Sari la conținut
HiFi Tech

AudiophileStarter a new solution from RaimondAudio


Greierasul

Postări Recomandate

Victor, vad ca degeaba mi-am racit gura cu tine, o tii tot pe-a ta! M-am saturat de marota asta a ta. In ultimul timp n-ai mai scris nimic decat despre "unii" care "e mai prosti" ca tine. Lasa-ne frate-n pace sa judecam singuri.

Pana sa rascolesti tu iar apele, ca sa nu zic rahatul, intram de drag sa vad ce s-a mai postat. Acum stam sa cautam clonele unora si sa editam off-topicuri de doi bani, din rabufniri de gura de canal. Stie toata lumea ca ai ceva de impartit cu Viobio si Zal, dar asta nu inseamna sa poluezi forumul cu marotele tale. Si chestia cu "Nu pot , nu ca nu vreau" da dovada de obraznicie la adresa colegilor de forum si a moderatorilor.

Din partea mea, e ultima incercare! Inca o recidiva si propun banarea ta definitiva.:thumbdown:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca o autobanare de minim 31 de zile incepand de azi este absolut suficienta , in special pentru faptul ca conform anumitor detalii nu pot fi de acord 100% cu regulamentul forumului , dar asta e viata , de mare KKT .

Daca cumva cineva incearca sa-mi incalce vreodata ( conform unui regulament oarecare , formulat arbitrar pe un forum oarecare ) drepturile de exprimare perfect legale si se considera mai presus decat dreptul meu perfect legal la libera exprimare ( conform declaratiei Drepturilor Omului , prioritara in UE) , ma poate informa pe mesaj privat ca nu sunt bine-venit pe acest forum si gata , nu voi mai posta niciodata , deoarece nu pot accepta NICIODATA sa fiu conditionat cumva VREODATA de catre "cineva" care nu are habar sau nu are legatura cu subiectul in discutie , aviz ( inclusiv ) moderatorilor care nu cunosc INCA toata legislatia in domeniu si evident in privinta UNORA carora conteaza doar orgoliul manelistic mai presus decat interesul audiofil ... e clar ca rezultatul va fi doar vaduvirea userilor de bun simt care frecventeza acest forum , iar eu imi asum acest risc , acela de a fi banat , indiferent de opinia moderatorilor . Daca cumva gresesc , imi cer scuze anticipat moderatorilor , dar si userilor de rand pentru stresul provocat , eu doar am intentii bune .

Nu este o conditionare 100% , ci o remarca pe care o consider de bun simt , sper sa acceptati si sa intelegeti punctul de vedere al unor useri oarecare , in special al celor de bun simt ( adica al meu :) ) , sau chiar sunt useri care care chiar au ceva de " spus " , in genul lui zal sau DJ Leco ..

Datorita limitarilor DE BUN SIMT introduse de unii ( inca ) moderatori ( conform regulamentului cu care nu sunt de acord in proportie de 100 % ) , nu am continuat si nu voi continua niciodata subiectul ( privind studiul unic in limba romana ) privind alimentarea si rejectia surselor de alimentare , sau prezentarea unui proiect propriu DIY cu lampi / solid state pe care il doream sa-l dezvalui doar userilor Audioweb , privind experienta mea DIY sau cea Pro in acest domeniu ... pana cand nu voi primi scuze serioase si sincere din partea moderatorului / moderatorilor Audioweb si sau alte compensari de bun simt , in genul functiilor de moderator pentru userii : DJ Leco sau zal .

Pana atunci , nu va voi considera ca fiind useri seriosi ... ci doar niste useri anti DIY , chiar daca in cazul meu nu poate fi vorba de fenomenul DIY .

Pentru mine , fenomenul DIY se manifesta incepand cu anii 1984 si ulterior , pana in 1987,cand m-am apucat de ansamblat la IEI de amplificatoarele 2x35W in sectia 3x sub conducerea lui Dnului Popoiu ( seful proiectarii audio la IEI Bucuresti ) .

De parca ar conta faptul ca in Romania exista si useri ( foarte avansati in AF , dar nu se destainuie online niciodata ) care pot ingenunchea majoritatea proiectelor " audiofile " realizate in conditii online , in genul proiectelor prezentate online al tarilor asa zis " civilizate " din Estul Europei .

Din nefericire , fenomenul DIY inca nu este bine vazut consumatorii de la noi de DIY , datorita unor useri sau constructori care inca nu au nimic de spus , deoarece prezinta doar niste incercari limitate din punct de vedereal conceptiei sau calitatii .

Nu neglijati fenomenul DIY din Romania , va poate oferi un mare succes de piata si desigur , un mare succes audio .

Trebuie sa contribuiti la efortul acestor useri si sa intelegeti ca viitorul lor ( ultrasuper European ) tine doar de voi , clientii DIY din Romania .

Daca treaba incepe sa functioneze ( exista semne clare in acest sens , China e pe moarte :) , preturile de fabricatie vor fi cele reale ) , se vor uni cativa useri ( oricum nu cei deja cunoscuti deja de catre voi , ci cu totul altii , majoritatea cu studii superioare in domeniu audio , de altfel totul este in continua schimbare ) cu capacitatea de a realiza produse audio de foarte buna calitate , la nivel industrial .

Nu va hazardati sa va aruncati cu parerea despre rezultatul muncii lor , ei beneficiazxa de o recunoastere internationala de ceva timp, unii useri sunt deja binecunoscuti voua ( :) ) dar fiind deja exclusi de Domniile Voastre datorita faptului ca erau ingineri din Romania , DIY-ul de Romania nu face inca parte din produsele favorizate de dealerii de pe aici .

Conteaza ?

De obicei nu , deoarece userii nu sunt informati , asac a pot plati linistiti tata xe " prietenie " .

Aviz amatorilor .

Ca sa nu se intelega gresit , este vorba doar de mine , am oferit cateva proiecte DIY unor producatori OEM , proiecte pe care le-au dezvoltat cumva si integrat in portofoliul lor pana in anii 2000, in asa fel incat in prezent toti considera ca fiind firesti solutiile propuse de mine in acea perioada .

Desigur , nu exclud poligeneza , dar ... sunt modest .

Astept provincia :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Claudiu sa stii ca nu sunt de acord aici... Ca si altii am avut si eu experiente muzicale foarte frumoase cu aparatura sau inregistrari execrabile. Mesajul muzical care se transforma in emotie nu are nevoie mereu de ce-i mai bun in tehnica. Depeche Mode cum puneati voi in Zalomit nu mi-a mai starnit aceeasi emotie nici macar (mai ales) la concertul lor. Na, atunci eram mai tanar, creierul si corpul mai predispus la visare, fetele frumoase si bautura mergea ca unsa.


Muzica buna e buna pe orice scula. Este adevarat ca un sistem bun pregateste terenul mai bine pentru placerea auditiei, aduce un mare plus , dar totusi ,nu-i obligatoriu ca sa-ti placa muzica, ci doar optional.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma refeream la altceva, calitatea audio joaca un rol important (cel putin pentru mine), de exemplu sint unul poate dintre putinii, care nu se prea omoara cu muzica anilor 50-60, adica imi plac melodiile , sint frumoase, au feeling, au mesaj, au linie melodica, dar cind ma gindesc ca soundul este destul de slab calitativ audio, cu fiss mult, cu gijiieli la 1000Hz caracteristic vinyl-ului (preponderent acelor vremuri), nu ma prea atrage.


Stiu, multi or sa zica ca "aia e muzica", total de acord, fiecare cu gusturile lui, dar pentru mine melodiile trebuie sa sune dinamic, cald, rotund, "cu grasime" cum zic unii.


Nu pot compara soundul (inregistrarii audio calitativ) al unei piese cu Janis Joplin, sau The Doors, sau alte flower power-uri, hippie, cu sunetul unei piese Italo disco, sau altele mai "apropiate" de tehnologie audio mai buna, masterizari pe aparate performante.


Multe inregistrari audio s-au pastrat ca matrite pe benzi audio, inregistrate cu diverse reducatoare de zgomot, pentru imbunatatirea dinamicii si a snr-ului, multe sint considerate ca matrite adevarate, Vinyl-urile, ca "maxim in domeniu" insa pentru mine, vinyl-ul nu este considerat ca ceva super in audio ca inregistrare sau matrita de calitate suprema, nu suport acele gijiieli pe voce la fix 1000Hz, efectul de rumble al unui disc putin descentrat, sau piriitul clasic al acului pe disc.


Repet fiecare cu preferintele lui.


Iata de ce nu imi place personal sunetul de vinyl, un rip direct de pe disc original Parlophone, pe un pick-ul de calitate, cu o doza Benz Micro Ace (M) moving coil, discul arata foarte bine, ascultat de citeva zeci de ori, dar se aud distorsiunile si gijiielile specifice vinyl in special cind cuvintele au litera "S" in cuvint:


http://www.girlshare.ro/35058031.8


Si iata un cd rip de data asta CD AAD mastered, deci probabil matrita a fost banda magnetica, sunet analogic remasterizat digital, EMI records:


http://www.girlshare.ro/35058032.9



Diferenta de calitate este de la cer la pamint desi dinamica pare asemanatoare.


So, pentru mine CD ramine in fata, in defavoarea vinyl, prefer chiar si un Mp3 la 320kB/sec, facut corect cu un codec de calitate in detrimentul vinyl:


http://www.girlshare.ro/35058059.3


Si ca tot discutam de Italo disco, iata 2 piese pe care le-am facut in format digital de pe un Akai GX636, matrita pe banda Maxell selector Low Noise:


http://www.girlshare.ro/35058083.5


http://www.girlshare.ro/35058103.3


Nu mai zic daca magul ar fi fost un 747 DBX, ca dinamica era net superioara, asemeni snr-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata de ce nu imi place personal sunetul de vinyl, un rip direct de pe disc original Parlophone, pe un pick-ul de calitate, cu o doza Benz Micro Ace (M) moving coil, discul arata foarte bine, ascultat de citeva zeci de ori, dar se aud distorsiunile si gijiielile specifice vinyl in special cind cuvintele au litera "S" in cuvint:


.

 

Poate discul era uzat (chiar dacă "arăta bine"), poate braţul nu era reglat corect, poate doza nu era reglată corect, ce dacă era de calitate? Sunt o grămadă de nătărăi cu scule bune care nu ştiu să le folosească. Nu mai fă generalizări de doi lei. Sunt viniluri din anii 50 - 60 care nu pot fi depăşite de nicio ediţie pe CD.

 


Nu pot compara soundul (inregistrarii audio calitativ) al unei piese cu Janis Joplin, sau The Doors, sau alte flower power-uri, hippie, cu sunetul unei piese Italo disco,


.

 

Sunt curios cât ţi se va mai permite să-ţi desfăşori inepţiile pe acest forum. bumtzi - bumtzi...


PS Există un forum pt cei ca tine: CG. Moderatorii de acolo te-ar primi cu braţele deschise. Toţi fanii mp3 sunt bineveniţi acolo. De ce nu te expui acolo?


Rog moderatorii să-mi scuze OT, dar se pare că discut cu un user clonă care nu ar trebui să existe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista si discuri care suna foarte bine pe acel pick-up, iar posesorul nu este chiar un NATARAU, posibil sa fie chiar mult avansat fata de altii, poate si decit tine.


Discul cu Duran Duran a fost cumparat de afara din magazin impreuna cu alte discuri, toate NOI NOUTE SIGILATE.


Urit din partea ta sa categorisesti astfel pe cineva pe care nu il cunosti...

 



Poate discul era uzat (chiar dacă "arăta bine"), poate braţul nu era reglat corect, poate doza nu era reglată corect, ce dacă era de calitate? Sunt o grămadă de nătărăi cu scule bune care nu ştiu să le folosească. Nu mai fă generalizări de doi lei. Sunt viniluri din anii 50 - 60 care nu pot fi depăşite de nicio ediţie pe CD.

 

 


Iata un disc vinyl maxi single pe 45 rotatii care suna foarte bine, tot nou nout, este a doua ascultare (acest ripping facut tot pe acel Technics 1200 MK5):


http://www.girlshare.ro/35058185.8


Pentru linistea ta, CLONA inseamna cind folosesti 2 sau mai multe conturi pe acelasi forum, cum username-ul anterior a fost banat, si nu ma mai pot loga cu el, acest username cu care activez, nu este nicio clona a nimanui.


Este dreptul oricui de a-si face cont pe un forum, atit timp cit NU foloseste si alt username, persoana fiind aceeasi (clona in acest caz) si cit respecta regulamentul acelui forum, acceptind conditiile forumului.


Deci stai linistit, deocamdata nu am nicio chestie cu care am incalcat regulamentului, deci nu pot fi banat, fara motiv, cum tare mult ti-ai dori.


Este punctul meu de vedere personal despre vinyl, si libertatea de exprimare a fiecaruia, pe care NU o poti cenzura ca nu iti convine tie personal.


Mai degraba ai merita un avertisment pentru insulta, vezi bold si underline in quote-le tau si "bumti-bumti".


Spor la auditii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru linistea ta, CLONA inseamna cind folosesti 2 sau mai multe conturi pe acelasi forum, cum username-ul anterior a fost banat, si nu ma mai pot loga cu el, acest username cu care activez, nu este nicio clona a nimanui.


Este dreptul oricui de a-si face cont pe un forum, atit timp cit NU foloseste si alt username, persoana fiind aceeasi (clona in acest caz) si cit respecta regulamentul acelui forum, acceptind conditiile forumului.


Deci stai linistit, deocamdata nu am nicio chestie cu care am incalcat regulamentului, deci nu pot fi banat, fara motiv, cum tare mult ti-ai dori.

 

Atat ca atunci cand se aplica un ban scopul acestuia este de a restrictiona accesul unei persoane si nu a unui cont la forum.

In plus, regulamentul prevede si aceasta situatie. Daca un user suspendat temporar/banat isi creeaza un cont pentru a ocoli respectiva sanctiune, ambele conturi vor fi banate definitiv.


Deci tocmai a fost banat permanent si contul ClaudiuP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata de ce nu imi place personal sunetul de vinyl' date=' un rip direct de pe disc original Parlophone, pe un pick-ul de calitate, cu o doza Benz Micro Ace (M) moving coil, discul arata foarte bine, ascultat de citeva zeci de ori, dar se aud distorsiunile si gijiielile specifice vinyl in special cind cuvintele au litera "S" in cuvint..[/quote']

 

Sibilanta - se cheama acest fenomen teribil - consoanele "s" si "t".. Apare si pe cd, depinde cum a fost masterizarea, de potriveala sculelor, doza, cdplayer si de CALITATEA CABLURILOR pe care asculti muzichia.


Daca sursa si amplificatorul sau driverul sunt incalzite suficient de mult la 10 - 24 h, acea sibilanta se diminueaza simtitor. :idea: Unii producatori, precum Naim si Plinius Audio, recomanda chiar sa stea aparatele incalzite all time.

 

Corect. Trebuie menţionat totuşi că în cazul vinilului, în majoritatea cazurilor, sibilanţa, manifestată în special pe pistele dinspre centrul discului, apare din cauza unei reglări necorespunzătoare, ac uzat sau disc uzat. Majoritatea misconcepţiilor despre vinil, cum sunt cele exprimate mai sus de userul banat, vin tocmai din utilizarea unor pickupuri slabe, reglaje necorespunzătoare, viniluri uzate etc. Vinilul e o artă, necesită muncă. Mă rog, tu ştii mai bine ca mine Gaby.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic dar avem aici o discutie destul de tehnica si corecta, nu o intrerupeti chiar acum pentru ca sunt lucruri interesante. Eu unul nu stiam ca si pe pick-up apare sibilianta si din ce cauze.

Pai vezi de ce zic unii ca habar nu ai? :D (A propos, resentimentele pot dauna sanatatii, nu le alimenta, in legatura cu "promovarea " in zona forumurilor)

De parca daca nu sti ceva esti prost si nici nu poti invata.

In alta ordine de idei, felicitari, arata bine, lasa-l asa cum l-ai zamislit. E creatia ta , opera ta.

Rar un chibit de pe margine vine cu o idee fezabila. Adica tu ai frecat problema zile si zile, ai intors-o pe toate partile si in toate felurile si vine chibitul si in trei secunde iti da solutia perfecta. Sa fim seriosi.

Bine ca ai nervi sa-i asculti si sa le raspunzi politically correct :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Asa am eu parte la amplificatorul asta numai de zile extrem de calde cand trebuie sa fac testele. Ma rog, cald , necald , trebuiesc facute...


Astazi m-am ocupat de testele cu semnal treapta. Ele nu sunt uzuale pentru amplificatoarele audio dar au relevanta pentru stabilitatea in functionare si lucrul cu eventualele semnale ultrasonice provenite in special din conversiile D/A.


Raspunsul la semnal treapta este impecabil, fara oscilatii, fara depasiri sau caderi ale pragului palierelor orizontale. Rise-time-ul este in jurul valorii de 1,3us. Pentru un amplificator de acest gen este o valoare impecabila. In fotografiile cu oscilatii sarcina a fost reprezentata de o rezistenta de 8ohm in paralel cu un condensator de 1uF. Aceste oscilatii sunt datorate rezonantei dintre bobina de iesire si acest condensator de 1uF. Ele sunt foarte bine tinute sub control, imediat cum se termina ele palierele orizontale isi reiau forma perfect dreapta iar settling-time-ul nu are nicio abatere de la ideal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Sincer, eu nu prea am înțeles cum sunt produsele electronice cu influențe... dacice? :crazy:


Nu stiu, intreaba-l pe Dinica, de la el am luat ideea. Cert este ca am aruncat-o catorva audiofili care nu activeaza pe forumul asta si au ramas inmarmuriti de idee, considerand-o geniala. ;) Atinge exact esenta romanismului, coarda sensibila.


Viobio te-ai uitat la cablajul meu dar n-ai inteles mare lucru. Gaura superdiodei este facuta in mijloc doar ca sa fie acolo, poate vreodata , la mare nevoie, sa fie montata . In realitate gaura e in acel loc deoarece legatura dintre ramura pozitiva si ramura negativa , facuta prin superdioda, la VAS, nu se intinde cu trasee de cablaj care sa treaca pe langa tranzistoarele de putere. Practic nu ai cum sa torsadezi traseele pe cablaj dar conductoarele in aer da , de unde rezulta o imunitate sporita. In acest fel amplificatorul de semnal in tensiune se inchide scurt, inainte de etajul de fortza, cata vreme cablurile torsadate sunt "invizibile" dpdv electromagnetic. Acum ai priceput misterul ? Deasemenea si finalii cu prefinalii sunt intretesuti tocmai din acest motiv. Ma rog, ar fi fost mult mai usor sa ma intrebi direct decat sa ma tot discreditezi aiurea cu o problema falsa care nu exista in realitate.


Cablurile externe la aparate mai sunt cum sunt, dar cele interne si traseele cablajelor reprezinta o adevarata provocare tehnica. Sa vedeti aici durere....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Viobio citesc si ma minunez ce inventii scoti, parca ai fi ziarul Libertatea...


Daca vei cauta in Google pe imagini, "SARA amplificator" , vei gasi cateva imagini cu cablaje foarte interesante. Primul dintre ele, cel original (facute de Alexmm),din 2012, vei remarca inca de pe atunci asezarea superdiodei intre tranzistorii VAS-ului din motivele descrise mai sus. Cu toate acestea amplificatorul n-a functionat niciodata cu superdioda montata acolo. Chiar pe siteul meu, http://www.raimondaudio.com , intre poze se regaseste una cu interiorul original al amplificatorului in care se observa superdioda montata pe tranzistorii finali. Deci despre ce vorbim ? Mai departe, vedem un cablaj albastru desenat tot de Alexmm, cu o varianta de SARA cu MOSFET-uri la iesire. Fiind o varianta creata special pentru Alexmm nici macar nu s-a mai prevazut gaura pentru superdioda , chiar daca locasul ei ramane tot in aceeasi zona din aceleasi motive. Pur si simplu s-au pus doar pinii de legatura pe cablaj a superdiodei care venea montata pe tranzistorii finali.


Ajungand mai aproape de zilele, noastre , sa vedem cablajul AudiophileStarter V1. Superdioda este montata langa tranzistorii finali (asa cum iti place tie) , din motive pur comerciale. Fiind un cablaj pe care orice electronist lipea componente, n-am vrut sa le complic viata acestora punandu-i sa umble cu cabluri de legatura catre diode. Din pacate, varianta ta si a "celebrelor amplificatoare hi-end comerciale" de care amintesti, nu corespunde cerintelor mele de calitate. Pur si simplu nu este intr-atat de performanta pe cat mi-am dorit eu. Ca urmare, la varianta a-2-a de AudiohileStarter am revenit la forma initiala pe care o aveam si la SARA.


Acum intelegi ca este vorba de decizii tehnice bine intemeiate pentru realizarea acestu cablaj ? Tu daca nu-ti masori niciodata aparatele n-ai de unde sa intelegi foarte multe lucruri...


In privinta condensatoarelor nu se incinge niciunul. Din nou n-ai inteles despre ceea ce este vorba. daca ai sa recitesti, ai sa observi ca am schimbat Shamwa cu Nichicon . Solutiile lichide din interiorul lor sunt diferite ca principiu. Nichicon se bazeaza pe o solutie mai apoasa care pana la formatarea oxidului de aluminiu se comporta ca un scurtcircuit la bornele condensatorului. Deci, prin urmare formatarea acestor condensatoare este cu mult mai violenta decat cea de la Shamwa. De aici si incalzirea lor si a puntilor de redresare. Aceleasi condensatoare sunt si acum in amplificator si functioneaza reci bocna. Odata formatate a disparut si caldura din ele. ;)


Daca mai ai nelamuriri tehnice, pune mana pe tastatura sau telefon si intreaba-ma in privat. Daca o faci public in prima faza ma discreditezi pe mine dupa care lumea va intelege despre ce este vorba si te vei discredita pe tine. Ti se pare ca e ok asa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.