Sari la conținut
HiFi Tech

Lampi


hersorin

Postări Recomandate

  • 3 months later...
  • 2 months later...

Amplifuri ''universale'' nu există, cel mult ptr o familie de tuburi cu caracteristici apropiate, să zicem familia 6L6 (6L6G/6P3S, GB, GC, GW, 5881/6P3S-E, 7027/A, KT66, 807, 6P7S...) excluzînd tipurile mai slabe decît astea şi folosint adaptoare ptr socluri cu conexiuni diferite, comutatoare ptr tensiuni de G2 şi negativare diferite, alte reacţii locale în amplif.

Leben are un model adaptabil la mai multe lămpi, mai sînt şi alte firme, totuşi posibilităţile sînt limitate mai ales din cauza funcţionării diferite a tetrodelor cu fascicul dirijat faţă de pentode şi a caracteristicilor diferite între familii şi modele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa mai precizez ceva pentru iubitorii de lampi .

Dupa cum am mai scris am cumparat un lichid de contact de la Jena Labs si il folosesc si pentru piciorusele lampilor . Daca pina acum lampile ieseau mai greu si trebuia sa le misc mai mult , acum ies imediat piciorusele fiind mai alunecoase . Schimbatul devine mult mai usor . Acest lichid nu se transforma in praf chiar si dupa aproape 1 an de functionare , ramine ca o suprafata lucioasa care si protejeaza la oxidare . Daca tot vine iarna am trecut si eu astazi la o pereche de Mullard sa imi mai incalzeasca sufletul . :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să nu se fi blegit clemele soclurilor de la atîtea schimbări.

.............

Atenţie să nu afecteze uleiul siliconic (sau ce o fi acel lichid) izolaţia dintre pini, să nu curgă şi să îmbîcsească cu praf cosele soclurilor. Praful şi afumătura adunate electrostatic sînt cei mai mari duşmani, mai ales cînd prind condiţii nefavorabile, precum umezeala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca ies greu lampile dar mai usor cind pun lichid.

Este un ulei siliconic banuiesc dar cantitatea este extrem de mica . Doar ung un pic piciorusele . Nu se fac picaturi.

E destul de greu sa intre praf sub lampa. Statia sta in mediu fara umezeala si e folosita de minim 2 ori pe saptamina. Iar cind o folosesc se incinge la peste 40 grade .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu le mai "balansa" , incovoi pinii si odata face "tzac" ....Trage perfect vertical din soclu.

Poate e buna metoda la lampile mari dar la cele mici nu as recomanda trasul in sus . Lampile sunt atit de fixe incit exista riscul ruperii soclului sau a placi daca nu se ridica aparatul cu totul in sus .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cam nashpa cu schimbatul des al lampilor..Prima data cand am vrut sa inlocuiesc si io o valva intr-un cdp Unic Cercetare, tot tragand de sticla aia in sus se ridica si playerul de 9 kg. :cheesy: Inteleg sa faci un schimb, doua, dar nici 100 de lampi schimbate intr-un an de zile.

Mai e o chestie..daca producatorul a considerat ca un anumit gen de lampa se incadreaza in peisajul lui, creca e bine sa-i respectam alegerea, fara a mai fi nevoiti sa cotrabaim prin maruntaiele ustensilei cu tot felul de uleiuri persane si sosuri 'audiofiliste'. :think:

Gabi nu prea ai dreptate . Ai auzit si tu diferenta dintre un Brimar bun si un EH . Clar merita schimbate . Producatorii baga si ei ce gasesc pe piata si la preturi acceptabile . Treaba cu lichidul de contact este destul de benefica . Uite ce zice producatorul .

☺ The fluid will enhance the electrical conductivity of the connection by the electron tunneling enhancement activity of the dimethylpolysiloxane component.


☺ The fluid will reduce micro surface galling of sliding contact surfaces by lubricating the interfacing surfaces.


☺ The fluid will assist in surface oxidation protection by creating a thin film on the metallic surfaces it is applied to.


☺ The fluid is safe to use on the pins and sockets of vacuum tubes. It will not turn into non-conductive white powder like some products when on or near hot surfaces.


☺ The fluid contains no metallic particulates or molecular colloids that can cause short circuits or oscillations.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La inceput recunosc ca am mai schimbat ceva lampi pina sa aflu si eu pe urechile mele cum sta treaba . Am audiat majoritatea marcilor si o parte din cele mai laudate lampi construite . Am 1 an de zile de cind nu am mai schimbat nimic , am avut o pereche de Brimar si ieri am bagat un Mullard care sigur va sta cel putin aceasta iarna .

Oricum combinatia fire / lampi da destule batai de cap dar va recomand tuturor macar o lampisoara in sistem (sursa, amplificare orice ) .

Cu o lampa in sistem sunetul prinde viata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un soclu bun nu strîmbă pinii lămpii cînd e introdusă, sau mai rău, să îi crape sticla.

Cu toate astea, un soclu bun e acela în care lampa intră şi iese greu, avînd clemele solide.

Numai cu cleme care ''muşcă'' din pini se asigură un contact bun, ferm şi stabil în timp. Ia vedeţi în aparatura militară cum intră şi ies lămpile. Ar trebui să luaţi exemplu de acolo. Cine vrea să schimbe des lămpile, trebuie să schimbe soclurile normale cu unele cu tulipe în loc de cleme.

În electrotehnică (si în electronică unde sînt tensiuni mari) nu se folosesc ptr uşurarea frecării contactelor unguente sau alifii decît cînd construcţia izolatorilor o permite şi numai individual ptr fiecare pereche de contacte, nu e cazul la soclurile de lămpi unde distanţele sînt mici şi ungerea s-ar face în grup. Aşa scade rez de izolaţie şi cresc capacităţile parazite între pinii lămpii, care se reflectă în capacităţile mai mari dintre electrozi. Asta ar fi mai important în radiofrecvenţă, în audio nu e aşa de rău, doar trebuie să ştim că există.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un soclu bun nu strîmbă pinii lămpii cînd e introdusă, sau mai rău, să îi crape sticla.

Cu toate astea, un soclu bun e acela în care lampa intră şi iese greu, avînd clemele solide.

Numai cu cleme care ''muşcă'' din pini se asigură un contact bun, ferm şi stabil în timp. Ia vedeţi în aparatura militară cum intră şi ies lămpile. Ar trebui să luaţi exemplu de acolo. Cine vrea să schimbe des lămpile, trebuie să schimbe soclurile normale cu unele cu tulipe în loc de cleme.

În electrotehnică (si în electronică unde sînt tensiuni mari) nu se folosesc ptr uşurarea frecării contactelor unguente sau alifii decît cînd construcţia izolatorilor o permite şi numai individual ptr fiecare pereche de contacte, nu e cazul la soclurile de lămpi unde distanţele sînt mici şi ungerea s-ar face în grup. Aşa scade rez de izolaţie şi cresc capacităţile parazite între pinii lămpii, care se reflectă în capacităţile mai mari dintre electrozi. Asta ar fi mai important în radiofrecvenţă, în audio nu e aşa de rău, doar trebuie să ştim că există.

:thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un soclu bun nu strîmbă pinii lămpii cînd e introdusă, sau mai rău, să îi crape sticla.

Cu toate astea, un soclu bun e acela în care lampa intră şi iese greu, avînd clemele solide.

Numai cu cleme care ''muşcă'' din pini se asigură un contact bun, ferm şi stabil în timp. Ia vedeţi în aparatura militară cum intră şi ies lămpile. Ar trebui să luaţi exemplu de acolo. Cine vrea să schimbe des lămpile, trebuie să schimbe soclurile normale cu unele cu tulipe în loc de cleme.

În electrotehnică (si în electronică unde sînt tensiuni mari) nu se folosesc ptr uşurarea frecării contactelor unguente sau alifii decît cînd construcţia izolatorilor o permite şi numai individual ptr fiecare pereche de contacte, nu e cazul la soclurile de lămpi unde distanţele sînt mici şi ungerea s-ar face în grup. Aşa scade rez de izolaţie şi cresc capacităţile parazite între pinii lămpii, care se reflectă în capacităţile mai mari dintre electrozi. Asta ar fi mai important în radiofrecvenţă, în audio nu e aşa de rău, doar trebuie să ştim că există.

Multumesc mult pentru informatii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acei 6000 de euro/1m cablu sunt doar asa, de ridicarea mingii la fileu. :D Siltech Royal Signature 1m cablu ptr dulapuri cu difuzoare = 21.560 euro, iar un cablu de semnal (tot) Siltech Royal Signature = 14.375 euro (0,75m). Banuiesc ca e vorba de filmul "Conexiunea franceza", ori sunt cabluri proiectate pe o planeta telurica din constelatia Cassiopeia. :problem:

Totul este facut pentru oameni , dar nu toti suntem la fel . Unii au o putere financiara enorma si un cablu de 15 k euro e mizilic . Unii nu au ce minca ce sa mai vorbim de cabluri sau sisteme . Atita timp cit se produce inseamna ca este cerere . Si eu as lua un Lamborghini Huracan dar imi permit sa il intretin ?

Fiecare se intinde cit il tine plapuma .

Inteleg ca te referi la pacaleala din spatele afacerilor dar daca nu ai bani stai in banca ta si asculti cu ce iti permiti .

Am spus de foarte multe ori ca Audiofilia e hobiul oamenilor cu bani .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu îmi permit oricînd un sistem să zicem de 150000 ,ce mă face să nu cumpăr niciodată așa ceva ? Tine cont de ceva ,îmi place viața și luxul ,nu sunt zgîrcit ,din contră .

Nu pui pret pe asa ceva , nu ca nu ti-ar place dar te multumesti cu ce ai si preferi sa faci alte lucruri poate mai importante .

Si eu imi permit un sistem mai scump dar ar trebui sa fac niste eforturi, sa renunt la alte chestii si sincer cistigul e mic si nu merita .

Nu cred ca noi suntem audiofili . :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SUNETUL bun se poate obtine si cu scule decente si cu scule enorm de scumpe si se poate strica la fel. Important pe lumea asta e echilibrul, poate cel mai greu de optinut, iar asta se aplica in primul rand in cazul nostru. Sunt oameni cu bani si sunt mai modesti decat multi dintre noi si altii care cauta fericirea in zerourile multe de pe nota de plata si fac din asta un statut. Produse sunt pentru toata lumea, altfel apar frustari, sa ai bani si sa nu ai pe ce cheltuii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu îmi permit oricînd un sistem să zicem de 150000 ,ce mă face să nu cumpăr niciodată așa ceva ? Tine cont de ceva ,îmi place viața și luxul ,nu sunt zgîrcit ,din contră .

 

Ăsta e un fel de argument?

Ai idee câți sunt care își permit și ei ca tine un sistem super scump dar aleg să asculte la lojitec Z și nu l-ar da pe nimic? Fiecare cu ce și cu cât se mulțumește.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre Gabi, suntem in sec XXI, te mai uiti mult peste umar? Am iesit din puscarie demult si reabilitati, nu mai e niciun caraliu pe urmele tale :D . Tre' sa te iau la sedintele de terapie? :D Cateodata cred ca esti un mos de 90 de ani, inflexibil si conservator ca un par de gard.

Sorine, am o vorba: banii pe care nu-i cheltui nu trebuie sa-i faci. Stii ce relaxant e cand intelegi asta? Trebuie doar sa cugeti oleaca cand duci mana la chimir....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.