Sari la conținut
HiFi Tech

Sfat amplificator


crs23

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 151
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum sistemul era alcatuit din boxe Rockport, pre si 2 x mono absolare, transport metronome si dac total dac. Un dac format din 4 cutii separate. Plus pickup, nu stiu exact ce model. Acest sistem mi s-a parut poate cel mai bun din ce am ascultat. Un sistem complet, asculti orice pe el si suna incredibil, lasi tot si asculti doar muzica.

 

Pret sistem?

PS: Am verificat in viteza. Sistemul se duce usor in 4-5 sute de mii euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, despre scule se mai vorbeste pe aici? M -am pricopsit cu un Audiolab 8200a, o sa ascult cateva zile la el si revin cu cateva impresii.


Bongiorno te rog sa faci un review la acel naim cu bune si rele, ai avut si ai multe scule pe acolo. Clar se aud ceva diferente intre ele....


P.S. Nu am nimic cu nimeni, Adam e un tip de nota 10. Stie multe lucruri si testeaza multe scule, hai sa nu ne mai judecam atat intre noi, si asa suntem o mana de oameni. Mereu ne rezumam la cine o are mai mare si a daca e a mea e cea mai tare....


Jack vinde Naim, avstore vinde hegel si Yura Accuphase, asa si? Toate pot suna bine sau prost depinde cum reusesti in diferite ipostaze. Acum fiecare dealer are sunetul lui si trebuie ascultat si respectat. Daca cineva zice ca undeva e bine, asa o fi pentru el. Trebuie sa intelegem ca toata cheastia asta cu sunetul e si subiectiva si tine de foarte multe lucruri...fiecare are piticii lui, pozitionare cabluri curent, cd sau vinil totul conteaza sau nu....pentru unii sau pentru altii...


Cel mai bine e sa ascultam cu urechile noastre si sa nu luam totul de bun despre ce zice unul si altul despre ceva...eu folosesc forumul ca o completare la cunostintele mele....nu inseamna ca daca cineva zice de scula mea ca e proasta, maine o arunc pe geam sau ma iau cu el la bataie.....asa percepe el ok....respect opinia si cantaresc cat are dreptate si cat nu....dupa mintea mea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum fiecare dealer are sunetul lui si trebuie ascultat si respectat. Daca cineva zice ca undeva e bine' date=' asa o fi pentru el. Trebuie sa intelegem ca toata cheastia asta cu sunetul e si subiectiva si tine de foarte multe lucruri...fiecare are piticii lui, pozitionare cabluri curent, cd sau vinil totul conteaza sau nu....pentru unii sau pentru altii...[/quote']

 

Se induce intentionat ideea ca fiecare dealer are sunetul lui.

Nimic mai fals.

De ce ? Simplu, pentru ca toti au aceleasi referinte: sunetul live al instrumentelor. Nu si-ar permite altceva. Cum ar fi ca la un dealer pianul sa sune diferit de sunetul altui dealer ?

Imaginati-va ca sunteti la un show hifi. Cum ar fi ca aceeasi piesa sa sune diferit functie de sistemul ascultat ? :D

Un sunet propriu presupune un mare risc, ca dealerul respectiv sa ramana cu sculele nevandute.

Sintagma de sunet propriu este folosita, cu precadere, pentru atragerea de clienti, ca argument de marketing.


Este adevarat ca unii dealeri asculta mai mult rock, de exemplu. Asta nu inseamna ca sistemele lor de prezentare nu performeaza exceptional pe clasica, etc.

Verificati cu discurile voastre.

 

Iti respect pozitia insa nu pot fi de acord cu ea si iti explic si de ce...Un pian, o vioara, o toba...nu o sa sune niciodata la fel, fiecare instrument are timbrul lui, care difera de la producator la producator si de la interpret la interpret. Hai sa spun asa, am fost la multi oameni sa ascult muzica, in functie de stilul de muzica ascultat sistemul suna intr-un fel. Nu poti spune ca un sistem suna bestial pe orice muzica, pentru ca nu e asa. Da sunt sisteme care pot canta bine multe genuri dar nu exceptional. Chiar si la Munchen, era atat de diferit sunetul de la o camera la alta, iar aparatele erau de sute de mii de euro...Oamenii cred ca stiau sa faca sa cante acele scule doar ca fiecare sistem in felul sau....din acest motiv ceea ce ne place este un lucru pur personal si subiectiv. Da sunt sisteme care plac unui numar mare de auditori insa cu siguranta sunt si alte sisteme care pe anumite genuri canta mai bine. De exemplu am observat ca rafinamentul si finetea sunt greu de pus langa putere si kick, nu imposibil dar sunt putine sisteme care au si una si alta...


Un sistem de la Munchen care e si el printre cele mai bune ascultate de mine si in care am gasit cam tot ce trebuie, a fost cel cu boxele Von Schweikert.


E mult de povestit insa un lucru pentru mine e cert...cel mai bun e ceea ce ne place dupa aspiratiile si interpretarile proprii...fiecare percepe muzica atat tehnic cat si emotional in felul lui...din acest motiv si masterizarile sunt atat de diferite si care e cea mai buna? Cea care ne place....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate Silviu dar iti dai seama ca din acel moment nu mai conteaza opiniile nimanui cata vreme nu este pe stilul respectiv ? Ca vorbele se golesc de continut si devin irelevante, pline de subiectivism ? Acum se intelege de ce singurele lucruri care nu pot fi puse in discutie raman caracteristicile tehnice ? Ca doar astea raman batute in cuie ? Poate n-or fi perfecte si n-ar descrie nici pe departe sunetul dar sunt singurele care raman valabile in orice situatie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caracteristicile tehnice nu o sa-mi spuna niciodata daca un sistem o sa-mi placa sau nu. Or sa-mi indice ca boxa X nu o sa sune bine cu amplificatorul Y si ca se va potrivi mai bine cu amplificatorul Z. Daca sint in cautarea unui sistem sau a unui upgrade or sa ma ajute sa nu pierd timpul cu combinatii catastrofale. Si cam cu asta ma ajuta. Daca ma duc la dealer cu 20000 de euro in buzunar si il pun sa-mi faca doua sisteme diferite ca sa-mi aleg o sa poata face cu usurinta acest lucru si garantat vor suna diferit. Nu va fi unul bun si unul prost, vor fi insa diferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caracteristicile tehnice nu o sa-mi spuna niciodata daca un sistem o sa-mi placa sau nu.

 

Cu atat mai mult vei merge pe ghicite ascultand de sfaturile unui alt om (presupunand ca este bineintentionat si priceput). Din caracteristicile tehnice, daca sunt cat de cat complete, poti intuit multe despre sunet. Multi se pierd pentru ca uita de caracteristicile camerei, de care trebuie tinut cont. Cu ceva exercitiu, poti contura in mare cum va fi sunetul final, bazandu-te exclusive pe caracteristici. Intotdeauna ceea ce auzi are o corelatie tehnico-stiintifica. Ca-ti va place sau nu rezultatul aici deja nu mai conteaza pentru ca acest proces se desfasoara exclusiv in capul ascultatorului si nimeni altcineva nu va avea acces vreodata la emotiile melomanului. Deci, se poate intui intr-o oarecare masura, din date tehnice complexe, cam cum va fi sunetul. Treaba asta nu este apanajul exclusiv al "redactorilor de reviste audiofile" sau al golden-ears.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din acest motiv industria sau industriile se joaca cu mintea consumatorului....intr-un mod profitabil pentru ei....adica mult mai profitabil ca acum 10-15 ani. Pentru cine are timp, o boxa prin anii 90 se vindea cu informatii complete precum raspuns in frecventa, punct cross-over, panta taiere etc. Se scriau multe randuri despre partea tehnica a unui dispozitiv si probabil erau destul de multi cei care citeau si intelegeau...Acum e o poza frumoasa, o gagica prin casa, boxele langa semineu si o poveste despre cum suna viorile sau mai stiu eu ce....


Nu sunt de acord sa iti iei scule dupa specificatii insa poate poti corela cumva ce auzi cu ce vezi pe hartie...insa e destul de greu....


Lumea se schimba si noi odata cu ea, percepem asa cum ni se povesteste ca trebuie...putini mai cauta sa inteleaga ce si cum....iar toata lumea e fericita...pana la un punct

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caracteristicile tehnice nu o sa-mi spuna niciodata daca un sistem o sa-mi placa sau nu.

 

Cu atat mai mult vei merge pe ghicite ascultand de sfaturile unui alt om (presupunand ca este bineintentionat si priceput)...

 

Da sau nu. Daca stiu ca eu ma cam potrivesc la gusturi cu Silviu pot lua in consideratie sa ascult un amplificator sau o boxa daca el spune ca i-au placut. Cu camera si cu WAF, lucrurile sint mult prea complicate, eu sint fript ce sa mai zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sistem audio - electronice, boxe, camera - trebuie sa faca un singur lucru. Sa reproduca inregistrarea corect, cat mai aproape de sunetul manarit de inginerul de studio. Nu conteaza numele producatorului, nu conteaza dealerul, nu conteaza ce impresii personale avem noi despre sunet.

Totul in contextul in care suntem in cautarea unui sunet audiofil. Pentru simpli melomani este suficient un sistem Samsung. Muzica cacalau, bumf-bumf gramada, chicioarili se misca pe sub masa.

Vad ca reveniti constant la aceasta dilema, masuratori vs gusturile subiective, si nu pricep de ce. Inteleg ca este un laitmotiv al cautarilor personale, totusi, sa invartim aceeasi idee la infinit ar putea crea senzatia unei lipse de imaginatie. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi colegi degeaba va chinuiti sa cautati adevaruri care nu exista si despicati firul in 4,40,400.....

Treaba este extrem de simpla . Cel mai bun este ce va place voua . Poate cineva sa spuna ca Wilson Audio Alexandria sau Tad R1 nu sunt boxe bune?

Daca le ascultati pe aceeasi melodie cinta total diferit . O vioara nu se aude la fel pe cele doua boxe . Care e mai buna ? Ambele marci au clientii lor .

Cind alegi un sistem alege in primul rind dupa sunetul boxelor pentru ca ele vor da aprenta finala care nu poate fi schimbata total in veci de nimic , amplificator , sursa , fire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi colegi degeaba va chinuiti sa cautati adevaruri care nu exista si despicati firul in 4,40,400.....

Treaba este extrem de simpla . Cel mai bun este ce va place voua . Poate cineva sa spuna ca Wilson Audio Alexandria sau Tad R1 nu sunt boxe bune?

Daca le ascultati pe aceeasi melodie cinta total diferit . O vioara nu se aude la fel pe cele doua boxe . Care e mai buna ? Ambele marci au clientii lor .

Cind alegi un sistem alege in primul rind dupa sunetul boxelor pentru ca ele vor da aprenta finala care nu poate fi schimbata total in veci de nimic , amplificator , sursa , fire.....

 

Existe boxe considerate neutre, cu rezonante minime sau aflate in zona inaudibila. Cumperi asemenea boxe si rezolvi problema diferentelor.


@Silviu, in peregrinarile tale printre sisteme si coloratii ale sunetului vintage ai recunoscut intr-un final, ca ai inteles ce inseamna sunet corect si ca acel sunet venea dintr-un sistem audio contemporan. Ce importanta mai au specificatiile publicate de producatorii de boxe in anii vintage, daca oricum nu cantau corect?


PS:

Sa va spun un secret deranjant. Pentru majoritatea dintre noi cumpararea unui sistem audio este o alegere emotionala. Cumparam pentru ca dealerul a stiut sa ne farmece. Fermecatorul numarul unu va vinde cel mai bine, iar asta nu are legatura cu calitatea sunetului. Putem noi sa scriem pagini intregi aici despre sunet, structura emotionala a fiecaruia ne va trada in momentul achizitiei. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS:

Sa va spun un secret deranjant. Pentru majoritatea dintre noi cumpararea unui sistem audio este o alegere emotionala. Cumparam pentru ca dealerul a stiut sa ne farmece. Fermecatorul numarul unu va vinde cel mai bine, iar asta nu are legatura cu calitatea sunetului. Putem noi sa scriem pagini intregi aici despre sunet, structura emotionala a fiecaruia ne va trada in momentul achizitiei. ;)

Asta ar trebui sa fie pinned post. :thumbup:

Ce uita multi este ca fiecare fermecator are de sustinut un business, de platit salarii, facturi, chirii, are de indeplinit targete, trebuie sa promoveze produsele cu marja mai mare etc. Mai departe tine de abilitatea fiecaruia de a atrage si pastra clientii. Doar pasiunea si specificatiile tehnice nu tin de foame.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va spun un secret deranjant. Pentru majoritatea dintre noi cumpararea unui sistem audio este o alegere emotionala. Cumparam pentru ca dealerul a stiut sa ne farmece. Fermecatorul numarul unu va vinde cel mai bine, iar asta nu are legatura cu calitatea sunetului. Putem noi sa scriem pagini intregi aici despre sunet, structura emotionala a fiecaruia ne va trada in momentul achizitiei. ;)

 

Imi pare rau, dar nu ma regasesc in ce ai scris. In cazul meu, tot ce am cumparat a avut legatura cu calitatea sunetului.

Probabil sunt mai special.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS:

Sa va spun un secret deranjant. Pentru majoritatea dintre noi cumpararea unui sistem audio este o alegere emotionala. Cumparam pentru ca dealerul a stiut sa ne farmece. Fermecatorul numarul unu va vinde cel mai bine, iar asta nu are legatura cu calitatea sunetului. Putem noi sa scriem pagini intregi aici despre sunet, structura emotionala a fiecaruia ne va trada in momentul achizitiei. ;)

 

Io nu inteleg de ce fermecatorii nu baga si femei sumar imbracate :) Se stie ca rata succesului creste exponential. Treaba e verificata in muzica, in reclame, etc :) La auditiile serioase deja o vad pe Raluka cu "I love the trumpet"... :angel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, tu sigur esti special. :mrgreen:

Ideea fermecatorului nu a venit de niciunde. Am lucrat in vanzari si marketing in cateva corporatii mari Nestle, Philip Morris, Cosmote. Acolo am invatat despre comportamentul clientului, despre mecanismele de cumparare, despre modul in care vanzatorul inchide vanzarea.

In audio am lucrat aproape 4 ani alaturi de Jack si am avut ocazia sa studiez oamenii care intrau in showroom. Am povestit de cel putin o duzina de ori cateva experiente interesante petrecute in anii aceia. Masuram camera cu un sistem, stiam toate detaliile despre sunet / frecvente, comentariile dupa vizita erau pe langa complet.

ex: Sistemul acesta nu are bas. Masuratorile aratau contrariul.

Filtram informatia atat de subiectiv incat uneori chestiuni evidente devin invizibile.

ex: In cate situatii nu ati cautat un obiect prin camera fara sa il gasiti, apoi un alt membru al familiei va arata acel obiect, iar acesta se afla intr-un loc cat se poate de la vedere. Dupa asemenea evenimente ramanem cu intrebarea cum de s-a intamplat asa ceva, cum de am trecut pe langa acel obiect de atatea ori. Simplu. In mintea voastra vizualizati acel obiect ca aratand diferit. Ochii vad obiectul, insa mintea refuza sa proceseze informatia. :ugeek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Robert, nu stiu cum sunt altii fermecati, dar la mine "farmecele", prin care inteleg "sugestii", au mers in cu totul alta directie decat ceea ce am ales eu.

Nu mai zic ca aprox. 70% dintre audiofili isi alcatuiesc sistemul la second hand.

Deci nu cred ca trebuie generalizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Robert, nu stiu cum sunt altii fermecati, dar la mine "farmecele", prin care inteleg "sugestii", au mers in cu totul alta directie decat ceea ce am ales eu.

Nu mai zic ca aprox. 70% dintre audiofili isi alcatuiesc sistemul la second hand.

Deci nu cred ca trebuie generalizat.

 

Ai inteles gresit. Eu ma refeream la modul in care dealerul se prezinta pe sine si afacerea pe care o conduce; la abordarea relatiei cu clientul; daca si cum reuseste sa stabileasca o legatura cu comunitatea. Aici discutam de un business de nisa, nu de FMCG, ori aici relatiile emotionale sunt foarte importante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Si eu m-am gandit ca probabil sunetul nu se ridica la inaltimea asteptarilor, altfel nu s-ar pune la vanzare atat de rapid.

Insa, pe.de alta parte, stiu cam ce sunet apreciaza multi care se considera audiofili, asa ca nu ma mira cand amplifuri cu sunet corect si complet neutru (presupunand ca asa sunt aceste Audiolaburi si Quaduri) sunt considerate ca nu suna bine.

Ce e ciudat totusi e lipsa aproape totala a informatiilor si reviewurilor pt Quad Elite, de exemplu. Parca mai des se gaseste pe la noi, decat dincolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.