Sari la conținut
HiFi Tech

Amplificator pentru DALI Opticon 6


Whiplash

Postări Recomandate

Sunt în căutarea unui amplificator stereo pentru DALI Opticon 6 și aș dori părerile voastre mai ales celor care dețin / ascultat aceste boxe.

Deocamdată le folosesc cu un AVR Marantz SR6011 și pentru asta am nevoie de un amplificator stereo cu HT bypass.

Bugetul ar fi undeva la 2000-2500 euro(asta dacă aceste boxe "merita" un amplificator de această valoare).


Cu stimă,

George.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O parere sincera dar fireste subiectiva.


Nu am detinut dar am ascultat cateva incinte.

Prima parere....este inutil sa dai suma mentionata pentru amplificarea acestor boxe.

Daca vrei sunet....vinde boxele astea.

Exista in gama asta de pret ..se mai poate negocia... o pereche de Tannoy Revolution XT8F (olx- nu sunt ale mele) ca noi, nerodate. Iei boxele si cu restul de bani din disponibil iei o amplificare de minim 1000 eur si cam asta e treaba.


Daca vrei sa tii boxele...cauta o amplificare cu o medie pronuntata si o inalta domoala.


Daca nu ai spatiu sa le duci la minim 50-80 cm de peretele din spate atunci vinde-le cui are.


Daca vrei bas si numai atat ....poti sa le tii.

 

Mi se pare puțin cam exagerat să spui una ca asta, vinde-le, asta atâta timp cât nici măcar nu le-ai auzit. În gama lor sunt foarte bine cotate. Multi audiofili spun că pentru un sunet bun pe lângă o potrivire bună incintă + amplificator este un amplificator care sa coste de 2 ori prețul boxei. Dar cum ai spus tu, poți fi subiectiv.

Poți să îmi dai niște exemple de asemenea amplificatoare, ca cele descrise de tine?

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca boxele merita, ai nevoie de o amplificare mai puternica, eu ma gindesc ca Audiolab 8300A ar putea fi ce-ti trebuie dar nu am ascultat combinatia. Daca esti din Bucuresti fa o vizita la AV Store, daca nu intreaba-l pe Bibi, e cel mai in masura sa te sfatuiasca.

 

Merci de stat. Am să-l caut. Eu unul m-am gândit la următoarele variante: Hegel H80/160, Naim Nait 5SI, Roksan K3, Primare I22 și la bijuteria de Lyngdorf TDAI-2170.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ascultat Mentor si Dali 18.

Mai putin ma intereseaza ce zic unii si altii.

Eu ma gandesc la caraterul unei marci. Eu, personal, nu as fi clientul lor. Respect faptul ca depun eforturi sa faca drivere pentru incintele lor dar nu e deajuns.

Depinde si de muzica. Cred ca pe muzica electronica poti fi fericit cu ele. Pe voce ma indoiesc. Pe clasica am ceva dubii.

Vad ca la amplificare temele parca fi cautate. Pentru aceste boxe ai nevoie de putere !!! Cred ca 2×80 in 8 este putin. Ca sa asculti cum trebuie pe asa ceva iti trebuie minim 100w pe canal in 8.

Vad ca sunt pe 4 ohm. E durere pentru multe amplificatoare moderne. Vor fi pretentioase la amplificare si pana la urma poti ajunge singur la sfatul meu.

Cred ca Naim 5si e mic pentru ele.

Lyngdorf....mie nu imi miroase bine. Cauta linkurile si vei vedea ca sunt bucla spre producator sau articole platite.

Hegel 80 sa 160....unii zic ca suna bine. Poate ca sunt special facute pentru Dali. Iar Primare i 22....uita de el.

Oricum eu cred ca boxele astea te incurca. Daca le-ai luat de curand .... asta e. Daca intrebai inainte sa le iei iti raspundeam acelasi lucru.

Ce muzica asculti ?

 


Dacă pe tine nu te interesează părerea altora, de ce ar lua cineva în seama părerea ta, mai ales că nu e deloc obiectivă? Joke. Ai putea măcar sa citești niște review și printre altele sa vezi că sunt și câștigătoare EISA. Dar în fine, fiecare cu părerea lui și mai mult decât atâta eu am cerut ajutorul pentru un amplificator potrivit lor care să-mi dea un sunet warm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de interventie, bongiorno, ai idee ce diferenta este de la 80W la 100W, indiferent de impedanta?


Daca acele incinte au 4 ohmi, iti va trebui un amplificator care sa accepte scaderi ale impedantei sarcinii catre 2 ohmi, incintele cu mai multe woofere sint mai reactive decit cele cu un singur woofer, iar un difuzor de 8 ohm, in DC masoara circa 6,8 ohmi.

Deci daca vei masura cu un ohmmetru de calitate la bornele boxelor tale de 4 ohm, vei masura cam 3,2-3,5 ohmi in DC.


Recomand un amplif tapanos, cu minim 3 perechi de finali paralel per rail, care sa dezvolte usor 150-200W rms/4 ohm/canal si minim 10-15A Rms capabilitate de curent.


Nu vei avea nevoie in realitate de acele specificatii, dar te vor ajuta la peak-uri, la pasaje cu crest factor mai mare de 6db.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ascultat Mentor si Dali 18.

Mai putin ma intereseaza ce zic unii si altii.

Eu ma gandesc la caraterul unei marci. Eu, personal, nu as fi clientul lor. Respect faptul ca depun eforturi sa faca drivere pentru incintele lor dar nu e deajuns.

Depinde si de muzica. Cred ca pe muzica electronica poti fi fericit cu ele. Pe voce ma indoiesc. Pe clasica am ceva dubii.

Vad ca la amplificare temele parca fi cautate. Pentru aceste boxe ai nevoie de putere !!! Cred ca 2×80 in 8 este putin. Ca sa asculti cum trebuie pe asa ceva iti trebuie minim 100w pe canal in 8.

Vad ca sunt pe 4 ohm. E durere pentru multe amplificatoare moderne. Vor fi pretentioase la amplificare si pana la urma poti ajunge singur la sfatul meu.

Cred ca Naim 5si e mic pentru ele.

Lyngdorf....mie nu imi miroase bine. Cauta linkurile si vei vedea ca sunt bucla spre producator sau articole platite.

Hegel 80 sa 160....unii zic ca suna bine. Poate ca sunt special facute pentru Dali. Iar Primare i 22....uita de el.

Oricum eu cred ca boxele astea te incurca. Daca le-ai luat de curand .... asta e. Daca intrebai inainte sa le iei iti raspundeam acelasi lucru.

Ce muzica asculti ?

 

Aș fi curios, cum îți dai tu seama că sunt articole plătite?

Ca să te mai contrazic, lumea spune ca Hegel împreună cu DALI sună cam bright.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de interventie, bongiorno, ai idee ce diferenta este de la 80W la 100W, indiferent de impedanta?


Daca acele incinte au 4 ohmi, iti va trebui un amplificator care sa accepte scaderi ale impedantei sarcinii catre 2 ohmi, incintele cu mai multe woofere sint mai reactive decit cele cu un singur woofer, iar un difuzor de 8 ohm, in DC masoara circa 6,8 ohmi.

Deci daca vei masura cu un ohmmetru de calitate la bornele boxelor tale de 4 ohm, vei masura cam 3,2-3,5 ohmi in DC.


Recomand un amplif tapanos, cu minim 3 perechi de finali paralel per rail, care sa dezvolte usor 150-200W rms/4 ohm/canal si minim 10-15A Rms capabilitate de curent.


Nu vei avea nevoie in realitate de acele specificatii, dar te vor ajuta la peak-uri, la pasaje cu crest factor mai mare de 6db.

 

Vă mulțumesc pentru comentariul pertinent și informațiile date, dar m-ați pierdut la finali paraleli pe rail, îmi puteți explica mai băbește? Aș aprecia dacă ați putea da un ochi pe lista scurtă de amplificatoare care am scris-o mai sus, în special la Lyngdorf sa vedeți dacă se potrivește cu cele spuse de dumneavoastră. Iar dacă aveți dumneavoastră vreo recomandare o aștept.

Vă mulțumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumnatul meu are Dali Helicon 400 mk2 . A testat multe amplificatoare SS dar cind a ascultat un Unison Research S8 l-a cumparat imediat . Apoi au urmat lampile si o intreaga magie . Si din punctul meu de vedere Dali merg extrem de bine pe lampi . Pe hibride sunetul e un pic intunecat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate niciodata nu mi-am permis sa fac recomandari de amplificatoare, (am preferintele mele in zona PRO) mai ales in domeniul Hi End.

Finali mai multi pe ramura, adica mai multi tranzistori finali in paralel (minim 2 in cazul tau).

Daca imi pui poze cu ele desfacute (cele pe care le doresti), iti pot da un sfat/recomandare in functie de ce vad la interior, dar prin prisma MEA vizuala, e posibil sa nu iti placa tie, si atunci nu ajungem nicaieri.

Cel mai bine mergi la un dealer, ii spui ce boxe ai, si daca esti hotarit si te incadrezi in bugetul pe care ti-l expune, mergi chiar cu boxele tale acolo si asculti mai multe amplificatoare, facindu-ti parere in cunostinta de cauza.

Totusi, la el pot suna intr-un fel (depinzind si de sursa dar in special de acustica/antifonarea spatiului de auditie), iar la tine "altfel", in genere mai prost/nemultumitor, pentru ca in general spatiile de auditie de la dealeri, sint "prelucrate" cit de cit.


Deci eu nu te pot indruma decit la "partea de forta/siguranta", daca vad scula "desfacuta", in poze.


Hersorin, pe lampi merg bine incinte cu SPL maricel peste 90-92db, preferabil peste 95db /1W/1m; care sa suplineasca puterea mica de iesire debitata de amplifuri 15-25W uzual.

A, daca ai un minim 50W Rms pe lampi, e ok, dar destul de scump.


Pentru incintele lui, (2 woofere paralel), recomand un amplif cu minim 200 Damping Factor, altfel bass-ul va suna sters/flescait/fara energie, pe muzica dinamica.

Pe voce sau instrumente de suflat, viori, pian, e ok, dar daca apare si toba mare cu chitara bass si contrabass ori synthesizer, mai greu cu "controlul" difuzoarelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lyngdorf este marketing. Nu am dovezi ca ar fi ce se spune in articole platite...in bucla. Am cautat odata ca m-a provocat odata un mare Fan si a rezultat ca afara de unii care stiu sa dea link spre saitul Marelui producator asociat de piane clasice...Lyngdorf...altii nu vorbesc despre Marele amplificator. De ce ?

Daca era asa grozav atunci nu mai era asa secret totul si intreaga lume audiofila cadea in spagat in fata cutiei magice de 7 kg care scoate sute de wati in 4 ohm. Am indoieli.

Primare in clasa D nu e reusit....pe inalte. Poti sa iei un I22 dar va apare un anunt nou de vanzare in scurt timp.

Cu Naim 5si.....am zis...nu are putere pentru boxe mari in 4 ohm. Nu are cum.

Sunt de acord cu Cpt la puterea necesara in 4 ohm. Minim 150.

Vrei ceva bun si pentru alte boxe ?

Ai rabdare si bani....iei un Nad M2. Ai sunet, ai putere, ai damping ...ai tot ce trebuie.

 

Baiete, ție îți cam place pălăvrageala. Hai să-ți explic puțin, se numește Peter Lyngdorf domnul care a creat deține : DALI, Lyngdorf și clasa de lux Stenway Lyngdorf( unde doar un AVR costa în jur la 18.000 euro, asta ca să-ți faci idee despre preturi).

Și uite aici niște link-uri :


http://hometheaterhifi.com/reviews/amplifier/integrated-amplifiers/lyngdorf-audio-tdai-2170-fully-digital-integrated-amplifier-review/


http://hometheaterreview.com/lyngdorf-audio-tdai-2170-integrated-amplifier-reviewed/


http://blog.son-video.com/en/2015/09/review-lyngdorf-tdai-2170-dac-and-hdmi-stereo-amplifier/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hersorin, pe lampi merg bine incinte cu SPL maricel peste 90-92db, preferabil peste 95db /1W/1m; care sa suplineasca puterea mica de iesire debitata de amplifuri 15-25W uzual.

A, daca ai un minim 50W Rms pe lampi, e ok, dar destul de scump.


Pentru incintele lui, (2 woofere paralel), recomand un amplif cu minim 200 Damping Factor, altfel bass-ul va suna sters/flescait/fara energie, pe muzica dinamica.

Pe voce sau instrumente de suflat, viori, pian, e ok, dar daca apare si toba mare cu chitara bass si contrabass ori synthesizer, mai greu cu "controlul" difuzoarelor.

Stiu foarte bine ce am auzit si iti garantez ca acel S8 cinta mai bine decit orice SS in acea categorie de pret .

Specificatiile celor doua modele .

Opticon.thumb.jpg.bf77b11d40b100f8fc388f30c859523d.jpg

Helicon.thumb.jpg.884c52182f8c056da833972706eae80f.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dat un raspuns tehnic, amplificatoarele cu tuburi, RAR depasesc 50 damping factor, tipic sub 20.

Pe muzica simfonica, voce, instrumente ce lucreaza de la 70-80Hz in sus, e ok, daca asculti si alt gen de muzica, iar boxa devine puternic reactiva e posibil sa nu iti mai placa.

Acum depinde si ce gen de muzica asculta omul (asta este un element extrem de important!!!).

Ne-a spus prea putine elemente din ecuatia cu necunoscute, deci destul de greu de rezolvat problema.

Viorel, nu ma intereseaza "contrele", amindoi stim BINE ce stim ca atare NU voi raspunde la provocari.

La incintele lui, daca nu ai un amplif serios de minim 100-150W/4R cu un damping factor bun, vor suna slab la cei 89db SPL, mai ales ca sint date de la 49Hz in sus (destul de slabe din punctul meu de vedere), deci sub frecventa de rezonanta vor deveni puternic reactive.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine baiete, ca vad ca acum ne dam cumva, cumpara cutia de 7 kg si asteptam impresii.

Sincer am o rupere maxima de nenea asta Lyn.... !

Mie imi pare supramarketing cu un iz de sarlatan.

Daca stii bine ca asta e calea atunci nu ne mai intreba pe noi. Oricum boxele sunt modeste pentru cutia neagra de 7 kg a maestrului propietar de piane care peste noapte s-a apucat sa faca din preputul gandirii cel mai tare amplificator audiofil din lume.

O sa ma apuc si eu ca de ....nu trebuie sa te pricepi ca sa fii genial.

Adica niste firme mari din lume inca mai fac ca proastele amplificatoare cu panarame de tranzistori finali si alte chestii perimate.

Daca tot vrei dijital atunci iti iei un Devialet si te linistesti.

Pune urechiusa pe Nad M2 si dupa aia mai vorbim si iti dau si o sugestie de boxe.

M-as bucura sa iei cutia neagra si toti sa isi schimbe amplificatoarele dupa aceea. Nu ar fi frumos ?

Nu te mai lua dupa unii si altii. E bine sa asculti. E bine sa spui Ce vrei sa asculti ca sa stim ce cauti.

Nu ai raspuns. Ce doresti sa asculti?


Si ....scuze pentru propietarii de Dali. Nu imi plac. Mie.

 

Uite cum stă treaba, prefer să mă lipsesc de părerile tale, în primul rând pentu cum te exprimi, să spui cuiva vinde-le sau ca sunt slăbuțe în categoria lor de preț, dă notă ce fel de om ești, plus că sunt niște boxe premiate. Ah da, au plătit pentru asta, doar Tannoy sau mai știu eu ce mărci îți plac ție n-au plătit nimica


Eventual am să-ți spun la sfârșit alegerea făcută.

Până atunci mai aștept păreri, vă mulțumesc a.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dat un raspuns tehnic, amplificatoarele cu tuburi, RAR depasesc 50 damping factor, tipic sub 20.

Pe muzica simfonica, voce, instrumente ce lucreaza de la 70-80Hz in sus, e ok, daca asculti si alt gen de muzica, iar boxa devine puternic reactiva e posibil sa nu iti mai placa.

Acum depinde si ce gen de muzica asculta omul (asta este un element extrem de important!!!).

Ne-a spus prea putine elemente din ecuatia cu necunoscute, deci destul de greu de rezolvat problema.

Viorel, nu ma intereseaza "contrele", amindoi stim BINE ce stim ca atare NU voi raspunde la provocari.

La incintele lui, daca nu ai un amplif serios de minim 100-150W/4R, vor suna slab la cei 89db SPL, mai ales ca sint date de la 49Hz in sus (destul de slabe din punctul meu de vedere).

 


Ca gen de muzică, e greu să mă limitez la unul două genuri, ascult cu placere Nightwish, U2, Arcade Fire, Coldplay, Heroes del Silencio, Rammsteim, David Garrett, Vanessa Mae, muzică ambientală, chillout, jazz, clasică.

Ce altceva ar mai lipsi din ecuație?

Și când spuneți că sunt slabe începând dor doar de la 49, la ce vă referiți?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream la frecventa de lucru pe care o reproduc incintele, din ce mi-ai scris, pentru genurile si artistii enumerate(i) sint OK cit de cit spre bine.

U2 au piese bune ca muzica dar sterse ca sunet, in special albumele pina in 1991 (Achtung Baby), unde piesa "So cruel", are in gama de frecvente, bass dat de toba mare pe la 35-40Hz.

Acesta se va auzi si din boxele tale, dar NU corect, nu va avea impactul oficial pe care trebuie sa il aibe, adica ce a vrut masterizarea sa asculti acasa.

Extensia la frecvente joase, sub 50Hz, este importanta pentru anumite genuri de muzica, unde anunite pasaje pot cobori si sub 40Hz chiar sub 35Hz (sus am dat un exemplu din ce asculti).

Daca incintele NU pot reproduce acel domeniu de frecventa, vei avea o "gaura" in sunet, o "lipsa" de sunet, care se va manifesta brusc si abrupt sub frecventa de rezonanta, acolo unde incintele devin puternic reactive, deoarece membranele wooferelor au excursie mult mai mare sub frecventa de rezonanta, iar un amplif cu damping factor mic, nu va putea sa controleze excursia membranelor difuzorului(oarelor), aparind distorsiuni urit audibile.

Boxele pe care le ai tu, se preteaza la genuri de muzica care au in componenta preponderenta, sunete cu frecvente mai mari de 45Hz, evident se vor auzi si cele la frecventa mai joasa de ex 35Hz, insa atenuarea va fi foarte mare comparativ cu frecventele din gama 55-80Hz, unde se pare ca incintele tale au cel mai bun comportament.


Nu mi-ai spus de unde esti ca locatie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lyngdorf este marketing. Nu am dovezi ca ar fi ce se spune in articole platite...in bucla. Am cautat odata ca m-a provocat odata un mare Fan si a rezultat ca afara de unii care stiu sa dea link spre saitul Marelui producator asociat de piane clasice...Lyngdorf...altii nu vorbesc despre Marele amplificator. De ce ?

Daca era asa grozav atunci nu mai era asa secret totul si intreaga lume audiofila cadea in spagat in fata cutiei magice de 7 kg care scoate sute de wati in 4 ohm. Am indoieli.

Primare in clasa D nu e reusit....pe inalte. Poti sa iei un I22 dar va apare un anunt nou de vanzare in scurt timp.

Cu Naim 5si.....am zis...nu are putere pentru boxe mari in 4 ohm. Nu are cum.

Sunt de acord cu Cpt la puterea necesara in 4 ohm. Minim 150.

Vrei ceva bun si pentru alte boxe ?

Ai rabdare si bani....iei un Nad M2. Ai sunet' date=' ai putere, ai damping ...ai tot ce trebuie.[/quote']

 

Baiete, ție îți cam place pălăvrageala. Hai să-ți explic puțin, se numește Peter Lyngdorf domnul care a creat deține : DALI, Lyngdorf și clasa de lux Stenway Lyngdorf( unde doar un AVR costa în jur la 18.000 euro, asta ca să-ți faci idee despre preturi).

Și uite aici niște link-uri :


http://hometheaterhifi.com/reviews/amplifier/integrated-amplifiers/lyngdorf-audio-tdai-2170-fully-digital-integrated-amplifier-review/


http://hometheaterreview.com/lyngdorf-audio-tdai-2170-integrated-amplifier-reviewed/


http://blog.son-video.com/en/2015/09/review-lyngdorf-tdai-2170-dac-and-hdmi-stereo-amplifier/

 

Buna seara domnule. Ne este foarte greu unora dintre noi sa intelegem ca suntem persoane cu opinii si pregatiri diferite si ca urmare pot aparea diverse puncte de vedere si raspunsuri. Stiam ca exista un topic de prezentare personala pe care l-ati eludat. Ma rog puteti si sa nu va prezentati ... In primul rand trebuie sa va cereti scuze colegului care v-a raspuns la intrebare DIN PUNCTUL LUI DE VEDERE! (Persoana care dupa cate stiu eu nu a intrat in contradictie cu nimeni) In al doilea rand ATENTIE nu vindeti castraveti gradinarului - nu ne considerati infantili (asta apropo de ce este premiat / ca sa stiti si dumneavoastra nu tot ce este premiat este extraordinar de bun deci nu ne obligati si pe noi sa credem ce ati citit dvs.) In al treilea rand multumitii colegului ca va luat in serios sui v-a acordat timp.

Nu va spun parerea MEA , PROPRIE, PERSONALA ca nu mai dormiti la noapte....

CU RESPECT

 

După ce am citit mesajul dumneavoastră sigur voi dormi bine la noapte, m-ați făcut să zâmbesc. Eu nu am venit aici să fiu în contradictoriu cu cineva, dimpotrivă, am venit sa cer niște păreri pertinente nicidecum subiective. Că-și spune fiecare părerea, foarte bine, dar nu din primul răspuns să-ți răspundă vinde-le, asta după ce o persoană a investit 1700 de euro în ele, și mai apoi să le numească slabe. Ar fi bine să vă uitați mai întâi la stilul agresiv al unor colegi și să nu săriți în apărarea lui, doar pentru că e mai vechi, dar poate unii așa fac și în viața de zi cu zi, respectă funcția și nu omul.

Atâta timp cât unele din cele mai importante site-uri, vorbesc de bine aceste incinte, ei au și cu ce le testa și măsură, nu va unii care nici măcar nu le-au auzit "cântând", plus EISA le premiază, sunt ferm convins că nu sunt printre cele mai slabe în categoria lor de preț cu din potrivă.

Și încă o dată mă repet, n-am venit să cer părerea despre aceste incinte, ci păreri despre un amplificator care li se potrivește pentru a ajunge la un sunet warm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate niciodata nu mi-am permis sa fac recomandari de amplificatoare, (am preferintele mele in zona PRO) mai ales in domeniul Hi End.

Finali mai multi pe ramura, adica mai multi tranzistori finali in paralel (minim 2 in cazul tau).

Daca imi pui poze cu ele desfacute (cele pe care le doresti), iti pot da un sfat/recomandare in functie de ce vad la interior, dar prin prisma MEA vizuala, e posibil sa nu iti placa tie, si atunci nu ajungem nicaieri.

Cel mai bine mergi la un dealer, ii spui ce boxe ai, si daca esti hotarit si te incadrezi in bugetul pe care ti-l expune, mergi chiar cu boxele tale acolo si asculti mai multe amplificatoare, facindu-ti parere in cunostinta de cauza.

Totusi, la el pot suna intr-un fel (depinzind si de sursa dar in special de acustica/antifonarea spatiului de auditie), iar la tine "altfel", in genere mai prost/nemultumitor, pentru ca in general spatiile de auditie de la dealeri, sint "prelucrate" cit de cit.


Deci eu nu te pot indruma decit la "partea de forta/siguranta", daca vad scula "desfacuta", in poze.


Hersorin, pe lampi merg bine incinte cu SPL maricel peste 90-92db, preferabil peste 95db /1W/1m; care sa suplineasca puterea mica de iesire debitata de amplifuri 15-25W uzual.

A, daca ai un minim 50W Rms pe lampi, e ok, dar destul de scump.


Pentru incintele lui, (2 woofere paralel), recomand un amplif cu minim 200 Damping Factor, altfel bass-ul va suna sters/flescait/fara energie, pe muzica dinamica.

Pe voce sau instrumente de suflat, viori, pian, e ok, dar daca apare si toba mare cu chitara bass si contrabass ori synthesizer, mai greu cu "controlul" difuzoarelor.

 


Nu înțeleg ce legătură are de unde sunt :)

Aveți dreptate legat de cum sună la un dealer, el având încăperea pregătită. De aia tind mult spre Lyngdorf(clasă D), el fiind unul din puținele amplificatoare care dispune de Perfect Room, măsurare a spațiului, mai există și McIntosh dar e din altă lume :) plus mă mai atrage faptul că e foarte lăudat la un sonor scăzut.


Uitați un link cu poze:


http://www.audio4.nl/techniekesl.htm


Pentru Hegel H80 (clasă AB):


http://www.hifi-highend.ee/hegel_music_systems_eng/hegel_integrated_amplifier_h80/



Hegel H160(clasă AB):


http://www.hifight.it/blog/96-novita/155-hegel-h160-vince-premio-eisa-2015-2016

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti de groaza....

Initiatorule, sa le stapanesti sanatos. Esti fericitul proprietar al unor incinte 2 si 1/2. Nu-ti spune nimic asta, in mare o solutie cu + si -.

Daca esti din Bucuresti, inveleste-le in niste paturi, pune-le in masina si dute la ascultat. Trebuie sa-ti placa tie. Ai un punct de plecare de la Claudiu, iti trebuie amp potent, majoritatea incintelor din zilele noastre asa sunt construite (si asta e cu + si -).

E posibil ca dupa un timp solutia agreata de tine cu DSP sa nu-ti mai placa, o sa-si "arate" amprenta artificiala conferita sunetului.

De regula, dupa ce ai cumparat cam 6-7 amp-uri iti vine mintea la cap :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hegel-ul 160, are cite 2 finali per rail, imi pare o lucratura serioasa (n-am stat sa ma uit la performante/specificatii).

Personal as prefera un amplificator RECE (fara dsp, corectii, etc), etaje finale si volum.

De amplificatorul ala in clasaD, eu iti zic sa te mai gindesti, clasaD este abia la inceput in domeniul Hi-End, cind voi vedea un amplificator in clasaD cu PWM la 2MHz, si bobina de iesire pe la 2-3uH, am sa spun DA, pina atunci, spun PAS, sau recomand numai in partea de bass-midbass, unde BATE orice alt amplificator in clasa A-AB,B, H in ceea ce priveste randamentul (nu neaparat si calitatea sunetului!).


Deci pina acum :thumbup: pentru Hegel 160 (ca intern).


EDIT, uitindu-ma un pic pe specificatii, nu pot sa nu zimbesc (pozitiv nu ironic) citind asta:



Some of the H160’s authority comes down to a claimed

damping factor of 1,000 or more, because when listening to

the Hegel, it’s easy to hear it grip hold of those bass units

like an angry bull terrier. It doesn’t matter how many miles

the listener has on their personal audio odometer, they will

easily be able to hear this amp ordering the loudspeakers

about, and the loudspeakers will love the H160 for being so

bossy. This isn’t just a dub thing, it doesn’t need a bass line

to show it off, and just playing Fiona Apple’s ‘Every Single

Night’ from The Idler Wheel… [Epic] is enough. Her voice

is more authoritative and precisely placed front and centre

stage. It’s not about boom and bass; rather, that power is

about constraining that boom so it doesn’t affect the bass,

the ‘deeper than you might expect’ bass.

Big speakers, big rooms, power hungry situations the

likes of which should never be a safe haven for an integrated

amplifier like the H160… the H160 takes all in its stride, but

there are limits. 150W per channel is not a kilowatt, and the

H160 might be surprisingly meaty, but it doesn’t have the kind

of power supply needed to play super low impedance loads

at high levels. That’s where its bigger brother comes to the

fore. Or even bigger amps. The old cliché of ‘punching above

its weight’ fits well here, but we are discussing putting Floyd

Mayweather Jr. up against Wladimir Klitschko here. And in the

real world, that’s not what the H160 is about, and not how it

is going to end up.

In the real world, the Hegel H160 is going to control

the bass drivers of good Sonus faber Olympica, ProAc

Response, PMC Twentys and Facts, Focal Electras, and

other products in that kind of £3,000-£8,000 per pair

region. And it’s going to do a sublime job, combining that

bass control with a smooth and engaging midrange and an

upper end that is accurate.


Parca spusesem ceva despre Damping Factor, nu?!?


De pare ca nu sint singurul "dobitoc", care ar papa rahat aiurea despre DF...


Vrei bass serios si bine controlat, precis, rapid, alegi un amplif cu DF (Damping Factor) mare, vrei un sunet mai moale, mai uniform, te orientezi la ceva cu un DF mai mic.


Uite ce scrie aici:


The best one to use is perhaps one of the most thunderous;

the last movement of Mahler’s Eighth Symphony, conducted

by Georg Solti and a cast of thousands [Decca]. This is musical

Ben Hur, a dynamic challenge for even the biggest amp and

loudspeaker, and the H160 brushed off the challenge like it

wasn’t there. It took any music in its stride, from heads-down,

bone-crunching metal to polite dinner jazz, and at each turn,

the H160 simply got out of the way.


+ ca sint corecti si dau THD la 50W, si mai spun (aici e corectitudinea maxima) ca damping factor este 1000 la iesirea de pe placa etajului final, nu la borne, pentru ca acolo nu mai este atit, dar la conductorul de minim 2,5mm^2 (desi cred ca este de 4), folosit, garantat pierderea de DF este INFIMA.


Daca ai ocazia, asculta-l pe boxele tale, din ce am citit in specificatii, iti va placea!


Este pentru prima oara cind discut despre acest amplificator, doar din "vazute" si "citite", si se vede CLAR ca oamenii sint CORECTI! :clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hegel-ul 160, are cite 2 finali per rail, imi pare o lucratura serioasa (n-am stat sa ma uit la performante/specificatii).

Personal as prefera un amplificator RECE (fara dsp, corectii, etc), etaje finale si volum.

De amplificatorul ala in clasaD, eu iti zic sa te mai gindesti, clasaD este abia la inceput in domeniul Hi-End, cind voi vedea un amplificator in clasaD cu PWM la 2MHz, si bobina de iesire pe la 2-3uH, am sa spun DA, pina atunci, spun PAS, sau recomand numai in partea de bass-midbass, unde BATE orice alt amplificator in clasa A-AB,B, H in ceea ce priveste randamentul (nu neaparat si calitatea sunetului!).


Deci pina acum :thumbup: pentru Hegel 160 (ca intern).


EDIT, uitindu-ma un pic pe specificatii, nu pot sa nu zimbesc (pozitiv nu ironic) citind asta:



Some of the H160’s authority comes down to a claimed

damping factor of 1,000 or more, because when listening to

the Hegel, it’s easy to hear it grip hold of those bass units

like an angry bull terrier. It doesn’t matter how many miles

the listener has on their personal audio odometer, they will

easily be able to hear this amp ordering the loudspeakers

about, and the loudspeakers will love the H160 for being so

bossy. This isn’t just a dub thing, it doesn’t need a bass line

to show it off, and just playing Fiona Apple’s ‘Every Single

Night’ from The Idler Wheel… [Epic] is enough. Her voice

is more authoritative and precisely placed front and centre

stage. It’s not about boom and bass; rather, that power is

about constraining that boom so it doesn’t affect the bass,

the ‘deeper than you might expect’ bass.

Big speakers, big rooms, power hungry situations the

likes of which should never be a safe haven for an integrated

amplifier like the H160… the H160 takes all in its stride, but

there are limits. 150W per channel is not a kilowatt, and the

H160 might be surprisingly meaty, but it doesn’t have the kind

of power supply needed to play super low impedance loads

at high levels. That’s where its bigger brother comes to the

fore. Or even bigger amps. The old cliché of ‘punching above

its weight’ fits well here, but we are discussing putting Floyd

Mayweather Jr. up against Wladimir Klitschko here. And in the

real world, that’s not what the H160 is about, and not how it

is going to end up.

In the real world, the Hegel H160 is going to control

the bass drivers of good Sonus faber Olympica, ProAc

Response, PMC Twentys and Facts, Focal Electras, and

other products in that kind of £3,000-£8,000 per pair

region. And it’s going to do a sublime job, combining that

bass control with a smooth and engaging midrange and an

upper end that is accurate.


Parca spusesem ceva despre Damping Factor, nu?!?


De pare ca nu sint singurul "dobitoc", care ar papa rahat aiurea despre DF...


Vrei bass serios si bine controlat, precis, rapid, alegi un amplif cu DF (Damping Factor) mare, vrei un sunet mai moale, mai uniform, te orientezi la ceva cu un DF mai mic.


Uite ce scrie aici:


The best one to use is perhaps one of the most thunderous;

the last movement of Mahler’s Eighth Symphony, conducted

by Georg Solti and a cast of thousands [Decca]. This is musical

Ben Hur, a dynamic challenge for even the biggest amp and

loudspeaker, and the H160 brushed off the challenge like it

wasn’t there. It took any music in its stride, from heads-down,

bone-crunching metal to polite dinner jazz, and at each turn,

the H160 simply got out of the way.


+ ca sint corecti si dau THD la 50W, si mai spun (aici e corectitudinea maxima) ca damping factor este 1000 la iesirea de pe placa etajului final, nu la borne, pentru ca acolo nu mai este atit, dar la conductorul de minim 2,5mm^2 (desi cred ca este de 4), folosit, garantat pierderea de DF este INFIMA.


Daca ai ocazia, asculta-l pe boxele tale, din ce am citit in specificatii, iti va placea!


Este pentru prima oara cind discut despre acest amplificator, doar din "vazute" si "citite", si se vede CLAR ca oamenii sint CORECTI! :clap:

 

Merci tare mult! Chiar m-ai convins sa-l incerc. Dar te mai stressez cu o chestie :), fratele lui mai micut, H80, nu s-ar potrivi? Diferenta de pret e dubla, oare si randamentul la unul fata de celalalt are sa fie dubla? Da un ochi te rog eu mult si la H80.

Daca nu ma insel, un sunet mai uniform, adica balansat, e un sunet neutral, nu? Iar eu caut fix contrariul, unul warm. Pentru un astfel de sunet ce caracteristici trebuie sa urmaresc la un amplificator luand in considerare si incintele mele?

Iar despre ce ai spus cu DF, mi-au spus-o si cei de la Lyngdorf, adica amplificatoarele in clasa D, au DF foarte mic, asta e mail-ul primit de la ei:


A Class D amplifier without any feedback control amplifier has by definition a relatively low damping factor


But we fail to understand your arguments as to the damping factor having any relation with warm sound – or generally with the Dali Opticon series


Back in the 80’s damping factors was THE interesting specification – but our opinion and experience is according to this article from Audioholics: http://www.audioholics.com/audio-amplifier/damping-factor-effects-on-system-response/damping-factor-effects-on-system-response-page-2


With Dali being a sister company we have made quite a lot of demos with the Opticon series, and the TDAI-2170 will indeed get the best out of these great speakers.


An audition is the only way forward !


Cu stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu as merge pe un amplif cu un singur rind de finali, (H80).

Daca boxele tale aveau 8 ohmi, da, dar asa nu m-as incumeta, decit daca sint finali On Semiconductor (se poate modifica daca are Toshiba) dar nu cred ca vrei sa umblam in el.

Repet intrebarea (imi poti raspunde pe PM) daca nu e ok pe topic, de unde esti ca locatie?

Te pot ajuta sa asculti boxele tale cu un amplif cu DF mai mare de 2000 dar mai mic de 3000, sa iti "formezi o idee".


(Nu nu este facut de mine) ca sa nu se iste discutii "de RECLAMA".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adam, nu este nicio reclama mascata, m-ai vazut pe mine sa vind ceva pe acest forum pe vreuna dintre sectiunile lui?

Nu cred!

Nici macar nu am cont in sectiunea vinzari.


Daca o luam asa, sint altii care isi fac reclama mascata "pe fata", nu stau sa ii enumar pentru ca stii foarte bine, cine, ce si cum.


A, daca consideri ca am spus colegului ca NU cred ca vrea sa modificam ceva in amplif ul H80, am spus-o ca idee, sint alti colegi care se ocupa cu modificari/adaptari de diverse subansamble la scule, etc

Si hai sa analizam, cine s-a oferit sa il ajute pe acest baiat in a alege amplificatorul pe acest topic?


Pina una alta a fost luat direct "de sus", am fost cam singurul care am dat detalii tehnice, explicatii ce si cum si i-am deschis un pic mintea, incercind sa ii explic tehnic, pentru ca omul chiar trebuie ajutat.


Ma bag unde stiu si unde pot sa ajut, este sau nu este permis acest aspect pe forum?


Iar daca am spus ca il ajut sa asculte pe un amplificator cu damping factor mare, acel amplificator este un amplificator PROfessional, de FIRMA pe care il folosesc in diverse teste, nu este facut de mine si nu este de vinzare, repet este un amplificator de firma, ceva mai deosebit in ceea ce priveste performantele, stabil 2 ohmi pe orice fel de sarcina, reactiva/capacitive, etc.


Deci de unde si pina unde chestia cu reclama mascata?

La ce, reclama mascata, daca eu nu vind nimic si nu prestez niciun serviciu pe acest forum?

Am sa te rog sa imi arati si mie unde si cu ce , mi-am facut eu reclama mascata despre care ma acuzi si ma ameninti cu ban direct, multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.