Sari la conținut
HiFi Tech

DSD vs PCM


dinica

Postări Recomandate

De curiozitate, daca ai de parlit vreun amplificator, scoate-i bobina de la iesire, filtrele trece-jos de la intrare si baga-i un semnal treapta aproape de maximul de iesire si ai sa vezi destul de repede ce se intampla..... In plus semnalul ultrasonic nefiltrat si amplificat bagat in tweetere ce crezi ca face ? :)


Dar ma rog, sa inlaturam discutiile despre defectari si sa ne concentram pe performante, aspect care banuiesc ca ne intereseaza cel mai mult. In primul rand trebuie stiut ca distorsiunile de tot felul cresc puternic odata cu cresterea in frecventa la trecerea unui semnal printr-un amplificator. Zgomotul ultrasonic se va combina cu semnalul util din banda audio din care vor rezulta o multitudine de produse de intermodulatie imprastiate in toata banda audio. Uite cateva exemple de amplificatoare bune, cum se comporta cu doar 2 semnale deodata, la capatul superior al benzii audio. Din cate se observa apar o gramada de produse de intermodulatie care coboara pana jos la bas. Nu vrei sa stii cum ar arata acelasi grafic daca cele doua semnale si-ar dubla frecventa, la 40khz sa spunem, sau si mai rau , daca in loc de 2 semnale ar fi 100, zgomot ultrasonic. Pe langa acest aspect, semnalele ultrasonice din cauza slew-rate-ului limitat al amplificatorului vor tinde sa satureze etajul de intrare cu cresterea din nou a distorsiunilor din banda audio.


Sfatul meu, luat in seama sau nu, este sa va feriti pe cat posibil de semnale ultrasonice. Nu sunt utile muzicii si in plus fac rau atat din punct de vedere al distorsiunilor cat si al fiabilitatii aparatelor si boxelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 480
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images



Sfatul meu, luat in seama sau nu, este sa va feriti pe cat posibil de semnale ultrasonice. Nu sunt utile muzicii si in plus fac rau atat din punct de vedere al distorsiunilor cat si al fiabilitatii aparatelor si boxelor.

 


nu degeaba Naim limiteaza banda audio pt pre-urile si finalii lor...Greiere, or fi ajuns si astia la aceeasi concluzia ca si tine... :clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naim a limitat banda de lucru initial tocmai din cauza surselor de semnal. In prima poza avem SuperNait , proiectat undeva in anii '2000 pe caracteristicile surselor de atunci. Banda era limitata destul de sever la 40khz (-3dB). Mai nou, la noul Nait5si , tinand cont de noile de thnici de upsampling, de filtrare, etc.. si-au permis s-o extinda pana aproape de ideal, la 160khz(-3dB).


:) Leco deocamdata nu vreau sa vorbesc despre amplficatorul meu, e inca in teste. Totusi daca Leco m-a pus sa dau din casa, pot spune ca noul AudiophileStarter va avea o banda de lucru de circa 155khz(-3dB). Amplificatorul sau lucrand exclusiv in zona pro cu oameni care cunosc tehnica, isi permite sa-l lase liber iar limitarea de banda sa se faca in alta parte dupa necesitati.


Mare parte din intalnirea de ieri de la Leco a fost foarte tehnica si s-a axat pe zona ultrasonica, zona unde acum se duce bataia cea mai apriga pentru castigarea urechii ;) A fost o intalnire interesanta in care a trebuit sa facem si cateva auditii, precum cea cu diferenta dintre clasa B si AB. N-am testat cabluri :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare parte din intalnirea de ieri de la Leco a fost foarte tehnica si s-a axat pe zona ultrasonica, zona unde acum se duce bataia cea mai apriga pentru castigarea urechii ;)

 

Poti detalia o idee fara sa intrii in detalii tehnice sau implementarea folosita de tine.


:)


ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desigur... Grosul calitatii evident ca vine din banda audio dar ceea ce era de stors aici s-a cam terminat, nu mai sunt multe lucruri de facut. Odata ce ai distorsiuni in toata banda audio de sub 0,01% se poate spune ca ai transparenta. Totusi lucrurile care pot exista in zona ultrasonica , empiric vorbind, "apasa" pe spectrul distorsiunilor din banda audio mai ales in regim dinamic, regim tranzitoriu in care evenimentele produse nu sunt constante. Muzica nu reprezinta un regim constant, iar cu cat eventualele semnale ultrasonice suprapuse sunt de intensitate mai mare, cu atat acestea din urma starnesc comportamente "bizare" in aparatura, pe semnal muzical. Termenului de bizar i-as gasi o corelatie in ringing-uri, diverse oscilatii si nu numai. Nici de partea termica lucrurile nu sunt linistite si aici exista influente nedorite.


Este ca si cum ai ajuns sa scrii foarte frumos, aproape perfect, dar deodata cineva se apuca sa-ti bataie masa , treaba asta intamplandu-se doar pe muzica, nu si pe testele sintetice, unde conditiile sunt ideale.


Sunt ceva ani de cand eu pun accentul pe unul din parametrii foarte importanti in opinia mea si pe care nu l-am regasit nicaieri. Am scris despre el si pe DIYaudio , producand un interes destul de ridicat dar dupa care lumea l-a uitat. Ma refer la settling-time , care in amplificatoarele anilor 2015 devine mai important ca slew-rate-ul.


In detalii tehnice n-o sa intru, dar cu cat este mai liniste in zona ultrasonica cu atat banda audio va fi mai linistita, sunetul mai curat, mai odihnitor, cu o precizie mai mare de asezare a instrumentelor in scena. Sunt lucruri de finete pentru care ai mult de luptat ca proiectant. Ma rog, cred ca e o discutie plictisitoare deja :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aiurea , totul e foarte simplu :

 

:) i-ai usor ca-i pierdem pe drum. Faptul ca le-am starnit curiozitatea despre un fenomen real si prezent in audiofilie ne spune ca avem de-a face cu oameni inteligenti, cu multa carte la baza care pot pricepe ideile esentiale. Nu e nevoie sa cunoasca detalii inutile pentru ei, dar esenta nu strica.


Victor, oricum, materialul tau esentializeaza foarte bine problema chiar si pentru profesionisti. Nu stiu de unde il ai dar este foarte bun si concis. In plus este valabil atat pentru semnale mici, din DAC-uri de ex, cat si pentru amplificatoare, acolo unde cand erau doar surse analogice nu se interesa nimeni de asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi, daca esti mecanic auto excelent, nu inseamna ca, la volan, nu te vei opri in primul pom la prima curba...

cum se face ca sunt atatia oameni plini de teorie in tara asta insa doar unul singur (a se citi Nucu Jitariu) chiar a facut ceva concret in domeniul audio...? (cand zic concret zic si vandabil/marketabil)

Greiere, (inca) asteptam ampliful ala care sa fie, dpdv sonor, MACAR la nivelul entry-level al unor firme consacrate.

pana atunci, teoria despre circuite si semnale e ca cititul despre sex... e bine sa stii, dar si mai bine sa practici! ;)

...poate acum te-am mai impulsionat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... vad ca n-ai inteles ce am scris...dar nu-i bai.

il faci - e una.

il faci sa sune - e altceva.

il si vinzi (si ma refer ca produs de serie, nu la un singur aparat) - e cu TOTUL altceva!!!


asa ca... va urez spor!

PS: vezi ca pt comparatii trebe si ureche... calita pe MULTE sisteme adevarate... altfel... e doar ceva de fun.

am sa declin invitatia, pt simplul motiv ca nu pretind ca eu am urechea care sa dea verdicte...si, in plus, eu stiu f bine ce scule imi plac, si nu simt nevoia sa fiu gadilat de altele.

in schimb, piata poate spune daca un amplif are ceva valoare sau nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si le testam si ascultam pe toate 3 calibrate la 1000Hz toate identic ca nivel de iesire la ce putere doresti tu.


testam pe semnal sinusoidal, pe dreptunghiular, pe dummy load, pesarcina pur inductiva, pur capacitiva,absolut ce vrei tu , testam.


Astept un raspuns, vorbesc foarte serios.

 

asta cu 1000 Hz a fost BETON!!! la fel si cu dreptunghiularul...

eu nu pot onora invitatia ca nu pot nimeri FIX cei 1000 Hz pt calibrare, si nici nu am osciloscop.

eu prefer MUZICA! :lol:


dar va urez succes! si poate un review prin revistele de specialitate din vest. le stiti voi mai bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

djleco, cu scuze ca ma bag dar daca tot ai afirmat sa sunt o persoana cu care se poate discuta, sa discutam!


Descompunerea in serii Fourier, in general, si analiza FFT in particular sunt valide pentru semnale periodice cu o durata "infinita" (cel putin asa spune teoria). Acesta este motivul pentru care toti cei care masoara in mod profesional specifica si fereastra de timp, care trebuie sa cuprinda un numar suficient de perioade. Acuma na belea, ca daca o ai prea lunga (fereastra de timp, sa nu-ti inchipui altceva :P ) apar reflectii si artefacte iar daca o ai prea scurta apar aproximatii care depind de frecventa minima folosita in procesul de masurare.

Si-acuma ca am terminat cu teoria teoretica, te rog sa-mi spui cam ce ferestre de timp folosesti pentru FFT la diferite frecvente si in ce masura esti convins ca semnalul muzical isi pastreaza frecventa si amplitudinea pe duratele respective?

Da-mi voie sa-ti spun ceva, fara vreo intentie ironica (ne vom intalni si vei vedea ca sunt un mosulica simpatic si cu barba alba): daca as avea cate o bancnota de 500 EUR pentru fiecare amplificator ascultat care masura "perfect" dar suna de porc acum te invitam eu la auditii prin Bahamas, "all included"" ;)


P.S. Precizare privind partea subliniata: noi astia audiofilii ne incapatinam sa ascultam muzica, dreptunghiularele si dintii de drujba le lasam osciloscopistilor :twisted:

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Catalin, updateaza-te ! Pai sa excludem amplificatorul SARA pe care l-au ascultat in diferite stadii de evolutie Jack, IosiP si multi altii...Mai exista un amplificator nou, numit AudiophileStarter, pe care l-a ascultat in prima varianta, cea de teste, chiar si Dinica, Tudor, Cmiu, Viobio si multi altii. De ce nu-i intrebi cum a sunat ? Cea de-a 2-a varianta care va iesi luna asta sau in august si pe care nu a ascultat-o decat DjLeco pana acum, suna si mai bine, m-a lasat pe mine masca....In acest moment astept o parte din piese ca sa-l pot baga in cutie. Carcasa lui va fi cea din poza. Este un model complet din aluminiu, foarte elegant strunjita, cu aluminiu periat si eloxat. Va fi inscriptionata exact ca orice varianta comerciala. Citeste macar ultimile pagini : http://www.avclub.ro/viewtopic.php?f=6&t=481



MarianS , atat componentele, cat si cablajele plus evident carcasa sunt realizate in regim profesional de catre fabrici straine. Eu am realizat conceptia schemei, a cablajelor , am ales componentele, lipesc piesele, testez aparatul. Nu vad nicaieri vreo bucatarie ... :) ba din contra cine-l va avea o sa aibe un produs excelent hand-made.


Vorbim de cateva saptamani pana veti pune mana pe un produs concret , la cheie, realizat profesional.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Nu vin eu cu hamburgeri de la Mc. .... :) Leco in realitate si IosiP si Marian cat si Catalin sunt simpatici si fooarte de treaba. Asta-i boala internetului, suge de viata personajele si le infatiseaza intr-o alta lumina.


Ciudat, eu citesc reviewul Halcro dm58 si 68 din Stereophile si scrie ca suna excelent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amplificatorul Halcro dm 58, masoara atat de bine incat cei de la Stereophile.com ( sper ca ai auzit de astia ) nu au avut instrumente de masura pentru el. Cu toate acestea suna de porc, ca sa fiu plastic.

 

Marian, imi aduci aminte de un banc vechi care suna cam asa:


Intrebare: Cu cine se invecineaza Rusia?

Raspuns: Cu cine vrea ea.


Vreti sa stiti cum suna Halcro dm58? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Leco, stai liniştit, am intrat şi am văzut, cu ocazia asta m-am lămurit ce fel de caracter eşti. Nivelul kindergarten.

Iar dovada pentru nivelul discuţiilor de acolo şi despre cât de rudimentari sunteţi e tocmai faptul că unul deja s-a oferit să mă bată :) probabil vrea să-mi dea peste cap cu şubleru', lol!


Îmi şi imaginez un pseudo-inginer de ăsta pus să găsească diferenţa de sunet între două cabluri într-un sistem dat:


Îi pui în faţă un Van Den Hul de 5000 de euro şi un cablu din carrefour cu aceeaşi secţiune.

Respectivul, cu basca dată pe o ureche, creionul chimic după cealaltă ureche, şubleru într-o mână şi cheia franceză în cealaltă se pune pe treabă şi după câteva secunde declară: "Nu e domne nicio diferenţă, măsoară la fel, au acelaşi diametru" :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Leco, Andi , ce naiba baieti....pastrati eticheta. Nu suntem la piata. O discutie contradictorie se poate mentine la un nivel ridicat de prestanta incat sa fie placuta, constructiva. Pe PM puteti sa va iubiti oricat :)


Marian, iti dai seama ca acum ti-ai luat niste scule care masoara excelent ? ;) Cum suna, prost ? :)http://www.stereophile.com/content/mark-levinson-no532h-power-amplifier-measurements#hYCE6mhwvYgPjfuH.97

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.