Sari la conținut
HiFi Tech

Lampi


hersorin

Postări Recomandate

E greu de inteles, in toata ecuatia asta sunt multe variabile. Faci review la un aparat insa tu nu asculti doar aparatul ala, ci un sistem complex. Putini dintre noi inteleg asta si cred ca daca cumpara amplificatoare, surse sau boxe scumpe si cu multe stele, o sa si cante cum trebuie. Eu am auzit sistem scump care schimband doar o componenta, in cazul acela sursa, sistemul s-a transformat incredibil.

Mai e si alt aspect: sunt sisteme care canta ok cu multe inregistrari, mai iertatoare cu anumite lucruri deranjante si altele care transeaza altfel sunetul. Fiecare cu ce ii place. De exemplu Dynaudio este o boxa foarte buna pentru cei care apreciaza precizia, mai ales in zona de bass, insa pentru muzicaliate Opera de exemplu te gadila altfel la ureche. Discutiile insa sunt interminabile pentru ca fiecare avem unitate de masura si procesare diferita. Nu exista un aparat care sa arate cat de bine sau prost suna un sistem. Chiar si atunci cred ca se gasesc unii sa comenteze dupa ce cred ei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Silviu, nu știu dacă ai observat o întrebare foarte bună pe care ți-a pus-o Igor mai sus.

 

PS. Poate ar fi indicat ca data viitoare când alegi o înregistrare cu probleme pentru test să menționezi acest lucru, adică să spui că înregistrarea respectivă are probleme. Altfel unii ar putea să creadă că sculele testate au probleme, așa cum am fost eu. Și să iasă discuții interminabile lipsite de sens, în urma unei simple neînțelegeri.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat, normal ca nu am pus inregistrari proaste, ideea e alta si aici e greu de inteles parerea mea. Orice inregistrare are mai multe particularitati, anumite pasaje pot fi inregistrate mai sus ca gain altele nu, totul depinde de cel care a facut masterul. Un sistem neutru va face ca aceste lucruri sa fie mai evidente, iar unele pot parea stridente. Eu am vrut sa spun ca acest amplificator e pentru cei care cunosc sunet si nu cred ca orice inregistrare suna fara cusur, chiar daca ea e trasa bine, pe orice sistem. Priviti poate prea simplist si doar in alb si negru. Sunetul nu se imparte in doar bun sau rau. Are multe nuante, sunt sisteme mai analitice, transparente, precise pe care unele inregistrari bune pot avea pasaje usor stridente. E normal si firesc, nu inseamna ca sistemul e prost, nici ca inregistrarea nu e buna.

Am vazut ca ati inceput sa spuneti ca lampile nu suna strident. Nu e o regula, la fel cum tranzistorul nu suna muzical. Iar nu e o regula. Fata de multe amplificatoare pe lampi, acest amplificator are putere si transparenta, nu e doar muzical, pufos si lent. Aceasta putere si transparenta aduce un grad mai mare de neutralitate. Amplificaroul e bun, pentru cei care inteleg ca neutralitatea si performanta are doua taisuri. Echilibrul este greu de realizat si atunci apare magia, dar pentru asta sunt multe de facut. 

Iar cel mai important este ca fiecare dintre noi aude si intelege diferit. Nu inteleg de ce trebuie sa spunem ca ori e bun ori e rau, ori e strident ori nu e. E ca si cum ai spune ca in natura sunt doar sunete placute, ca doar sunt naturale. E, nu e chiar asa. Din acest motiv un sistem trebuie analizat in ansamblu. Daca este capabil sa scoata la iveala toate lucrurile de pe inregistrare, curat. Sa auzi tot ce e acolo, efecte, sunete din natura, instrumente, voci etc. Normal ca unele sunt mai reci altele mai calde, asta prin natura lor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, silviu2403 a spus:

Am vazut ca ati inceput sa spuneti ca lampile nu suna strident. Nu e o regula

Deci lămpile pot suna strident? Eu asta încerc să aflu. Înțeleg de la tine că pot suna strident dacă înregistrarea e stridentă. Aici vine întrebarea care ți-a fost pusă și mai sus: de ce ai testat cu înregistrări stridente și de ce nu ai menționat acest lucru în review?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai exista aparat care suna doar intr-un fel? Asta indiferent de ce pui pe el. Ia 3 amplificatoare pe lampi si o sa vezi diferente majore intre ele.

Exista inregistrari plate? Orice muzica mai are cata o trompeta, muzicuta, etc. Unele suna mai tare altele mai incet.

Daca sistemul e neutru, anumite PASAJE din inregistrare, natural mai stridente ca altele suna exact asa cum trebuie. Nu inseamna ca e stridenta inregistrarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Silviu, eu citez doar ce ai spus tu:

Acum 3 minute, silviu2403 a spus:

Contra: usor strident pe anumite inregistrari

Nu ai menționat pasaje, nu ai menționat instrumente, ai spus: „înregistrări”. Acum, pe bune, doar n-o să ajungem să testăm sisteme doar cu anumite pasaje sau instrumente.

Acum spui că „strident” nu înseamnă rău, dar l-ai pus totuși la „contra”, nu? Deci e rău.

Hai să facem abstracție de afinitatea ta și prietenia ta pentru constructorul acestui amplif: suna acest amplif strident cu anumite înregistrări sau nu? Eu asta încerc să aflu. Nu mă interesează cine a făcut amplificatorul respectiv.

Poate suna un amplificator pe lămpi strident cu anumite înregistrări sau nu, e chiar așa greu de răspuns la această întrebare?

Da, spui tu, dacă înregistrarea e stridentă. Cu alte cuvinte, ai testat acest amplif cu înregistrări stridente? 

Da sau nu? WTF, hai să nu ne mai învârtim în jurul cozii, care era problema acolo, ampliful sau înregistrările (sau pasaje din înregistrările) cu care ai testat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ciclul "pe adresa redactiei" (asa am vazut in Stereophile, e o rubrica), sunt un cititor care vrea sa inteleaga cum a ajuns redactorul la caracteristicile amplificatorului. 😉

Deci ai testat amplificatorul, dar de fapt ai testat intregul sistem. Amplificatorul are un "contra" pentru ca este strident, dar de fapt e de bine pentru ca este neutru, deoarece inregistrarile pot fi stridente sau nu, digitale sau analogice, dar de fapt totul depinde de sistem care poate fi strident sau nu, datorita boxelor si camerei care fac sunetul dulce sau strident. Totul e simplu, dar de fapt e complicat.

Eu astept partea a doua a articolului, cu amplificatorul testat in alte 2,3 sau 5 sisteme diferite, cu aceleasi inregistrari. Sigur o sa dibuiesti cauza stridentei. 😁

Intre timp o sa-l sun pe Viorel sa-l intreb daca a ascuns vreo stridenta printre lampile alea.

Silviu, sper ca stii de gluma, vorba unui coleg de forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi uite ce am scris,

"In ceea ce priveste media, datorita faptului ca amplificatorul chiar are o transparenta incredibila, claritatea este impresionanta. Acest lucru poate fi insa delicat, datorita faptului ca anumite inregistrari pot fi usor deranjante, era digitalului aducand destul de multe sibilante in sunet. Asadar aici trebuie avut grija cu ce boxe se imperecheaza amplificatorul, datorita faptului ca are control, putere si transparenta, acesta deschide boxele si ofera un grad mare de rezolutie. Nu este chiar un amplificator cu sunet dulce si siropos, chiar neutru pentru o lampa pot spune."

Exact asta am vrut sa spun si din acest motiv l am pus la contra. E un amplificator cu rezolutie si poate fi mai greu de asimilat si integrat in sistem. Are nevoie de mediu ok, boxe, sursa, camera.

Dar asa se intampla cu orice scula buna, altfel zici ca tipa urla etc. Daca nu ii dai ce trebuie nu faci treaba cu ea. Din acest motiv lucrurile nu sunt simple. In melodia de clasica sunt anumite pasaje in forta care urca mult, ce sa iti spun, e normal sa sune asa, insa nu cred ca intelegi.

Un lucru insa pot spune clar, nu e un amplificator pentru cei cu scule proaste sau care nu au auzit sisteme rezolute de calitate. Un aparat rezolut si transparent intr-un sistem prost face sa suna si mai prost lucrurile. 

Am simtit sa atrag atentia ca totusi acest amplificator este performant si revelator si trebuie avut grija cum il imperechezi si ce inregistrare pui pe el.

Eu credeam ca intelegeti aceste lucruri. 

Un sistem bun poate suna oricand strident pe anumite pasaje de muzica, daca asa e trasa muzica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, silviu2403 a spus:

Andi uite ce am scris,

Un sistem bun poate suna oricand strident pe anumite pasaje de muzica, daca asa e trasa muzica.

Ok, ca să nu o mai lungim, că deja devine plictisitor, înțeleg că acest amplificator e de fapt revelator și că problema era în înregistrările cu care ai testat și care aveau pasaje stridente. Și, din ce au spus alții, amplificatoarele pe lămpi nu pot fi stridente. Am zis bine? Ok, noi să fim sănătoși, în rest nu mai contează.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare percepe in felul lui si toti credem ca ce stim noi aia e cel mai bine.

Am ascultat la Munchen un sistem format din boxe Marten cu amplificatoare pe lampa, nu mai stiu modelul insa am atasat o poza. Acest sistem era extrem de precis si rezolut. Anumite inregistrari cu pasaje de sunet mai bright si mai acustice sunau strident pentru gusturile mele. Sa fie oare acel sistem prost? Sa fie lampile stridente? Sa fie inregistrarile proaste? 

Eu cred ca nu, trebuie insa sa fim realisti, nimic nu e perfect, nici macar un live, dar o inregistrare. Pe anumite inregistrari apar si aceste probleme pe sisteme rezolute. 

Imi cunosc bine sursa, cat si boxele. Amplificatorul a adus viteza si precizie in sunet, nu stridenta. Insa anumite pasaje din muzica au fost tonal mai deschise si mai acustic prezentate. Aceasta transparenta crescuta vine in general cu aceste lucruri la pachet, din acest motiv am zis ca trebuie avut grija cum imperechezi amplificatorul.

Eu cred ca cine are cunostinte de sunet intelege ce am vrut sa spun.

Nu exista sistem perfect, in nici un caz la acest pret. Din acest motiv ce castigi pe o parte poti pierde pe alta, chiar si in sisteme de milioane de euro.

Iar in sunetul real, au fost multe cazuri cand la concerte am auzit sunete stridente in orchestra. Eu le percep ca fiind reale si naturale, ca scartaitul unor roti pe asfalt, sunt pur si simplu mai stridente decat altele. O vioara insa daca suna strident e o problema, insa o trompeta poate fi stridenta pentru ca asa suna ea, are alt sunet mai acustic, mai sus timbral.

 

maxresdefault.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, marians a spus:

Apreciez foarte mult efortul pe care-l fac colegii nostri pentru testarea diverselor echipamente. Postarea review-urilor presupune asumarea de catre autor a tuturor parerilor pro sau contra. Totodata, pentru aprecierea cat mai obiectiva (daca se poate asa ceva) este indicata existenta unui sistem suficient de transparent si pus la punct, selectarea cablurilor care se potrivesc cel mai bine cu componenta ce urmeaza a fi testata, plus un element foarte important: experienta audiofilului care evalueaza.

Nu mai vorbesc despre inregistrarile/ muzica folosite.

Fara aceste masuri, minime, eu zic ca este imposibil de facut un review cat de cat folositor pentru cine este interesat. 

Nu vreau sa aduc atngere celor care incearca, pe timpul lor, publicarea de reviewuri. Dimpotriva, le gasesc foarte utile. Cred, totusi, ca trebuie acordata o atentie sporita publicarii acestora.

Articolele din revista aduc 60-70% din traficul lunar. Asta pentru ca oamenii sunt interesati. Articolul lui Silviu a ajuns in 7 zile la 487 de cititori. Cati oameni scriu pe forumul acesta constant? 10-15, dar eu nu cred ca sunt nici macar atat. Pentru ca o parte dintre acestea intervin doar in situatii speciale.

PS: Toti cei care scriu aici o fac din pasiune pentru hifi. Pana sa apara AV Club / HiFi Tech eram singura tara din Europa fara o revista dedicata. Nu spun ca totul este perfect, insa noi astea prostii incercam sa construim ceva in Romania. Din fotoliul de acasa este usor sa oferi sfaturi. Eu sunt mandru de echipa aceasta si le multumesc pentru efort. Andi, Silviu, uneori Bogdan si Tudor, au incercat sa ofere o bucatica de hifi sub forma unei reviste on line. Revista are constant peste 2 mii de cititori. In lunile in care avem bani si reusim sa o promovam trece de 10 mii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marian, acuratetea/valoarea e relativa. Fiecare dintre noi apreciaza diferit, in functie de referintele pe care le avem. Incercam insa sa povestim despre acest fenomen, frumos, zic eu. Incercam sa fim cat mai obiectivi si sa prezentam si plusuri si minusuri. Normal ca toti avem pareri, foarte bine ca le discutam, mergem mai departe, spre mai bine, cum speram cu totii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, silviu2403 a spus:

Acest sistem era extrem de precis si rezolut.

Buna seara, am impresia ca folositi adjectivul rezolut gresit in acest caz.

Acum 34 minute, silviu2403 a spus:

Eu cred ca nu, trebuie insa sa fim realisti, nimic nu e perfect, nici macar un live, dar o inregistrare. Pe anumite inregistrari apar si aceste probleme pe sisteme rezolute.

 

Editat de electroacustica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, silviu2403 a spus:

Imi cunosc bine sursa, cat si boxele. Amplificatorul a adus viteza si precizie in sunet, nu stridenta.

Sunetul, pe Pamant la 20 grade Celsius are 343m/s. Probabil dvs aveti conditii mai speciale, cum ar fi un mediu lichid de permite o viteza a sunetului mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De parca sunetul nu ar fi procesat in studio. Unde se folosesc diferite tehnici de aranjare a sunetului, pentru ca noi sa avem senzatia de spatiu, toba sa nu acopere instrumentele mai fine, etc. Pe vremuri, adica pana acum nu multi ani, consolele din studiori aveau exact 18 biti. Va las pe voi sa ghiciti cam ce se intampla la fiecare interventie. Inainte acestor console totul se mixa analogic. Search la google are toata lumea banuiesc. Ar fi o buna ocazie sa aflati cam cat de curat este sunetul analogic. In prezent sunt folosite console de 24 de biti cu suficient spatiu de lucru pentru inginerul de master, dar chiar si asa reproducerea perfecta a sunetului inregistrat este o Fata Morgana, pentru ca microfoane, pentru ca transfer analogic - digital, pentru ca pe inginerul de master il doare la bascheti de sistemul tau de acasa care costa jdemii de euro, pentru ca CD-ul are erori de scriere, pentru ca cititorul are un fir de praf, pentru ca amplificatorul dupa o anumita valoare intra in clipping fara ca creieru din cap sa sesizeze imediat (se prinde el mai tarziu, insa spre surprinderea proprietarului, scula este platita si canta in sistem), pentru ca boxa poate imbogati sunetul cu distorsiuni de pana la 15%. Deci, ce spuneati? Strident, niciodata... 😎

Acum 30 minute, marians a spus:

De cate ori am fost la concerte, am ascultat cu mare atentie fiind preocupat de sunetul live.

Niciodata nu am auzit ceva strident.

Daca l-am asculta pe Marsalis cantand la trompeta, intr-o camera de bloc, ar fi altceva. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, marians a spus:

Consider ca acuratetea/valoarea unui review este mai importanta decat traficul inregistrat.

Cel putin asa se vede din fotoliul de acasa ...

Eu cred că review-urile care au fost publicate în revistă până acum sunt foarte bune și sunt valoroase. Nu poți să mulțumești pe toată lumea. Când scriem de bine despre o sculă, apar acuzații că facem reclamă, când scriem de rău se supără alții. Noi am hotărât de la început, sau cel puțin eu personal am decis să scriu exact ceea ce cred și ce aud, din acest motiv nici nu mă interesează de la cine e aparatul pe care îl testez. Îl testez ca și când l-aș testa pentru mine.

Eu „m-am alocat” la gama de până în 1000 de euro, pentru că aici se încadrează sistemul meu (sistem pentru care, apropos, am renunțat la unul cu preț de listă de 10.000 euro. Fără regrete.) Consider că sistemul meu este foarte bine pus la punct și că se pretează și am deja suficientă experiență pentru a testa și scrie un review pentru un Chord Mojo, un iFi etc., adică scule din gama „affordable”, pe care și le poate permite oricine. Nu i-aș fi cerut lui Robert scule de 10.000 de euro să le testez, deoarece ar fi fost deplasat.

Robert este cel care testează sculele mai scumpe, pentru că are sistem pentru așa ceva, Silviu încă nu știu, la el am văzut și sisteme scumpe și sisteme ieftine. Chiar dacă eu nu m-am prea înțeles cu Silviu niciodată, mie îmi plac foarte mult review-urile lui. Că faza cu stridența a rămas încă nelămurită pentru mine, nu înseamnă că am o problemă cu modul lui de recenzie. Dimpotrivă, chiar le citesc și de multe ori încercam să mai preiau unele idei de testare.

Singura excepție de la regula de 1000 euro a fost Hugo 2, pentru că am ținut eu neapărat să îl testez, fiind fan Chord. Când am văzut că nu îmi place, i-am sugerat lui Robert să îl testeze el, dar a spus că are încredere în mine. Posibil ca Hugo 2 să fi prestat mult mai bine în alte sisteme și chiar am menționat acest lucru în review.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fim corecti si sa nu ne ascundem 'dupa degete'. Marian a criticat sistemele de test si in mod special cel al lui Andi. De Scot s-a discutat la suprafata, insa tinta a fost Andi. 

Ce nu stiu oamenii este ca articolele lui Andi sunt foarte citite si ca abordarea lui, foarte personala, implica oamenii si atrage atentia asupra produselor. Din cate cunosc primeste cele mai multe mesaje private si oamenii se sfatuiesc cu el.

Pentru mine asta inseamna articole de succes. Bravo Andi! 😉

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, gandeste constructiv. Fara critica nu ai cum sa evoluezi. Exista critici si la case mult mai mari, sunt sigur ca nu e greu sa replici prin cresterea calitatii. Cred ca si eu am inteles, cam la fel ca si Tudor, ceea ce a vrut sa spuna Marian. Dar cred ca este un subiect de discutat la o terasa, nu aici. 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, igor1234 a spus:

Man, gandeste constructiv. Fara critica nu ai cum sa evoluezi. Exista critici si la case mult mai mari, sunt sigur ca nu e greu sa replici prin cresterea calitatii.

Revista e de abia la început, mai mult ca sigur va deveni din ce în ce mai calitativă și mai valoroasă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca fiecare dintre noi are ceva de spus si trebuie ascultat. Insa e mai greu sa intelegem ca in acest domeniu fiecare are o alta unitate de masura si procesare. Nu exista decat niste algoritmi prin care putem anticipa un rezultat in acest domeniu, insa in final urechea fiecaruia poate sa decida diferit. Ar fi normal si firesc sa ne vedem mai des si sa incercam sa ne bucuram de informatiile pe care le dam unii altora. O parere este oricand bine venita, daca este sincera si argumentata, fara a incerca sa-l corectam pe celalalt. Este alegerea lui daca face asta sau nu. Asadar si eu propun sa ne vedem la un pahar de vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, igor1234 a spus:

Man, gandeste constructiv. Fara critica nu ai cum sa evoluezi. Exista critici si la case mult mai mari, sunt sigur ca nu e greu sa replici prin cresterea calitatii. Cred ca si eu am inteles, cam la fel ca si Tudor, ceea ce a vrut sa spuna Marian. Dar cred ca este un subiect de discutat la o terasa, nu aici. 😉

Matei, in acest caz prin cresterea calitatii oamenii inteleg un sistem de test mai scump. Andi a explicat situatia lui. Testeaza echipamente aflate in zona entry. Pentru asta nu este nevoie de un sistem scump. S-a gandit cineva la chestiunea asta? Nici gand. Acesta este si motivul pentru care am spus ca tinta a fost Andi, nu sistemul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Notele de snobism nu ma deranjeaza, de obicei sunt bazate pe lipsa de experienta, nu pe rautate. Eu am invatat in domeniul ăsta sa nu apreciez un aparat dupa pret, dupa masuratori sau dupa cum arata in interior sau chiar exterior (fiecare dintre aceste criterii avand proprii fani).

Unii au fost nemultumiti ca nu am testat cu muzica "care trebuie".

Conteaza ca, in mare, cu unele exceptii, am avut feedback foarte bun, chiar si pe mine m-a surprins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.