Sari la conținut
HiFi Tech

Lampi


hersorin

Postări Recomandate

Iată anozi negri şi lucioşi de la Sylvania 12AU7 anii 50 şi gri închis mat şi obişnuit de E82CC producţie ordinară. Gri are o paletă largă de nuanţe de la cafea cu lapte la aproape negru, în funcţie de materiale şi producător, dar negru e unul singur.

.............

Atenţie că Siemens sînt cele mai falsificate lămpi mărunte de pe piaţă.

5acfb234194c6_Picture021.thumb.jpg.b8b0775fd93aec3d46a158b3a97d6c8a.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos . Nu am vazut inca acel negru lucios .

La Brimar am aproape toate modelele (12Au7 , ECC82 , 13D5 , 6067 , CV491 , CV4003 ....) si singurul negru e cel din foto .

Acel negru s-a folosit in general la lampile din anii 50 .

Am testat mai multe modele de Siemens si au sunat toate in soundul specific marci, deci zic eu ca ale mele nu sunt contrafacute .

Daca mai ai chestii interesante despre lampi poate mai contribui la acest topic . Multumesc .

Apropo ce sound (marca) iti place ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io mă uit mai întîi la construcţia lămpii, calitatea ei fizică, uzură şi abia la urmă ar veni şi ''sunetul'', dar ăsta e un aspect absolut neimportant ptr mine. Toate lămpile dintr-o familie sună la fel dacă stă un chinez bătrîn să le bibilească schemele în funcţie de caracteristicile proprii fiecăreia. Unele au rezistenţa internă mai mică sau mai mare, capacităţile între elemente diferite, amplificarea, etc. Construcţia grilelor e responsabilă de microfonie sau de formarea diodelor parazite ce duc la recepţii radio aleatorii, izolaţia filament catod e responsabilă de pocnituri şi brum, etc. Deci schimbarea continuă de lămpi e pierdere de vreme ptr mine, mai bine corectez schema sau mă bucur de muzică, nu de ''sunet''.

..............

Încă o chestie: diferite variante constructive se potrivesc la diferite aplicaţii. Nu are viaţă lungă un ECCxx cu anozi mici de 11mm într-un etaj prefinal, dar şi folosirea rarelor modele cu anozi de 17mm într-un preu e risipă.

Cînd nu eşti sigur, pune cu anozi de 14mm. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot muzica ascult si eu . Sa fiu mai bine inteles . Pentru mine toate lampile au sunet diferit .

Acum am un copilas mic si sistemul este inghesuit intr-o cameruta mai mica . Ei in acesta camera daca bag lampile Philips ECC186 te nauceste de cap muzica , nu prea poti asculta la un volum mai marisor (macar ora 9 la mine) . Sunt extrem de dinamice si sunetul devine un pic agresiv . Cu lampile Mullard sunetul este muult mai cuminte si pot asculta chiar la (ora 10 ). Problema lampilor Mullard este bine cunoscuta , inaltele destul de anemice . Compromisul pentru camera mea sunt lampile Brimar 6067 , au tot ce iti doresti pur si simplu cinta perfect in aceasta camera .

In salon regine sunt lampile Philips ECC186 sau Amperex 7316 PQ . E nebunie totala acolo. Muzica live .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E normal să sune diferit, au caracteristici diferite (cu foarte puţin faţă de cele din prospectele tuturor firmelor - o medie generală). Dacă şi schema le zăpăceşte, folosind psf-uri bizare, e normal să răspundă diferit la acelaşi semnal.

..............

Am găsit poze cu 12AU7 Raytheon şi Sylvania bizară cu anozi negri lucioşis.

rayth.thumb.jpg.f5a72facdde1e610f1e5e7c426360d20.jpg

Syl.thumb.jpg.f6a67bbeea6a7459edef0b1f481bfac7.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pe mine ma intereseaza ceva sa testez lampile pe care le cumpar si care le mai am deoarece cum cred ca bine stii sunt multe tepe .

Imi poti tu recomanda un anume aparat si cum as putea testa ? Ma intereseaza ce viata mai au lampile in primul rind iar daca le si pot imperechea e si mai bine .

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.