Sari la conținut
HiFi Tech

Lampi


hersorin

Postări Recomandate

A patra pereche a fost Philips ECC186 . Aici nu stiu ce a fost . Au fost lacrimi , magie , pur si simplu nu am auzit ceva mai bun . Se ridica parul , imi curgeau lacrimile , te treceau toti fiorii , pur si simplu eu nu inteleg ce au aceste lampi . Am fost doua persoane care in acelasi timp ne-am dilit cu sunetul acestor lampi . Intr-un cuvint INCREDIBIL .

DSC_0761.thumb.JPG.3e482cf3e1ea9eb2338811211621d096.JPG

DSC_0003.thumb.JPG.f74a5e11a15c360631bacc7c3a256d4c.JPG

DSC_0762.thumb.JPG.22a304ee9c30450c0c57959ede449ce7.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc asa..daca totul s-ar reduce la 1,2,3 perechi de lampi NOS (pret maxim de achizitie la cateva sute de euro) inclestate intr-un cd player si un amplificator, ce rost ar mai avea productia de Accuphasuri, Esoterice, dCS-uri si Burmestere, vandute la preturi colosale ?

Sa iti raspund simplu . Toate acele bunatati de mai sus suna in felul lor dar au si o coloratie data de cabluri . Toate sculele audio pot fi un pic cosmetizate cu ajutorul firelor dar avantajul lampilor este ca sunt mai ieftine decit firele bune .

Si inca o mica paranteza , pentru unii pasionati de lampi nu mai exista Accuphase, Burmester etc . exista doar scule cu lampi pur si simplu nu mai pot asculta fara lampi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felictari Hersorin pentru colectie,e formidabila.Acum ai ceva de lucru cu ele.

Felicitarile le merita SpiritCrusher el este fericitul posesor . Eu sunt si eu fericit ca acum nu mai cumpar in bezna . Stiu ce sa caut .

Lampile le testam impreuna pentru ca sunt foarte multe si e greu de testat . Eu cumpar dupa cum am zis cite una pe luna , nu se simte la buzunar . SpiritCrusher a usurat destul de mult buzunarul pentru acest stoc dar eu il ajut cind mai vinde cite o pereche :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La indemnurile lui hersorin am zis sa pun de un test rapid intre Siemens 5814A si Siemens E82CC long plates.

Ne axam pe Siemens in aceasta seara .

In monoblocuri am bagat cate un Siemens E81CC, varianta militara.

In preamp un quad Siemens E81CC, si pe rand cele doua perechi de E82CC. Acum sunt in pauza cand am sa schimb perechea de lampi. Cu impresii peste cateva minute.

2015-02-28_190839.png.0cf58da55cd9b6472bd1e17ff45d9d65.png

2015-03-04_213956.png.722ff641cb149dabaa65b327100eb427.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, se pare ca avem un nou lider printre tuburile Siemens. E destul de greu la teste cand compari doar "torpile", vorba lui hersorin. Dar Siemens E82CC long plate au parca ceva in plus fata de Siemens 5814A. Astea inca sunt niste "lampute normale". Efectul de aseara cu Philips ECC 186 a fost pur si simplu halucinant. Parca am facut comparatie intre doua sisteme, dintre care unul de 3 ori mai scump. Cam atat pentru acum...


Sunet intins!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu tot respectul si fara a fi ironic, ce artiști / albume ați audiat de v-au transmis atâta emoție / lacrimi?

Au fost melodii de pe urmatoarele cd-uri :

Mariza - Terra

Gregory Porter - Liquid Spirit

Allan Taylor - Colour to the moon

Hans Theessink - Crazy Moon

Blues Company - Invitation To The Blues

Dire Straits - Brothers in Arms

Absolute Sampler - On The Fly

iar mie imi place mult Jheena Lodwick

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti ascultam un sunet tunat in diferite proportii . Unii baga lampi , altii baga fire , altii baga vinil (doze , brate etc) , diferite amplificari , boxe si casti , surse , spatii de auditie . Atita timp cit dupa auditie esti multumit inseamna ca e de bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lampa Brimar 13D5 banuiesc ca este normala ca alimentare si echivalenta cu ECC82 sau nu ?

Am ramas dator cu lampa Brimar 13D5 .

Este o super lampa , are intr-un cuvint un sunet MARE . Este un sunet specific mai dark dar foarte detaliat , realist si muzical . E o placere sa asculti o asemenea lampa . Nu are acea magie Philips dar este in aceeasi liga . Foarte buna lampa .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.