Sari la conținut
HiFi Tech

Amplificator pentru DALI Opticon 6


Whiplash

Postări Recomandate

Whiplash, ti-ai cumpărat boxe ca să asculți muzică sau doar ca să primești aprecieri de la necunoscuți pe forumuri? Bucură-te de boxe, dacă tot le ai, lasă review-urile. Astea sunt doar publicitate, le citești ca să te relaxezi nu ca sa cumperi pe baza lor.

Vrei amplificator? Sfatul meu este sa mai aștepți vreo câteva luni, ca să nu arunci banii pe fereastră. Timp în care să încerci să asculți la greu sisteme de toate tipurile și prețurile ( fă un efort, preia inițiativa, nu mai aștepta să ți se dea sfaturi pe forum), să citești și să discuți cu oameni pasionați astfel încât să ai măcar un minim de cunoștințe teoretice, să citești forumul ăsta (dacă tot ai intrat aici) ca să-ți faci o idee care useri îți pot da sfaturi pertinente și care sunt doar "plini de certitudini".

Din ceea ce ai scris și mai ales cum ai scris, părerea mea este că dacă o să cumperi acum un amplificator, indiferent de sfaturile primite pe forum sau la dealeri, o să alegi tot în funcție de review-uri sau în funcție de cel mai mare discount.

 


Am reusit sa fac unele distinctii, drept pentru care le-am scris acelor persoane mesaj privat, ba mai mult te asigur c-au fost care mi-au scris din proprie initiativa dupa ce au vazut unele comentarii lamentabile din topic. Iar cat despre bongiorno, nu m-am putut abtine, mai ales ca mi-a facut incintele harcia parcia cand adevarul e departe de el :) My bad, dar cu toate astea n-am depasit limita bunului simt, din potriva.

Si ascent muzica ori de cate ori am ocazia cu AVR-ul deocamdata:) Dupa cum am mai zis, nu poti merge intr-un magazin, spunand: as dori sa incerc aveste boxe cu verso 10-15 amplificatoare, ca sigur capeti una-n fund si pe usa afara cu tine :) De aia doresc sa ajung la creo 2-3 care sa le testez, sunt subiective gusturile, adevarat. Dar pana la urma urmei, tot s-or gasi si niste persoane bine intentionate pe acest forum pe langa cei de-s fac reclama ascunsa.

Si fii sigur, ca cele 2 amplificatoare care le-am si spus mai sus le voi incerca indiferent de ce spun altii.

Si crede-ma ca decat sa aleg in functie de unele pareri d-aici, mai castigat voi fi daca voi alege in functie de review-uri si de comentariile celor care au aceste incinte :) Cred ca multi apeleaza la review-uri, altfel nu s-ar mai face review-urile. Si in primul rand cei care le fac, au ce le face/masura, chit ca uni-s platiti sa scrie mai "mult" decat ar fi cazul. Cum de exemplu https://www.dxomark.com ridica in slavi tot ce e Sony si Zeiss. Si ar face-o oricine care ar capata acei bani.

Daca continuam pe tema asta putem sa nici nu mai sfarsim. Cu toate astea, eu am ales acest forum, in dauna altora, crezand ca voi gasi ajutor si pareri pertinente. Pot sa spun c-am gasit si asa ceva, dar nu ma asteptam la nele comenturi.


In fine, sa stii ca cel putin pentru 2 saptamani nici n-am posibilitatea fizica sa-l cumpar, so i will keep digging :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bongiorno sa stii ca te-am pus in black list.


Si chiar am sa-mi permit sa dau paste la ultimul mesaj al tau, ca sa vada lumea ce caracter ai.


Editat


Ai depasit cu mult si de mult limta bunului simt. Frustrarea "curge" din tine.


Imi cer scuze adminului/moderatorilor daca-m incalcat vreo regula, dar mi s-a acrit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bongiorno sa stii ca te-am pus in black list.


Si chiar am sa-mi permit sa dau paste la ultimul mesaj al tau' date=' ca sa vada lumea ce caracter ai.

[/quote']

 

Whiplash nu te cunosc, cum nu-l cunosc nici pe Bongiorno, dar sa postezi un MP pe forum, fara acordul expeditorului mi se pare prea mult !




Scuze de OT.


Ma retrag din aceasta discutie. :evil:

 


Ah te pomini ca trebuie sa am acordul pentru asa ceva? Dupa ce o zi intreaga m-a asaltat doar cu asemenea mesaje, bine ca nu l-am adaugat pe whatsup dupa cum a sugerat. Cred ca sunt momente cand trebuie sa iei o hotarare mai "Apriga", cum am facut eu acuma, pentru ca sunt FERM CONVINS, ca nu doar pe mine m-a asaltat asa. Am facut-o pentru calitatea acestui forum, nu in defavoarea lui, si dupa cum ai putut observa, m-am si adresat adminului/moderatorilor in cazul de am incalcat vreo regula.

Dupa cum poti vedea spre exemplu in acest topic, un mare procentaj din replay-uri nu si-ar avea rostul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit vreo 45 de minute topicul vostru legat de viniluri, vad ca e o "boala grea" si costisitoare, chiar am avut si eu de gand sa-mi cumpar unul cand am luat incintele, un Denon DP300 sau Thorens - TD170-1. Dar m-a descurajat "piata saraca de viniluri". Acuma dupa ce "v-am citit" cred ca am facut bine ca m-am oprit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit vreo 45 de minute topicul vostru legat de viniluri, vad ca e o "boala grea" si costisitoare, chiar am avut si eu de gand sa-mi cumpar unul cand am luat incintele, un Denon DP300 sau Thorens - TD170-1. Dar m-a descurajat "piata saraca de viniluri". Acuma dupa ce "v-am citit" cred ca am facut bine ca m-am oprit :)

 

Din contra, as spune ca piata de viniluri este suficient de solida incat sa ofere o multime de titluri pentru fanii acestui format. Mai greu gasesti timp pentru muzica.


PS: Stai linistit si unii dintre noi te-am citit. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pina la urma, baza este, MUZICA...


Ieri a fost o zi in"cintatoare" (unii colegi stiu despre ce este vorba).


Iti recomand pina la urma sa mergi la dealeri cu incintele, si sa testezi amplificatoare, cerind ajutor din partea oamenilor de acolo care stiu ce trebuie pentru boxele tale.

Aprozimez un 86-87 db/W/m la incintele tale (generalizat, media), deci iti trebuiesc curati 120-150W/4R ca sa sune bine.


Succes, ma retrag de pe acest topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit vreo 45 de minute topicul vostru legat de viniluri' date=' vad ca e o "boala grea" si costisitoare, chiar am avut si eu de gand sa-mi cumpar unul cand am luat incintele, un Denon DP300 sau Thorens - TD170-1. Dar m-a descurajat "piata saraca de viniluri". Acuma dupa ce "v-am citit" cred ca am facut bine ca m-am oprit :)[/quote']

 

Din contra, as spune ca piata de viniluri este suficient de solida incat sa ofere o multime de titluri pentru fanii acestui format. Mai greu gasesti timp pentru muzica.


PS: Stai linistit si unii dintre noi te-am citit. ;)

 

O fi de rau?:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


2 sala unde probezi amplul nu are aceeasi calitati acustice cu camera ta ,ideal ar fi sa probezi acasa la tine ,lucru rar intilnit la noi ,se practica asa ceva dar doar pentru "clientii casei " si in general pentru scule foarte scumpe.Daca o sa fii in sutuatia de a putea sa duci acasa citeva amplificatoare ,pentru probe , sa-l apreciezi vejnic pe cel care a facut asta ,chiar daca cumperi sau nu ,dovedeste ceva .......

 

 

Asta nu cred ca e o problema, stiu cel putin 4 dealeri care i-ar imprumuta un amp pentru probe. Bine, vorba aia...se mai uita si la om. :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca as avea incintele despre care se discuta ,as cumpara acest amplificator https://www.avstore.ro/amplificatoare/yamaha-a-s1100/


As putea "sa-mi" dau cu parerea ,adica sa recomand si altele dar cred ca o sa-ti depaseasca bugetul

Mergi cu incintele la dealer si fa o proba ,poate o sa fii multumit.


Sfatul sa mergi cu incintele la mai multi dealeri este foarte bun ,asa as face si eu ,numai ca si in acest caz trebuie sa fii atent la citeva aspecte :


1 aprecierea calitatii sunetului este foarte subiectiva ,pina la urma tu decizi daca iti place sau nu sunetul amplificat de sculaul X .


2 sala unde probezi amplul nu are aceeasi calitati acustice cu camera ta ,ideal ar fi sa probezi acasa la tine ,lucru rar intilnit la noi ,se practica asa ceva dar doar pentru "clientii casei " si in general pentru scule foarte scumpe.Daca o sa fii in sutuatia de a putea sa duci acasa citeva amplificatoare ,pentru probe , sa-l apreciezi vejnic pe cel care a facut asta ,chiar daca cumperi sau nu ,dovedeste ceva .......


3 mare grija sa nu cazi in capcana "basului" ,cam toti dealerii sau cei care vor sa vinda un amp sau incinte ,au o tehnica de pacalire a urechii ,"dau tare" adica auditia se face la volum mare ,pentru a pune in valoare "potența " ampului ,am intilnit des expresiile " vazi ce bas au incintele " sau "vezi ce bine conduce ampul incintele " .Daca faci proba ,ar fi bine sa o faci la volumul sonor pe care faci auditia acasa , sunt sigur ca acasa nu o sa asculti muzica la volumul pe care faci probele "impresionante" .

In Decembrie an fost rugat de cineva sa-l insotesc ,sa ascult ,niste incinte ,cind am ajuns la vinzator m-am lovit fix de ce am spus mai sus ,pentru a arata 00 -le incintelor ne-a spart urechea cu volum de nunta ,pina la urma m-am si prins de ce facea asa ceva ,o incinta avea un difuzor descentrat ,care la volum "normal" hiriia ,dubioasa a fost si reducerea pentru acele incinte , vorbim de incinte noi " 0km " ,de in!teles ....vroia sa scape de ele.


4 exista si posibiliatea de a fi sfatuit sa cumperi si ceva care este de mult pe stoc ( nu se vinde ,din n motive ) ,ori o scula care are un adaos mai mare (cistig mai mare pentru cel care vinde ) , aste sunt lucruri normale ,pentru cei care vind este afacere si atit ,cind este vorba de bani nu prea exista "prietenie "


5 nu întotdeauna ce este mai scump este si mai bun .


6 ia ceva muzica cu tine ,ce asculti tu ,fa probele cu muzica ta.

 


Domnule Viorel,


Apreciez mult si va multumesc pentru timpul si explicatiile utile care mi le-ati dat!

Am intalnit o persoana care are un Yamaha cu Opticon, A-S2100, dar frica mea legat de el este faptul ca acea persoana ADORA hard-rock-ul, ceea ce la mine e cam fix pe dos:)


Am mai spus-o, evident c-am sa merg la mai multi dealeri si sa ascult, doar ca e cam greu sa-l rogi sa-ti puna la dispozitie un numar mare de amplifuri, sau cel putin asa vad eu, si tocmai d-aia am vrut sa caut 2-3 care sa le incerc. Si tocmai in idea in care sunt chiar un SUPER NOVICE in acest domeniu, si deja schimband incintele o data, chiar si AVR-ul, nu mai vreau sa mai fac o prostie, ca arde la buzunar bine de tot:) Adevarat este ca cele 2 amplifuri care le-am amintit eu le voi incerca :)


Si aici legat de unul din ele, Lyngdorf TDAI-2170 este in clasa D, intrebarea mea este, se “impaca” bine clasa D cu niste incinte cu tweeter hybrid cu ribbon?


Sunt ferm convins ca intr-o camera tratata fonic se aude intr-un fel si acasa la mine in alt fel, asta deja am testat-o pe pielea mea, motiv pentru care am si renuntat la prima pereche de incinte(DALI Zensor 7). Si ca sa mai imi sustin alegerea pentru Lyngdorf, acest amplif are RoomPerfect, un lucru asemanator cu Audissey de la Denon&Marantz, care banuiesc ca m-ar ajuta mult intr-o camera fara a fi tratata fonic.


Cat despre bass, pot sa va spun ca impreuna cu cealalta pereche de incinte am incercat un tub de bass, DALI E-12F de 220W si DALI Fazon SUB1 de 150W, si mi-a ajuns cu ele:) Si incintele singure, avand fiecare 2x bass reflex sunt pentru mine super d-ajuns! Chiar asta-mi doresc sa imblanzesc la ele si vroiam ceva warm(poate incurc eu notiunile, dar doresc un sunet pentru muzica instrumentala(new classic(David Garrett, Vaessa Mae, Hiromi Uehara), clasica, ambientala lounge), vreau defapt s-ajung ca impreuna cu aceste incinte + ampliful sa aud un sunet nu agresiv si in care se poate distinge bine fiecare instrument. Si legat de volum, cel mai mult voi asculta in surdina, si de aceea am avut si cerinta pentru amplif ca sa aiba aceleasi detalii ca si la un volum ridicat.


Lucrand in domeniul Managementului, ii inteleg foarte bine pe vanzatori si nu-i pot acuza:) Motiv pentru care am si citit cat mai multe despre potrivirea acestor incinte cu anumite amplificatoare, chit ca multi spun ca citesc prea mult pe net, dar cred ca toti ati fost odata incepatori si plin te entuziasm :)


Ca sursa folosesc un blu-ray Oppo UDP-203 "The UDP-203 features a premium 32-bit DAC from AKM, the AK4458VN, which is an 8-channel DAC with support for formats such as 192 kHz / 32-bit PCM and multi-channel DSD."


Din nou, tin sa va multumesc pentru informatiile date!


Cu stima!

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vio Dali sunt boxe destul de dificile pentru necunoscatori . Cumnatul meu a testat citiva ani amplificatoare pina sa il multumeasca ceva , sa vezi apoi firele ...

 

Domnule Sorin,


Din cauterile facute, amplificatorul mentionat de dumneavoastra, SH costa undeva la 3000 de euro, plus daca ceea ce a scris vanzatorul este adevarat are o putere de 24W, pe langa ca nici nu se mai pune problema de HT-bypass.


Cu stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand cablurile se aleg cand aveti deja achizitionate componentele. Ca o regula generala, (exista si exceptii) cablurile din argint pur sau argintate vor suna mai strident, favorizand detaliile si inaltele. Uneori acestea nu se potrivesc in sistemele foarte rezolute si cu un sunet bright, pentru ca fac sunetul si mai strident si obositor. Sunetul cablurilor din cupru este diferit, este mai moale si mai plin, mai carnos, insa se pierde putin pe partea de viteza detalii si inalte.

Cablurile se aleg la final, ca un fel de tuning in functie de componente. Daca doriti sa va documentati pe acest subiect gasiti destule postari utile in topicul "experiente si teste cu cablurile din dotare". Deocamdata v-as recomanda sa nu va bateti capul cu cabluri. Concentrati-va pe gasirea unui amplificator si mai vedeti ulterior. Ca o concluzie, nu veti putea atinge niciodata potentialul maxim al boxelor si al sculelor cu cabluri ordinare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:!: Personal ma amuz foarte tare, pe seama unor explicații date de colegii de forum, referitor la alegerea unui amplificatorul, cand cel care a deschis acest topic, stie deja, ca doar citeste review-uri pe internet, ce amplificator o sa cumpere.

El stie raspunsul, cumva, dar are nevoie de confirmare si de cine a care întâmplător are aceasta combinatie, Dali + vreuna dintre cele 3 amplificatoare mentionate undeva, cândva în acest topic.

Personal , am avut boxe Dali, seria Mentor si mi au plăcut cu Treshold S-300, dar nu mi au plăcut cu Simaudio Moon I-1, cu atat am experimentat eu, dar posibil sa nu conteze ce mi-a plăcut mie, fiindcă Whiplash, va trebuii sa experimenteze ce ii place lui.

Ar fi extraordinar, sa existe un "guru" audiofil, care sa cunoasca toata aparatura si boxele de pe mapamond, sa ne explice si noua, ce scula merge cu ce boxa si ce nu merge, fiindcă pana la urma conteaza si sarpele folosite la priza,ce sa mai zicem de interconect, cablu de boxe, power conditioner,etc,etc..

Spor la găsit soluția cea mai potrivita Mr.Whiplash.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si care sunt criteriile de selectie prin care ajungi la 2-3 amplificatoare? Cum le-ai ales pe cele doua?

 

Hegel-ul l-a recomandat multa lume impreuna cu DALI, celalalt e facut de firma "Sora" a lui DALI, e laudat pentru detaliile la un nivel sonor scazut(este una din cele 3 doleante) si amandoua au HT-bypass(a doua din cele 3 doleante).


Dar ca tot veni vorba, as fi curios, cum un iubitor al sunetului la inceputuri a facut primele alegeri? In baza la ce? La cum arata produsul sau ce-i spunea tovarasul vanzator? Chiar si pe vremurile comuniste se puteau gasi articole, sa nu mai vorbim in "era" internetului, ori cei nascuti in aceasta perioada nu pot deveni audofili ca citesc review-uri si forumuri? Oare era mai indicat sa ma duc direct in magazin si sa-l las pe nenea vanzatorul sa-mi vanda ce e mai scump sau e de mult pe raft cum spunea domnul Viorel?(asta pentru ca putea citi clar pe fata mea ce newbie sunt).

Daca nu citeam nimica inainte si veneam direct aici legat despre alegerea amplificatorului, banuiesc ca "doream" mura-n gura", nu?


Nu inteleg de ce unii prefera "impunsaturile", cand sunt convins ca majoritatea la inceputurilor au pus si intrebari stupide.


Cu stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ascultat boxele în cauza. Au mers foarte bine cu BC Acoustique. Mie unul mi-au plăcut deși am preferat Tannoy xt8f. Cel mai bun sfat cred ca a fost cel cu Yamaha AS-2100, spun asta ca fost posesor. DAR, yamaha nu face fata la căderi mari de Impedance (și nu știu cum stau la acesta capitol boxele în cauza) de aceea este imperios necesar sa se afla o audiție extinsa înainte de achiziție.


Eu cred ca sunt boxe bune însă o sa fie un chin cu matching ul. La fel am pățit cu Tannoy xt8f. M-am îndrăgostit de ele ascultate inițial cu Rega Osiris, la momentul acela nu mi-am dat seama de discrepanta de preț intre xt8f (1700 eur ) și Osiris (7000 eur). A trecut multa vreme și bani arși aiurea pana sa găsesc matching cat de cat ok. Primul rezultat excelent l-am avut cu Rega Elicit însă era relativ departe de potențialul boxelor. Pana la urma mi-am luat Osiris. Părerea mea este ca e o mare măgărie din partea Tannoy însă acum îmi este greu sa ascult pe altceva, am senzația ca vocea nu se aude :goofy:


Și Dali au făcut aceeași măgărie, boxe relativ ieftine dar care au nevoie de electronice de 4 ori mai scumpe în spate pentru a suna ca la târgurile de hi-fi unde toți au căzut pe spate la audiția lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" nu pot deveni audofili "

Asta e tare ! :hypnotized:

Nu m-am putut abtine .

Daca iti cumperi niste scule sa zicem mai scumpe ,am spus mai sus ca uneori pretul nu este reflectat intotdeauna in calitate ,sau vrei sa ai un sunet bun asta te eticheteaza ,te face imediat audiofil ? De multe ori eticheta asta de "audiofil" este foarte pompoasa si fara a dovedi priceperea in sunet a individului declarat a fi audiofil.

 

E o mica mare diferenta, am scris clar, POATE, e o dorinta pentru viitor care nu e egala cu o certitudine, iar dumneavoastra ati spus: "te face imediat audiofil ?" Mare-i diferenta.


Cu stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.