Sari la conținut
HiFi Tech

Lampi


hersorin

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...

:hypnotized:


Norton: Have you ever been tempted to design tube products?


Pass: I have designed tube products, but they've never wandered outside the lab. I like tubes; I have no problem with them. Because there are limited varieties and because they only come in one kind of device—what you think of as an n-channel type of device—you're limited in the number of ways you can use them. So large numbers of potential topologies are not available to you. As a topologist, they become less interesting to me for that reason.


But I've designed tube amplifiers, preamps, and crossovers. To market them would not be consistent with the activities that Threshold is involved in, and we're not really looking to have people ask me why I'm doing tubes when they've come to expect solid-state, and so on.


But I have a number of thoughts about tubes. The most fundamental is that they enforce, in design, one of the basic tenets that I hold dear: that, all other things being equal, simple circuits sound better. You can't put 57 tubes under the hood of a preamp. But of course you can do so in an IC, which typically has a large number of devices, or even with discrete solid-state. I work very hard to enforce simplicity as part of the design process, and tubes can even take an inept designer and at least see to it that he doesn't make his design too complex.



Read more at http://www.stereophile.com/content/nelson-pass-simple-sounds-better-page-4#Xyyrg5oM7CsWpLA1.99

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca mi-a dat apa la moara Sith ,va mai spun o faza ,care ma enerveaza maxim !

Foarte des sunt intrebat : care tub "se aude mai bine " ECC81 sau ECC83 ,EL34 sau KT88 ?? Astea sunt doar exemple luate aleatoriu ,intrebarile sunt cam despre toate tipurile de tuburi folosite in audio.


De ce ma enerveaza ? Pentru ca degeaba ii explici bizonului ca un amp /preu este un tot unitar si fiecare tub este pus in schema acolo unde se pot obtine performantele cele mai bune ,el iti f..e creierii ca a citit,a auzit ,a...,a.... ca tubul x suna ,cinta,amplifica mai bine decit tubul y .

Stii de unde vine in general intrebarea?

De ex. Unison Research foloseste unele modele de lampi pe cind Audio Research altele. Audio Research e mult mai bine cotata deci automat lampile folosite sunt mai bune (ECC82 din UR e mai slab ca ECC88 sau sa nu mai zic de supertubul 6H30 din AR).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu 5-6 ani si eu eram sigur ca ECC88 sunt mai bune decit ECC82 si cele mai bune lampi sunt Mullard . De altfel Mullard au si fost primele lampi cumparate (macar acum costa de 3 ori mai mult :lol: ) . Asta iti ofera unele forumuri si chiar celebrul forum DIYAudio . Daca nu discuti cu cineva care se pricepe cu lampile uite ca traiesti cu fel de fel de timpenii citite pe net .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa iti dau si un exemplu gasit imediat .

de pe diyAudio " First, the 12AU7 is non-linear. OTOH, the 6SN7, and its immediate relations, is among the most linear amplifying devices, ever.

The JE Labs 76/6SN7 is a big step up in clarity, tone and texture. "

Deci daca citesti asa ceva pe forumul marilor ciocanari de pe planeta , ce concluzii poti trage ?

Si exemplele sunt multe , foarte multe .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai este una tare ,alergatul dupa anumite marci de tuburi;de exemplu toata lumea vrea tuburi Telefunken,putin stiu ca tuburile cu adevarat Telefunken au un indiciu pe care alte tuburi Telefunken nu il au ,cele facute in fabrica Telefunken au pe partea cu pinii ,pe sticla, o stanta din turnarea sticlei ,un romb.

Intre audiofili acel romb se numeste Diamond :mrgreen: .

Asta este .

tele.thumb.jpg.5646cae8d0a75f8af9fd21a6a4c92a1f.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei de la Audio Note folosesc tuburi Telefunken. Oare, de care ar fi ?

 

Cei de la Audio Note nu folosesc tuburi nos in aparatele lor. Oto SE vine cu Sovtek, cdplayerele la fel... 2a3 tot sovtek. Doar la unele modele de amplificator - cu 300B sau 45 - ofera ca posibilitate de a cumpara in pachet suplimentar tuburi NOS: Western Electric la 300b, la 45 nu mai stiu (la ampliful Paladin, cred ca poate fi verificat ce ofereau).


Cred ca singurul comerciant de aparatura cu lampi care foloseste exclusiv NOSuri (aproape toate piesele) e Shindo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

The JE Labs 76/6SN7 is a big step up in clarity' date=' tone and texture.[/b'] "

 

Este parerea omului despre ce a auzit el cind a montat 6SN7 (6H8C cod rusesc) in loc de ECC82 ,poate trebuia sa mai bibileasca la schema cind avea montat ECC82 ,treaba este subiectiva .

Dar nu poti sustine ca ECC82 este superior ca sound fata de 6SN7 sau invers .

Si pasul ala mare in claritate , ton si textura la ce se refera oare ? La sticla din care sunt facute ? daca nu la sunet ?

Eu bizonul prost asta am inteles , se refera la sunetul lampilor respective .

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai scriu ceva sa clarific unele scapari ale mele .

Am tot spus ca imi plac lampile Brimar , apoi Philips etc. Sa nu se inteleaga ca una e mai buna ca alta este fix aceeasi chestie intre a alege un mar Golden si un mar Ionathan . Eu prefer Ionathan dar maninc cu placere si un Golden .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Stie cineva mai multe despre aceste lampi ?(poate Vio)

Marconi B329 is the British equivalent numbering of the much-hyped, and very expensive, Genalex B749, a select 12AU7 made for British GEC only by Mullard. Typically a long-plate Mullard if early vintage, an excellent sounding tube - but really no different than a Mullard of that vintage .

Marconi B329 will be Mullard or Brimar manufactured ECC82 , Marconi was just another marketing brand of GEC (Osram , Marconi , Marconiphone etc)

M.thumb.jpg.6bb248ecbe595b82c8b3eca6cb1ea8d0.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pentru mine doar sunetul conteaza , nu anul fabricatiei . Daca imi functioneaza minim 8 ore sa ii inteleg tipologia de sunet o pot trece la colectie .

Sincer o lampa moarta doar ca e foarte rara sau veche nu ma intereseaza , nu sunt colectionar de obiecte sunt colectionar de sunet .

De altfel asta este si marele atuu al lampilor , iti poti face singur sunetul preferat . Nu cred sa existe propritar de electronice pe tuburi care sa nu aiba minim o pereche de tuburi de rezerva sau sa nu fi testat minim o pereche de lampi diferite de cele de uzina .

Si sa mai pun o frumusete de tub care mi-ar place sa il ascult .

GEC.thumb.jpg.75c22be2c02d334403a66da575e73ea9.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.