Sari la conținut
HiFi Tech

Amplificator pentru DALI Opticon 6


Whiplash

Postări Recomandate

Nu este vorba despre ce "pierzi" ci ca informatia inregistrata in material NU este reprodusa corect in totalitate, cit mai aproape de masterul original.

Daca stam sa cintarim (analizam) corect, unii colegi se zbat pentru a cistiga un microdetaliu, soundstage, si alte amanunte importante, matchuind cabluri, unghiuri incinte, distanta intre perete si boxe/ascultator, si multe alte detalii, dar NU au un sistem capabil sa reproduca corect gama de frecvente audio de la 20Hz in sus, multe avind lipsa plaja de lucru intre 20Hz si 40-45Hz (atenueaza foarte mult sub frecventa de rezonanta a incintelor bass reflex).

Este adevarat ca nu exista foarte multa informatie in zona 20Hz-35Hz in muzica, dar ea exista, si este important sa o poti reda!


Nu spun nimic cu rautate, insa daca vei asculta de ex Pink Floyd (doar un exemplu din zecile/sutele pe care le pot da), exista foarte multa informatie sub 45Hz-40Hz, data de toba mare, informatie care ar fi pacat sa nu o asculti asa cum trebuie si cum a incercat drummer-ul si cel care a masterizat albumul sa sune.

Este doar parerea mea, si nu trebuie sa tii cont neaparat de ea.


Daca ai niste casti capabile, iti pot pune o piesa curata (tot domeniul de frecventa original inregistrat in material, untouched), si apoi iti pot pune o versiune (remaster facut de mine) unde voi atenua cam tot ce este sub 40Hz-45Hz, (incercind sa aproximez raspunsul unor incinte care reproduc de pe la 40-45Hz in sus, astfel incit sa iti dai seama ce "pierzi" si daca acea "parte din sunet" este sau nu, importanta pentru tine in auditia generala.


Just let me know.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este vorba despre ce "pierzi" ci ca informatia inregistrata in material NU este reprodusa corect in totalitate, cit mai aproape de masterul original.

Daca stam sa cintarim (analizam) corect, unii colegi se zbat pentru a cistiga un microdetaliu, soundstage, si alte amanunte importante, matchuind cabluri, unghiuri incinte, distanta intre perete si boxe/ascultator, si multe alte detalii, dar NU au un sistem capabil sa reproduca corect gama de frecvente audio de la 20Hz in sus, multe avind lipsa plaja de lucru intre 20Hz si 40-45Hz (atenueaza foarte mult sub frecventa de rezonanta a incintelor bass reflex).

Este adevarat ca nu exista foarte multa informatie in zona 20Hz-35Hz in muzica, dar ea exista, si este important sa o poti reda!


Nu spun nimic cu rautate, insa daca vei asculta de ex Pink Floyd (doar un exemplu din zecile/sutele pe care le pot da), exista foarte multa informatie sub 45Hz-40Hz, data de toba mare, informatie care ar fi pacat sa nu o asculti asa cum trebuie si cum a incercat drummer-ul si cel care a masterizat albumul sa sune.

Este doar parerea mea, si nu trebuie sa tii cont neaparat de ea.


Daca ai niste casti capabile, iti pot pune o piesa curata (tot domeniul de frecventa original inregistrat in material, untouched), si apoi iti pot pune o versiune (remaster facut de mine) unde voi atenua cam tot ce este sub 40Hz-45Hz, (incercind sa aproximez raspunsul unor incinte care reproduc de pe la 40-45Hz in sus, astfel incit sa iti dai seama ce "pierzi" si daca acea "parte din sunet" este sau nu, importanta pentru tine in auditia generala.


Just let me know.

 


N-am eu urechea asa "fina" si bine formata ca majoritatea persoanelor cu atata experienta ca si aici. :) Am gasit niste date despre intervalul de frecvente la tobe, majoritatea coboara pana la 60Hz, si ca "nenorocitul" ala de talger poate ajunge si la 1Hz bata-l norocu' :) Si iar o pierdere care o am si care n-as fi vrut-o e la pian, partea stanga a primelor cateva clape. Dar na, sa ajungi la niste incinte care coboara pana la 20Hz trebuie sa fii bine "pregatit sufleteste" din punct de vedere financiar :)


Cat legat despre casti, va las pe dumneavoastra sa decideti cat de capabile sunt castile.


https://www.beoplay.com/products/beoplayh2#techspec

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Castile par cit de cit OK, deci mor pe cei care nu dau niciun fel de specificatii tehnice precum putere in mW, impedanta nominala, banda de frecvente reprodusa, SPL, indiferent ce firma sint, trebuie sa stai sa rascolesti pe net sa citesti de la altii specificatiile...


Eu acasa masterizez pe astea:


http://tr.akg.com/akg-product-detail_us/k-550.html


sau pe astea:


http://north-america.beyerdynamic.com/shop/dt-770-pro-32-ohm.html


Si diferentele se simt clar.


Poti incerca piesa, am pus-o in ambele versiuni, original CD rip, untouched:


Andrea Zonn Better be home soon original master wav


Si cu atenuare la ceea ce este sub 45Hz:


Andrea Zonn Better be home soon no under 45Hz master wav



Sa scuzati reclamele site-ului, nu stiu altul mai ok, daca stiti voi, sa-mi recomandati si mie.


Un link foarte util pentru cei ce au casti si doresc sa faca comparatie directa la banda de frecvente, cu alte inca 3 perechi de casti:


https://www.headphone.com/pages/build-a-graph?buttonselection=Compare%20Headphones&graphID

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Castile par cit de cit OK, deci mor pe cei care nu dau niciun fel de specificatii tehnice precum putere in mW, impedanta nominala, banda de frecvente reprodusa, SPL, indiferent ce firma sint, trebuie sa stai sa rascolesti pe net sa citesti de la altii specificatiile...


Eu acasa masterizez pe astea:


http://tr.akg.com/akg-product-detail_us/k-550.html


sau pe astea:


http://north-america.beyerdynamic.com/shop/dt-770-pro-32-ohm.html


Si diferentele se simt clar.


Poti incerca piesa, am pus-o in ambele versiuni, original CD rip, untouched:


Andrea Zonn Better be home soon original master wav


Si cu atenuare la ceea ce este sub 45Hz:


Andrea Zonn Better be home soon no under 45Hz master wav



Sa scuzati reclamele site-ului, nu stiu altul mai ok, daca stiti voi, sa-mi recomandati si mie.


Un link foarte util pentru cei ce au casti si doresc sa faca comparatie directa la banda de frecvente, cu alte inca 3 perechi de casti:


https://www.headphone.com/pages/build-a-graph?buttonselection=Compare%20Headphones&graphID

 


Bolovanul meu de AVR are jack "gros" pentru casti si n-am gasit un adaptor in casa.


Diferenta la ascultarea prin boxe a fost. Ceea ce am "simtit" eu a fost pe varianta no under 45Hz, un bass mai sec, scurt, rece, mai bum bum, in schimb pe variante originala un bas mai pregnant, mai lung(ca durata in timp), mai armonios chit ca-l "simt" mai adanc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, ceea ce se si intimpla! BASS-ul jos tinde spre 35Hz cu o usoara tenta mai joasa.

Daca te uiti din lateral la suspensia wooferului, poti observa excursia mai mare si mai lunga la masterul original versus piesa unde am atenuat cam tot ce este sub 45Hz cu circa 24db/octava.

Deci informatie sub 40Hz exista, chiar si la piese audiofile, piesa fiind extrasa de pe un cd audiofil cu voci feminine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, ceea ce se si intimpla! BASS-ul jos tinde spre 35Hz cu o usoara tenta mai joasa.

Daca te uiti din lateral la suspensia wooferului, poti observa excursia mai mare si mai lunga la masterul original versus piesa unde am atenuat cam tot ce este sub 45Hz cu circa 24db/octava.

Deci informatie sub 40Hz exista, chiar si la piese audiofile, piesa fiind extrasa de pe un cd audiofil cu voci feminine.

 

Deci am facut bingo?:) Adica pot sa-i zic la bongiorno ca n-am facut chiar o alegere proasta? :D


"Audiofil scrie pe fruntea mea" :lol::lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata bine in grafice, ai auzit bine ca sunt suspect de basoase, ai 5 dB in plus la 30-40Hz. Daca ma intreaba cineva de ce le-au gandit asa- smechereala, sunt de "wow"

Bongiorno e un om dintr-o bucata, avantajul cu el este ca stii exact cum stai, nu te abureste...in plus nu i-a albit parul degeaba...

Ca outsider ai inceput cu stangul dar se vede treaba ca esti un ins OK...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata bine in grafice, ai auzit bine ca sunt suspect de basoase, ai 5 dB in plus la 30-40Hz. Daca ma intreaba cineva de ce le-au gandit asa- smechereala, sunt de "wow"

Bongiorno e un om dintr-o bucata, avantajul cu el este ca stii exact cum stai, nu te abureste...in plus nu i-a albit parul degeaba...

Ca outsider ai inceput cu stangul dar se vede treaba ca esti un ins OK...

 

Basul ala de era mai moale, era o treaba.


Si merci pentru remarca :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Principal este ca TU sa fii MULTUMIT!

 


Aici putti vedea niste masuratori ale boxelor:


http://www.i-fidelity.net/testberichte/hifi/dali-opticon-6/seite-5.html


Puteti "citi" si testul' date=' in special ii recomand lui bongiorno :)[/quote']

Da. Am citit. Eu am spus cu urechea. Testul aduce justificarea. Mult bas. Poate este de la BR. Ma si miram cum o cutie mare cu doi basi si BR se duce pana la 49.

Depinde de producator...cum da specificatiile. +-3db sau 2db sau in trecut ....fara mentiunea aceasta.

E chiar umflat acolo jos sub 45hz adica se duce chiar la 5 db. E mult si acopera ...uneori partea de medie care de la 500hz toooot coboara pana la 2500 adica pe toata media. Ca si cum nu ar fi deajuns si spl scade destul de mult cu un varf negativ tot la 2500hz.

Asta este motivul pentru care am zis ca ar trebui sa ai un amp cu o medie proeminenta pentru a compensa exact aceasta scadere care nu e abisala dar este.


Vei savura si mai bine cand vei schimba Avr ul cu un stereo dedicat. :D

 

Merci, dar sa stii ca nici astazi nu mi-ai spus ce trebuie sa urmaresc la un amplif ca sa aiba medie proeminenta?:)


De altfel, eu de la inceput m-am "plans" de brasul prea proieminent, dar cred ca si o departare mai mare de 30cm cat e acuma o sa ajoute mai mult.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce îmi spune pe hârtie ca ar suna bine dar nu am ascultat, la mine nu se pune. Nu pot recomanda nimănui ceva ce eu cu urechea mea nu am auzit.


Pe aici vad ca este la moda sa facem recomandări pe citite.

 


Din pact am vorbit la unul dintre cele mai mari magazine Hi-Fi d-aici si la magazinul care se afla in apropriere de mine, n-au boxele si unele amplificatoare alese, doar la magazinul principal. Dar gasesc eu o solutie, i will keep digging :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici in cel mai sexy film, acele incinte nu au cum sa ofere +4db la 30Hz versus 100Hz, in al 3-lea grafic.

Nici cu un 18 inch pe cutie, nu ai cum sa depasesti la nivel 30Hz versus 100Hz.

Nu stiu germana, insa mie la ochi nu imi arata corect acel grafic, undeva ori este o greseala ori interptretez eu gresit graficul 3.

In graficul 4 la curba de impedanta vad rezonanta pe la 28Hz, pai cum naiba rezoneaza la 28Hz cind acordajul la bass reflex este la 42Hz?!?

Si mai vad un maxim de impedanta pe la 72Hz...

Ceva este rau in neregula cu acele grafice...


Eu nu m-as increde DELOC in acele masuratori!

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici in cel mai sexy film, acele incinte nu au cum sa ofere +4db la 30Hz versus 100Hz, in al 3-lea grafic.

Nici cu un 18 inch pe cutie, nu ai cum sa depasesti la nivel 30Hz versus 100Hz.

Nu stiu germana, insa mie la ochhi nu imi arata corect acel grafic, undeva ori este o greseala ori interptretez eu gresit graficul 3.

In graficul 4 la curba de impedanta vad rezonanta pe la 28Hz, pai cum naiba rezoneaza la 28Hz cind acordajul la bass reflex este la 42Hz?!?

Si mai vad un maxim de impedanta pe la 72Hz...

Ceva este rau in neregula cu acele grafice...


Eu nu m-as increde DELOC in acele masuratori!

 


Atunci mai ramane sa faceti masuratori :) Nici eu nu stiu germana, dar asa urat cum a tradus google translate am reusit pana la urma sa inteleg, traduce mai bine din germana in engleza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai.

Sunt unele amplificatoare la care media este mai in fata. Problema e ca amplifurile moderne tind sa fie mai retinute pe medie din motive audiofile. Este vorba de o prezentare ponderata a spectrului de frecvente in sensul actualului curent audiofil.

Acum 30-40 ani oamenii ascultau Vocea si instrumentele. Azi ascultam bas de subw. Inalte sintetice si pitipoance retusate prin soft.

Se cere altceva si industria se pliaza. Stiati de ce berea e amara in Romania ? Pai asa spun sondajele ca e preferinta romanilor. Asa e si aici.

Evident ca exista si curentul celor care doresc un sunet 100% corect. Ei bine....si acestia sunt de multe ori manipulati. Inregistrarile audiofile sunt :shock: dar in multe cazuri manipuleaza in mod nerealist gusturile audio. Asta este in opinia mea tristul adevar. Ascultam nenaturalul si ....credem ca este natural. Practic, inregistrarile isi propun sa sune mai bine decat originalul si noi suntem amagiti.

Asa cred eu.

Trebuie un amplificator cu o medie forward. Tu doresti nou. Or mai fi. Cele vintage aveau acest sunet.

Exista o problema si anume incintele de atunci aveau si ele acel caracter deci se insumau cumva mediile. Nu era bine.

Existau multe amplificatoare europene care erau special concepute pentru incinte in 4 ohm. In prezent ....ni se pun in fata 8 ohm si in subsol vedem ca ne miscam intre 3 si 18 ohm.

Este complicat sa gasesti potrivirea perfecta.....

Parerea mea: Yamaha nu iubeste 4 ohm in mod traditional.

Astept utilizatorii de boxe Elac sa spuna cu ce au reusit potriviri bune. Elac au 4 ohm.

De fapt as ruga constructorii de amplificatoare sa ne spuna si noua cum trebuie sa fie acel amplif conceput pentru incinte de 4 ohm.

 

:crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy:


bongiorno, putina coerenta, focus in ceea ce spui nu ar strica! Reusesti sa te contrazici de 3 ori in cadrul unui cuvint.


Eu cred ca diferentele esentiale intre nou si vechi ( ca si concept ) nu stau in banda de frecventa, care mai ales in cazul amplificarior nu cred ca sufera de problema liniaritatii. Din contra, am convingerea ca un amplificator actual este mai liniar decit unul vechi. Eu cred ca diferentele esentiale sunt la capitolul dinamica si distorsiuni. Lipsa dinamicii si distorsiunile mari ( o caracteristica a "vechiului" ) dau senzatia de "medie in fata". Prin lipsa dinamicii, a energiei, sunetul tinde sa fie cumva castrat, mai ales ca in zona bass-ului sunt cele mai mari consumuri energetice. Distorsiunile sunt mai perceptibile in zona unde urechea e mai sensibila, deci determina un "plus" de medii....


Despre partea cu ohm-ii......."insa doamne, sa ne ierti" ! E aratura totala Impedanta oricarei incinte variaza cu frecventa iar amplificatoarele ( cel putin cele moderne) au capacitatea de a gestiona lejer impedante de 4 ohm, chiar mai jos. Acum e adevarat ca (,) cu cit e mai performant nu se "gituie" nici la 1ohm....Dar asta e o aiureala cu "amplificatoare pentru 4 sau 8 ohm. Impedanta de iesire a unui amplificator este f. f. mica, cele f. "potente" tind spre 0, ceea ce duce la capacitatea de a "pilota" incinte cu impedante mici, evident ca cele mai mari vor fi o sarcina si mai usoara. In afara de impedanta statica ( la o anumita frecventa) se mai pune problema si a "drop"-urilor de impedanta......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata Jack.

Ma uitam la tv...aseara :wtf:

Daca e cum spui tu atunci e bine. Si daca e asa atunci de ce unele ampuri nu au specificatii in 4 ohm si altele nu au dublu in 4 ohm cum ar fi indicat ?

Imi vin in minte instant noile amplificatoare de la Denon cu U.H.C.

 


Cand am avut Zensor 7, vazand ca score 6ohm(eu crezand ca trebuie sa fie 6 si la incinte si la amplif) am zis, hai sa caut amplif stereo care la specificatii are 6ohm. Singurul care l-am gasit eu, a fost Devialet, mi-am zis, imposibil, incinte de 859 euro si amplificator de minim 3200 euro, ceva nu pusca, si dupa unele cautari pe net, am gasit asta:


http://www.sengpielaudio.com/calculator-AmplifierLoudspeakerAndOhm.htm


O fi adevarat, n-o fi, altii cu experienta pot sa-si dea cu parerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema este foarte simpla.

Un amplificator capabil de minim 8 ohmi sarcina va putea lucra si pe 6 sau 4 ohmi, stresat (la risc), pina va interveni limitarea de curent pentru protectia SOA a etajului final sau protectia termica in cel mai fericit caz (daca nu crapa intre timp). SOA = Safe Operating Area a tranzistorilor finali. Invers, un amp capabil de minim 4 ohmi sarcina, va lucra relaxat pe impedante mai mari fara probleme, insa puterea livrata va fi mai mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema este foarte simpla.

Un amplificator capabil de minim 8 ohmi sarcina va putea lucra si pe 6 sau 4 ohmi, stresat (la risc), pina va interveni limitarea de curent pentru protectia SOA a etajului final sau protectia termica in cel mai fericit caz (daca nu crapa intre timp). SOA = Safe Operating Area a tranzistorilor finali. Invers, un amp capabil de minim 4 ohmi sarcina, va lucra relaxat pe impedante mai mari fara probleme, insa puterea livrata va fi mai mica.

 

Atunci inseamna ca tipul din link-ul dat spune balarii. Adevarat mai este si faptul ca, si pe site la Marantz la specificatii, SR6011, nu e trecuta puterea lui pentru incinte de 4ohm. Intr-o descriere la ei pe site, scrie "the SR6011 has the ability to drive lower impedance 4 ohm speakers on all channels", dupa care le-am scris la cei de la Marantz si asta e raspunsul lor: "Thank you for your enquiry. The power figures are stated for the amplifier at two popular ohms ratings for speakers, however the amplifier is capable of taking speakers rated anywhere between 4-16 ohms."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.