Sari la conținut
HiFi Tech

Amplificator pentru DALI Opticon 6


Whiplash

Postări Recomandate

Sa o luam usurel . Cunosc destul de bine diferite modele de DALI . De curiozitate ce iti place de la sunetul DALI ?

Cum ai ajuns la aceasta marca ? Ce ai mai ascultat in afara de DALI ?

Intreb deoarece se poate sa nu fi facut alegerea corecta si poate iti trebuie alte boxe nu alta amplificare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na, acuma astept opinii pertinente pe langa cele primite cu incercatul :) Am sa-l fac si ala. Acuma ma arde faptul ca boxele incep doar de la 49 Hz, si cum imi place muzica instrumentala am dat-o-n bara, right?

 

Exceptind orga si f. putin contrabasul, bu prea e muzica sub 50Hz. Intr-adevar, kick-ul pedalei tobei mari e undeva in jur de 50Hz, dar o boxa cu raspuns in frecventa (jos) de 50Hz nu inseamna ca "taie" brusc. In realitate am auzit boxe cu raspuns de la 60-70Hz si se auzeau excelent, chiar si pe bass, sau altele cu raspus "30Hz" care abia se chinuiau.

Nu inseamna nimic. Altceva decit sa asculti nu ai ce sa faci.

Sau, intreaba pe forumuri mari, straine, cine are modelul si cu ce le asculta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine te refereai când spuneai despre cel cu Tannoy second-hand? Nu îți recomanda Tannoy, nu cred ca ai putea acum sa le apreciezi.


Cu alegerea boxelor, ai făcut o greșeală, însă nu una capitala. Din păcate, indiferent de cate sfaturi vei primi pe forum, nu ești pregătit sa le asculți. Astfel vei mai face câteva greșeli costisitoare pana sa ajungi sa îți dai seama ce vrei. Multi cumpăra boxe bune, fac matching uri proaste și le vând repede fără a avea nici cea mai vaga idee despre ce cum și unde au gresit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na' date=' acuma astept opinii pertinente pe langa cele primite cu incercatul :) Am sa-l fac si ala. Acuma ma arde faptul ca boxele incep doar de la 49 Hz, si cum imi place muzica instrumentala am dat-o-n bara, right?[/quote']

 

Din ce ai descris la topicul cu preferinte muzicale, nu chiar. Plus ca 49 hz nu inseamna ca nu ai bass deloc. E si el prezent, insa nu are un impact atat de puternic. Iar faptul cu nu asculti foarte tare, iarasi nu va reprezenta o problema atat de spinoasa.

 


Pai stai asa, ca eu ma plang ca bass-ul e prea prezent! Dar cum am spus in ultimul topic, dupa modificarile facute parca nu mai e asa prezent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine te refereai când spuneai despre cel cu Tannoy second-hand? Nu îți recomanda Tannoy, nu cred ca ai putea acum sa le apreciezi.


Cu alegerea boxelor, ai făcut o greșeală, însă nu una capitala. Din păcate, indiferent de cate sfaturi vei primi pe forum, nu ești pregătit sa le asculți. Astfel vei mai face câteva greșeli costisitoare pana sa ajungi sa îți dai seama ce vrei. Multi cumpăra boxe bune, fac matching uri proaste și le vând repede fără a avea nici cea mai vaga idee despre ce cum și unde au gresit.

 


Nici vorba ca la tine, la bongiorno.


De ce spui ca nu le-as putea aprecia? Si de ce asa multi oameni dupa cum am mai spus au ales Opticon 6 peste Tannoy si restul de marci specificate mai sus? Si nu vreau sa ascult? D-aia intreb de nebun de am riscat si escluderea de pe topic?:)


Si legat de cabluri am ascultat parerea unui coleg, care spunea ca cele de argint favorizeaza inaltele, drept urmare am luat aceste cabluri:


http://www.iacono.fr/viard-cable-metre-premium-hd-line-au-metre,fr,4,ViardPremiumHD.cfm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zic asta ca ai primit o grămadă de sfaturi pertinente dar le treci cu vederea. Când am zis ca ai făcut o greșeală cu Dali nu zic ca sunt boxe proaste, greșeală este ca vei avea mult de munca la a găsi amplificator și cabluri potrivite, asa cum am pățit și eu cu Tannoy.

Jack spune bine, aia 49 Hz nu au nici o relevanta, am ascultat boxele tale și au bas, poate cam "uscat" pentru gustul meu dar este corect, adanc precis și dinamic. Au sunat ft bine pe clasica amplificate atât de 322 cat și de 332 de la BC Acoustique.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na' date=' acuma astept opinii pertinente pe langa cele primite cu incercatul :) Am sa-l fac si ala. Acuma ma arde faptul ca boxele incep doar de la 49 Hz, si cum imi place muzica instrumentala am dat-o-n bara, right?[/quote']

 

Exceptind orga si f. putin contrabasul, bu prea e muzica sub 50Hz. Intr-adevar, kick-ul pedalei tobei mari e undeva in jur de 50Hz, dar o boxa cu raspuns in frecventa (jos) de 50Hz nu inseamna ca "taie" brusc. In realitate am auzit boxe cu raspuns de la 60-70Hz si se auzeau excelent, chiar si pe bass, sau altele cu raspus "30Hz" care abia se chinuiau.

Nu inseamna nimic. Altceva decit sa asculti nu ai ce sa faci.

Sau, intreaba pe forumuri mari, straine, cine are modelul si cu ce le asculta

 

Am cerut opinii si pe site-uri straine, un tip mi-a sugerat ca un tub de bass m-ar ajuta sa nu mai simt un bass asa pronuntat. Dar cand am avut Zensor 7 am avut si un tub DALI E-12F si la un sfert de volum, pe unele piese "ma lovea" in stomac. Crossover-ul era pe 80, asta era setat si pe player-ul audio, l-am pus si la 0 grade si 180 grade, si tot ma deranja, m-am jucat si crossover-ul, dar tot degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zic asta ca ai primit o grămadă de sfaturi pertinente dar le treci cu vederea. Când am zis ca ai făcut o greșeală cu Dali nu zic ca sunt boxe proaste, greșeală este ca vei avea mult de munca la a găsi amplificator și cabluri potrivite, asa cum am pățit și eu cu Tannoy.

Jack spune bine, aia 49 Hz nu au nici o relevanta, am ascultat boxele tale și au bas, poate cam "uscat" pentru gustul meu dar este corect, adanc precis și dinamic. Au sunat ft bine pe clasica amplificate atât de 322 cat și de 332 de la BC Acoustique.

 


Din pacate unde locuiesc n-am posibilitatea sa incerc BC Acoustique, cand am facut lista de amplifuri, am luat in calcul si daca le pot au nu asculta. Chiar nu sunt o persoana ignoranta, dar daca am trecut cu vederea unele sfaturi pertinente, au fost si prisma ca n-am posibilitatea sa ascult unele marci. Iar sa si recunoastem c-am fost luat pe sus bine :) Si normal ca m-am imflat si eu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crazy:
Nu-i nevoie' date=' urmariti care firme raman cu lauda si care sunt denigrate, de noi, de el, nu mai conteaza. Vedeti daca ele sunt vandute de un singur dealer si ... bingo. Eu stiu raspunsul :) La Rega a fost mai greu ca a trebuit in final sa reiasa ca e f scump daca prost nu s-a putut sa fie :lol: Ia vedeti cine vinde Dali, Devialet, Yamaha si Hegel :thumbup: Tehnica asta a muscat-o si Momolo pe blogul sau cu un Yamaha :lol:[/quote']

Ei ...uite ca era mai bine sa taci in loc sa ne demonstrezi ca stii ce a ingropat pisica.

Mai usor cu teoria conspiratiei. :crazy::lol:


Ce sa fac eu ? Am niste boxe Tannoy stravechi. Si asa am ajuns la ele din fericita intamplare.

Am recomandat niste boxe moderne de la ei pentru ca le are colegul hellrider ....si le savureza acum... si pentru ca seamana oarecum constructiv cu ale mele cu diferenta ca ale mele sunt compresie si cele noi au single magnet iar ale mele au doi magneti la concentric.

Nu am vrut sa impun si nu am la vanzare ca sa fie clar.

Devialet am sugerat eu via PM. Ca varianta D.

Eu, Yamaha nu as sugera pentru 4 ohm. Parerea mea. Yammy vrea decla 6 ohm in sus.

Lyngdorf ....am spus ca mie imi miroase si nu bine.

Uite ...sunt curios daca Jack ar risca 3000 eur pentru o cutie de 7 kile de la producatorul de piane.

Jack, stii ceva despre asta ? Ai vreo parere prin canalele tale ?


In rest...uite ca hellrider recomanda BC Acoustique.


Cu boxe bune nu ai nevoie de sub !

Si nu e corect sa ai un sub ..ar trebui 2 ca sa auzi si joasele in stereo si in cazul asta povestea se complica si costa.

 

Dar tot nu inteleg un lucru, de ce intr-un Devialet ai baga mai mult decat intr-un Lyngdorf cand amandoua-s clasa D. Macar sa-l asculti si sa vezi, dupa cum am zis, ma atrage ca-i facut de aceasi marca, banuiesc ca macar acolo, asa putin au facut ceva la el "care sa-l faca sa mearga" mai adecvat cu incintele DALI decat altii si plus PerfectRoom corection, asta mai mult ca niciodata acuma, dupa cum am spus mai sus, ce un nene mi-a sugerat sa umblu prin setari la AVR si deja vad o schimbare in bine, basul nu mai e asa prezent/apasator. Eu recunosc ca nu-s in stare sa fac calibrari, d-aia apelez la "tehnica".

Si bani nu mai bag in niciun sub! Gata, pana aici! :) Maxim mai bag intr-un amplif stereo care si daca in idea c-o sa schimb boxele intr-un viitor indepartat, o sa pot sa-l tin pentru urmatoarele.


Btw, mi-a mai fost propusa o varianta, sa pun un amplificator de putere la AVR, asta nu o inteleg, adica poate un amplif de putera imbunatati sunetul AVR-ului? Sau doar ii da o putere mai mare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok...și atunci când oamenii de credință ii spuneau sa se ducă cu lăzile cu difuzoare la mai multi dealeri sa asculte o gama variata de amplificatoare nu putea sa spună ca de fapt el nu e din tara sau din București?

 


Iti raspund eu, pentru ca eram sigur ca cei cu magazine, care deja au putut asculta Opticon 6 cu diferite amplifuri nici nu ma bagau in seama :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare unde se vrea sa se ajunga ? :shock:


Parca ne invartim (aiurea) in jurul cozii ...


Oameni buni de ce nu se intelege ca raspunsul nu se afla aici pe forum ?

 


Dupa cum vezi in ultimele postari n-am cerut numele unui anume amplificator, ce cu totul altceva, care se poate foarte bine afla de la persoanele competente care se gasesc pe acest forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dude, vorbeste cu Bibi (avstore) in privat. El este un om super ok, un audiofil cu istorie in spate si in plus cunoaste foarte bine boxele Dali, pentru ca le vinde.

Recomandarea aceasta este veche. Sa fie cateva pagini bune intre cele doua momente. Foloseai informatia si acum erai un om linistit.

Produsele Lyngdorf nu sunt cunoscute in Romania. Acesta este motivul real pentru care nu primesti sustinere. :idea:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma ma arde faptul ca boxele incep doar de la 49 Hz, si cum imi place muzica instrumentala am dat-o-n bara, right?

 

Nu, nu ai dat-o in bara, SPL-ul (Sound Pressure Level, ca sa nu mai vorbesc in chineza pt tine), adica nivelul e presiune acustica, este mai redus sub frecventa de 49Hz.


Sincer sa fiu, nu m-am uitat foarte atent la tot ce scria in specificatii (fiind uneori si pe telefon cind am parcurs topicul), vad ca acordajul pe tubul bass reflex este mai jos, la 42Hz, deci personal as putea spune ca incintele tale coboara mai jos decit 49Hz, oricum frecventa nu este fixa (49Hz) si apoi nu se mai aude nimic mai jos, se va auzi dar la un nivel redus, de ex frecventa de 35Hz (doar exemplu) versus 49Hz.


Nu stiu de ce au scris ei de la 49Hz, normal domeniul de frecventa at fi trebuit scris de la 40Hz cu -x sau -xxdb pina la 32000Hz cu -x sau -xxdb, adica atenuarea de spl la extremele frecventelor inferioare si superioare fata de 1000Hz, sau macar fata de media de spl a incintei.


Daca baietii bagau un "grafic SPL", era mult mai usor de "vazut" ce pot boxele respective.

Daca gasesti pe undeva acest graphic SPL, sau vreun coleg mai priceput il gaseste, sa-l puna.

Cit despre Devialet in clasaD, ei au o smecherie (pe care multi altii nu au aplicat-o, cel putin inca), au frecventa de lucru mare si au mai multe etaje de amplificare in parallel, (insumate la iesire), nu stiu daca inainte seu dupa circutul atenuator de la iesire, filtrul classic L/C (L=bobina, C=capacitor).


Dar inca imi permit sa ramin un pic mai rezervat pentru clasa d in ceea ce priveste Hi-End, am testat si lucrat cu asa ceva si stiu cam ce se poate acolo, datorita filtrului de la iesire, si nu neaparat a lui fizic ci a valorilor componentelor folosite, inductanta de la iesire de minim 10-15 microhenry urmata de un set de capacitori ce insumeaza citeva sute bune de nanofarazi chiar microfarazi, inaltele vor avea de suferit, in special la faza, nu vor fi naturale, vor suna metalic si artificial, chiar daca tare si pronuntat.


Iti recomand totusi sa ramii la o clasa AB, de minim 100W Rms si maxim 150W Rms in 4 ohmi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma ma arde faptul ca boxele incep doar de la 49 Hz' date='[/b'] si cum imi place muzica instrumentala am dat-o-n bara, right?

 

Nu, nu ai dat-o in bara, SPL-ul (Sound Pressure Level, ca sa nu mai vorbesc in chineza pt tine), adica nivelul e presiune acustica, este mai redus sub frecventa de 49Hz.


Sincer sa fiu, nu m-am uitat foarte atent la tot ce scria in specificatii (fiind uneori si pe telefon cind am parcurs topicul), vad ca acordajul pe tubul bass reflex este mai jos, la 42Hz, deci personal as putea spune ca incintele tale coboara mai jos decit 49Hz, oricum frecventa nu este fixa (49Hz) si apoi nu se mai aude nimic mai jos, se va auzi dar la un nivel redus, de ex frecventa de 35Hz (doar exemplu) versus 49Hz.


Nu stiu de ce au scris ei de la 49Hz, normal domeniul de frecventa at fi trebuit scris de la 40Hz cu -x sau -xxdb pina la 32000Hz cu -x sau -xxdb, adica atenuarea de spl la extremele frecventelor inferioare si superioare fata de 1000Hz, sau macar fata de media de spl a incintei.


Daca baietii bagau un "grafic SPL", era mult mai usor de "vazut" ce pot boxele respective.

Daca gasesti pe undeva acest graphic SPL, sau vreun coleg mai priceput il gaseste, sa-l puna.

Cit despre Devialet in clasaD, ei au o smecherie (pe care multi altii nu au aplicat-o, cel putin inca), au frecventa de lucru mare si au mai multe etaje de amplificare in parallel, (insumate la iesire), nu stiu daca inainte seu dupa circutul atenuator de la iesire, filtrul classic L/C (L=bobina, C=capacitor).


Dar inca imi permit sa ramin un pic mai rezervat pentru clasa d in ceea ce priveste Hi-End, am testat si lucrat cu asa ceva si stiu cam ce se poate acolo, datorita filtrului de la iesire, si nu neaparat a lui fizic ci a valorilor componentelor folosite, inductanta de la iesire de minim 10-15 microhenry urmata de un set de capacitori ce insumeaza citeva sute bune de nanofarazi chiar microfarazi, inaltele vor avea de suferit, in special la faza, nu vor fi naturale, vor suna metalic si artificial, chiar daca tare si pronuntat.


Iti recomand totusi sa ramii la o clasa AB, de minim 100W Rms si maxim 150W Rms in 4 ohmi.

 

Nu stiu sincer daca ajuta, dar e tot ce am gasit pe net:


http://www.dali-speakers.com/media/1669/opticon-whitepaper.pdf


Este acolo un grafic, poate o fi ala, si da, e dat de pe site-ul lor, altul n-am gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo vad doar un mic grafic de THD (Total Harmonic Distortion), unde ei au imbunatatit ceva, modificind la piesa polara, din pacate nu este un grafic de SPL general, ce ma interesa pe mine.


Oricum frecventa nu este fixa (49Hz) si apoi nu se mai aude nimic mai jos, se va auzi dar la un nivel redus, (mult mai redus cu cit frecventa scade) de ex frecventa de 35Hz (doar exemplu) versus 49Hz.


Cum decibelul este o scala logaritmica, daca de exemplu (doar ca exemplu) sa zicem ca incintele tale ar avea 0db (la 49Hz fata de 100Hz adica liniare in banda 49-100Hz, aspect aproape imposibil), si au o atenuare de -3db la 45Hz vs 49Hz, (repet dau numai ca exemple cifrele in Hz) asta inseamna ca frecventa de 45Hz se va auzi de 2 ori mai incet (mai slab, atenuata la jumatate ca spl) decit cea de 49Hz la aceeeasi putere pe incinta, in conditii ideale (camera anecoica).

Sper sa fi inteles ce am vrut sa zic.

Mie personal de la aceste incinte, imi place cel mai mult tweeterul hibrid, n-as inclina sa cred ca boxele suna "sters pe inalte" cu prea mult bass.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare unde se vrea sa se ajunga ? :shock:


Parca ne invartim (aiurea) in jurul cozii ...


Oameni buni de ce nu se intelege ca raspunsul nu se afla aici pe forum ?

 


Dupa cum vezi in ultimele postari n-am cerut numele unui anume amplificator' date=' ce cu totul altceva, care se poate foarte bine afla de la persoanele competente care se gasesc pe acest forum.[/quote']

 

Sper ca te-au edificat persoanele competente, care se gasesc pe acest forum, - ma bucur pentru asta, si se incheie acest maraton de 18 pagini cu NIMIC pentru NIMIC.

Oare de ce n-ai fost atat de activ inainte sa cumperi boxele ?

 

Am explicat in unul din ultimele mele topicuri, cum am ajuns in "brate" cu aceste boxe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi m-am tot "jucat" cu setarile la AVR-ul meu, cu MultEQ32 unde poti alege intre Reference, care-i optimizata pentru filme, mai este Flat care-i indicat pentru incaperi mici sau incaperi tratate fonic, mai este L/R Bypass care nu aplica filtre pe incintele L/R si Off. Diferenta in sunet este, dar tot nu mare scofala, asta dupa ce am incercat Dynamic EQ On/Off, clar mai bine cu ON, am scimbat si Reference Level Offset care-l poti seta pe 0, pentru filme, 5dB pentru muzica clasica, 10dB pentru jazz, si 15 pentru rock/pop.

Dupa toate astea tot ma miram cum am putut fi sedus de Zensor 7 la auditie, chit ca era o camera trata fonic, diferenta e imensa oricum. Mi-am zis ca imposibil ca o gama "mai inalta" a DALI sa nu reuseasca macar sa le ajunga din spate pe Zensor 7 chit ca era o camera tratata fonic. Si uita-ti ce-am gasit:


http://www.hifihunter.com/articles/improving-stereo-performance-surround-sound-setup-part-1/


http://www.hifihunter.com/articles/improving-stereo-performance-surround-sound-setup-part-2/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca prin experimentare ajungi usor sa vezi Calea.

Avr e numai pentru filme. Toate cipurile chinezesti din el fac splituire si simulare taind sunetul in ....7.1

Evident, vanzatorul care are si el un target pentru bunul mers al afacerii, va spune ca 7.1 merge si pe stereo .....

Sunetul corect, stereo, nu are loc aici si softul nu poate face fata unei uzine cu microelectronica.

Asta e motivul pentru care firmele ce se respecta merg pe componente discrete in calea sunetului.

 

Se pare ca numai noi 2 suntem de parerea asta :D:?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune-le la DHL. Plătesc eu transportul :mrgreen:


Serios acum, toată lumea ri-a spus ca nu este foarte relevant pana la cat coboară. Eu le-am ascultat și am rămas uimit de cat de adânc și punchy este basul. Ai primit recomandări de amplificatoare, te așteptăm să postezi peste o săptămână în care sa faci audiții viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.audioholics.com/subwoofer-setup/bass-management-basics-2013-settings-made-simple


Am citit acest articol si m-am intristat rau. Ramane sa adaug un tub de bass sau sa dau cu boxele pe geam afara ca coboara doar pana la 49Hz? Va rog lamuriti-ma cu treaba asta.

Ce faci nene, acum le arunci pe geam si 20 de pagini in urma sareai de fund in sus ca bongiorno iti sugera asta? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.audioholics.com/subwoofer-setup/bass-management-basics-2013-settings-made-simple


Am citit acest articol si m-am intristat rau. Ramane sa adaug un tub de bass sau sa dau cu boxele pe geam afara ca coboara doar pana la 49Hz? Va rog lamuriti-ma cu treaba asta.

Ce faci nene' date=' acum le arunci pe geam si 20 de pagini in urma sareai de fund in sus ca bongiorno iti sugera asta? :lol:[/quote']

 

Ce rai sunteti :) - Joke.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.