Sari la conținut
HiFi Tech

Protocol I2S pentru DAC-uri


Greierasul

Postări Recomandate

Eu nu pot înțelege cum cineva poate crede în mod onest că acel banal DAC Topping de 400 de dolari, cu o topologie banală, poate „sufla în ceafa” unor scule ca MSB, EMM Labs, MBL etc.

Acum pe bune, Mojo e mai vechi cu câțiva ani, dar are în el tehnologie mult mai avansată față de acest Topping. Ce piese de top are Toppingul în el, în afară de cipul dac?

Fac pariu că în câteva luni îl pui la vânzare, după ce te lămurești.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topologie banala ??? True balansat cu 2 x ak4497 ? Pai numai ak4497 luat separat este foarte complex. Ai vazut ce model de regulatoare are ? Numai banale nu sunt. Clock-urile tot banale sunt ? Portul USB tot banal este ? Condensatoarele Nichicon atat in alimentare cat si pe semna ? Traf toroidal Talema ? Op-ampuri LME49720 ? Ce au rau piesele,astea in ele mai ales daca sunt puse sa lucreze cu cap si se obtin rezultate foarte bune ?

 De ce trebuie un robot ulttasofisticat si scump sa sparg nuci in locul unui ciocan bine dimensionat ? 

 Ai ascultat acel telefon LG ? Eu am ascultat intamplator Samsung Galaxy J7 si ce sa vezi, suna foatte bine !

 Ce crezi ca are Mojo in el ? L-ai desfacut vreodata ? Ce se intampla cand bateria este pe duca ? Stii ? Nu....

 Ok, mai astept un an, doi, pana va lamuriti singuri. Haideti sa inchidem discutia ca ss nu ne contram 😃

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, totul este banal în segmentul actual de DAC-uri între 300 și 1000 euro. Nu e nimic special. Nu e nimic care să nu fie și în alte DAC-uri în acest segment de preț. Nu văd nicio schemă sofisticată acolo. E o schemă ok, dar să zici că se bate cu MSB și EMM Labs, hai să fim serioși.

Mojo lucrează pe fpga, am mari, mari dubii că cei de la Topping ar știi cum se programează un fpga pentru decodare. Așa ceva nu se prea poate copia....

Când se termină bateria în Mojo? Iei alta, sau pur și simplu îi scoți bateria și îl pui pe curent, ce e mare lucru?

Eu aștept câteva luni până o să văd Toppingul pus la vânzare. Și de D10 ai crezut că e miezul, dar l-ai dat rapid. Așa va fi și cu ăsta. Acum ești în faza în care ești entuziasmat de măsurătorile lui amirm, dar după ce îți vor intra în funcțiune urechile, îți vei da seama că e doar un alt DAC chinezesc făcut în Guangzu de câteva sute de dolari. În septembrie o să-l văd la massdrop la 200 de dolari.

 

PS Dacă face Robert testul, vin cu DAC-ul Metrum, să îți arăt ce înseamnă lucrătură occidentală. Care nu a fost cu mult mai scumpă decât Toppingul.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry, nu am avut niciodata Topping D10 dar vreau sa-mi iau in curand unul pentru a-l folosi ca izolator galvanic pe USB, sa ies din el catre D70 cu optic. Topping D10 are iesire toslink si coaxial.

 Andi tu inca nu ai inteles un lucru: eu am D70 si il ascult. 

 Vin-o cu Metrum, chiar sunt curios. Are si el ceva masuratori facute sau doar pacaleste urechea ?

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Andi a spus:

Da, totul este banal în segmentul actual de DAC-uri între 300 și 1000 euro. Nu e nimic special. Nu e nimic care să nu fie și în alte DAC-uri în acest segment de preț. Nu văd nicio schemă sofisticată acolo. E o schemă ok, dar să zici că se bate cu MSB și EMM Labs, hai să fim serioși.

Mojo lucrează pe fpga, am mari, mari dubii că cei de la Topping ar știi cum se programează un fpga pentru decodare. Așa ceva nu se prea poate copia....

Când se termină bateria în Mojo? Iei alta, sau pur și simplu îi scoți bateria și îl pui pe curent, ce e mare lucru?

Eu aștept câteva luni până o să văd Toppingul pus la vânzare. Și de D10 ai crezut că e miezul, dar l-ai dat rapid. Așa va fi și cu ăsta. Acum ești în faza în care ești entuziasmat de măsurătorile lui amirm, dar după ce îți vor intra în funcțiune urechile, îți vei da seama că e doar un alt DAC chinezesc făcut în Guangzu de câteva sute de dolari. În septembrie o să-l văd la massdrop la 200 de dolari.

 

PS Dacă face Robert testul, vin cu DAC-ul Metrum, să îți arăt ce înseamnă lucrătură occidentală. Care nu a fost cu mult mai scumpă decât Toppingul.

https://www.google.com/amp/s/www.forbes.com/sites/wadeshepard/2016/07/14/a-look-inside-shenzhens-high-tech-empire/amp/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, Greierasul a spus:

Sorry, nu am avut niciodata Topping D10 dar vreau sa-mi iau in curand unul pentru a-l folosi ca izolator galvanic pe USB, sa ies din el catre D70 cu optic. Topping D10 are iesire toslink si coaxial.

 Andi tu inca nu ai inteles un lucru: eu am D70 si il ascult. 

 Vin-o cu Metrum, chiar sunt curios. Are si el ceva masuratori facute sau doar pacaleste urechea ?

Mă rog, nu mai știu ce Topping ai avut, dar știu sigur că ai mai avut unul.

Metrum e un DAC R2R NOS, deci nu se poate bate în măsurători cu DAC-urile bazate pe cipurile actuale cu măsurători perfecte. Măsoară ok, cam ca un cd player mai oldie.

Important e modul în care reproduce și îți transmite muzica, modul în care colaborează cu auzul și cu creierul tău. Nu te păcălește, e un DAC uman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut Topping Dx3Pro, un dac excelent de 200$. L-am dat nu de prost ci pentru ca doream un dac cu masuratori si sunet daca se poate mai bune. Daca m-ar fi deranjat ceva la Dx3Pro n-as mai fi luat de la aceeasi firma inca un produs mult mai scump.

  Daca ar fi sa merg pe R2R sincer as merge tot pe chinezi. La aceiasi bani ca Metrum Octave as alege Denefrips Ares R2R https://www.denafrips.com/ares

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu e locul cel mai potrivit, insa eu nu prea am cochetat niciodata cu aceste mici cutiute construite in zilele noastre. Sistemul meu merge tot pe cd( Denon DCD 1650R sau Yamaha As-1000). La pretul acestor cd-playere nu am gasit nici un dac care sa sune "mai bine" pentru urechile mele. Am facut tot felul de incercari insa in final, ca sursa digitala am ales tot cd-ul. 

O intrebare pentru cei care se pricep la electronica, dac-ri vechi gen Technics X1000, sunt depasite de dacuri de 1500-2000e moderne din punct de vedere tehnic? 

Aparatul asta cantareste cam 20kg, cat un amplificator bun.

sh-x1000-1-technics.jpg

technics_sh-x1000_digital_signal_processor.jpg

Editat de silviu2403
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, bongiorno a spus:

Au !

Vezi ca iar striga Johndoe ca au iesit bagatorii de seama....😁

Sunt unii mai experimentati pe aici. Sunt de parere ca e greu sa spui ca suna mai bine sau mai rau fara sa testezi A cu B. Pot exista surprize. Cred ca problema mai mare vine din fisierul care este redat de dac sau cdp. 

Totusi se pare ca acel dac nu s-a vandut prea bine. In acel moment a fost mai la indemna Bitstream de la Philips. E posibil sa nu fie o realizare de succes. 

Am vazut ce scriu aia pe vintageknob:


The need to have absolutely exact signal pulse width requires a complete absence of notch distortion and drastic build quality.
Simpler than multi-bit but not so simple to implement in the end and not really 1-bit - Philips' Bitstream, really 1-bit and really simpler, won the market.

Eu am intrebat pentru ca mi se par, doar par, ca nu ma pricep atat de bine la electronica, niste opere de arta. La fel ca si DAS-R1.

DAC_inside.jpg

download.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Andi a spus:

@Greierasul, nu mai bine luai direct DAC-ul ala cehesc sau polonez, nu mai retin ce natie e, si aveai the best of the best la masuratori? Mi se pare ca nici nu e foarte scump

 

 Ba da, corect, dar prima problema este ca inca nu a aparut varianta stereo iar cea actuala, "DSP" parca se numeste, nu mai poate fi fabricata din cauza unui producator care si-a retras brusc produsul de pe piata(ceva cu miniDSP parca). A doua problema era pretul dublu. Dar oricum, D70 este un pic mai slab doar la volum maximum, daca scazi cu -12dB volumul deja devine mai bun ca Okto DAC8(la el te refereai). Sincer eu il folosesc ca dac+preu, deci volumul intotdeauna sta sub -12dB. Lucrurile evolueaza foarte repede dar daca nu doresti sa te informezi vei ramane mereu cu un pas in urma. La ora actuala the best of the best tot chinezii sunt cu Matrix Element X. Ti-am dat link mai sus cu masuratorile lui.

 Pana luni dac-ul este la o persoana care are Rockna Wavedream, varful de la Hegel si NAD. Restul sistemului nu-l mai enumar, este unul de top. Opinia lui subiectiva a fost cam asa: Bate fara drept de apel NAD-ul, este cam la egalitate cu Hegel-ul si ii sufla in ceafa Rocknei, cu mentiunea ca Wavedream are un sunet mai carnos. Mi-a mai spus ca l-a incercat si cu un izolator IFI pe cablul USB, moment in care sunetul a castigat substantial in calitate. Mai multe detalii despre parerea lui, subiectiva evident, o sa imi spuna luni cand o sa-mi returneze aparatul, sau nu daca il pastreaza.

 In fine, eu nu vreau sa plictisesc pe nimeni, nu vreau sa impun cuiva vreo parere, pur si simplu daca am fost intrebat am raspuns foarte sincer ceea ce am auzit eu, sau ceea ce mi s-a parut ca aud. Am mai zis ca vi-l dau sa-l testati. De asemenea fiind destul de incomod de cumparat si neavand legatura cu piata noastra nu am de ce sa deranjez pe nimeni din punct de vedere comercial. Doar vorbim aici, nu duc nicio batalie ca sa fiu corect inteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul că nu a avut succes comercial nu înseamnă absolut nimic. Nu avea un preț la care să aibă acces orice gigel.

Probabil că nu poți găsi ceva comparabil până în 2000 de euro în prezent.

Ar trebui comparat cu ceva la aproximativ același preț după ce faci conversia la banii de azi.

Un lucru e sigur: contabilitatea rămâne la fel, indiferent de puterea de cumpărare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect m50.2 am ascultat prea putin pentru a-mi face o parere. Am ascultat M50 (care este vechi ce e drept) vs Pio N-50A. Pio a castigat detasat atunci.... 

La vremea aia stiu ca ascultasem si Hegel HD25, varf de gama atunci si mi s-a parut ff slab, mai slab chiar decat Naim DacV1, ceea ce este destul de greu ...

Ca tot mi-am amintit de Naim, asta cu preferintele in materie de scule, e o chestie foarte subiectiva si schimbatoare. Im amintesc ca primele saptamani am fost mega entuziasmat de Naim... mi se parea cea mai tare sursa, foloseam si Pio pe post de streamer. Incet, incet insa, ascultam mai mult pe Pio decat pe Naim......apoi mi-am dat seama ca Naim chiar era nasol in sistemul meu.... cautari, permutari de dacuri, etc..... pana la urma tot la Pio m-am intors.

Acum cand ma uit in spate, imi dau seama ca nu avem nici o sansa sa judecam o scula in timp util, ori ni se schimba gusturile pe masura ce adunam experienta, ori suntem ffff usor de pacalit. 

Daca este sa fac o lista cu dacurile care mi-au placut cu adevarat si care au rezistat cel mai mult in sistem:

- Pioneer N-50A

- Luxman DA-250

- Yamaha CD-S3000

Oare este o intamplare faptul ca toate au in comun constructia exemplara a etajului de iesire, etaj I/V cu componente discrete, output in clasa A si filtraje cat pentru un amp de 50W?

Pio si Yamaha au etaje de alimentare separate, pentru analog / digital

Luxman are un singur transformator insa de acolo alimentarile tot separate sunt ...

De departe cele mai elaborate sunt Luxman si Yamaha, Yamaha fiind mult mai elaborat (transformatoare ecranate, constructie aerisita, daca Luxmanul nu ar fi fost atat de inghesuit, sigur ar fi sunat si mai bine).

Deci da, se poate face o corelatie directa intre constructia etajului final si sunet, ceea ce nu este valabil pt modelul de chip-dacuri si numarul acestora.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, hellrider77 a spus:

La vremea aia stiu ca ascultasem si Hegel HD25, varf de gama atunci si mi s-a parut ff slab, mai slab chiar decat Naim DacV1, ceea ce este destul de greu ...

DACV1 nu e atit de prost cum lasi tu sa se inteleaga. La mine in sistem suna mai bine atunci cind folosesc pre-ul lui conectat in etajul de putere al amplificatorului, deci bypass la preul amplificatorului (Audiolab 8300A) In afara de asta si amplificatorul de casti care e in clasa A este foarte OK. Nu cred ca renunt la el prea curind

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, shutti a spus:

Auzi Sorin sa incerci un luxman da 6 🙂 cred ca ar fi o comparatie mai corecta cu cds3000.

Am avut si da-06 câteva săptămâni acasa. Puteam alege intre el si da-250. Am ales da-250 deoarece amplificatorul de la acea vreme, Rega Osiris, mergea infinit mai bine condus de pre-ul din DA-250 făcând bypass la volum (Osiris neavând etaj de preamplficare ci doar potentiometru atenuator). Astfel DA-06 via line in nu s-a ridicat la nivelul da-250 via main in. Probabil ca un alt amplificator ar fi inclinat balanța. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, bogdanozaurus a spus:

DACV1 nu e atit de prost cum lasi tu sa se inteleaga. La mine in sistem suna mai bine atunci cind folosesc pre-ul lui conectat in etajul de putere al amplificatorului, deci bypass la preul amplificatorului (Audiolab 8300A) In afara de asta si amplificatorul de casti care e in clasa A este foarte OK. Nu cred ca renunt la el prea curind

Pai asta nu inseamna neaparat ca e avantajul DAC-ului (pe care nici eu nu-l consider prea stralucit) ci a implementarii volumului si a faptului ca preu amplificatorului era nasol. Si, asa cum spuneam acum ceva ani, nu e ceva iesit din comun... Etajele de preamplificare (cu preturi omenesti) coloreaza de multe ori sunetul (sunetul departandu-se de neutralitate) si, mai nasol, vin cu un sunet mai dark, mai veiled (cu alte cuvinte, transparenta sunetului e scazuta, emotia nu ajunge la ascultator, e o patura pusa pe boxe, e o draperie trasa intre ascultator si boxe...). Preurile bune sunt de multe ori separate, iar cele care se interpun cat mai putin intre ascultator si sursa au preturi incepand cu 4 zerouri. Un volum bine implementat, care sa nu decimeze informatia este, de cele mai multe ori, de electie.

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Volumul din cate imi mai amintesc este analogic cu rezistente ladder de precizie comtutate cu ajutorul releelor. Etajul de iesire era cu tranzistori bipolari in capsula To-92 cu radiatoare. 

 Tuning-ul poate fi facut in multe locuri cu succes. Eu am umblat in alimentare, decuplare, etajul de iesire si un pic si in partea digitala. Nu sunt sigur ca am dreptate dar parea ca au facut un dac excelent castrat intentionat ca sa inrautateasca un pic sunetul. Probabil au in gama un model mai scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.