Sari la conținut
HiFi Tech

Protocol I2S pentru DAC-uri


Greierasul

Postări Recomandate

 Mi-am comandat un DAC zilele astea care are printre altele si o intrare seriala I2S. In fine, la modul sumar stiu ca I2S este o cale de comunicatie intre transport si DAC in care tactul este separat de fluxul de date. Teoretic pare mai bine ca transportul datelor sa se faca separat de ceas dar la modul practic cum sta treaba ? Ce transporturi au portul asta I2S ? Exista si placi de baza pentru computer cu asa ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa te distrezi poti incerca cu un Raspberry Pi pe care instalezi Volumio sau Rune Audio si conectezi DAC-ul la conectorul GPIO (sau HAT cum i se mai zice) doar ca va trebui sa te documentezi un pic pentru ca sint multe implementari ale protocolului , uni folosesc data, serial clock si word clock iar altii adauga si un master clock, ca sa nu mai zic de conectori, am vazut cu DIN, RJ45 sau aceiasi mufa ca la HDMI (nu stiu cum se numeste). Sapa pe net dupa informatii ca cu cablul te descurci tu usor 🙂

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca Empirical Audio Off-Ramp 5, Singxer SU-1 sau Sonore ultraDigital. 

I2S si USB sunt interfete de electie si numai cu ele poti avea cel mai bun rezultat!

P.S. Conteaza evident si pentru ce DAC le iei... Nu toate DAC-urile au fost create egal! ☺️

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Greierasul a spus:

Am luat o chinezarie, nu este ceva spectaculos dar m-a uimit c-o sa vina si cu aceasta interfata. http://www.tpdz.net/products_detail/productId=40.html

Recomand calduros un UpTone ISORegen pentru interfata USB! Empirical Audio Off-Ramp 5, Singxer SU-1 sau Sonore ultraDigital au un pret de cost prea ridicat... ☺️

P.S. Sa-l stapanesti sanatos!

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca se merita ca pt un dac de 400$ sa mai dai inca 400€ intr-un uptone isoregen, iar la uptone sa mai dai inca 200€ pe o sursa liniara. Sa nu uitam de cabluri.

Un setup bun de computer audio cu dac costa destul, cu 700€, suma celor 2 aparate ajutatoare, cred ca mai repede mi-as lua un cd player pe post de transport sau cu 1200€, suma tuturor componentelor, mi-as lua un cd player chiar bun cu iesire analogica. La acesti bani, cdplayer-ul zic eu ca bate setup-uri de dac cu transport computer de pret dublu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu toata lumea asculta cd-uri, majoritatea folosesc un fel de pc cu muzica lossless pe el.

Pt a obtine un sunet bun, un mini pc cu daphile sau alt OS similar este suficient si este destul de greu de batut la banii cheltuiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 In prima etapa voi ii voi face si eu niste masuratori avand un aparat de masura destul de bun,iar in mod special ma voi axa pe jitter. Eu pot sa detectez artefacte date de jitter pana la circa -120db, suficient ca sa pot spune ca nu se vor auzi in muzica dar am citit pe www.audiosciencereview.com ca Amirm ii va face un review tehnic complet in curand. Aparatul sau un APx555, daca imi amintesc bine, parea sa aiba pragul de zgomot spre -150db, deci jitter-ul chiar de niveluri foarte mici poate fi sesizat mai usor.

 Daca totul iese bine pe intrarea USB, adica sa nu existe artefacte date de jitter mai mari de -110db, cam cat este nivelul distorsiunilor, va ramane doar un lucru simplu de facut, anume izolarea galvanica. Mai demult pe un Auralic Altair am folosit o izolare de la Olimex de 300 de lei, cu rezultate foarte bune. Este un izolator simplu, fara eliminarea jitter-ului, retactare si alte nebunii dar ca izolator lucreaza foarte bine, scapi de zgomotul computerului si la ureche eu am simtit un mare plus.

 Pe interfata I2S cred ca s-ar preta foarte bine pana la urma un transport cititor de discuri, nu ? In locul S/PDIF-ului.  Daca interfata USB iese bine la jitter atunci nu mai are rost sa bag o conversie la I2S in calea ei. In fine, o sa am un pic de lucru pana completez toata sursa digitala, sa vedem daca merita efortul sau este doar un fas chinezesc  😂

 Am vreo 200 de cd-uri originale stranse in 20 de ani dar m-am cam plictisit de ele, in ultima vreme ma pasioneaza sa descopar trupe noi, genuri noi. Ca sa fac treaba asta la un pret mic nu pot decat sa apelez la streaming, Tidal, Spotify, Deezer si cand o veni la noi poate si Qobuz. Deci cam in mod obligatoriu sunt legat de computere, indiferent ce forma iau acestea. Discurile cd ocupa cam 5%-10% din timpul in care canta muzica. Este adevarat ca de pe cd si la mine parca s-a auzit mai bine fata de computer prin USB dar....incerc sa evoluez si pe nisa asta cu bani cat mai decenti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

😂 Poate greierele o auzi dar greierasul in niciun caz. 😂 -120db reprezinta o tinta mai mult de linistire a sufletului. N-am facut niciun experiment dar banuiesc ca un jitter care lasa artefacte la -90db este deja inaudibil pentru toata lumea dar na, moda e moda 😀

 Ma uitam la Chord Qutest si ma minunam cum dracului au reusit sa scoata un jitter atat de mic, aproape ca nu exista. Al naibii batranel 🙂 

CHORD Qutest DAC jitter Measurements.png

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, dinica a spus:

Greiere, depinde cum masori. Este ca la ITP-ul de la masini. Noxele sunt acolo, doar ca tehnicianul iti scoate rezultatul fara noxe. 😉

 😁😁😁😁😁 N-am curajul sa te contrazic pentru ca simt ca ai dreptate. Daia vreau sa masor si eu dac-ul cu aparatele mele, sa stiu exact pe ce ma bazez, cu bune si cu rele. Am testat placa mea de sunet, un Asus Xonar DX si era foarte rezonabila la jitter tinand cont de mediul in care lucreaza, are undeva in jurul a -105db. Acum sincer, vorba unui tip pe un forum strain, mai exista vreun dac modern care sa nu treaca testul asta in mod decent ? La testele statice clasice cam toate masoara cel putin bine dar la cele dinamice in care intra in calcul si materialele pieselor incep sa tuseasca multe, daia tot multe suna si aiurea. 😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-a durat mult si Amirm a venit cu rezultatele de la masuratori. Concluzia ? Woowww. Unul dintre cele mai bune dac-uri. Daca ar suna dupa cum masoara parca as mai comanda inca doua :-))))))). Jitter-ul este din alta galaxie, in marea lui majoritate este constituit doar din zgomot si este undeva sub -150db !

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-the-topping-d70-dac.7694/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Greierasul a spus:

N-a durat mult si Amirm a venit cu rezultatele de la masuratori. Concluzia ? Woowww. Unul dintre cele mai bune dac-uri. Daca ar suna dupa cum masoara parca as mai comanda inca doua :-))))))). Jitter-ul este din alta galaxie, in marea lui majoritate este constituit doar din zgomot si este undeva sub -150db !

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-the-topping-d70-dac.7694/

Nu te hazarda cu concluziile! Masuratorile sunt doar o mica parte a ecuatiei... Pe de alta parte, clock-urile de la dCS, Esoteric sau MSB au un pret cu motiv desi se lauda ca jitterul este aproape inexistent si cu clock-urile standard. Apoi ISORegen, Intona, SOtm, iFi, Mutec, etc.... toate functioneaza de minune pe DAC-uri ieftine si scumpe deopotriva. Am prieten aici in Craiova care foloseste cu succes un ISORegen pe indragitul tau Analog DAC iar diferenta pe care o face in bine este departe de a fi de neglijat. Foloseste-l sanatos, cu placere dar nu te imbata cu apa rece! Pretul lui reflecta intr-o masura MAI MICA sau MAI MARE performanta... si nu se datoreaza doar faptului ca scrie pe el Made in China! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 Masuratorile sunt bune dar nu canta ele 🙂 Ramane de trecut partea cea mai complicata, cea legata de sunet. Aici am asteptari medii dar o sa vad cam la ce nivel de calitate se situeaza. De fapt interesul meu era mai degraba legat de interfata I2S. Faptul ca are jitter foarte mic imi reduce nevoia de  a folosi I2S.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.