Sari la conținut
HiFi Tech

Protocol I2S pentru DAC-uri


Greierasul

Postări Recomandate

Acum 2 ore, Greierasul a spus:

Volumul din cate imi mai amintesc este analogic cu rezistente ladder de precizie comtutate cu ajutorul releelor. Etajul de iesire era cu tranzistori bipolari in capsula To-92 cu radiatoare. 

 Tuning-ul poate fi facut in multe locuri cu succes. Eu am umblat in alimentare, decuplare, etajul de iesire si un pic si in partea digitala. Nu sunt sigur ca am dreptate dar parea ca au facut un dac excelent castrat intentionat ca sa inrautateasca un pic sunetul. Probabil au in gama un model mai scump.

Pai e cea mai buna solutie pentru a implementa un volum, chiar si in power-uri (care au doar volum, nu si etaj de preamplificare cu iesirile si intrarile aferente) si DAC-uri. Insa DAC-ul Naim il stiu de o groaza de ani si era castrat serios, la toate capitolele...

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, johndoe21ro a spus:

Pai e cea mai buna solutie pentru a implementa un volum, chiar si in power-uri (care au doar volum, nu si etaj de preamplificare cu iesirile si intrarile aferente) si DAC-uri. Insa DAC-ul Naim il stiu de o groaza de ani si era castrat serios, la toate capitolele...

"rezistente ladder"????? 

received_1077959482396775.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, johndoe21ro a spus:

Pai asta nu inseamna neaparat ca e avantajul DAC-ului (pe care nici eu nu-l consider prea stralucit) ci a implementarii volumului si a faptului ca preu amplificatorului era nasol. Si, asa cum spuneam acum ceva ani, nu e ceva iesit din comun... Etajele de preamplificare (cu preturi omenesti) coloreaza de multe ori sunetul (sunetul departandu-se de neutralitate) si, mai nasol, vin cu un sunet mai dark, mai veiled (cu alte cuvinte, transparenta sunetului e scazuta, emotia nu ajunge la ascultator, e o patura pusa pe boxe, e o draperie trasa intre ascultator si boxe...). Preurile bune sunt de multe ori separate, iar cele care se interpun cat mai putin intre ascultator si sursa au preturi incepand cu 4 zerouri. Un volum bine implementat, care sa nu decimeze informatia este, de cele mai multe ori, de electie.

Nu am spus ca este in avantajul sau dezavantajaul DAC-ului, am spus cum suna mai bine in sistemul meu si atita tot. Pina la urma era un preamplificator conectat la alt preamplificator, de fapt. 8300A e un amplificator foarte bun si foarte versatil iar daca ma pot folosii de facilitatile oferite de ce sa nu o fac? Sigur ca raportez totul la pretul platit, vezi tu, nu toata lumea isi permite cele patru zerouri.

In zilele noastre cind pe iesirea sursei ai peste 2V, o idee buna mi se pare ca au avut cei de la SUGDEN cu modelul STEMFOORT SF-200 Passive Line Amplifier.

Daca ma uit in semnatura ta vad ca nici tu nu folosesti un preamplificator. Sau ma insel ? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, VIOTUBEAMP a spus:

"rezistente ladder"????? 

received_1077959482396775.png

Imi pare rau insa nu eu am facut afirmatia asta ci Greierele. Mie personal DAC-ul respectiv nu mi-a trezit nici un sentiment pozitiv... Nu m-am uitat in el, nu stiu ce stie sa faca, nu m-a interesat - doar l-am ascultat si atat. Nici pe specificatii nu m-am uitat vreodata. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DAC-ul a ajuns pe masa de teste la noi. De data aceasta o sa facem ceva nou. Articolul va fi scris de mine si Andi. Andi cu opinia lui, eu cu a mea. Nu va exista o discutie intre noi in care sa ne impartasim parerile. Chiar sunt curios ce o sa iasa. Cu articolul acesta va pregatim pentru un articol scris de mine, Andi si Silviu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Mlaurentiu a spus:

Pune-l si tu pe ceva, nu asa direct pe jos 😉

Lasa ca o sa ajunga si la mine, il suspend cu carlige de lustra.

Chiar interesanta abordarea, ar fi ceva inedit sa facem si o sesiune de auditie pe acelasi sistem, dupa care sa scriem impresiile personale intr-un articol centralizat. Cumva un test cu trei arbitrii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 Trebuie sa tineti cont de ceva. Toppibg D70 fiind un dac ieftin, nu are un etaj de iesire discret, cu tranzistoare, ci cu op-ampuri si pe amplificatoare pretentioase se poate intampla sa nu faca fatza la capacitate maxima. Asta este slabiciunea lui cea mai importana de care merita sa se tina cont. S-ar putea sa necesite in astfel de cazuri un preamplificator de linie . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Greierasul a spus:

 Trebuie sa tineti cont de ceva. Toppibg D70 fiind un dac ieftin, nu are un etaj de iesire discret, cu tranzistoare, ci cu op-ampuri si pe amplificatoare pretentioase se poate intampla sa nu faca fatza la capacitate maxima. Asta este slabiciunea lui cea mai importana de care merita sa se tina cont. S-ar putea sa necesite in astfel de cazuri un preamplificator de linie . 

Pai parca se bătea cu scule de 10k eur, se compara cu mbl, dcs, eu mai aveam putin si donam Yamaha.... 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, Greierasul a spus:

 Trebuie sa tineti cont de ceva. Toppibg D70 fiind un dac ieftin, nu are un etaj de iesire discret, cu tranzistoare, ci cu op-ampuri si pe amplificatoare pretentioase se poate intampla sa nu faca fatza la capacitate maxima. Asta este slabiciunea lui cea mai importana de care merita sa se tina cont. S-ar putea sa necesite in astfel de cazuri un preamplificator de linie . 

Atat la mine cat si la Andi, DAC- ul va fi folosit exclusiv pentru procesarea semnalului digital - analogic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, hellrider77 a spus:

Pai parca se bătea cu scule de 10k eur, se compara cu mbl, dcs, eu mai aveam putin si donam Yamaha.... 

 

 

 

 

Daca ai amplificator sau preamplificator cu intrarea de 100kohm vei beneficia de performantele maxime. Daca in schimb intrarea acestor aparate necesita surse cu etaje de iesire care pot functiona si ca amplificatoare de casti, de curent mare, Topping D70 va incepe sa isi arate limitele regasite si in pret.  Ma repet, etajul sau de iesire este realizat pentru sarcini comune. Sunt destui fabricanti de aparatura highend in special, care din diverse motive nu pun mare pret pe compatibilitatea cu alte aparate. Pe mine nu ma intereseaza absolut deloc partea comerciala a acestui dac, eu vorbesc despre toate aspectele bune si mai putin bune pe care le sesizez, n-am vreo jena sa-i caut in coarne.

Referitor la volum, acesta este digital si se realizeaza in interiorul AK4497. Din ce am auzit eu despre astfel de dacuri, cu astfel de volume, cel mai bine este ca acesta sa fie tinut in -3dB din cauza unui efect numit "over intersample"..... un fel de clipping in procesarea digitala. Benchmark audio a vorbit de curand despre acest fenomen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un alt aspect care poate avea un oarecare rol...la iesirea convertoarelor AK4497 exista un fitru trece jos implementat cu condensatoare electrolitice bipolare Nichicon seria ES, cele verzi. Fiind electrolitice au nevoie de un timp de rodaj, mai ales ca au o tensiune continuua pe ei. Pana acum cred ca aparatul a functionat undeva la 20-30, poate 40 de ore. Eu am sesizat schimbari in timp care au coincis cu patternul regasit la rodaj. Au apelat la aceasta solutie fortati de adoptarea a doua chipseturi AK4497. Daca foloseau doar o bucata se puteau inlatura aceste condensatoare. Poate ar fi mers si alta solutie de genul DCServo dar complicatia tehnica incepea sa fie mare plus costul care ar fi urcat binisor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îl testez pe RCA, semnalul intră în Scott-ul 440A. Ampliful are o tentă așa-zisă dark, chestie care clar ar trebui să avantajeze Toppingul. În mod sigur nu voi depuncta Toppingul pentru că ar suna dark. Urechile noastre sunt obișnuite zilnic cu sunet strident, bright, digital, așa că orice am auzi ca fiind mai dark, mai închis, ni s-ar părea o problemă. Pentru mine nu, eu sunt lămurit. Pentru mine dark = corect. După cum citisem că zicea chiar Steve Hofmann recent, dacă ceva ți se pare bright înseamnă că există distorsiuni electrice serioase acolo, indiferent de cât de perfecte sunt măsurătorile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.