Sari la conținut
HiFi Tech

Amplificator pentru DALI Opticon 6


Whiplash

Postări Recomandate

Nu doresc sa raspund la provocari, dar unii chiar au experienta si pot spune cam cum suna niste boxe, chiar vazindu-le.

Cred ca ma numar printre ei, am demonstrat-o si la intilnirile de la tine, unde multi colegi dintre cei mai mari decit noi, au spus-o.

Colegi de-ai tai, nu de-ai mei (fiind marea majoritate prietenii tai).

Inchei aici, am spus ce am avut de spus (cu cifre), mentionind ca recomandarile tale sint nefondate, din ce arati, NU s-a vindut si nu se va vinde aici, postare "la misto" si offtopic.

Am inteles acum, si cred ca nu sint singurul, de unde a fost "reclamatia", "mascata"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că ar fi o idee bună dacă distribuitorii ar pune in pagina de prezentare a boxelor o secțiune gen „Încearcă-le cu acest amplificator” și acolo să fie niște recomandări de amplificatoare cu care distribuitorul a testat cu rezultate pozitive boxele respective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as recomanda aceste amplificatoare

https://www.avclub.ro/viewtopic.php?f=6&t=1007

https://www.avclub.ro/viewtopic.php?f=6&t=825

https://www.avclub.ro/viewtopic.php?f=6&t=481


Eu sunt fericit ca printre noi exista oameni care stiu cum va suna muzica doar vazind un aparat din lantul audio sau doar tragind o privire peste specificații ,am o mare frustrare ,am ajuns la aproaoe 46 de ani ,dar inca nu mi-am dezvoltat aceasta capacitate ,oricit m-am chinuit ,peste treizeci de ani ,as vrea sa invat si eu ca atunci cind ma uit la o poza ,cind citesc specificatii sa am imediat in urechi sunetul sculaului ,ma oftic rau ! :(

 

:D nici nu se pune problema să mă gândesc o secundă măcar să-mi treacă prin cap să încerc un amplificator home made, d-apoi să-l cumpăr ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspuns in frecventa: 9 - 32' date='000[/b']

Cred ca lipseste un 4 .

Si eu cred la fel :cheesy:

 

fixed :crazy::oops:https://www.avstore.ro/boxe/dali-opticon-6/

 

Bună ziua domnule,

Mi-ați fost recomandat de un coleg de pe forum pentru alegerea unui amplificator pentru Opticon 6. Bănuiesc că avăndu-le în magazin, de-a lungul timpului ați reușit să le testați cu unele amplificatoare și aș aprecia părerea dumneavoastră. Doresc o combinație pentru un sunet warm, iar ca și buget undeva între 2000-2500 euro, se poate și multe mai mic dacă combinația v-a da "rezultate" bune. ;)

Vă mulțumesc anticipat.


Cu stimă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că ar fi o idee bună dacă distribuitorii ar pune in pagina de prezentare a boxelor o secțiune gen „Încearcă-le cu acest amplificator” și acolo să fie niște recomandări de amplificatoare cu care distribuitorul a testat cu rezultate pozitive boxele respective.

 

Ar fi ideal o chestie de genul! Pe un singur site am găsit acest gen de recomandare.


Cu stimă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adam, nu este nicio reclama mascata, m-ai vazut pe mine sa vind ceva pe acest forum pe vreuna dintre sectiunile lui?

Nu cred!

Nici macar nu am cont in sectiunea vinzari.


Daca o luam asa, sint altii care isi fac reclama mascata "pe fata", nu stau sa ii enumar pentru ca stii foarte bine, cine, ce si cum.


A, daca consideri ca am spus colegului ca NU cred ca vrea sa modificam ceva in amplif ul H80, am spus-o ca idee, sint alti colegi care se ocupa cu modificari/adaptari de diverse subansamble la scule, etc

Si hai sa analizam, cine s-a oferit sa il ajute pe acest baiat in a alege amplificatorul pe acest topic?


Pina una alta a fost luat direct "de sus", am fost cam singurul care am dat detalii tehnice, explicatii ce si cum si i-am deschis un pic mintea, incercind sa ii explic tehnic, pentru ca omul chiar trebuie ajutat.


Ma bag unde stiu si unde pot sa ajut, este sau nu este permis acest aspect pe forum?


Iar daca am spus ca il ajut sa asculte pe un amplificator cu damping factor mare, acel amplificator este un amplificator PROfessional, de FIRMA pe care il folosesc in diverse teste, nu este facut de mine si nu este de vinzare, repet este un amplificator de firma, ceva mai deosebit in ceea ce priveste performantele, stabil 2 ohmi pe orice fel de sarcina, reactiva/capacitive, etc.


Deci de unde si pina unde chestia cu reclama mascata?

La ce, reclama mascata, daca eu nu vind nimic si nu prestez niciun serviciu pe acest forum?

Am sa te rog sa imi arati si mie unde si cu ce , mi-am facut eu reclama mascata despre care ma acuzi si ma ameninti cu ban direct, multumesc!

 

Chiar am apreciat opiniile și informațiile dumneavoastră, cu toate că pentu mine de cele mai multe ori "vorbiți" în chineză :) din păcate e greu de găsit specificațiile care le precizați, de exemplu PWM sau altele.


Cu stimă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as merge pe ceva de la accuphase, daca doriti un sunet mai cald. Ramane de vazut totusi cum se descurca sa conduca boxele dvs. In banii astia gasiti vreo 2 modele sh, si cam greu sa dai gres cu accuphase. Nu am auzit unul care sa sune prost.

 

Din cauterise efectuate, cred ca cel mai "mic" cintre frati e E-260 care e la un pret de 3490 euro redus de la 4990, deoarece urmeaza sa fie lansat inlocuitorul lui, cu accuphase intram in alta liga :)


Cu stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca am omis faptul ca doriti un aplificator nou. Atunci poate un yamaha as2100 sau un as3000?

 

Da, intr-adevar, doresc un amplificator nou, si asta din simplu motiv ca fiind un extra-debutant, n-as sti sa controlez starea unuia second hand.

Iar despre A-S2100, sa stiti c-am vazut la o persoana acesta combinatie, era chiar foarte satisfacut, el intre timp a schimbat incintele si a trecut la Opticon 8, dar ce ma pune pe ganduri este faptul ca aceasta persoana indrageste hard-rock si multi sustin ca Yamaha ar avea un sunet mai "metalic".


Cu stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga user, imi cer scuze ca am fost prea direct cu un debutant.

Nu am interese ascunse. Interesul este sunetul. In prima mea postare am spus din start ca ai nevoie de un amp care sa aiba o medie pronutata, ceva mai warm. Deci stiu ce sunet au Dali. Ce am ascultat eu erau mai scumpe si tot aceeasi semnatura sonica aveau.

Ideal era sa pui prima intrebare pe forum dupa ce faceai citirea pe net. Acum ai luat boxele. E bine ca ai fond pentru amplificare. Momentan fereste-te de clasa D. La boxele tale ai un ribbon ca supertweeter si chiar aici au problema ampurile din clasa D. Sunt de acord ca Accuphase ar fi o solutie dar la 4 ohm....e greu.

Ce e ciudat pentru niste coloane cu Br este ca ajung numai pana la 49hz. E cam putin. Cu timpul vei simti nevoia unei boxe care sa coboare la 40hz. Este important sa poata! Sunt foarte multe variabile ce tin de camera ! Crezi ca numai Lyngdorf a incercat tehnologia Perfectroom ? Nu. Si altii dar nu au reusit.

Sa ne spuna Jack sau Dinica de cat efort si timp e nevoie sa te acomodezi cu o camera.

Eu nu am boxe premiate si nici noi. Nu conteaza atat de mult review urile. Am asculta boxe laudate care....aveau un sunet mic spre mediocru. Nu mai pun baza pe asa ceva. Urechea mea este ultimul arbitru.

E adevarat ca te temi de sh dar exista sh si sh. Uneori poti obtine benficii insemnate si poti lua lucruri aproape noi la jumatate de pret....daca stii ce sa iei.

Bibi.....bravo pentru fair play ! :thumbup: Avstore.

Puteai sa ne combati pe aici si sa spui ca, ca Dali nu mai sunt boxe...

Revenind, draga user nu iti vrem raul. Eu am ales sa impartasesc din putina mea experienta si a altora cu care mai vorbesc asa ca asta sunt.

 

Sunt ferm convins ca atata timp cat interval de Hz este mai mare, o incinta poate reda mai fidel ceea ce a inregistrat artistul. Poate ca puteam sa nu ma grabesc si sa aprofundez mai mult legat de boxe, dar n-am resistant tentatiei si-ti spun, ca inanite sa aleg DALI, am facut untel cautari pe net, inainte de asta nici nu stiam de existenta lor. La fel pot sa-ti spun, ca inanite sa ajung la Opticon 6, am avut 2 saptamani Zensor 7, dupa care le-am schimbat. Cand am luat Zensor 7 am fest foarte placut impresionat de sunetul lor. La auditie dealer-ul a folosit un Denon bine sub 1000 de euro. Intr-adevar Zensor 7 coborau pana la 40Hz dar nu aveau aceasi profunzime a sunetului. Plus cred ca oricare audiofil dupa achizitia unor incinte/amplificator are o parere de rau ca de ce n-a ales altceva :) Pentru mine in momentul de fata e important sa gasesc un amplificator care impreuna cu Opticon 6 sa-mi satisfaca urechile :)

Poti sa-mi spui te rog la ce sa "holbez" ochii ca sa gasesc un amplificateur care sa aima o medie pronuntata?

Si ca tot veni vorba de inalte/medii/joase, avand 4 borne incinta, single-wire, voi cum ati face legatura? Ati favoriza inaltele sau joasele sau anti echilibra fand o legatura in diagonala? Asta pentru o camera de aproximativ 30m2.


Cu stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.......................................

Sunt ferm convins ca atata timp cat interval de Hz este mai mare, o incinta poate reda mai fidel ceea ce a inregistrat artistul.

........................................................................................

 

 

Exact ca si cind vezi o poza de buletin a unei persoane si esti ferm convins ca arata superb din toate punctele ( unghiurile) de vedere , ca are aptitudini atletice nemaipomenite, ca are un caracter desavirsit, etc. Apoi te si hotaresti sa te casatoresti cu ea, doar stii totul .....


Trecind de gluma, daca artistul e o soprana, chiar crezi ca va fi o diferenta ca boxa coboara la 50Hz sau 20 sau70 Hz?.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.......................................

Sunt ferm convins ca atata timp cat interval de Hz este mai mare' date=' o incinta poate reda mai fidel ceea ce a inregistrat artistul.

........................................................................................

 

[/quote']

 

Exact ca si cind vezi o poza de buletin a unei persoane si esti ferm convins ca arata superb din toate punctele ( unghiurile) de vedere , ca are aptitudini atletice nemaipomenite, ca are un caracter desavirsit, etc. Apoi te si hotaresti sa te casatoresti cu ea, doar stii totul .....


Trecind de gluma, daca artistul e o soprana, chiar crezi ca va fi o diferenta ca boxa coboara la 50Hz sau 20 sau70 Hz?.....

 

Dupa cum am mai spus, si ma mai repet, sunt un EXTRA-DEBUTANT in ale audiofiliei. Concret, daca credeam ca stiu destule, nu veneam pe acest forum ca sa cer pareri. In schimb m-ar ajuta o parere pertinenta din partea dumneavoastra. Ba mai mult, acum citeam un topic in care erati implicat vis-a-vis de cabluri pentru incinte, daca si aici mi-ati putea da o parere as aprecia.


Cu stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si sincer, chiar nu inteleg aceste "impunsaturi" gratuite, mai mult cu cat nici nu m-am tinut tare pe pozitii cum c-as fi priceput in acest domeniu. Pur si simplu nu inteleg de ce nu se poate rezuma la faptul de a ajuta o persoana la ceea ce cere/are nevoie?


In continuare astept parerile oamenilor care doresc sa ajute.


Cu stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate o sa ti se para ciudat dar poti incerca un vintage de la Grundig care te ajunge max 300 de ron. merge numai pe 4 ohm' date=' sunet cald garantat. daca nu ti place, ori il revinzi si nu pierzi mult, ori il pastrezi ca decor ca sunt destul de aratoase.[/quote']

 

Sunt de acord dar e prea vintage pentru colegul nostru care doreste un aparat nou.

Este adevarat ca vechile amplificari germane ...Grundig, Telefunken sau Saba erau special concepute pentru boxe de 4 ohm. Nu e usor sa faci asta.


Marantz are sunet mai warm dar nu se impaca bine cu 4ohm....nu e in traditia lor recenta. Numai vechile Marantz din anii 70 erau permisive aici.

 

Intr-adevar vreau ceva brand new :)


Am mai gasit un articol interesant legat de ohm-ii amplificatoarelor:


http://www.sengpielaudio.com/calculator-AmplifierLoudspeakerAndOhm.htm


Cu stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil ca in realitatea boxele tale sa aiba o sensibilitate mai mica decat cea declarata de producator. Sunt putini producatori care ofera date corecte despre sensibilitatea boxelor. Teoria spune ca boxele acestea au nevoie de putere mare. Sfatul lui CPT este unul de bun simt si tocmai de aceea cred ca ar trebui sa te gandesti la acest aspect.

Pe de alta parte, o auditie face cat o mie de sfaturi aruncate din taste.

1. Mergi la cativa dealeri si asculta niste amplificatoare cu boxele tale.

2. Normal ar fi sa incepi cu dealerul acestor boxe, AV Store. In aceeasi zona geografica il mai gasesti si pe Jack, Jack-Fi. Parere personala, nu ar trebui sa ratezi o vizita imediata pentru o comparatie directa. La Jack este obligatoriu de trecut cel putin pentru un motiv; in acest moment are cele mai bune camere din punct de vedere acustic. Acolo poti sa auzi cu adevarat cum suna boxele tale. Acasa nu vor suna la fel, dar poti sa iti faci o idee despre cum ar trebui sa sune. Alti dealeri: HiFi Expert, HiFi Center, DVD Planet, etc. Gasesti o lista completa aici pe forum.

3. Daca iti place media, sau daca vrei sa gasesti ceva cu o medie de vis, ar trebui sa te orientezi la amplificatoarele in clasa A. Nu au putere mare, insa sunetul unui amplificator in clasa A este ceva cu totul deosebit. Spun asta ca posesor de clasa A.


PS: Putere unui amplificator nu este obligatoriu o masura a sunetului de calitate. De aceea cel mai bine este sa mergi la auditii. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stiti ca astept o parere vis-a-vis de un bun match din partea amandorura, AvStore si Jack:) Chiar ca parerile lor le astept cu nerabdare. Si sigur, c-am sa ma duc sa incerc cu 2-3 amp, chiar asta e idea, sa individualizez 2-3, nu sa ma duc la un dealer si sa-l rog sa-mi ofere posibilitatea sa ascult cu nspe mii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu Dinica. Mergi si asculta. Eu zic ca nu e rau de ascultat la Avstore. Pare ok antifonata camera lor. Nu am asculta ce e drept si nu stiu ...Jack are Dali in oferta ?

 


Si odata pentru totdeauna sa terminam cu lupta asta de Tannoy vs Dali, chiar e cam "obositoare" deja, am sa-ti postez aceste link-uri, nu de alta dar si tu mi-ai dat despre Tannoy:):


http://www.whathifi.com/dali/opticon-6/review


http://www.trustedreviews.com/dali-opticon-5-1-review


http://www.hifi-review.com/153659-dali-opticon-6.html


Cel mai bine citeste ultimul review.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stiti ca astept o parere vis-a-vis de un bun match din partea amandorura' date=' AvStore si Jack:) Chiar ca parerile lor le astept cu nerabdare. [/quote']

 

Aici pe forum este greu sa gasesti un raspuns.

De ce ?

Foarte simplu.

Nu sunt co-forumisti care sa detina modelul respectiv de Dali. Se pot incerca diverse sfaturi bazate pe anumite presupuneri, dar nu merge !

Verifica direct la AV Store. Ei stiu cel mai bine cu ce matchuiesc produsele pe care le vand.

Daca te tenteaza, de exemplu, ceva din portofoliul Audioconcept, vorbeste direct Jack. Te va ajuta cu o sesiune de audieri.

O audiere face cat o mie de cuvinte !

 


Dupa cum am spus putin mai sus, fix raspunsul lor il astept :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Whiplash, ti-ai cumpărat boxe ca să asculți muzică sau doar ca să primești aprecieri de la necunoscuți pe forumuri? Bucură-te de boxe, dacă tot le ai, lasă review-urile. Astea sunt doar publicitate, le citești ca să te relaxezi nu ca sa cumperi pe baza lor.

Vrei amplificator? Sfatul meu este sa mai aștepți vreo câteva luni, ca să nu arunci banii pe fereastră. Timp în care să încerci să asculți la greu sisteme de toate tipurile și prețurile ( fă un efort, preia inițiativa, nu mai aștepta să ți se dea sfaturi pe forum), să citești și să discuți cu oameni pasionați astfel încât să ai măcar un minim de cunoștințe teoretice, să citești forumul ăsta (dacă tot ai intrat aici) ca să-ți faci o idee care useri îți pot da sfaturi pertinente și care sunt doar "plini de certitudini".

Din ceea ce ai scris și mai ales cum ai scris, părerea mea este că dacă o să cumperi acum un amplificator, indiferent de sfaturile primite pe forum sau la dealeri, o să alegi tot în funcție de review-uri sau în funcție de cel mai mare discount.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.