Sari la conținut
HiFi Tech

Protocol I2S pentru DAC-uri


Greierasul

Postări Recomandate

Acum 14 minute, hersorin a spus:

Prefer de departe Foobar fata de JRiver . JRiver imi pare mult prea strident si digital  .  Foobar imi pare mult mai realist .

Și eu la fel. 

Deși folosesc Jriver destul de des, mi se pare mult mai optimizat pentru streamingul wireless.

Dar am observat că Foobarul are o redare mai realistă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 N-am avut timp sa incerc cu noul dac dar din experientele mele mai vechi, daca vorbim despre Windows, cele mai placute surprize au venit de la HQPlayer. Fiind cu bani iar varianta demo functionand doar 30 de min, am renuntat dupa un timp la el in favoarea Foobar2000. Dar chiar si asa, Linux Ubuntu cu Audacious player setat bine cu ALSA MIXER, a rupt in doua orice varianta bazata pe Windows (vorbesc strict de PCM). Asta din urma a fost singura varianta care-i sufla in ceafa cdplayer-ului folosit ca transport. Cu toate ca e cel mai demodat, amaratul asta de cdplayer se incapataneaza sa fascineze in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaa sa nu uit, apropos de guverne. Topping avand un succes urias in ultima vreme si fiind chinezi, s-au trezit cu multe comentarii negative din partea userilor americani. Cea mai haioasa acuzatie a fost ca prin driverele lor spioneaza guvernul chinez lumea occidentala 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aune S16 este un dac excelent dar deja este depasit tehnic pentru pretul cerut si in plus nu se mai fabrica. Aune S6 costa tot atat dar si el este depasit de tehnologia din D70. Totusi astazi S6 are o reducere substantiala dar e tarziu acum sa mai conteze pentru mine aceasta reducere, deja sm Topping. Aune abia acum vine cu ceva comparabil, anume S6Pro dar nu il gasesti prea usor. In plus D70 are 2 chipseturi ak4497, ceasuri de top si in plus am vazut cum masoara, stiu exact pe ce ma bazez, stiu ca ceea ce aud sunt calitatile reale ale dacului, nu coloratii. Aaaaa si mai este ceva foarte important pentru mine: Topping are telecomanda ! Eu cuplez dacurile direct la amplificatoare de putere si prin urmare e obligatoriu ca dacul sa aibe volum si telecomanda. De partea cealalta, concurentul direct, S6Pro, nu are telecomanda dar are un amplificator de casti excelent. In fine, Aune S6Pro probabil ca este un contracandidat serios pentru Topping D70. Jalea mare va veni dinspre occident care nu va mai putea vinde foarte scump si uneori la calitate si performante indoielnice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Greierasul a spus:

Jalea mare va veni dinspre occident care nu va mai putea vinde foarte scump si uneori la calitate si performante indoielnice.

Occidentul deja nu mai vinde scump. Mă rog, exceptând câteva firme exotice. Care probabil vor deceda încet, dar sigur. Problema e următoarea: urechea și creierul omului nu sunt digitale. Sunt analogice. Iar primii care își vor da seama (din nou, însă peste niște ani) de asta vor fi occidentalii, nu chinezii. Chinezii vor reveni la ceea ce știu să facă cel mai bine: să copieze la cel mai mic preț.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Greierasul a spus:

Aune S16 este un dac excelent dar deja este depasit tehnic pentru pretul cerut si in plus nu se mai fabrica. Aune S6 costa tot atat dar si el este depasit de tehnologia din D70. Totusi astazi S6 are o reducere substantiala dar e tarziu acum sa mai conteze pentru mine aceasta reducere, deja sm Topping. Aune abia acum vine cu ceva comparabil, anume S6Pro dar nu il gasesti prea usor. In plus D70 are 2 chipseturi ak4497, ceasuri de top si in plus am vazut cum masoara, stiu exact pe ce ma bazez, stiu ca ceea ce aud sunt calitatile reale ale dacului, nu coloratii. Aaaaa si mai este ceva foarte important pentru mine: Topping are telecomanda ! Eu cuplez dacurile direct la amplificatoare de putere si prin urmare e obligatoriu ca dacul sa aibe volum si telecomanda. De partea cealalta, concurentul direct, S6Pro, nu are telecomanda dar are un amplificator de casti excelent. In fine, Aune S6Pro probabil ca este un contracandidat serios pentru Topping D70. Jalea mare va veni dinspre occident care nu va mai putea vinde foarte scump si uneori la calitate si performante indoielnice.

In fine... eu pariez (in orb) pe Aune dar, daca pe tine te incanta mai mult piesele bagate inauntru si masuratorile, discutia nu-si mai are rostul. Cat despre treaba cu telecomanda si cu volumul, aici iti dau dreptate... Si eu folosesc DAC-ul direct in power. Occidentul face inca DAC-uri foarte bune iar cumparatorii si utilizatorii stiu asta perfect. De-asta si aleg solutiile cele mai bune... 

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Andi a spus:

Occidentul deja nu mai vinde scump. Mă rog, exceptând câteva firme exotice. Care probabil vor deceda încet, dar sigur. Problema e următoarea: urechea și creierul omului nu sunt digitale. Sunt analogice. Iar primii care își vor da seama (din nou, însă peste niște ani) de asta vor fi occidentalii, nu chinezii. Chinezii vor reveni la ceea ce știu să facă cel mai bine: să copieze la cel mai mic preț.

Eu nu cunosc vreo scula occidentala care sa nu fie diy, sa fie facuta de o firma occidentala la ei acasa, nu in China, cu performante foarte bune si sa fie ieftina. In ziua de azi chinezii nu mai cloneaza 1:1, au inceput sa si gandeasca si o fac din ce in ce mai bine. Tocmai asta este si motivul pentru care tehnologia mobila-5G chinezeasca "ne spioneaza", "ne iradiaza", etc.... stiti voi, treaba aia cu statul paralel care a fost vehiculata ca bau-bau si pe la noi.

 Nu exista niciun aparat care sa scoata catre difuzoare semnal digital, toate scot intr-un fel sau altul, la final, semnal analogic destinat a fi ascultat. Treaba asta o stie tot globul pamantesc, indiferent daca esti american sau chinez.Deci nici urechea si nici creierul nu vor fi supuse torturii de a asculta semnale digitale ☺️

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, johndoe21ro a spus:

In fine... eu pariez (in orb) pe Aune dar, daca pe tine te incanta mai mult piesele bagate inauntru si masuratorile, discutia nu-si mai are rostul. Cat despre treaba cu telecomanda si cu volumul, aici iti dau dreptate... Si eu folosesc DAC-ul direct in power. Occidentul face inca DAC-uri foarte bune iar cumparatorii si utilizatorii stiu asta perfect. De-asta si aleg solutiile cele mai bune... 

 

 Eu am zis de la inceput ca discutia nu-si mai are rostul dar ai tot insistat si eu ti-am raspuns. Da, pe mine ma incanta tehnologia din interiorul aparatelor si masuratorile cat mai complete. Consider ca daca sunt realizate corect tehnic, impartiale din punct de vedere moral si suficient de multe incat sa fie concludente, ele pot pune in lumina un sunet bun, corect, transparent. Nu sunt fanul sunetului colorat de distorsiuni oricat de lingusitoare ar fi ele. Nu cred in audiofilii care "stiu ei mai bine" cum trebuie construit un aparat avand cunostiinte tehnice care tind spre zero dar cred in audiofilii care se limiteaza si se concentreaza pe "meseria" lor de baza, anume sa detecteze cu urechea si creierul subtilitati ale sunetului pe care nu le vezi initial in masuratori sau pe care pur si simplu nu le-a masurat cineva inca.

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, Greierasul a spus:

Eu nu cunosc vreo scula occidentala care sa nu fie diy, sa fie facuta de o firma occidentala la ei acasa, nu in China, cu performante foarte bune si sa fie ieftina. In ziua de azi chinezii nu mai cloneaza 1:1, au inceput sa si gandeasca si o fac din ce in ce mai bine. Tocmai asta este si motivul pentru care tehnologia mobila-5G chinezeasca "ne spioneaza", "ne iradiaza", etc.... stiti voi, treaba aia cu statul paralel care a fost vehiculata ca bau-bau si pe la noi.

 Nu exista niciun aparat care sa scoata catre difuzoare semnal digital, toate scot intr-un fel sau altul, la final, semnal analogic destinat a fi ascultat. Treaba asta o stie tot globul pamantesc, indiferent daca esti american sau chinez.Deci nici urechea si nici creierul nu vor fi supuse torturii de a asculta semnale digitale ☺️

Metrum, doar un exemplu.

Sau Chord Mojo...E scump?

Legat de cea de-a doua parte, e vorba de faptul că asculți sunete procesate digital. Dar aici e o discuție lungă, chiar filosofică 😉 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 Andi, pe bune, ce dracului sa faci cu Mojo ? Este un aparat bunicel pentru a-l folosi cand faci alergari in parc dar cam atat. Ce legatura are Mojo cu Topping D70 ? Am avut Mojo acasa o gramada de timp si suna exact ca placa de sunet integrata din computer de 2$. L-am ascultat si in alt sistem, cu boxe Martin Logan si tot acelasi sunet tipic Chord, usor agresiv, obositor, a carei transparenta sa termina brusc. Nu mai amintesc cat de incomod este de folosit intr-un sistem cu boxe iar microUSB-ul este criminal. Mojo la ceea ce este nu trebuia sa coste mai mult de 100$. Eu vorbesc de competitie de Formula 1 si tu imi spui de o masina Mini englezeasca.....

 Cu Metrum n-am avut niciodata contact, poate o fi cum spui tu. 

Mai copii, nu mai cititi si credeti toate balariile... Care zgomot moderat fratioare ? La -120dB ? Cine dracului aude asa ceva ? Ati uitat cum fashaie tweeterele cu sursele analogice, ati uitat cum pacane vinilul si cum flutura difuzorul de bas la pick-up ? Sa inteleg ca zgomotul ala e bun, e reconfortant.... Adevarul este unul singur....conversia digital-analog are dinamica extrem de mare si daca faci tampenia s-o mai asculti si in casti langa ureche ai pus-o. De cate ori ascultati voi real, in natura, zgomote cu dinamica foarte mare langa ureche ? Raspunsul: extrem de rar si atunci va deranjeaza. Normal ca urechea este suprasolicitata si mai apoi si nervii...

 Faceti un experiment simplu....muzica dintr-un dac, cdplayer, etc.... treceti-l printr-un compresor de dinamica de genul Behringer T1952 tube compressor. Sa vedeti cum muzica devine linistitoare, calmanta, suna fabulos de analogic, nu are nimic digital in ea. Producatorul zice ca face treaba asta cu ajutorul tuburilor dar daca retin bine, acum 10-15 ani cand m-am uitat in el lampa e doar de decor, un op-amp era inima lui. Deci, performanta pura a unui aparat e una si cum il folosesti ca sa ti se potriveasca cu urechea e alta. Daca nu reusesti sa le deosebesti si sa le stapanesti vei ajunge sa cumperi pe bani multi niste lucruri care in afara de un design fabulos altceva nu prea au.

 Si ca sa fie cireasa de pe tort, tot chinezii pun capac occidentalilor. Matrix audio are o noua generatie de aparate digitale care spulbera orice: https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-matrix-audio-element-x-dac-streamer-amp.7782/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e din ciclul "Mincarea incalzita la microunde este iradiata si in timp provoaca cancer"  Daca sunetul te oboseste este vina sistemului tau, nu a sunetului procesat digital. Astazi ascultam CD-uri sau fisiere in proportie covirsitoare, mai ascultam si vinil , dar si aici e de discutat deoarece destule inregistrari  sint procesate digital, iar banda si caseta practic au disparut. Daca dracul era asa de negru se plingeau multi pina acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti pune pe seama digital vs analog faptul ca te simti deranjat ascultand formate digitale, mai ales cand sursa digitala este Mojo.

Etajul de iesire al unei scule digitale trebuie facut cu mult mai multa atentie fata de o sursa analogica, cu analogul scapi mai usor datorita limitarilor dinamice si lipsei de informatie. De aici si cutuma ca digitalul suna agresiv si analogul suna "natural". 

Greierasul a punctat f bine mai sus apropos de dinamica si nu are rost sa ma repet.

Cat despre DAC-uri, fie ele cu chip-uri, FPGA sau R2R  cu specificatii fantastice dar la care nu s-a acordat atentia cuvenita etajului analog. E ca si cum ai pune un motor de formula 1 pe Logan si te miri ca masina este inconfortabila, obositoare si de necontrolat.....  Carburantul este de vina?

 

LE: Ca fapt divers, am niste viniluri senzationale de la Melodia (URSS) de la inceputul anilor 80, ce credeti? sunt masterizate digital....

Editat de hellrider77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Greierasul a spus:

 Andi, pe bune, ce dracului sa faci cu Mojo ? Este un aparat bunicel pentru a-l folosi cand faci alergari in parc dar cam atat. Ce legatura are Mojo cu Topping D70 ? Am avut Mojo acasa o gramada de timp si suna exact ca placa de sunet integrata din computer de 2$. L-am ascultat si in alt sistem, cu boxe Martin Logan si tot acelasi sunet tipic Chord, usor agresiv, obositor, a carei transparenta sa termina brusc. Nu mai amintesc cat de incomod este de folosit intr-un sistem cu boxe iar microUSB-ul este criminal. Mojo la ceea ce este nu trebuia sa coste mai mult de 100$. Eu vorbesc de competitie de Formula 1 si tu imi spui de o masina Mini englezeasca.....

Pe bune, Topping e Formula 1??!! 

Atunci EMM Labs, MSB, MBL etc, ce formulă sunt?

Dacă tu crezi că un DAC chinese e alfa și omega doar pt că măsoară bine, treaba ta.

Forumul ăla audiosciencereview al acelui admirator declarat al chinezilor se pare că a devenit un fel de biblie pentru toți cei care își cumpără toate pârțurile chinezești și au impresia că l-au prins pe dumnezeul audiofil de picior.

Cum își cumpără unul o pârțâitoare chinezească, cum imediat dă fuga la amirm să vadă cât de bine îi măsoară, ca să se convingă că a făcut alegerea bună.

Nu am ascultat Topping, dar cred că Mojo îl face terci în orice test auditiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Andi a spus:

Pe bune, Topping e Formula 1??!! 

Atunci EMM Labs, MSB, MBL etc, ce formulă sunt?

Dacă tu crezi că un DAC chinese e alfa și omega doar pt că măsoară bine, treaba ta.

Forumul ăla audiosciencereview al acelui admirator declarat al chinezilor se pare că a devenit un fel de biblie pentru toți cei care își cumpără toate pârțurile chinezești și au impresia că l-au prins pe dumnezeul audiofil de picior.

Cum își cumpără unul o pârțâitoare chinezească, cum imediat dă fuga la amirm să vadă cât de bine îi măsoară, ca să se convingă că a făcut alegerea bună.

Nu am ascultat Topping, dar cred că Mojo îl face terci în orice test auditiv.

 

 Da, tu doar crezi asta, in schimb eu le-am ascultat pe amandoua si iti spun ca nu au nicio legatura. Stiu ca suna socant dar da, Topping D70 atenteaza la EMM Labs, MSN, MBL, etc... Este foarte aproape de le, le sufla in ceafa. Cauta review-ul si despre Aune S6Pro care si el este construit in genul lui D70 si o sa vezi ca genul asta de dac-uri au produs surprize mari ! De fapt l-am gasit eu, ti-l pun aici https://soundnews.net/sources/dacs/aune-s6-pro-review-a-maestro-is-disciple-clothes/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Andi a spus:

Pe bune, Topping e Formula 1??!! 

Atunci EMM Labs, MSB, MBL etc, ce formulă sunt?

Dacă tu crezi că un DAC chinese e alfa și omega doar pt că măsoară bine, treaba ta.

Forumul ăla audiosciencereview al acelui admirator declarat al chinezilor se pare că a devenit un fel de biblie pentru toți cei care își cumpără toate pârțurile chinezești și au impresia că l-au prins pe dumnezeul audiofil de picior.

Cum își cumpără unul o pârțâitoare chinezească, cum imediat dă fuga la amirm să vadă cât de bine îi măsoară, ca să se convingă că a făcut alegerea bună.

Nu am ascultat Topping, dar cred că Mojo îl face terci în orice test auditiv.

Intru totul de acord cu ce spune Andi! Chord Mojo il face cu siguranta terci! Imbatatul cu apa rece e insa sport national la noi... Vazu omu' ceva piese stralucitoare si un grafic pe site-ul lu' peshte si zise ca aia e crema.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, johndoe21ro a spus:

Intru totul de acord cu ce spune Andi! Chord Mojo il face cu siguranta terci! Imbatatul cu apa rece e insa sport national la noi... Vazu omu' ceva piese stralucitoare si un grafic pe site-ul lu' peshte si zise ca aia e crema.  

 De acord cu tine pana la punctul in care uiti un aspect: anume ca eu am cumparat produsul asta si l-am ascultat. Apoi iarasi spui prostii: Cum adica piese stralucitoare ? Sunt piese de top, excelente din punct de vedere al caracteristicilor tehnice, altfel nu se obtineau acele masuratori si sunetul foarte bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai observat, eu nu am spus ca spui prostii ci ca te imbeti cu apa rece. Incearca sa fii mai respectuos... 

Acum 3 ore, Greierasul a spus:

1. De acord cu tine pana la punctul in care uiti un aspect: anume ca eu am cumparat produsul asta si l-am ascultat. Apoi iarasi spui prostii: Cum adica piese stralucitoare ? Sunt piese de top, excelente din punct de vedere al caracteristicilor tehnice, altfel nu se obtineau acele masuratori si sunetul foarte bun.

2. Adevarul este ca eu am crezut ca am scris 1k dar am observat greseala mai tarziu cand nu se mai putea edita postul. Tocmai pentru ca nu doream sa-i fac reclama si ca sa inchei discutia am adus un post nou in care consideram subiectul incheiat. Totusi este un aparat produs de o firma care nu a vandut, nu vinde si probabil ca n-o sa vanda nimic la noi niciodata iar ca sa-l aduci din China este un pic peste mana, sunt multe acte vamale de completat. 

 Daca exista curiozitate din partea voastra vis-a-vis de acest aparat, eu il aduc la orice test doriti. Eu stiu doar atat, ca am incheiat capitolul dac-ului in sistem pe multi ani daca nu apare vreo surpriza.

De fapt minteai mai sus cand spuneai ca ai crezut ca ai scris 1k in loc de 10k. Si probabil ca, visand frumos, ai fi scris si 100k. Daca te face sa te simti mai bine, o sa-ti spun ca DAC-ul tau cu super piese si super specificatii suna mai bine ca un rig dCS, MSB, Esoteric, mai bine ca DAC-urile emmLabs, Meitner si care mai vrei tu. E clar ca s-a pierdut contactul cu realitatea si ca ti-au luat ochii masuratorile. Nu voi mai aborda subiectul. Sa-l stapanesti sanatos ca pana la urma asta conteaza! Ce crede fiecare despre jucaria lui e mai putin important... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, johndoe21ro a spus:

Daca nu ai observat, eu nu am spus ca spui prostii ci ca te imbeti cu apa rece. Incearca sa fii mai respectuos... 

De fapt minteai mai sus cand spuneai ca ai crezut ca ai scris 1k in loc de 10k. Si probabil ca, visand frumos, ai fi scris si 100k. Daca te face sa te simti mai bine, o sa-ti spun ca DAC-ul tau cu super piese si super specificatii suna mai bine ca un rig dCS, MSB, Esoteric, mai bine ca DAC-urile emmLabs, Meitner si care mai vrei tu. E clar ca s-a pierdut contactul cu realitatea si ca ti-au luat ochii masuratorile. Nu voi mai aborda subiectul. Sa-l stapanesti sanatos ca pana la urma asta conteaza! Ce crede fiecare despre jucaria lui e mai putin important... 

  Pai ori discutam la concret, adica ce piese are D70 inauntru care-s frumos colorate si care sunt proaste, ori facem psihologia "adversarului". Pe ce baze concrete in afara de masuratori doresti sa discutam ? Pe sunet ? Ok, am ascultat la viata mea cateva zeci de dac-uri din zona high-end, prin showroom-uri, la alti oameni acasa, la mine acasa,etc... Eu n-am zis ca acelea suna prost, ar insemna sa mint, eu doar am spus ca mie mi se pare ca D70 se apropie de dacurile foarte scumpe si foarte bune si nu face treaba asta manarind sunetul cu eu stiu ce trucuri ci o face in sensul bun, in sensul corect.

 Imi pare rau sa observ ca dupa deja zeci de ani practicati in hobby-ul asta nu se intelege ca sunetul vine din stiinta, tehnica, tehnologie si nu din Catedrala Neamului si descantece ezoterice. Asta este audiofilia, matematica si fizica pura. 

 Aaaa, ca mie sau tie ne place un sunet comprmat, alterat in nu stiu ce mod... sa fim sanatosi, asta e o chestie particulara care nu poate fi generalizata. Asta nu mai este audiofilie, este altceva. 

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.