suntem unii mai buni că alții, ci fiecare avem experiența și aspirațiile noastre. Discutam, comentam, dar nu îi judecăm că fiind prosti, infatuosi și obraznici, doar pentru că nu ne recunosc experiența noastră supremă. A spus cineva că nu ai tu experiența? Tu te ai simțit inconfortabil sa discuți egal cu ceilalți, erijați in mari experți. Eu cred că e tocmai invers, tu te crezi un mare expert care nu are ce vorbi cu restul. Păcat, in lumea audio e loc pentru toți. Aici toți avem ceva de spus și de ascultat. Lucrul asta să îi jignim pe alții, sa le cerem să nu mai vorbească cu noi, deși noi venim sa vorbim cu ei, mi se pare că nu e o atitudinea potrivită.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, marians a spus:

Nu este vorba de lebede ranite ci de lehamite fata de anumite persoane. Decizia mea a fost luata in acest context. Am decis sa ma retrag nu pentru ca nu fac parte discutiilor de pe aici. Am facut-o pentru linistea forumului eu fiind o persoana care nu poate sta impasibila la prostiile debitate de unii. Simplu. Ma asteptam ca tu sa intelegi acest lucru.

Înțeleg și sper totuși să nu te retragi. Și îmi cer scuze pentru ieșirea de aseară, dar asta cu userul Horex, foarte mare colecționar de maguri, care s-a retras din cauza mea, mi s-a părut deja total deplasată. Putea să mă bage la ignore dacă îl afecta ceva din ce scriu.

Eu, de exemplu, o să-l bag la ignore pe userul Trancotistu, că are talentul de a trânti câte o enormitate care mă scoate din pepeni și doar n-o să mă retrag din cauza a ceea ce debitează el.

Deja nu mai suport asta cu retragerile. Toată lumea se retrage și anunță pompos că se retrage.

Până la urmă nu se retrage nimeni cu adevărat. Tot aici suntem toți, inclusiv cei care s-au mai „retras”. Singurii retrași cu adevărat au fost cei banați.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am mai scris pe undeva. Am doua discuri (vinil bineinteles) de la Melodia, URSS, unul din 81 si unul din 82. pe ambele scrie foarte clar, masterizat digital, primul CD player comercial aparea in vest cam tot in acea perioada. Avand in vedere intarzierea cu care tehnologia ajungea din vest in est, am un feeling ca masterizarea digitala a aparut cu multa vreme inaintea solutiilor comerciale si ca multe dintre inregistrarile pe care fanii hardcore ai analogicului le ridica in slavi, au fost de fapt masterizate digital....

Mai vad pe aici o duma, cum ca banda nu are limitarile analogicului, blah, blah..... Este foarte adevarat, banda a fost superioara digitalului, dar vorbim de banda master de studio, folosita pe scule de studio, in conditii de studio, nici o legatura cu banda comerciala sau cu sculele comerciale. Standardul de studio era de 38cm/s (inregistrarile audiofile ale vremii erau facute la viteze chiar mai mari, respectiv 76cm/s, sub 19cm/s nu cobora nimeni in studio), pe o banda  se tragea cate un instrument, maxim 2 pe  intreaga latime de banda (benzile multritrack aveau latime de pana la 2 inchi, nici un studio serios nu tragea pe juma de inch mutitrack). Reducerea zgomotului se facea cu scule dedicate.

Ca fpat divers, celebrele living stereo (DECCA, Living presence, etc) au fost trase in cea mai mare parte la 45cm/s ....

Ce treaba are asta cu sculele analogice cu care ne delectam noi, consumatorii de muzica?

Alt fapt divers, Deutsche Grammophon au inceput sa foloseasca console digitale din  1979, (tot pe alea le folosesc si astazi pentru ca nimeni nu mai are chef sa recreeze curbele de egalizare ale microfoanelor iar riscul de a pierde sunetul specific este prea mare) au folosit tehnici "neortodoxe" de captare a atmosferei (a se citi manipulare grosolana care a implicat inclusiv amplificarea orchestrei si tras cu microfoane sunet deja amplificat, adaugare de reverb si shift de faza pentru a recrea spatiul acustic). Iar noi vorbim aici de sunet "pur", inragistrari "reale", sunet analog, etc.....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate codul SPARS nu a fost utilizat corect si nu este o garantie.

Vreau sa fac totusi o erata, cele doua discuri Melodia de care vorbesc, au fost inregistrate digital si nu masterizate digital.

 BTW, inregistrarile digitale din acea perioada erau facute tot pe banda, oare la ce rata de esantionare si pe cati biti? Sau nu era standard?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.