Sari la conținut
HiFi Tech

Lampi


hersorin

Postări Recomandate

Acum 7 minute, Andi a spus:

Nu că țin neapărat să le fac reclamă celor de la avmall, dar de ce nu căutați și la noi?

https://www.avmall.ro/detalii/lampa-tub-genalex-kt88.html

În altă ordine de idei, nu sunt convins că TAD-urile luate de mine ar fi lămpi proaste.

Mai degrabă aș lua alta, aș face cadou lămpile „NOS” primite „cadou” și aș continua să folosesc TAD-urile pe partea de power că eram chiar foarte mulțumit de ele.

Nimeni nu spune ca TAD nu este o firma serioasa , am cumparat si eu direct de la ei .

Referitor la avmall , mai exista o solutie http://www.audioalchemy.ro/amplif/lampi/valve.htm

Eu pe Jadis-ul meu am incercat 4 tipuri de KT88 , 3 modele de EL34 , si cam 10 modele noi si NOS de 12AX7

Editat de monty67
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Porta a spus:

Dacă unii de pe aici nu trăgeau sfori să dispară unii .....poate mai aflați una ....alta despre tuburi .

monty67 , este adevărat că Jadis Orchestra are humm ? Care nu poate fi reglat astfel încît să dispară ?

De ce te intreb , am avut unul pentru o perioadă scurtă , a fost modificat de persoana neagreată și vandut cu mult sub prețul pieței , după ....am ajuns  in sfârșit să am amplificator cu tuburi .

Eu sunt foarte multumit de Jadis-ul meu , cu humm sau fara ...a fost la un moment dat un link spre Elforum unde s-a combatut destul , daca e cineva interesat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Porta a spus:

Dacă unii de pe aici nu trăgeau sfori să dispară unii .....poate mai aflați una ....alta despre tuburi .

monty67 , este adevărat că Jadis Orchestra are humm ? Care nu poate fi reglat astfel încît să dispară ?

De ce te intreb , am avut unul pentru o perioadă scurtă , a fost modificat de persoana neagreată și vandut cu mult sub prețul pieței , după ....am ajuns  in sfârșit să am amplificator cu tuburi .

Si atunci Ileana Cosazeana l-a luat de barbat pe Fat-Frumos cel priceput la tuburi electronice. 

Porta, nu stiu ce Jadis Orchestra ai avut tu, insa cele cateva bucati ascultate de mine sunau magic. Am ascultat acest amplificator in diferite configuratii la Jack si iti spun cu mana pe inima ca uneori inca mai visez la un Orchestra.

Am ascultat si cateva amplificatoare Viotube. Unul singur mi-a placut, cel in clasa A de 12 wati, un model mai vechi. Asta nu inseamna ca amplificatoarele Viotube sunt proaste. Sunt atatia oameni care afirma contrariul si nu doresc sa-i contrazic. Vio face o treaba buna cu amplificatoarele lui, insa si acestea se supun acelorasi legi subiective ca orice alt produs. Nu cred ca exista doua sisteme identice pe acest forum. Motivul este evident, fiecare alege in functie de gusturile sale.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, dinica a spus:

Unul singur mi-a placut, cel in clasa A de 12 wati, un model mai vechi.

Exact pe ala mai prost(in faza initiala), l-ai ascultat. La inceput a avut niste trafuri facute de unul, Lazaroiu ( LMO ), care nu raspundeau cum trebuie in frecventa, ulterior schimbate cu Hammond. Trafurile ale sunt la mine, acum, le rebobinez pentru un alt proiect.

----------------------------------------

Observ ca Viorel face pe bune Voodoo cu lampi. Le bubuie de la distanta. Periculos tipul. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, kanal a spus:

Exact pe ala mai prost(in faza initiala), l-ai ascultat. La inceput a avut niste trafuri facute de unul, Lazaroiu ( LMO ), care nu raspundeau cum trebuie in frecventa, ulterior schimbate cu Hammond. Trafurile ale sunt la mine, acum, le rebobinez pentru un alt proiect.

----------------------------------------

Observ ca Viorel face pe bune Voodoo cu lampi. Le bubuie de la distanta. Periculos tipul. 🙂

Ce sa fac, nu am pregatirea voastra...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 Mai usor cu defaimatul. Dl Lazaroiu este un inginer exceptional, chiar stie despre tuburi. Ca orice om are si parti mai slabe, o abordare de buget (mic) si evident mai poate gresi,. E om. Daca nu intelegi asta e nasol.  Ca sa obti rezultate practice bune ai nevoie de materiale bune, (scumpe)  si ceva ..."indemanare". Numeri pe degetele de la maini chichitele care trebuiesc stiute pentru a obtine un traf bun, cateva enumerate succint - tola din material bun si prelucrate ingrijit (cu consecinta imediata aer cat mai putin in miez), carcase bune, montaj cu stiinta,  izolatori deosebiti pentru a avea capacitati P-S mici,  Cupru bun cu un anume email, spire putine si groase etc. Toate astea costa...ori dl Lazaroiu nu e cantina pasarelelor ca sa cheltuie 1000 ron si sa vanda trafuri cu 1-200 ca atat aloca  minitehnicus la proiectul sau.

Editat de adrianlucian
  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, adrianlucian a spus:

 Mai usor cu defaimatul. Dl Lazaroiu este un inginer exceptional, chiar stie despre tuburi. Ca orice om are si parti mai slabe, o abordare de buget (mic) si evident mai poate gresi,. E om. Daca nu intelegi asta e nasol.  Ca sa obti rezultate practice bune ai nevoie de materiale bune, (scumpe)  si ceva ..."indemanare". Numeri pe degetele de la maini chichitele care trebuiesc stiute pentru a obtine un traf bun, cateva enumerate succint - tola din material bun si prelucrate ingrijit (cu consecinta imediata aer cat mai putin in miez), carcase bune, montaj cu stiinta,  izolatori deosebiti pentru a avea capacitati P-S mici,  Cupru bun cu un anume email, spire putine si groase etc. Toate astea costa...ori dl Lazaroiu nu e cantina pasarelelor ca sa cheltuie 1000 ron si sa vanda trafuri cu 1-200 ca atat aloca  minitehnicus la proiectul sau.

Adrian, discutia este despre altceva. Ma mir ca nu te-ai prins. 🤐

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă cineva dorește cadou cele patru lămpi „NOS” pe care le-am primit eu „cadou”, le dau.

Vă rog să vă exprimați dorința nestăpânită prin pm, nu aici. Am văzut că există mulți fani, nu se poate să nu le vrea cineva. Sunt NOS.

În altă ordine de idei, ca un mic update, momentan m-am stabilit la combinația Shuguang 6J8P pe partea de preamp și 6P3P  pe partea de power. De 6P3P  sunt foarte mulțumit (și trebuie să mulțumesc pentru ele userului tibi_denon din Oradea, mi-a dat patru bucăți, ca noi), în schimb de cele două 6J8P chinezești nu că nu aș fi mulțumit, dar simt că se poate mai mult aici.

Apropos, donez și lampa TAD rămasă neafectată, o donez și pe cea arsă, dacă cineva are chef să se învârtă și să facă circ pt garanție, dau și factura. Nu sunt chiar ieftine.

Una peste alta, am luat acest amplif pentru a-mi face intrarea în lumea lămpilor și se pare că m-am vârât în ea și am parte de aventuri din plin 😄 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

”Baietii” din revistele de profil recomanda numai nume sonore, in trendul actual.

Daca ar fi sa te iei dupa noi astia cu parul grizonat, spre alb, ti-as recomanda rusoaicele. Au cracii lungi...luciosi si uneori auriti. 😉 Daca mai sunt si de uz militar atunci te poti bucura de cateva mii de ore de auditii. Am zis de auditii ! 😊Asta ca sa nu zburde mintea spre alti craci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Bobo a spus:

Ca tot este vorba despre lampi, ce modele anume, recomanda baietii ?

 

1 oră în urmă, danM a spus:

Daca ar fi sa te iei dupa noi astia cu parul grizonat, spre alb, ti-as recomanda rusoaicele. 

@danM, dacă ai nevoie, îți trimit patru rusoaice NOS, primite de la producătorul român Viotubeamp. Nu te costă nimic, pe cheltuiala mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, multumesc tare mult!

Din pacate folosesc doar EL 84, ECC82, ECC83 si E88CC. M-am limitat la lampi care se gasesc relativ usor si la preturi rezonabile.

Nu as avea la ce sa folosesc KT88 sau 6J8.

Eu zic sa mai ai un pic de rabdare ca sigur se vor ivi si doritori.

Multumesc inca o data!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Bobo a spus:

Ca tot este vorba despre lampi, ce modele anume, recomanda baietii ?

Si mai ieftine si mai scumpe, spre brand-uri este mai bine sa te orientezi ?

Să știi că lămpile chinezești nu sunt chiar atât de proaste precum cred unii cu prejudecăți (printre care m-am încadrat și eu la un moment dat).

Am mai avut acum ceva timp un buffer pe lămpi, acum am amplif pe lămpi, și nu știu cum dar tot la lămpi chinezești am ajuns, par foarte fiabile, oricât de greu credibil ar părea. Și sună ciudat de bine. Și sunt ieftine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu timpul vei constata ca si cele cu un pic de praf pe soclu si cu un anumit simbol inscriptionat in sticla, intre pini, suna intr-un mare fel. Ziceai ca esti adeptul sunetului usor dark. Incearca RFT, Telefunken sau Brimar si mai vorbim pe urma de lampile chinezesti.

Daca reuseam sa-l pastram pe Vio am fi avut multe de invatat.

  • Like 1
  • Haha 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, danM a spus:

Cu timpul vei constata ca si cele cu un pic de praf pe soclu si cu un anumit simbol inscriptionat in sticla, intre pini, suna intr-un mare fel. Ziceai ca esti adeptul sunetului usor dark. Incearca RFT, Telefunken sau Brimar si mai vorbim pe urma de lampile chinezesti.

Eu doar am spus că lămpile chinezești nu sunt atât de proaste pe cum am crezut.

Nu am nicio problemă cu lămpile NOS, sunt convins că sunt lămpi extraordinare printre ele. Am o problemă cu lămpile „NOS”.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Un update legat de ampliful Musical Paradise: deoarece am observat ca niciunul dintre fanii declarati ai gurului lămpar de pe Dambovita nu se arata interesat de lampile "NOS" pe care m-am oferit sa le donez gratis, si nici macar de lampa TAD ramasa desperecheata, tot gratis, am luat inca o lampa TAD, ca sa pot sa refac perechea de care eram foarte multumit. Sunt deja 3 zile de cand perechea de TAD functioneaza fara probleme pe partea de power, cu lampile orginale pe partea de pre.

Lampile "NOS" sunt in continuare disponibile, astept mesaj. Transportul e pe cheltuiala mea, daca le vrea cineva din provincie.

  • Like 1
  • Haha 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, vjvarta a spus:

Andi , de unde ai cumparat ampliful? direct de la ei de pe site sau amazon?

Nu sunt primul proprietar, adică nu știu exact proveniența lui. Cred că mi-a spus de unde îl are cel de la care l-am luat, dar am uitat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

În curând vor urma niște review-uri legate de lămpi în revista noastră. Unul dintre ele va fi pentru Musical Paradise MP-301 MK3 DeLuxe Version, amplificator de care am mai tot spus aici și care în acest moment îmi conduce cu succes Kef-urile (știu că la un moment dat am spus că nu simt că poate conduce Kef-urile, dar în acel moment încă nu integrasem Kube-ul în sistem) și pe care îl redescopăr aproape zilnic, datorită tube rollling-ului. Într-o discuție chiar azi-noapte cu băieții super de treabă de la Musical Paradise, mi-au spus că trebuie neapărat să îl testez cu Gold Lion KT77, pentru a avea sunetul dark warmish care îmi place mie (oferit de lămpile 6L6) combinat cu puterea oferită de KT88. În plus, tot ei mi-au spus că pot folosi fără probleme chiar și lămpi masive gen KT120! Lucru care nu apare în manual la lămpile compatibile. Știu că de fapt KT120 sunt un fel de KT88 mai puternice, dar chiar nu mă așteptam. A fost o surpriză pentru mine. Nu au fost foarte impresionați de faptul că îl folosesc cu Kef 107, adică a fost ceva gen „avem utilizatori care îl folosesc cu boxe mai dificile de atât”.

Al doilea review va fi pt un amplificator construit de un pasionat vechi în domeniu la noi, și anume domnul Dan Panaitescu, de care în mod sigur unii dintre voi ați mai auzit. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.