Sari la conținut
HiFi Tech

Sfat amplificator


crs23

Postări Recomandate

Va salut pe toti, pana terminati cu "cearta" ... polemicile, ajutati-ma si pe mine. Va rog ! Pentru niste boxe Dali Zensor 7... ce sa aleg ? Primare i22... Arcam A29 ? Strict pentru muzica. Fara a tine cont de pret. Multumesc, mi-ar fi de mare ajutor ajutorul vostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In mod sigur n-am intrebat unde trebuie.... sunt la inceput. Nu vreau sa supar pe nimeni. Am intrat aici, la voi, pentru ca... sunt la inceput, am nevoie de ajutorul unor oameni priceputi. Daca ma puteti ajuta, va rog s-o faceti.

Te cari cu incintele dupa tine , cauti un amp de 50...100w ,preferabil cu patru finali , chiar si sh , asculti , apoi tragi o concluzie , alegi cs te avantajează ca sunet si pret , complicat dar......destul de simplu .

Nu cumpara dupa ce-ti recomanda altii , sunetul este subiectiv , fiecare din " recomandaci " o sa-ti recomande ceva sau dupa ce interes au dealerii , tu alegi dupa preferinte , banul este al tau si preferinta a ta .

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi este imposibil sa fac asta. Nu am cum. Un sfat, personal ...

Tu nu ai urechile mele ,eu nu am urechile tale , a alege dupa preferintele altora este cum ai manca o mancare mancata de altii chiar daca nu iti place , mai simplu....poti lua teapa .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti, pana terminati cu "cearta" ... polemicile, ajutati-ma si pe mine. Va rog ! Pentru niste boxe Dali Zensor 7... ce sa aleg ? Primare i22... Arcam A29 ? Strict pentru muzica. Fara a tine cont de pret. Multumesc, mi-ar fi de mare ajutor ajutorul vostru.

Parere pur personala , ambele amplificatoare sunt mult mai bune decit incintele Dali Zensor 7 , adica o sa strici orzul pe giste .

La pretul acelor Dali Zensor 7 poti cumpara incinte mult mai bune .

Acele incinte nu merita o investitie de aproape 6000 lei in amplificator , merita un amplificator mai ieftin , nu vor pune in valoare calitatile amplificatorului .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Eu zic sa stai departe de primare ,majoritatea prost facute,piese ieftine chinezesti .Un amp bun poate cel mai bun din lume in clasa lui de pret1000£ este fara doar si poate Abrahamsen v2.0up dacut in Norvegia de Per Abrahamsen cel care a avut electrocompanietul.Salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa stai departe de primare ,majoritatea prost facute,piese ieftine chinezesti .Un amp bun poate cel mai bun din lume in clasa lui de pret1000£ este fara doar si poate Abrahamsen v2.0up dacut in Norvegia de Per Abrahamsen cel care a avut electrocompanietul.Salut

Ce înseamnă pentru tine prost facut?

Cate modele de Primare ai ascultat ca sa emiti teorii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar vrea 3 modele ,Ai desfacut macar unu vreodata?sau esti unu din aia care citeste reviewuri de la what hifi?

O sa incerc sa nu intru in polemica cu tine,cartea de vizita ti ai facut o deja.

Nu ma intereseaza de unde vii si nici unde te duci insa astfel de afirmatii nu numai ca nu vin sa ajute ci dimpotriva distrug valoarea unui thread al carui scop este informarea si nu balacareala ieftina.

Ca idee,eu nu mi "desfac" sculele,nu ma intereseaza ce este in ele atata timp cat imi place ceea ce aud.

Pe de alta parte,nu pot spune ca am experienta ta vasta desi teoretic tot bag bani in scule de peste zece ani dar macar am invatat in tot acest timp ca ceea ce mie mi place poate sa nu placa (ca filozofie de sunet) altcuiva.


Am ascultat Primare cam tot trei modele,topologii diferite,pe incintele pe care le am acum (Vienna Acoustics) mi se pare ca presteaza bine pentru urechea si gusturile mele muzicale (jazz,soft rock,clasica).

Cu siguranta ca daca as fi ramas la metalele pe care le ascultam cu preponderenta acum ceva vreme, mi as fi pastrat cu siguranta Naim ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu din calicie au pus trei picioare' date=' hai sa lasam rautatile gratuite.[/quote']

 

Yo am spus ce aveam de spus !

Scuze pentru ca nu inteleg efectele Triunghiului Bermudelor in audio...poate ma lamuriti..

 

Sigur ca da. Un plan este definit de trei puncte, ai avut vreodata nevoie sa pui o hirtie impaturita sub piciorul unei mese cu trei picioare ? Dar sub piciorul unei mese cu patru picioare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La modul teoretic un aparat cu 3 picioare calca bine pe toate 3,micsorandu-se riscul de balansare dar la modul practic te forteaza sa ai traful asezat in centru de greutate al triunghiului, altfel se rastoarna foarte usor. Nici masinile cu 3 roti n-au facut prea multi purici, tot cele cu 4 s-au dovedit mai apropiate de realitate. Din acest motiv nici nu prea s-a raspandit moda Primare.


De aratat bine sau nu un aparat...ce sa zic, este complicat si destul de scump sa faci un produs care sa aibe un design si o implementare superba. In domeniul nostru sunetul bun este telul suprem, iar de multe ori aparatele sunt opera vreunui inginer pasionat care se intampla sa nu aibe nici bani prea multi si nici talent la desen. Ar fi mai saraca piata audiofila daca designul ar fi primul criteriu de alegere al unei scule. Cred ca pana la urma cel mai sanatos este sa coexiste toate, iar fiecare client sa opteze dupa criteriul sau. Orice am zice noi, diversitatea este cea mai buna pentru toti.


De reprosat intotdeauna se va gasi ceva, indiferent de aparat si de costul sau. Facand din nou o paralela cu domeniul auto, se intampla destul de des si la case mari sa fie rechemate masini pentru defectiuni cauzate de design si materiale proaste... chiar daca in auto se invart sume anuale de sute de miliarde de $ in fiecare an. Ce s-o mai dam dupa copac, tot criteriul sunetului ramane rege in audiofilie. Cu cat un aparat suna mai bine, cu atat ii sunt iertate mai multe bube.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul Primare nu cred ca dauneaza cele 3 picioare, nu se vede nici un traf care sa trebuiasca pozitionat pe centru. Sistemele pentru absortia vibratiilor folosite in sisteme scumpe sunt cumparate ulterior si se compun din elemente cu sustinere in 3 puncte, iar amplasarea acestora se face nu neaparat la modul simetric, prin incercari se cauta a se stabili centrul de greutate conform distributiei masei aparatului si apoi in jurul acestei pozitii se cauta pozitia ideala unde vibratiile genenerate in carcasa se anuleaza. Desigur, sunt si aparate unde se tine cont de orice aspect, inclusiv distributia greutatii inca din faza de proiectare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.