Sari la conținut
HiFi Tech

Lampi


hersorin

Postări Recomandate

Frumoase lampi Fane . Cum iti pare sunetul american fata de Brimar ?

Ce marca , model preferi ?

Modelele americane din anii 50 sunt tot microfonice ca si Brimar ?

Imi place mai mult sunetul englezesc....dar ma enerveaza microfonia. Nu sunt microfonice.....cel putin nu cele pe care le detin eu. Eu momentan pot asculta doar pe casti asa ca e important sa fie cat mai putin ,,bruiaj`` O lampa de exceptie, care mie imi place mult, este aceasta PHOTO_20160426_131947.jpgLINK_TEXT><e> un vechi Mullard din 58-59 iesit de pe portile fabricii din Mitcham!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Încă o chestie: diferite variante constructive se potrivesc la diferite aplicaţii. Nu are viaţă lungă un ECCxx cu anozi mici de 11mm într-un etaj prefinal, dar şi folosirea rarelor modele cu anozi de 17mm într-un preu e risipă.

Cînd nu eşti sigur, pune cu anozi de 14mm. :D

Deci sa inteleg ca cele de 17mm vor avea cea mai lunga viata ?

Am vazut ca in general ECC82/83 au foarte multe modele cu 17mm .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pentru ca mai am ceva timp liber am zis sa testez si ultimul cadou primit Philips Ecc186 . Sunt exact aceeasi serie si fix aceeasi parametri .

In primul rind fata de referinta mea Brimar 6067 nu au zgomot de fond . Trebuie sa bagi urechea in tweter sa auzi ceva . Nu au microfonie deloc . Sunt cele mai cuminti lampi pe care le detin . Ma gindeam ca Unisonul are un pic de zgomot de fond , dar se pare ca lampile au . Sunetul este redat in mare fel cu o separatie ireala . Auzi fiecare vibratie , ecou de parca iti cinta linga ureche . La mine o pereche de lampi face un deranj mai mare decit o pereche de cabluri , pot spune ca schimb amplificarea cind schimb lampile . Poate si din acest motiv ma tin in priza . Fata de Brimar si mai ales Mullard cred ca amplifica mai tare deoarece nu pot asculta la aceleasi volume , trebuie sa dau mai incet .

Pur si simplu sunetul este magic . Merita cumparate si sigur voi mai cumpara citeva seturi cit se mai gasesc .

ecc186.thumb.jpg.c2b1dddcc6192a6dc53e1cc9d7979553.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai naspa e ca sunt foarte greu de gasit , nu pretul lor . Am dat si 250 euro pe o pereche de lampi , nu e problema .

In ultimul timp m-am mai linistit dar in 2014 am dat peste 2000 euro pe niste lampi Brimar .

Am ajuns la concluzia ca cel mai bine iau doar cele mai bune si cele mai rare lampi , nu tot ce cade chiar cu bani putini .

Am un tabel cu citeva lampi care merita , in general sunt europene . Mullard , Siemens , Philips , Amperex, Valvo , Brimar , si poate sa gasesc vreodata cu 2-300 euro un Telefunken Ecc802s (dar sigur nu se va intimpla niciodata)

Mullard as vrea modelul galben daca se poate 10M . (am mai multe variante dar CV491 imi place cel mai mult)

Siemens triple mica 5814A , mai am modelul nichelat

Philips ECC186 (acum am doar doua perechi)

Amperex 7316 chiar daca am deja un model PQ as mai vrea citeva variante

Brimar am gasit tot ce am cautat .

Valvo depinde de cod . Sa fie ceva de la Philips .

Am si lampi americane si am si ascultat citeva foarte bune de la un coleg dar parca sunt departe de cele europene . Sunt dulci si rotunde si nu impresioneaza cu nimic .

Au de toate parca dar prefer altceva . Marcile europene au ceva specific marci cu care chiar te impresioneaza . De ex. vocea pe Mullard este pur si simplu mortala , trompeta pe Philips este 100% adevarata si tot asa ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva despre Amperex 7316.

Am citit ca au fost si modele facute direct in America . Codul ECC186 este codul pentru Europa iar 7316 este al celor pentru USA iar pe tub codul Ct si un numar iti garanteaza ca ai luat un ECC186 de ex Ct5 (am acelasi cod si pe Amperex 7316 cit si pe ECC186) .

Modelele normale ECC82/12AU7 chiar daca sunt Amperex , au si cod de Δ Heerlen, Holland nu au nici o treaba cu sunetul 7316/ECC186 . Nici macar cele Bugle Boy (lampa care cinta) . Eu zic ca nu merita banii chiar daca sunt foarte laudate , e doar numele de ele .

Amperex.thumb.jpg.279dc0ecf89beee230fa73acb41a2c3f.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre ce naiba vb aici :mrgreen: ....spe mii de euro!!! Eu m-am bucurat ca un copil cand am luat un Brimar 6067 nou cu 17 lire ....20 fiind limita pe care as fi putut sa o platesc :lol: Suntem la ani lumina unii de altii @hersorin ! Amperex bugle boy ecc82 a fost intotdeauna prea piperata pentru a intra in colectia mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa iti mai zic ceva Fane , poate stii deja sau nu .

Lampile Philips normale adica cele ECC82 folosesc doua coduri Gfx si K6x unde x este un numar care reprezinta lotul .

de ex. Gf6 Δ0K4 Gf da modelul adica Ecc82 , 6 da lotul , Δ e Heerlen/Olanda , 0 inseamna anul 1970 , K luna noiembrie , 4 e saptamina .

Deci asta vei gasi pe lampi normale .

Pe lampile lor de top Ecc186/7316 au folosit codul Ctx unde x reprezinta tot numarul lotului plus inca un cod din 4 semne . Normal Ctx este mai sus si codul din patru este dedesupt . Atentie ca au folosit codul Ctx si pentru Ecc282 care este un fel de Ecc83 .

In prima foto sunt lampi normale cu codul Gf9 .

Marea surpriza este ca daca esti norocos poti da peste o pereche de lampi facuta de Philips pentru altii , inscriptionata Ecc82 si care de fapt este Ecc186/7316 .

De ex. a doua foto pare o pereche de lampi normale Ecc82/12au7 facute de Amperex pentru Harman Kardon dar care surpriza au codul Ct0 adica in realitate sunt Ecc186/7316 . Si sunt destule surprize cu lampi aparent normale dar care sunt adevarate bijuterii . Deci daca stii ce cauti e posibil sa si gasesti fara a da o caruta de bani .

Ct.JPG.0d6e4bce5afe8216e8e8b27131c56ccc.JPG

Philips.thumb.jpg.9b71600d82a7ab654ae3b15981f165e5.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca o mica curiozitate. Am suspectat cindva ca o lampa e falsa dupa cod . Am pus direct intrebarea vinzatorului daca e falsa sau nu .

Omul mi-a zis clar ca e falsa . Deci puteam sa iau teapa de rigoare dar se poate si altfel .

Am vazut ceva lampi pina acum si mai stiu si eu unele constructii interioare si codurile lor . Cei care vind ceva bun fotografiaza lampa din toate unghiurile si daca ai habar iti dai repede seama cu ce ai de a face .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era vorba despre niste lampi Brimar .

Lampi normale si speciale .

Si cele doua modele de constructie folosite de adevaratele lampi Brimar in anii 50 .

In dreapta este modelul 571 folosit pentru consumul normal , iar in stinga este 987 folosit pentru lampile speciale .

Daca te uiti la baza e foarte vizibila diferenta .

Ei aici nu batea constructia interioara cu codul lampii .

5acfb236eaa2f_987-571.thumb.jpg.9c9e331462c48817bf1250a8f6cf1f52.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca regulă de bază, toţi revînzătorii de lămpi, fie că sînt cei clasici (Zaerix, RSD, United, Pinnacle...), fie unii obscuri actuali, cumpără lămpi ieftine dar construite pe anumite şabloane specifice şi le reinscripţionează cu denumirile ptr unele scumpe. E plină piaţa de Siemens fabricate odată prin Italia sau Iugoslavia, oriunde numai pe liniile TFK nu, de Mullard indiene... de TFK fabricate de RFT după 1980... de Tesla fabricate după 1990...

Nu sînt lămpi rele, pot fi uzate sau defecte, dar nu sînt marfa ptr care se cer banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai exista si o varianta cind unii nici nu stiu ce vind . Am descoperit la un moment dat o persoana care vindea o pereche de Valvo ECC186 amestecate cu alte lampi care nu ma interesau dar in anunt nu pomenea decit de cuvintul tuburi . Am analizat foarte bine fotografiile lui detaliate si am dat de acele bijuterii .

Tot lotul ala de lampi s-a dat cu aproximativ 30 euro . M-a mincat undeva sa ii zic si "prietenului" meu . Atunci am vazut ce "prieten" imi era colegul nostru de forum Spirit Crusher care de altfel le-a si luat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,


Ieri dupa-amiaza au fost vreo 5 ore de teste. Am zis sa bag in monoblocuri poate cea mai buna pereche de ECC81 pe care o am (foarte rara de asemenea) : http://tubeworldexpress.com/search?q=ecc81+philips+miniwatt+1951. Ce sa mai zici? Schimbare incredibila! Acum nu-mi mai ramane decat sa incerc, sper sa am posibilitatea candva, poate cea mai buna lampa din clasa : http://www.befr.ebay.be/itm/Valvo-6201-triple-mica-pinch-waist-tubes-gabl-post-rohre-blue-NOS-pair-2x-ecc801-/181680971535?pt=LH_DefaultDomain_186&hash=item2a4d079f0f.


Apoi m-am apucat sa schimb perechile de ECC82 din preamp. Pretendentii au fost : Amperex ECC82 "Bugle Boy", Siemens E82CC long plates, Mullard CV-491, Philips ECC186 si Valvo ECC186 (proaspat intrate in stoc :mrgreen: ). Tinand cont ca s-a jucat la cel mai inalt nivel, Amperex au fost eliminate inca din primul tur. Din pacate pana acum, n-am fost impresionat cu adevarat de nici o lampa Mullard, cu toate ca vuieste netul de elogii si preturi pe masura : http://tubeworldexpress.com/products/cv491-12au7-mullard-bva-nos-long-plates-with-square-getter-halo-1955-single. Ce sa mai cred? Poate ca Mullard nu se potriveste la mine in sistem, sau n-am eu urechea facuta pentru sunetul lor. Sa nu credeti cumva ca-mi place sunetul foarte detaliat dat de Telefunken sau mai stiu eu ce lampa. Pe podium au urcat, nu la foarte mare distanta de fruntasi, Siemens E82CC long plates : http://tubeworldexpress.com/products/ecc82-siemens-halske-long-ribbed-plates-nos-1957. Siemens au castigat batalia pe voce si detaliu. Lupta finala s-a dat, de asteptat intr-un fel, intre deja celebrele Philips ECC186 si "proaspetele" Valvo ECC186 : http://www.befr.ebay.be/itm/MATCHED-PAIR-NOS-Test-VALVO-D-Getter-7316-ECC186-Audi-tube-Rohre-Valvola-/301280501812?pt=DE_TV_Video_Audio_Elektronenr%C3%B6hren_Valves&hash=item4625b7a034. Dupa asemenea delicii, ramai mut! Ambele perechi au magia lor, cu un sunet mai "live" dat de Valvo. Urmeaza sa facem testul si la hersorin in sistem sa vedem ce iese. Fum, foc...


Pentru azi am in plan alte perechi de ECC82, mai "umane" de data asta. Dar nu stie de unde va sari iepurele...


Sunet intins!

 

Este un citat de pe acest forum . Atunci s-a intimplat treaba . Incearca sa vezi primele pagini din acest topic .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma mira deloc.....sunt trecut prin asta. :(:(

Astfel de ,,ponturi,, le dai doar daca pe tine nu te intereseaza sau vrei sa ajuti pe cineva !

In familia mea este o vorba " Ce tie nu-ti place , altuia nu face" si nu m-am gindit nici o secunda ca se poate si altfel mai ales ca eram destul de apropiati .

Cel mai mult m-a mirat seninatatea cu care mi-a zis in fata ca "ma face" cu toate ca el mai avea deja o pereche de Philips ECC186 .

A fost o lectie care m-a schimbat foarte mult .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.