Sari la conținut
HiFi Tech

AudiophileStarter a new solution from RaimondAudio


Greierasul

Postări Recomandate

De maine ma apuc de lipit la al-2-lea modul si deja poate fi ascultat de catre oricine in modul stereo. Pentru bi-amplificare , adica 4 module , ar trebui sa mai astepti cam 2 saptamani pana vor sosi cablajele reproiectate asa incat sa mearga procesul de lipire al pieselor foarte usor , oricine l-ar face. Cele doua realizate pe cablajele actuale vor fi pentru demo. Daca ai pricepere cu letconul si te grabesti, functioneaza excelent si cablajele actuale. Pe astea vi le dau cu pretul de productie. Daca totusi nu te descurci , imi returnezi cablajul si iti primesti totul inapoi, mai putin piesele stricate :mrgreen:


Shibata sunt autodidact, n-am terminat nicio facultate, m-am oprit la clasa a-4-a :mrgreen: M-ai prins, recunosc ;) Acum te intreb si eu pe tine, tu ai terminat vreo facultate ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum mama naibii te-a trecut la DCE ? despre stabilitatea sistemelor cu metode numerice nu mai discutam, poate ca nu se facea inainte de '89. Eu cred ca prin clasa a-3-a si a-4-a am avut ceva cursuri prin Leu :) Pe bune acum, te ajuta cu ceva daca ma intrebi cat este gainul in OLG iar eu iti raspund sec 90dB ? Ma asteptam la ceva mai detaliat ca vrei, sa vezi cata reactie negativa are, care-i marginea de faza, marginea de castig ,etc... Ma rog, daca iti este suficient raspunsul cu 90dB , atunci asa sa fie. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot nu mi-ai raspuns la intrebare. La Leu se tin mai nou si cursuri de jurnalism, psihologie, etc... Eu n-am gustat decat Polizu si salile de jos, din groapa. Pe vremea mea la Leu era numai Academia PCR.


Reactia negativa pe mai mult de cinci pagini nu cred ca se face la DCE. Dar daca te intreaba cineva poti sa-i spui ca totusi subiectul este dezvoltat pe larg la cursul de CIL (prin anul 3). Daca ai facut desigur asa ceva.


Acum, trecand peste bazaconiile pe care le-ai prezentat ca masuratori (si pentru care ai fost taxat si pe Elforum): cum iti explici snopul de componente spectrale pe 1KHz +/- k*100Hz din poza ta cu THD de ex. (si pe care eu le-am numit cu nerusinare "modulatie in amplitudine cu frecventa retelei")? Nu printr-o proasta rejectie a alimentarii? Si daca da, de ce apare asa ceva? N-ai pus destui conzi cu miere in amplif?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi cer si eu scuze pentru postul anterior unde spusesem de siguranta de cacat si stecherul de haur, era invers, acuma mi am dat sema, nu stiu ce o fi fost in capul meu , deci a se citi siguranta de haur si stecherul de cacat, inca odata scuze, nu respectasem fazarea! :ugeek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bazaconii de masuratori ? :D Mda,cand nu intelegi ceva este mai usor sa spui ca sunt bazaconii in loc sa intrebi. Nu te-am vazut pe elforum sa spui ceva ....:)


Modulatia in amplitudine cu frecventa retelei obsrvata de tine este absolut normala si este intalnita la toate amplificatoarele care au alimentare cu transfotmator.Culmea ca in cazul de fata este foarte mica. Singura sansa sa nu vezi asa ceva este sa alimentezi amplificatorul dintr-o sursa smps. Atunci problemele nu fac decat sa se mute in alta parte. Daca ai fi folosit informatia mea cu 90dB in OLG ca sa calculezi rejectia ai fi aflat ca acel "snop" cata vreme este sub -90dB este perfect normal.


Se vede treaba ca n-ai lucrat ,n-ai masurat si n-ai studiat niciodata aceste probleme. Pare ca n-ai prea lucrat cu curenti tari ci mai degraba cu semnale slabe.

Acum scriu de pe mobil dar maine o sa-ti pun masuratori cu amplificatoare comerciale,fara sa dam nume,ca sa inveti sa intetpretezi corect un FFT si sa nu mai vezi probleme acolo unde nu exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marian eu sunt gata cu un modul care e complet. Are si alimentare, are si softstart, are si speaker delay. Poate maine asamblez si al-2-lea canal. Deci din weekend il puteti intoarce pe toate partile. Va pot pune la dispozitie si boxele mele asa incat sa nu existe vreun risc. O singura pretentie am si eu: sa nu existe comparatie directa cu alte amplificatoare comerciale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raimond daca zici ca mai redesenezi cablajul eu ti-as propune sa mai apropii padurile de lipire ale finalilor de marginea cablajului astfel incat ei sa poata fi prinsi pe radiator fara sa trebuiasca sa le indoi terminalele.

De asemenea as merge cat mai mult pe componente "thru hole" in detrimentul smd-urilor. Lipitul de componente smd pur si simplu sperie incepatorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marian eu sunt gata cu un modul care e complet. Are si alimentare, are si softstart, are si speaker delay. O singura pretentie am si eu: sa nu existe comparatie directa cu alte amplificatoare comerciale.

 

De ce ?

Majoritatea amplificatoarelor audio comerciale ( Denon , Onkyo , Marantz , Yamaha , Harman Kardon etc ) din gama de pret pana in 2000 Euro prestează cu mult sub parametrii declarati de tine .

Pe cine crezi ca deranjezi cu asemenea comparații ?

Potențialii cumpărători au dreptul sa fie informati corect .

Daca crezi ca ii protejezi pe distribuitorii locali de audio ... in speranța ca o să ai si tu loc in magazinele lor , cred ca esti in eroare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, de ce nu, voi veni si cu ele. Am uitat sa vorbesc despre un aspect tehnic care pe langa cele insirate pana acum si care poate nu atrageau utilizatorul, de data asta il priveste in mod direct. Impedanta de iesire a surselor de semnal in general se doreste a fi cat mai mica posibil. In industria de profil s-a standardizat oarecum , o plaja a impedantei situata undeva intre 100ohm-600ohm. Mai nou se considera a fi ideala valoarea de 50ohm, valoare intalnita si la generatoarele de semnal, etc. Amplificatoarele audio , mai ales cele ale caror etaje de intrare sunt cu bipolari, pot avea distorsiuni semnificativ mai mari daca impedanta sursei este mare, deci nu se preteaza a fi atacate direct de catre preamplificatoare pasive, potentiometre, etc. In cazul de fata, la AudiophileStarter, m-a interesat ca amplificatorul sa poata fi atacat totusi si cu surse a caror impedanta este mai mare fata de uzual. Ca atare am luat cateva masuri suplimentare de diminuare a problemei. Toate masuratorile de pana acum au fost efectuate cu o impedanta a sursei de circa 2.5k ohm iar distorsiunile au stat cuminti in zona functionarii normale. Am ales aceasta impedanta de 2k5 ohm pentru ca are relevanta daca ne uitam la impedanta maxima vazuta de un amplificator la intrare cand este conectat un potentiometru de volum de 10k ohm. Asadar , un utilizator poate folosi linistit un potentiometru de 10k ohm pentru modificarea volumului, fara sa fie obligat sa apeleze la un preamplificator activ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe intrare , un etaj buffer in clasa A nu ar fi fost mare lucru de implementat ... ar fi separat intrarea amplificatorului de impedanta variabila a sursei de semnal ( datorata potentiometrului ) , fără sa existe un compromis privind valoarea potentiometrului de volum . E corect , aceasta facilitate o regăsim doar la echipamente foarte scumpe ...

Da , stiu , totul a fost gândit altfel : Un lant audio are nevoie si de un preamplificator - selector de surse , care se ocupa evident si de volum .

Orice preamplificator serios are o impedanță de ieșire foarte mica , motiv pentru care amplificatorul nu are acel etaj buffer .

Poate , in viitor , sa ai in vedere si un proiect de preamplificator , perfect compatibil cu Audiophil Starter .

O telecomanda ar fi foarte utila ... părerea mea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In industria de profil s-a standardizat oarecum , o plaja a impedantei situata undeva intre 100ohm-600ohm. Mai nou se considera a fi ideala valoarea de 50ohm, valoare intalnita si la generatoarele de semnal, etc. .

 

S-a standardizat oarecum???? Adica toate generatoarele de ton pro cu iesire pe 600 de ohm sunt doar oarecum? Sau cum?

Oare de ce s-a ales "oarecum" aceasta valoare? Sa-mi foot una, sa vezi ca mi-am luat teapa cu Leaderul, care are iesire de load pe 600 de ohm... :lol::lol::lol: Si cu atenuatorul LAT-45 aussi... :lol::lol::lol: Mai nou avem standard de banda radio (50 ohm) in audio? De ce nu 75 de ohm, standard video? Dar de ce ma mai mir, cand mai nou impedanta de intrare pentru sculele audio "destepte" e data in picofarazi?.... :lol::lol::lol:


BTW

Am ales aceasta impedanta de 2k5 ohm pentru ca are relevanta daca ne uitam la impedanta maxima vazuta de un amplificator la intrare cand este conectat un potentiometru de volum de 10k ohm. Asadar , un utilizator poate folosi linistit un potentiometru de 10k ohm pentru modificarea volumului, fara sa fie obligat sa apeleze la un preamplificator activ.
da' di ce neaparat un poti de 10 k? Si asta e valoare standard? Ca parca pe volum "norma" era de la 50k in sus, de regula 100k (si logaritmic, al dreacu' :ugeek: ). Greiere, incep sa te suspectez de marketing veros... :lol::lol:

Si inca ceva: pana nu vad "schita" nu cred nimic!... :twisted:

Mai bine ia aminte ce zice Victor. Sau schimba abordarea pe "standard". Fara suparare, dar m-a racait la "ureche" citatul.

Si da, nu uita de telecomanda, ca mai nou e "grele" fara; prea mult efort daca nu e divaisul... :lol:


Victor, nota 10 pentru interventie. Foarte corect punctat.


PS Nu trage dom' Dinica, sunt eu, Lascarica... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati un pic ca exagerati. Am spus oarecum pentru ca am folosit atat valoarea de 100ohm folosita in iesirile de linie nebalansate cat si cea de 600 de ohm balansata standardizata in zona pro. Mai nou sistemele de masura si analiza audio au standardizata iesirea la 50 de ohm. Sunt potentiometre de volum cu gramada de 10k, bineanteles ca este vorba despre un standard foarte larg raspandit.


Ceea ce am facut eu este un amplificator final, nu este in integrat. Deci nu are preamplificare. Am oferit o solutie ca sa poata fi folosit si fara preamplificare, doar cu un potentiometru de volum simplu. Eu recomand sa se foloseasca preamplificatoare de linie active , cu impedanta de iesire cat mai mica. Impedanta de intrare se da si sub forma capacitiva , este foarte bine ca se intampla asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nicio problemă , am remarcat din start ca este un simplu etaj final audio .

Mica provocare apare doar atunci când cineva mai puțin avizat nu are toate informațiile ( direct de la proiectant ) despre cum sa stoarcă maximum de performante din acest modul .

Eu aștept documentația care va însoți acest modul ... stiu ca nu e usor , trebuie timp , inspirație ...

Va trebui sa mulțumești si pe începătorii entuziasti , si pe cei avansati , si pe cârcotașii de pe marginea șanțului care apar seminte , cu interese comerciale sau de orgoliu cel putin neprietenoase .

Scopul acestor discuții este evident constructiv .

Nu esti primul constructor care dezvoltă un modul audio destinat audițiilor de înaltă calitate , au mai fost câteva încercări ( Tibi Vicol este unul dintre exemple ) dar nu se adresează pietei noastre , deoarece clientul român habar nu are ce doreste , are mintea făcută praf de specificatii citite pe net , asculta sfaturile unor neica nimeni super experti in cârlige de rufe etc , unii halesc experiența neplăcută cu gunoaie de pe olx sau alte site-uri cu profil comercial SH de la samsarii de trancote si apoi citesc cu groază despre audiofilie si ajung sa creada ca audiofilia este ceva asemănător cu zoofilia , necrofilia sau pedofilia :) .

Din acest punct de vedere , este mult de lucru cu mentalitatea românilor , pentru ca ei sa aleagă doar ceea ce este bun , nu ceea ce pot crede ca le place pe moment , sub emotiile induse de un agent de vânzări agresiv si manipulator .

Sper sa ai review-uri încurajatoare dupa audiția de lansare .

Va trebui sa faci un tur de forta si sa prezinti o soluție completa pentru evaluare ... cu siguranță iti va trebui un preamplificator , asta ca sa nu mai amintesc de CD- transport , DAC , pick-up MM si nu in ultimul rând , iti trebuie incinte care sa pună in valoare munca ta .

Desigur , tu știi deja ce ai de facut .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu va stau la dispozitie cu orice lamurire pe care o doriti. Pentru inceput ca sa nu ramana in coada de peste pentru amatori o sa explic pe scurt de ce am specificat la impedanta de intrare si partea capacitiva a ei. In primul rand din cauza faptului ca acest condensator care face parte din filtrul trece-jos al intrarii, modifica impedanta cu cat urci in frecventa, asa incat la 20khz impedanta nu va mai fi de 47kohm, ci mai mica. De aceasta realitate trebuie tinut cont in proiectarea si cuplarea finalului cu un preamplificator de linie. Un electronist versat poate umbla aici asa incat sa isi imperecheze finalul cu preul foarte bine. In al-2-lea rand se va stii cu precizie cat si in ce mod intrarea amplificatorului va influenta iesirea preamplificatorului sau a sursei.


Inca de la inceput am specificat ca modulele vor avea o flexibilitate foarte mare asa incat sa poata constitui solutii foarte personalizate. Un electronist inventiv isi poate crea propria abordare, propriul sunet. Eu n-am facut decat sa ofer o baza de buna calitate asa incat sa reduc munca grea lasandu-le timp sa se ocupe de fineturi si voiceing-uri.


AudiophileStarter este o alternativa foarte comoda si ieftina si nu doreste sa "macelareasca" sau sa inlature alte intiative de acest fel sau aparate comerciale. Adica nu vorbim de "bagat pe gat". :)


Duminica, acum pe 22 februarie, intre orele 10 si 13 va asteptam la Viobio la studiou sa audiati printre altele si AudiophileStarter si sa luati contact fizic cu aceste module. Voi veni cu o solutie completa, in care am si module de alimentare, de softstart si speakers-delay. Oricare modul poate fi folosit si in alte proiecte nu neaparat legate de AudiophileStarter.


De ce am dorit sa fac o solutie de amplificator final ? Din cauza faptului ca ma intereseaza ca aceste module sa poata fi folosite si ca monobloc, adica in configuratii de calitate maxima. Vor aparea si module de preamplificare ce vor include volumul si preuri de doza MM si MC. Aceasta sectiune de semnal slab va necesita o atentie suplimentara asa incat sa pastreze ridicat nivelul de performanta dar sa existe si o simplitate caracteristica AudiophileStarter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
:x Bine ca va treziti si voi la spartul targului. Nu mai am dar ti le dau pe ale mele pe care urmeaza sa le fac si cu care aveam intentia sa fac demonstratii. Din punct de vedere financiar nu-ti face griji, toate cele 10 bucati le-am dat la bani de nimic. Vorbim in privat despre bani mai exact, Iti scriu diseara detaliat , acum plec in vizita. O seara placuta. O rezolvam, stai linistit.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.