Sari la conținut
HiFi Tech

Lampi


hersorin

Postări Recomandate

Cred că era plină mesageria.

Băi, deci îmi place foarte mult cum sună ampliful ăsta. Așa adâncime a scenei....Și e așa silențios. Îmi place și cum e construit și feelingul tactil al acelui ALps.

Până la urmă am comandat totuși o pereche de TAD KT88, că am înțeles că, deși sunt fabricate în China, sunt testate extins de TAD în Germania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, deocamdată mâine primesc KT-urile 88 și vineri o pereche de 6p3p. Astea ambele sunt pentru etajul de power. Pt etajul de preamp nu mă grăbesc să le schimb, că îmi place foarte mult tonalitatea. Asta deși la început mi s-a părut ușor bright.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Judecand dupa dimensiunile celor 2 OT-uri e foarte corect numele de mini amp, sau dupa cum spune americanul, intra lejer in categoria `flea amps`. Am usoare retineri in ce priveste cei 6.5w declarati mai ales ca lipseste orice informatie despre nivelul distorsiunilor.

Andi, ziceai ca l-ai ascultat pe boxe de 85dB. Sincer, cred ca nu ai putut depasi 3w avand in vedere miezul OT-urilor ce nu depaseste 3-3.5cmp. Sunt curios ce spui despre distorsiuni chiar si la puterea asta.

Daca vrei sa schimbi lampile pentru un sunet `mai bun`, incearca mai intai cu RFT in preamp si abia apoi niste EH pentru finalii EL34.

Astept impresiile si apoi review-ul. Eu l-as vedea mai mult ca pe un amp de birou sau pentru casti. Spor la schimbat lampile !👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are putere suficientă pentru camera destul de mică în care e instalat acum, chiar creează o presiune sonică destul de considerabilă. Eu mă așteptam la ceva mult inferior. Pentru cei care ați fost la vechiul sediu Audioconcept, camera în care prestează acum are aproximativ aceeași dimensiune cu camera mică de la ei, ca idee.

Mâine primesc și o pereche de 6p3p, o să văd cum e și cu alea. Deocamdată urmez sfatul lui Gary de la Musical Paradise, să încerc lămpi pe partea de power. Pentru partea de pre sunt mai greu de găsit, dar clar o să le schimb și pe alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era bine daca constructorul punea si un set de socluri novale, astfel se puteau proba mai multe lampi finale si prefinale. Mai ales astea din urma, unde exista o gama mai larga de modele.

Observ, din descriere, ca ampul este revizuit, adaugandu-se inca o sursa pentru filamente, lucru laudabil. Trafurile de iesire par mici, dar tinand cont de materialele folosite, tole japoneze, nu cred ca trebuiau mai mari, nu avea de ce. Japonezii sunt recunoscuti ca producatori de materiale excelente pentru trafurile de iesire.

Una peste alta, pare un proiect reusit in ciuda pretului mic. In mod cert, proiectantul canadian are cunostinte temeinice si nu-i o schema copiata si ras-copiata cum de regula se procedeaza.  Pare ceva inovativ, daca reusesc sa atraga auditori in ciuda pretului mic.

Va felicit pentru achizitie si va invidiez ca nu-l pot asculta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am primit azi și lămpile 6P3P și sunt foarte surprins de faptul că joasele sunt mult mai puternice și mai bine evidențiate cu ele, comparativ cu KT88! Mă așteptam să fie exact invers, sincer.

Lămpile 6P3P sunt de proveniență necunoscută și nu știu dacă au fost folosite sau nu, par a fi noi. Nu știu ce brand sunt, au pe ele un fel de stea aplatizată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au parvenit tuburile rusești de la Porta. Omul mi-a pus în colet atât tuburi pentru preamplif, cât și pentru power. Lăudabil! Și sunt gratis! 

Până acum, părerea e foarte pozitivă. Am montat doar tuburile pentru preamplif, deci practic acum lucrează tuburile rusești 6j8 pe partea de preamplif și tuburile chinezești 6L6 pentru power. Sunetul este dark și adânc, adică așa cum îmi place mie.

Revin cu păreri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Andi a spus:

Adica Viobio mi le-a dat mie? De ce??

E un fel de Vaudou magic. Daca ai inceput sa auzi ''dark'' si adanc, inseamna ca si-au facut efectul. 

Urmeaza exfolierea urechilor, infertilitatea si neputinta...

Inca mai ai timp sa arunci flasneta aia pe geam, cat nu-i timpul trecut, sa nu inceapa cu soundstage de ala labartzat si prezenta formatiei la capul patului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Până la urmă am revenit la lămpile chinezești pe partea de preamp. După niște teste extinse, mi-am dat seama că, deși la început mi-a plăcut caracterul dark al lămpilor 6j8 rusești, totuși se pierde destul de mult din dinamică. Asta, cuplat cu aspectul lor, m-au făcut să am niște dubii că lămpile trimise de cuplul Porta-Viobio chiar ar fi NOS, cum pretind ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lampile sunt bune, vezi de treaba. In cutia aia in care infigi tot felul de tuburi crezi ca sta un chinez cu o cutie de piese in mana si le schimba dupa cum pui tu lampile?  Asta asa... sa nu ne luam si de trafurile alea schiloade.

Eu am scris la modul serios cand am spus sa arunci chestia aia pe geam. E o gluma in ce priveste amplificatoarele cu tuburi electronice,nimic altceva.  Poate ai un prieten electronist sa-l puna putin pe osciloscop, sa vezi ce a uitat sa mentioneze chinezul la descrierea tehnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, kanal, te-am înțeles de prima dată, nu e bun, trebuie aruncat, e chinezesc etc etc., nu trebuie să te repeți.

Când o să am nevoie de părerea ta, o să ți-o cer, ok? Te rog nu mă mai deranja.

În general, nu țin cont de părerea nimănui, deci nu o lua personal. Prefer să mă conving singur dacă ceva e bun sau nu, nu să țin cont de fiecare părere de pe net, că de câte ori am ținut am ieșit prost. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.