Sari la conținut
HiFi Tech

AudiophileStarter a new solution from RaimondAudio


Greierasul

Postări Recomandate

Amplificatorul debiteaza 70W pe canal in 8ohm sau un pic peste 100w pe canal in 4 ohm. Nu exista niciun fel de problema cu racirea.


In privinta scrisului o sa remarcati in realitate ca este foarte potrivit, in poze din cauza lentilelor, aberatiilor date de zoom,softului de editare si prelucrare poze, etc, scrisul pare mai pregnant decat este. Am ales acest font din cauza faptului ca necesita multa precizie din partea masinii de prelucrat, de gravat. Deasemenea si umplerea scrisului cu email negru cere multa atentie. De obicei acest proces tehnologic se face intr-un singur pas, dar aici tocmai din cauza finetii scrisului a fost necesar sa repete procedeul umplere cui email - coacere cuptor de patru ori. Am vrut ca impactul vizual, mai ales in realitate, sa fie foarte puternic si sa scoata acest produs din zona DIY, amatoriceasca, facandu-l sa para profesional, intens uzinat.


Totusi frumos este ca desi precizia executiei se vede usor atat la exterior cat si la interior, inca putem sa vorbim despre un produs hand-made, facut de un singur om, de la proiectare pana la poze. Practic este un unicat. Toata familia (care nu m-a sustinut aproape deloc in acets proiect), dupa ce l-a vazut terminat mi-a spus ca daca nu il vand mi-l "cumpara" ea. :lol: Eu vreau sa-l vand doar ca sa-mi satisfac orgoliul personal, anume ca se poate face un lucru bun in Romania, pentru romani, fara sa ai in spate o intreaga industrie cu investitori.


Suruburile negre arata foarte bine, se integreaza perfect, dar fiind doar niste suruburi se pot schimba daca viitorul proprietar doreste sa-l faca bling-bling, este foarte usor, in plus se poate reveni oricand la suruburile initiale.


Pretul cu siguranta va parea mare pentru unii, echilibrat pentru altii si chilipir pentru cativa :mrgreen: Voi cat credeti ca ar trebui sa coste acest aparat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) 4.500 de lei . N-am avut nicio secunda in cap ideea castigului. Pretul l-am pus pe baza adunarii pieselor , a altor costuri cu materialele, transportul, etc ... si manopera unui electronist prost platit(in cazul de fata eu) pentru 3,4 luni de munca. N-am mai socotit dezvoltarea schemei, am zis sa fiu in ton cu remuneratia cercetarii din Romania :lol:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate rezistentele sunt de 1% metalizate, 50ppm, 0,6W. Chiar si cele de 1W sunt tot 1% 50ppm. Condensatorii electrolitici din alimentare sunt toti Nichicon iar in DC Trap Panasonic. Pe semnal sunt bipolari Nichicon. Cei de plastic sunt WIMA iar cei din compensare sunt tot WIMA , polipropilena-film si ceramici NPO/COG. Tranzistorii originali, iar izolatorii sunt din kapton. Transformatorul este toroidal de la Talema, puntile redresoare folosite (6 la numar) de la Diotec, relee 16A Finder. Toate piesele au fost noi, cumparate cu factura de la Farnell sau TME. Nu exista slabiciuni din cauza vreunei piese de proasta calitate, toate sunt compatibile cu performanta inalta. Cablajul este din fibra de sticla densa, 2mm, de tipul FR4 cu acoperire cupru 35um sau 70um. Cablajele la randul lor sunt o bijuterie la cum sunt executate. Mufele sunt din alama masiva, piciorusele antivibratii din aluminiu cu suspensie de silicon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În altă parte cineva muşca de zor acele şuruburi de la mască. O fi doar pizma că mie nu mi se par să contrasteze cu masca.

Poate scrisul l-aş fi ales altul.

Cu răcirea cum stă?

Una-i una , asta-i altă , surdu' n-aude , da' le potrivește , cainele moare de alergatura iar prostul moare de grijă altuia :) !

Unii au probleme oftalmologice , nu numai cele binecunoscute deja de către userii comunității virtuale ... dar insista în eroare .

Va las plăcerea să constatați singuri dacă se integrează în peisaj șuruburile cu care este atașată de masca spate mufă IEC de alimentare .

Culmea , acest user dorește sa-l credităm cu expertiză în domeniul artistăciunii și dizainului industrial , ca fiind formator de opinie :) în stiinta frumosului !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai dar imediat ati obserbat :D Duminica m-am dus cu nevasta si copilul sa caut suruburi negre cu cap inbus la Hornbach dar nu aveau de 3mm ci doar de la 4mm in sus. O sa le comand de pe net pana la urma. Oricum le schimbam dar am zis ca poate nu sesizati pana fac modificarea :D:D:D:lol::lol::lol:


Victore tu esti de vina ca m-ai presat sa ma grabesc , asa incat sa sar in mod voit peste unele detalii fine. :lol: Da, asa este, a fost asamblat pentru poze, la interior inca mai am de fixat cateva cabluri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, dimensiunile carcasei sunt mai mici fata de standard. Asta a fost primul criteriu , sa fie un design compact. Practic un amplificator de dimensiuni normale este comprimat pe cat posibil. Maine iti pot da dimensiunile exacte. Din amintire are parca latimea de 24cm , adancinea 29cm si inaltimea 12-14cm...


Am dorit sa poata fi indragit si de catre latura feminina a familiei, .mic si elegant, dar care sa fie si o scula puternica , rafinata , care sa satisfaca si ego-ul domnilor. In plus nefiind mare se poate spune nevestei ca a costat rezonabil asa incat sa se evite scandalurile :D Se poate preta si pentru dormitoare sau in office-uri cu staif.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere. Eu sunt foarte multumit ca se aude mai bine ca SARA dar este la jumatate. Deasemenea sunt foarte multumit ca imi conduce boxele mele foarte usor cu toate ca nu sunt chiar o sarcina blanda. La peste 60.000uf era si normal sa aibe de unde sustine impulsurile scurte si intense.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Greiere / Raimond! Daca nu as fi indragostit de sunetul amplificatoarelor in clasa A as cumpara un amplificator de la tine doar sa il am prin casa. Cred ca o orientare catre piata externa te-ar ajuta mult. Ar fi mare pacat ca si acest amplif sa ramana un simplu demo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Greiere / Raimond! Daca nu as fi indragostit de sunetul amplificatoarelor in clasa A as cumpara un amplificator de la tine doar sa il am prin casa. Cred ca o orientare catre piata externa te-ar ajuta mult. Ar fi mare pacat ca si acest amplif sa ramana un simplu demo.

 

:) Mi-ar face placere sa-l asculti, s-ar putea sa uiti de clasa A ... cel putin pentru o vreme ;) Pana acum m-am concentrat catre piata noastra pentru ca mi-a fost mai comod dar in acelasi timp am avut parte si de respingerea cea mai puternica. Mi-a prins bine pentru ca am putut sa ma concentrez pe punctele slabe. Am inceput chiar de ieri sa "ies in lume"..... poate un pic timid acum, dar voi insista mai tarziu. Ieri l-am prezentat pe DIYaudio.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dinică , sunt convins ca ești în mare eroare .

Oricum nu mai contează nimic , mesajul anterior este deja șters ...

Ca să fie treaba clară , nu voi repetă mesajul precedent , dar voi văduvi userii de bun simț de informațiile pe care doream să le transmit .

Nu se poate impune binele cu forța , iar eu nu insist , prefer ca userii de bun simț să comunice cu mine doar pe mesaj privat , ca și până acum .

Nu îți respect alegerea , ești diferit de cel pe care l-am cunoscut în trecut .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot , nu ca nu vreau :) .

Problema este in gradina altuia ... nu te face ca nu vezi , aici este vorba doar de reaua-vointa a unor anumiti useri .

 

Victor, pot intelege ca din motive personale ai ceva de impartit cu V & Z, dar asta este problema voastra.

Te rog sa nu mai postezi aiurea, pe langa subiect, banuieli lipsite de temei.

Ca sa zic asa, daca continui voi apasa butonul de vacanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.