Sari la conținut
HiFi Tech

Sfat amplificator


crs23

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 151
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Observ ca se ajunge la comparatia dintre clase si nu e rau. Informatia corecta dobandita din teste este valoroasa pentru ca o traiesti pe propria piele.


Ieri am terminat inca un amplificator din gama de varf, clasa AB. Daca va atrag acest gen de teste, vreo doua saptamani aparatul sta acasa si il pot aduce sa faceti comparatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm am ascultat cateva amplificari digitale Nad m2' date=' jeff rowland, primare i22 si nu mi a displacut nici una. Ba din contra, nad m2 cu revel f208 a fost ceva foarte bun pentru urechile mele. Cand vorbesc de claritate ma refer la scena , focus si timbru clar al instrumentului.[/quote']

 

Amplificatoare in clasa A ai ascultat ?

 

Am ascultat, nu chiar foarte multe, vitus e cel mai important. Daca vorbim de amplificari la preturi omenesti cred ca se pune accent pe rafinament maxim. Se cunoaste ca o clasa A poate da teoretic ce e mai bun in sunet. Ultimul aparat bun pe care l am ascultat in clasa A a fost un Electrocompaniet, un integrat in clasa A. Ce am observat e ca aparatul suna bine abia dupa circa 30-40min si isi tot schimba sunetul in bine si dupa asta. Insa pe anumite boxe poate avea si el probleme de control la joase. Oricum clasa A imi place, are sunet bun. Ce imi vine acum in minte e un Luxman M 05 care atunci cand l am ascultat am ramas impresionat. Un aparat vechi dar cu un sunet foarte bun. Asta a fost acum ceva timo, ar trebui sa ascult acum sa ma pronunt mai bine. Oricum clasa A, B sau D nu conteaza atunci cand sunetul obtinut este cel care trebuie. Cat trebuie scos din buzunar pentru a obtine acest sunet, fiecare decide pentru el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vio, uite de aia apreciez eu "resoul" meu de 36 de kg! Clasa A ....Distorsiuni ioc!

Si papa "numai" 1.3kw din retea, adica 1300 de w. Din pacate scoate doar 2x180w... :cheesy:

"Nefasta" a inteles ca facturile mari vin de la toate incarcatoarele de telefoane, tablete si alte alea uitate bagate in prize... :D

That's the easy way!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cochetez cu ideea unui amp in clasa a pe siliciu. Tot ce am ascultat până acum mi-a placut foarte mult. Forta si rafinament, caravteristici rar gasite impreuna.


Chiar am in gand un upgrade de la Osiris la un Luxman sau Accu in clasa A.


Nu ma intereseaza măsurătorile. Stiu zeci de scule care măsoară super si se aud mai prost decât sistemul meu stock din mașină.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cochetez cu ideea unui amp in clasa a pe siliciu. Tot ce am ascultat până acum mi-a placut foarte mult. Forta si rafinament, caravteristici rar gasite impreuna.


Chiar am in gand un upgrade de la Osiris la un Luxman sau Accu in clasa A.


Nu ma intereseaza măsurătorile. Stiu zeci de scule care măsoară super si se aud mai prost decât sistemul meu stock din mașină.

 

Eu am un amp Pass in clasa A si ma gandeam sa imi cumpar un alt amp Pass in clasa A. Asta pentru ca sunt un audiofil snob. Normal. :twisted:

Discutia despre A vs AB nu cred ca are rost. Sunt amplificatoare in ambele clase care suna de te kaci pe tine. Atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa intelegi ce inseamna un Pass in clasa A trebuie sa il asculti.

Lansarea Pass de acum niste ani buni, de la Jack, a lasat intreaga asistenta cu gura cascata. Integratul 30A a reusit sa pacaleasca intreaga audienta. Majoritatea au crezut ca este cel de 150W. Prezentarea a fost facuta in camera mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bongiorno intr-un amplificator nu exista doar distorsiuni de racordare. Ele sunt doar o parte a problemei. Clasa A reprezinta un atu in plus dar nu un certificat in alb. Sunt destule amplificatoare in clasa A care masoara slab si de asemenea sunt care suna si prost. Deci multa atentie cand luati un astfel de aparat. Nu trebuie ales cu ochii inchisi. Te poti trezi ca suna nasol si in plus te mai alegi si cu un calorifer de care nu ai nevoie.


Pe scurt nu tot ce este in clasa A este Pass sau Sugden. Nu orice jaf de schema la care ii dai biasul la maximum ca sa-l duci in clasa A stie sa faca si muzica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca discutiile se invart in jurul unor firme...vreau sa va spun ca eu unul am ramas putin intr-un fel cand am fost la Munchen si nu prea erau amplificatoare precum pass, mark lev, naim, hegel, etc in camerele serioase de auditie. Insa am vazut amplificari de la Absolare audio, Ch+, Ypsilon Audio, Brinkman si multe altele...nu stiu in ce clasa sunt dar sunetul era incredibil...Ce sa va spun, eu sunet ca Ypsilon cu Willson Benesh si Absolare cu Rockport nu am auzit nicaieri.

Parerea mea e ca nu clasa sau brandul fac muzica....fiecare trebuie sa asculte si sa observe ce in ce conditii suna cum trebuie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am avut timp ca ar fi trebuit sa scriu cateva impresii despre vizita mea la Munchen, am avut ocazia sa ascult foarte multe sisteme. Acolo nu trebuie sa faci altceva decat sa inchizi ochii si sa asculti. Le ai pe toate la indemana si daca ai urechile la tine poti auzi lucruri foarte interesante. Branduri de care nu am auzit niciodata au fost incredibile, iar in comparatie cu ele branduri cunoscute de mine nu mai erau la fel de stralucitoare. Chiar si acolo, sunetul suprem ca rafinament in prima faza mi s-a parut cam lenes si lipsit de forta insa dupa cateva piese a aparut magia, in urechile mele, ea era acolo dar nu o auzeam eu. Amplificarea era audio note japan kondo, boxele erau kaiser kawero...sunetul....rafinament la superlativ....insa nu era un sunet complet...cel putin asa l am perceput eu..

4 zile sunt arhi insuficiente, cel putin cateva ore as sta la absolare cu rockport, vandersteen cu brinkman, ypsilon cu wilson benesh, einstein audio, zeelaton, si multi altii...


Deci ascultati si comparati...sunetul...ce se scrie si ce se povesteste....e parerea fiecaruia...care bineinteles trebuie respectata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Silviu ma bucur pentru tine ca ai ajuns la Munchen si pot spune ca din punctul meu de vedere dupa o astfel de experienta esti mult mai cistigat fata de un forum , magazin cu 1-2 sisteme , prieteni cu 1-2 sisteme . Nu stiu daca ai avut un CD cu muzica ta preferata sa testezi pe ce ti-a placut pentru ca COMPARATIA in hobiul nostru e mama invataturii .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp am terminat si eu testele cu incintele ELAC.


ELAC (BS244) suna complet diferit de Vienna.

Mi s au parut dinamice, cu extensie mai buna in zona frecventelor joase, scena mai in fata si medii clare,proeminente,bine definite.Tweeter ul JET desi detaliat,mi s a parut tunat diferit de Vienna in sensul in care incintele ofereau un sunet mai putin bright.

Prin comparatie, Haydn-urile mi s au parut a avea o coloratie proprie (calde,eufonice),un sunet mai luminos,scena exterm de larga ,retrasa prin comparatie cu ELAC, insa mai muzicale si mai placute la auditie.


Ambele variante mi s au parut OK cu puncte tari functie de genurile ascultate.


Atunci cand am ascultat jazz,clasica,rock usurel sau acustica, Vienna au fost un pas inaintea ELAC urilor cu tonalitatea vocilor,timbrul instrumentelor superioare.

ELAC-urile mi s a parut in schimb mai pretabile genurilor sintetice sau pe materiale mai slab masterizate.Am folosit la un moment dat un album Recoil (Alan Wilder) si era clar ca Vienna presta mult prea romantic comparativ cu incintele nemtesti.

La fel pe metale...mult mai multa vana si prezenta.


Ca fapt divers, am folosit doua cabluri pentru transport, un Wireworld Stratus si un AQ NRG-4.

Spre surpriza mea,o diferenta surprinzator de mare intre cele doua cu mentiunea ca Stratus ul mai ieftin a sunat mai bine in cazul meu.Rezolutie mai buna,prezentare mai naturala.Nu a fost sub nicio forma placebo...nu am fost singurul prezent la momentul testului.Am sesizat schimbarea, imediat pe pian.


Ca sa inchei ,in timpul auditiei unui CD Andries (Petala) ma gandeam la comentariile de pe acest thread legate de sunetul acestui amplificator/clasa D si pur si simplu nu ma puteam abtine sa nu zambesc.

Am ascultat destule sisteme de alungul timpului, unele pe care probabil in aceasta viata nu voi avea nicio sansa sa le detin insa sistemul meu suna orice ,mai putin prost,clinic,lipsit de bas,nemuzical,anemic,tipator...


Scuze pentru eventualele greseli sau repetii, am scris in graba, dar m am gandit ca parerile mele,prost,subiectiv scrise isi pot gasi utilitatea intr un context anume.


Zi frumoasa tuturor,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da un ochi prin aceste foto si vei vedea ca au fost si cei deja consacrati . In general la saloanele audio se doreste inaintarea ultimilor noutati chiar daca sunt mai putin reusite (am un exemplu clar TAD ) .

http://www.my-hiend.com/vbb/showthread.php?11530-2017%E5%B9%B4%E5%BE%B7%E5%9C%8B%E6%85%95%E5%B0%BC%E9%BB%91High-End%E9%9F%B3%E9%9F%BF%E5%B1%95%E5%AF%A6%E6%B3%81%E5%A0%B1%E5%B0%8E-Munich-High-End-Show

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa inchei ,in timpul auditiei unui CD Andries (Petala) ma gandeam la comentariile de pe acest thread legate de sunetul acestui amplificator/clasa D si pur si simplu nu ma puteam abtine sa nu zambesc.

Am ascultat destule sisteme de alungul timpului, unele pe care probabil in aceasta viata nu voi avea nicio sansa sa le detin insa sistemul meu suna orice ,mai putin prost,clinic,lipsit de bas,nemuzical,anemic,tipator...

 

Acum serios, unele din afirmatiile tale mi se par usor superficiale.

Ma refer la textul de mai sus, la performantele clasei D...

 

Ce aveti dle' cu amplificarea in clasa D??? E lupta de clasa :lol: ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bongiorno,


Am scris o demult ,pe defunctul hi-fi.ro, o mai repet si acum...suntem prea putini de teapa noastră in marea de prostie, superficialitate si prost gust care domina societatea actuala ca aceasta comunitate mica sa se împuțineze sau sa se decimeze mai rau decât pama acum.

Prin simplul motiv ca anumiti useri de pe acest forum încă scriu dupa atatia ani,chiar daca sunt sau nu de acord întotdeauna cu ei,au aprecierea si respectul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Priviti prea simplu lucrurile, eu nu am zis ca cei care nu au fost prezenti nu sunt firme respectabile. Sau cei care nu au fost prezenti cu un sistem serios in camerele de auditie nu au si ei locul lor. Accu, Luxman, hegel, naim, pass, mark lev si multi altii sunt firme bune intre alte sute de firme bune. Asta e doar un fapt. Pana la SUNET mai e cale lunga. S-a amintit de Tad, da era si TAD, am ascultat si am plecat mai departe, nu am sesizat ceva spectaculos. La fel am patit si la Raidho, Karma si mai multi. Nu inseamna ca gata, astia sunt prosti, doar ca nu am regasit cum am regasit la altii sunetul asa cum cred eu ca trebuie sa fie. Absolare audio de ex a primit 7 ani la rand premiu pentru cel mai bun sunet de acolo.


Acum sistemul era alcatuit din boxe Rockport, pre si 2 x mono absolare, transport metronome si dac total dac. Un dac format din 4 cutii separate. Plus pickup, nu stiu exact ce model. Acest sistem mi s-a parut poate cel mai bun din ce am ascultat. Un sistem complet, asculti orice pe el si suna incredibil, lasi tot si asculti doar muzica.


Cam sunetul ala il am eu in cap acum: sistemul meu actual e format din Primare i22, cd primare d20, boxe elac 244 si vreau sa va spun ca ascult muzica decent. Ma pot bucura de ea si o pot intelege si tehnic si emotional, sistemul e neutru insa atunci cand are ce, ofera emotie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.