Sari la conținut
HiFi Tech

Topic de atitudine: a noastra sau de pretutindeni.


adrianlucian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 647
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

E nevoie de putina nebunie in orice, ca sa te joci cu scule cu placi sau casete :kiss:


@bogdanozaurus , nu a fost cu intentie, typo, te rog sa accepti scuzele mele nemarginite pentru pocirea nicului, nu voi mai face asta niciodata, daca cumva mai fac te rog sa sesisezi la cele mai inalte foruri! :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wolfgarl, termina cu off-topicurile si cu postarile de imagini complet irelevante acestui forum!

:lol::lol::lol:

Asa e el, Gaby; experienta imi spune ca oamenii trebuie luati ca atare, daca incerci sa-i schimbi punandu-le capastru ajungi nicaieri.

Sunt personaje mult mai ...toxice; Gaby e o figura, ca oricare altul, insa e in coordonate de normalitate.

Eu as face un sondaj cu intrebarea : Cutarica este indezirabil?

Si situatia se regleaza de la sine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wolfgarl' date=' termina cu off-topicurile si cu postarile de imagini complet irelevante acestui forum![/quote']

:lol::lol::lol:

Asa e el, Gaby; experienta imi spune ca oamenii trebuie luati ca atare, daca incerci sa-i schimbi punandu-le capastru ajungi nicaieri.

Sunt personaje mult mai ...toxice; Gaby e o figura, ca oricare altul, insa e in coordonate de normalitate.

Eu as face un sondaj cu intrebarea : Cutarica este indezirabil?

Si situatia se regleaza de la sine...

 

O comunitate in care toata lumea gandeste la fel(biscuieste) nu evolueaza, eventual merge spre prostie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aceasta crestere de preturi precum si interesul tot mai mare pentru vinil va atrage atentia afaceristilor care probabil va afecta piata vinilului - adica eu consider ca preturile la vinilurile audiofile vor creste in viitor, vertriginos, se vor gasi tot felul de solutii de a re-vinde produse de genul ´´inregistrare dupa matrita´´, ´´inregistrari nelansate´´, ´´serii limitete´´, etc... si asta e rau pentru melomani, colectionari si audiofili

 

Din pacate, am doua vesti proaste :


nu probabil, ci sigur


nu va afecta, ci afecteaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, insa ca alinare merge si un DSD facut cu ajutorul unor scule pe care nu le vezi decat in poze...

O scurta consideratie, fara referire la tine:

-nu am nimic cu nostalgicii vinilului insa "democratizarea" tehnologiei permite atingerea unui nivel de calitate inalt la costuri omenesti. OK, ai deja un pick-up sarit de 10k euro si restul aparatelor in aceiasi liga...ferice de tine.

Insa sa ai un pick-up de cateva sute , doza idem...economic vorbind nu-mi iese sa iau LP-uri de 20-30 euro si sa trag brazde pe ele mangaindu-mi orgoliul de vinilist cu o auditie de nivel indoielnic comparativ cu exemplul de mai sus.

Prefer un DSD foarte bine facut ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adrianlucian, foarte bine spus. Exact acesta este motivul pentru care am renuntat la vinil. Multa bătaie de cap și bani cu satisfacții mici. Dacă aș fi în filmul în care sa imi permit sute de k pe scule, atunci alta ar fi povestea..... sunt cel putin doi dealeri la noi unde as lasa cu ochii închiși zeci de k pe o tabla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, insa ca alinare merge si un DSD facut cu ajutorul unor scule pe care nu le vezi decat in poze...

O scurta consideratie, fara referire la tine:

-nu am nimic cu nostalgicii vinilului insa "democratizarea" tehnologiei permite atingerea unui nivel de calitate inalt la costuri omenesti. OK, ai deja un pick-up sarit de 10k euro si restul aparatelor in aceiasi liga...ferice de tine.

Insa sa ai un pick-up de cateva sute , doza idem...economic vorbind nu-mi iese sa iau LP-uri de 20-30 euro si sa trag brazde pe ele mangaindu-mi orgoliul de vinilist cu o auditie de nivel indoielnic comparativ cu exemplul de mai sus.

Prefer un DSD foarte bine facut ...


Tehnologic, diferentele sunt evident in favoarea digitalului, fie ca vorbim de cd sau fisiere hi-res. Ce ma mira este faptul ca inca sunt oameni care pun botul la vrajeli retro-nostalgice. Am ascultat muzica pe magnetofon si m-am cacat pe mine. Sa vezi cum se aude caseta ba! Mamaaaa! Etc.

Eu am un pick-up de cateva sute de euro, doza la fel si nu simt ca trag brazde pe disc. Adevarat, imi lipseste orgoliul de vinilist. Cunosc exact limitarile formatului, insa imi place senzatia acului ce calca discul. Plus ca ador sa colectionez discuri. Sincer nu vad motiv in a achizitiona un pick-up de mii de euro pentru un format ce nu imi poate oferi maximul. In ziua de astazi cu un dac bine construit, la un pret de 1000-2000E, calci in picioare cel mai scump pick-up. Discut aici despre chestii masurabile, cuantificabile, nu despre impresii subiective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ramane de vazut cum ramane cu inregistrarile mai vechi aparute doar pe vinil sau cd, pentru ca daca fisierele hires sant facute dupa cd sau vinil, fiind niste copii curatate de scame cu mausul imi vine greu sa cred ca se castiga ceva la treaba asta.


Poate daca initial ar fi tras direct hires atunci da, dar avand in vedere ca artistul a tras pe banda de magnetofon apoi pe vinil sau cd, hires ul mi se pare o mare tampenie, un fel de caruta din aur, tot caruta ramane, doar ca e ieftin cu terabitii, ceea ce nu e rau.


Nu mai vorbesc de faptul ca unele albume suna mult mai bine pe vinil decat pe CD, nu stiu exact de ce, la vinil daca ceva nu iti place poti sa pui o alta doza, ai ce imbunatati, daca iei un cd care nu se aude misto, ramane sa te joci din egalizator :oops:


Pentru un sunet bun de vinil trebuie tabla faina, ori platan de 30kg cu elastic de kilot ori motor serios DD cu lagare in cote de executie foarte precise, cuplu si turatie bec, brat cu rulmenti de calitate, doza misto, clar la ce ofera piata de turntable acum (95% din lucruri fiind pocnitori facute in kina) dac ul e o alegere cu cap, de la o posta, dinica are dreptate!


Parerea mea e ca vinilul mai are mult pana sa fie de aruncat la gunoi in audio, pentru ca pe langa experienta audio ofera si o experienta tactila si vizuala, se intampla lucruri, beat that!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre Roberte, te faci ca nu intelegi? Decat sa ascult vinil la nivel mediocru prefer DSD facut dupa vinil, pe scule de top. Inteleg ca mancarea are gust mai bun daca fata de masa si tacamurile sunt faine insa am imbatranit si prefer abordari pragmatice in locul satisfactiilor colaterale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce rost are o lucratura hirez sofisticata facuta dupa o inregistrare mono din 1952 !?

 

Eu zic ca are rost. Poti sa o readuci la viata pe Maria Callas - https://www.gramophone.co.uk/classical-music-news/monumental-callas-remastered-recordings-to-be-available-as-high-resolution


‘We’ve been so careful in this project not to tamper, just to remove technical faults…for example, to reduce the rumble from a passing tube train at the Kingsway Hall, even remove the noise of a motorbike outside La Scala, Vespas going past and you can hear this noise which is terrible, it’s louder than the singing in some cases. With the technology we have now, we can reduce this noise and give the sound of the voice without interference.’

 

Are rost sa torni un vinyl de 200 gr cu o inregistrare care initial a fost digitala ?!

 

Aici sunt de acord cu tine, si mie mi se pare o aiureala sa introduci o veriga slaba in mod intentionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa faci vinil din digital are sens intotdeauna, dar sa fac digital din vinil sau din magnetofon, asa cum multe si sant, chiar nu are sens pentru ca nu este improvement in sunet. Cu sunetul poti sa scazi calitatea, daca un utilizator doreste un format anume, mai ieftin. Sa cresc calitatea si sa fie mai ieftin e imposibil in cazul hiresului dupa vinil, logic.


Sa fac la un moment dat din vinil hires, acolo e pacaliciul, il prezint fain proaspat iesit din cuptor, e marea tzeapa.


Defapt nici macar asta nu e tzeapa daca utilizatorul recunoaste ca e o prostie si un compromis, problema de logica elementara care se pune, este cand hires ul dupa vinil vine prezentat ca nirvana audiofila, atunci te uiti cu mila la om, atat intelege...


Sant de acord ca se pot peria inregistrari, insa sa stiti o treaba, inregistrarea este "one moment in time" iar faptul ca dirijorul a tusit sau ca o vespa a trecut fac parte din sufletul acelei inregistrari, din imortalizarea respectiva.


A nivela totul, a curata, a aduce la un numitor comun "semnificativ" nu trebuie sa faca parte din filozofia unui audiofil cu staif, doar unul obsedat, fara substrat, fara pedigree, facut la apelul de seara poate gandi in acest mod.(no offence e doar o discutie de principiu, nu se fac referiri la persoane, clarific pentru cei care nu inteleg tot)


Viata, muzica, momentele difera, din fericire, altfel moarte ar fi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa faci vinil din digital are sens intotdeauna

 

Ce ar aduce in plus, in opinia ta, transferul pe vinil a unei inregistrari digitale, precum si redarea ei de pe un pickup vs. redarea ei direct de pe un mediu de stocare cu ajutorul unui DAC civilizat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sant de acord ca se pot peria inregistrari, insa sa stiti o treaba, inregistrarea este "one moment in time" iar faptul ca dirijorul a tusit sau ca o vespa a trecut fac parte din sufletul acelei inregistrari, din imortalizarea respectiva.


A nivela totul, a curata, a aduce la un numitor comun "semnificativ" nu trebuie sa faca parte din filozofia unui audiofil cu staif, doar unul obsedat, fara substrat, fara pedigree, facut la apelul de seara poate gandi in acest mod.

 

Cel mai la indemana contra-exemplu este ce fac Fripp&Wilson cu catalogul King Crimson. In opinia mea, noile remasterizari/remixuri sunt magie curata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa faci vinil din digital are sens intotdeauna

 

Ce ar aduce in plus' date=' in opinia ta, transferul pe vinil a unei inregistrari digitale, precum si redarea ei de pe un pickup vs. redarea ei direct de pe un mediu de stocare cu ajutorul unui DAC civilizat ?[/quote']

 

Nu aduce nimic in plus, doar in minus, logic dar in cunostinta de cauza.


La fel fel cum o inregistrare digitala dupa un vinil nu aduce nimic in plus, doar in minus, daca vrem sa fim in cunostinta de cauza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel fel cum o inregistrare digitala dupa un vinil nu aduce nimic in plus, doar in minus, daca vrem sa fim in cunostinta de cauza!

 

Eu nu am pus nici un moment in discutie asa ceva. O inregistrare HiRes dupa un vinil mi se pare o prostie.


Eu vorbesc despre remasterizari facute de profesionisti, in care inregistrari analogice ( banda master ) sunt transpuse, procesate ( chiar remixate ) si editate in formate digitale ( HiRes sau chiar 16/44.1 ). Nu stiu de ce insisti cu HiRes facut din vinil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Remasterul Maria Callas este o capodopera. Pana la aceasta varianta nu am auzit vocea sa sune decent. Notele inalte sunau metalic, aveai senzatia ca asculti un robot ce incerca sa copieze vocea umana. In aceeasi situatia sunt si inregistrarile originale Billie Holiday.

Cu Billie am cumparat un vinil, remaster nou, suna foarte bine. Vinilurile noi, cele de 180g, nu sunt o prostie pentru hipsteri, pentru ca poti primi un remaster digital lucrat cu atentie, un sunet autentic, bogat in informatii, muzica. Pe vinilurile grele poti sapa mai adanc, iar asta inseamna ca poti impprima mai multa informatie.

Adriane, pe mine nu trebuie sa ma convingi de nimic. Eu ma lupt de ani de zile cu haudiofilii nostalgici. :alien:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca aceste inregistrari hires sant chiar asa facute, dureaza enorm sa faci asa ceva, chiar era o discutie despre treaba asta, totu e pacaleala, copy paste cu un soft, uneori dupa cd dar amatorul de hires inghite!


Exista hires dupa vinil, logic, doar ala a mai ramas viu, banda a murit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca Razan se referea la o realizare digitala de pe inregistrari vechi. Vorba vine..din vinyl".

 

Pai hai sa-l lasam pe el sa exlice ce a vrut sa zica. Eu inteleg ca se refera la inregistrari HiRes facute de audiofilul x din pickupul de acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca aceste inregistrari hires sant chiar asa facute, dureaza enorm sa faci asa ceva, chiar era o discutie despre treaba asta, totu e pacaleala, copy paste cu un soft, uneori dupa cd dar amatorul de hires inghite!

 


Poate fi un pas inainte chiar si un 16/44.1 , facut cu simt de raspundere din masterul analog ( ca sa nu mai batem apa-n piua cu HiRes ). Eu, personal, nu ma umezesc dupa HiRes. Gasesc ca formatul CD-Audio mai are multe de spus si poate oferi suficienta performanta. Daca se poate HiRes e bine, dar nu este o conditie necesara. Sau si asta e pacaleala, o fi facut cu copy-paste din mp3 ? :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu judec numai din considerente economice versus calitate. Fiecare trecere a acului depreciaza vinilul. Cred ca dupa 50 de ascultari, daca faci unul la unul cu acelasi vinil nou, iti vine sa-l arunci. Pai si atunci nu rog pe Vania sau Vaska sa faca un DSD cu sculele lor de > 100k si il pot asculta la infinit ?

Pur si simplu sunt enorm de multe de ascultat, timpul e mult prea scurt , nu am aparate de >100k coco nici mii de viniluri de 180-200g insa e aproape ca si cum le-as avea... cu pretul unui mic compromis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bibi, mereu voi pierde cand trag digital din analog, asa functioneaza tehnica esantionarii, important e sa pierd suficient de putin, nu poti sa intelegi daca nu ai lucrat cu convertoare A/D, tehnica e aceeasi, odata ce ai inteles principiul, ai inteles totul.


Cat despre tras din digital in digital, imagineaza ti o poza facuta cu telefonul si alta cu dslr, exista softuri, avioane care pot face enhancement la acea poza de telefon insa ea nativ va avea o rezolutie de poza de telefon, in opinia mea trasul dupa CD in hires este fix apa de ploaie.


Adevarurile cele mai mari sant la vedere, trebuie doar sa le vezi, asa stau lucrurile.


Vin langa poza aia digitala cu o poza pe celuloid, facuta cum trebuie si atunci inteleg multe, foarte multe, va fi vreodata eliminata fotografia pe film, nu! Nu din cauza ca megapixelii apar peste noapte, procesoarele cresc secunda cu secunda, doar dintr un singur motiv : oferea atat de mult, cu resurse atat de putine, cu atat de mult timp in urma! Asta inseamna genialitate, vinilul este genial prin simplitatea sa si inca atat de greu de batut, asta e esenta, e un suport atemporal.


Exista un singur avantaj la digital, pretul, atat, sunetul poate sau nu sa fie mai bun, deseori nu poate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bibi, mereu voi pierde cand trag digital din analog, asa functioneaza tehnica esantionarii, important e sa pierd suficient de putin, nu poti sa intelegi daca nu ai lucrat cu convertoare A/D, tehnica e aceeasi, odata ce ai inteles principiul, ai inteles totul.

 

Chiar crezi acest lucru ?

 

Cat despre tras din digital in digital, imagineaza ti o poza facuta cu telefonul si alta cu dslr, exista softuri, avioane care pot face enhancement la acea poza de telefon insa ea nativ va avea o rezolutie de poza de telefon, in opinia mea trasul dupa CD in hires este fix apa de ploaie.

 

Fara suparare, dar tu vorbesti despre una, eu despre alta :)

 

Eu judec numai din considerente economice versus calitate.

 

Si eu fac la fel. Am investit in ultima vreme in pickup ( doza + pre phono ) deoarece este un moment de gratie in care poti cumpara muzica clasica ( opera in special ) la preturi exceptionale - editii superbe, pastrate intact, la preturi derizorii. Nu acelasi lucru se poate spune despre jazz si rock pe vinil ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.