Sari la conținut
HiFi Tech

Protocol I2S pentru DAC-uri


Greierasul

Postări Recomandate

Acum 7 ore, Greierasul a spus:

Imi cer scuze ca am scris postul de mai sus, detaliile pentru curiosi vor fi numai in privat.

Este aiurea sa ma citez dar n-am incotro. Eu nu am puterea sa sterg un post scris. Consider topicul incheiat. Scopul meu a fost exclusiv in legatura cu interfata I2S. Multumesc de intelegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, andreic a spus:

Si sincer aici nu pot sa inteleg lipsa de reactie a forumistilor. Cum de acceptati/tolerati asemenea gogomanii?

Andrei, fiecare om are dreptul la fericire. Chiar si Greierasul.

Nimeni de aici nu a ascultat acest dac, asa ca nu putem comenta nimic. 

Greiere, daca doresti, putem incerca sa facem un articol despre dac. Il punem pe sistemul meu si vedem cat de bun este. Sa stii ca am patit si eu o povestea similara. Un dac care masura foarte bine, pret mic, etc. Ascultat in sistem, fara o comparatie directa cu alte aparate, te impresiona. Apoi am facut un test blind, test la care au participat Silviu, Alex si Laurentiu. Cu acest test nu imi propusesem sa evaluez neaparat dac-ul minune, insa speram, in secret, ca acesta va spulbera aparate mult mai scumpe. Nu s-a intamplat. Chiar daca oameniu nu erau avizati ce urmau sa asculte, dac-ul ieftin a ramas pe ultimul loc. Aparatul castigator avea un pret de lista de 8-9 mii euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, andreic a spus:

Si sincer aici nu pot sa inteleg lipsa de reactie a forumistilor. Cum de acceptati/tolerati asemenea gogomanii?

Ce să facem acu, să începem să ne contrazicem cu el? 😄 Dacă greierașul e convins că dac-ul lui mătură pe jos cu dac-uri de 10K, ce putem noi face? Na, îl întrebăm care sunt dac-urile de 10k respective, dar vezi că nu vrea să spună.

Despre dac-ul meu Metrum au spus o grămadă că se bate cu ultra-high-end, dar nici măcar eu ca posesor nu am crezut-o. 😄 Adică, să fim serioși.

 

PS. Din punctul meu de vedere, măsurătorile sunt egal cu zero barat în ziua de azi și nu spun nimic despre cum sună o sculă.

De fapt, pentru cine răsfoiește colecția Stereo Review sau Audio poate vedea că măsurătorile au devenit caduce încă de la începutul erei digitale, din anii 80, când cei care măsurau cd-playerele aveau nevoie de instrumente noi și chiar ei spuneau că măsurarea a devenit cam inutilă, deoarece toleranțele erau minime și imposibil de auzit, dar „hai să le măsurăm totuși, că așa e cutuma...”.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca eu am crezut ca am scris 1k dar am observat greseala mai tarziu cand nu se mai putea edita postul. Tocmai pentru ca nu doream sa-i fac reclama si ca sa inchei discutia am adus un post nou in care consideram subiectul incheiat. Totusi este un aparat produs de o firma care nu a vandut, nu vinde si probabil ca n-o sa vanda nimic la noi niciodata iar ca sa-l aduci din China este un pic peste mana, sunt multe acte vamale de completat. 

 Daca exista curiozitate din partea voastra vis-a-vis de acest aparat, eu il aduc la orice test doriti. Eu stiu doar atat, ca am incheiat capitolul dac-ului in sistem pe multi ani daca nu apare vreo surpriza. 

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, hellrider77 a spus:

Explicatia pentru care masuratorile la 1kHz nu spun totul este ff simplu.

 

 Nu este cazul aici. Distorsiunile au cam aceeasi valoare foarte mica in toata banda audio, pana sus la 20khz. De asemenea o alta masuratoare foarte solicitanta care ne arata cum trateaza un dac muzica la volum maxim, este cea in care se redau simultan 32 de tonuri in toata banda audio. Inclusiv in aceasta situatie dinamica ramane extrem de buna, in jurul valorii de 120dB.

Am instalat driverele proprietare de la Topping si am urmat instructiunile lor legate de DSD pe Foobar2000. Este prima oara cand ascult muzica PCM convertita la DSD512 (22.56Mhz). 

19d00585-5eb0-490d-b1ac-540bc3953db7.jpg

Topping D70 Balanced DAC Multitone Audio Measurements.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact cum nu ma asteptam. Din ce imi imaginam eu raportandu-ma la ceea ce spuneau altii credeam ca o sa sune cald, ca pick-up-ul, sunet ca de lampa, usor colorat, cu o scena uriasa dar usor vaga,  un sunet care se revarsa peste tine voluptos.

 In realitate suna si mai precis ca PCM-ul, cu scena mai mica, ce se extinde doar 1m in stanga si in dreapta boxelor, iar in fata nimic nu depaseste nivelul boxelor. Precizia este criminala, la nivel de milimetru. Dintre toate dimensiunile doar adancimea este foarte extinsa, zici ca are 5...6m. Tonalitatea nu exista pur si simplu. Nu suna cald nu suna rece, nu exista coloratie. Nu suna a nimic. Mi-au trebuit vreo 10 minute sa ma obisnuiesc cu senzatia asta si sa-mi aduc aminte unde dracului am mai auzit asa ceva aproape 100% identic. Cred ca in vara lui 2012-2013 un electronist m-a dus intr-un studiou de inregistrare ( IPS parca se numea), undeva pe la Timpuri Noi. Am ascultat atunci pe Jorje si apoi alta trupa atat live cat si in sala de mixaj pe niste boxe active de studio Barefoot de vreo 27k $. Era exact acel sunet perfect neutru atat din sala live cat si din sala de mixaj.

 Pur si simplu e greu sa nu crezi ca muzica nu este reala atat de.... real se aude. Uiti sa te gandesti ca sistemul suna bine sau rau, esti atent doar la prestatia cantaretilor.

 Probabil ca ma ajuta memoria computerului de 8Gb, nu stiu daca mai putina memorie ar fi facut fata. Daca navighez sau daca scrolez cu rotita mouseului apar intreruperi scurte si dese dar daca nu ating computerul, daca se ocupa doar de Foobar, totul merge brici.

  Deci fu o experinta ciudata cu DSD-ul 512, pare foarte transparent, zici cumva ca e TDA1541 dar cu detalii mai multe si precizie chirurgicala fara sa oboseasca, uiti ca muzica e de la conserva :-). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te invidiez că ai PC capabil de DSD512, eu am reușit doar până la 256 și asta cu un I7, e drept mai vechi. Mă rog, am reușit și 512 dar cu stutter la greu, practic de neascultat.

Dar în mod clar e diferență considerabilă chiar și între DSD64 și DSD256. Bănuiesc că DSD512 e și mai și.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o vechitura la mana a2a, un Dell Optiplex 760 cu i3 parca, dar cu memorie de 8gb si Windows 10. Or conta cumva si driverele dacului ? Ei spun ca sunt pregatite pentru DSD pe Foobar2000 si Jriver. De fapt nu merg cu driverul Topping D70 care exista si el in lista Foobar-ului, ci cu niste drivere ASIO DSD speciale, furnizate separat de Topping, explicit pentru DSD pe Foobar si Jriver. Nu m pricep, eu sm urmat pas cu pas ce scrie in ghidul de instalare.

20190607_155251.jpg

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, Foobar-ul nu suna ok deloc... Cred ca si JRiver este mult mai ok la acest capitol. 

Din fericire, e o diferenta de dB intre DSD si PCM. Nu strica -> extra dinamica! Ia sa incerci si niste flac decomprimat sau wav comparat cu flac comprimat! De amorul artei!

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, johndoe21ro a spus:

Din punctul meu de vedere, Foobar-ul nu suna ok deloc... Cred ca si JRiver este mult mai ok la acest capitol. 

Din fericire, e o diferenta de dB intre DSD si PCM. Nu strica -> extra dinamica! Ia sa incerci si niste flac decomprimat sau wav comparat cu flac comprimat! De amorul artei!

Sunt optiuni mai bune decat Foobar sau Jriver.

Upsampling la DSD se poate face folosind DSD Transcoder sau AsioProxy, metoda aceasta functioneaza in majoritatea aplicatiilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Bobo a spus:

Sunt optiuni mai bune decat Foobar sau Jriver.

Upsampling la DSD se poate face folosind DSD Transcoder sau AsioProxy, metoda aceasta functioneaza in majoritatea aplicatiilor.

Signalyst HQPlayer sau Roon-ul fac iar upsampling ok!

Cat despre zgomotul ultrasonic, este adevarat ce spui Andi! Eu cu BAT-ul sunt asigurat - are raspunsul in frecventa 3Hz to 250kHz!

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca pe un desktop s-o vedea si semnatura dar eu pe telefonul mobil nu vad nimic de acest gen. In fine, altceva doream eu sa aduc in discutie... DSD-ul nu are un zgomot ultrasonic care ar trebui filtrat ? Daca da, un amplificator cu banda ingusta n-ar fi mai indicat ? Un amplificator cu banda larga nu amplifica si zgomotul altrasonic nedorit ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, bogdanozaurus a spus:

Roon are tot felul de filtre, inclusiv pentru asta

Exact.

De fapt, toate playerele, atât cele software, cât și cele hardware (sacd playere/dsd playere) au filtru by default la 50 kHz, tocmai pentru a filtra ultrasonicele. Unele îți permit să îl dezactivezi și să mergi până la 100 kHz, sau chiar și alte frecvențe între 30 și 100 kHz, dar la cele peste 50 kHz o faci pe barba ta, toate manualele spun să faci asta doar dacă ai echipament compatibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, johndoe21ro a spus:

Din punctul meu de vedere, Foobar-ul nu suna ok deloc... Cred ca si JRiver este mult mai ok la acest capitol. 

 

Cred ca e o chestie de gust . Prefer de departe Foobar fata de JRiver . JRiver imi pare mult prea strident si digital  .  Foobar imi pare mult mai realist . Oricum pe net parerile sunt impartite si cred ca mai conteaza mult si sistemul . Dar vorba colegilor sunt altele mult mai bune . 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.