Sari la conținut
HiFi Tech

AudiophileStarter a new solution from RaimondAudio


Greierasul

Postări Recomandate

Nu cunosc dimensiunile acelei carcase de amplificator, dar nu vad de ce nu ar merge chiar foarte usor potrivite la interior.


Desigur ca merge si un surub de alama , dar trebuie remarcat ca avem o carcasa care este integral din aluminiu. Orice linii magnetice din transformatoare se inchid local si nu mai este o problema acel surub ca la carcasele de tabla.


;) Imi pare bine ca-ti place dar deocamdata e departe de a fi incheiat. Urmeaza cablarea , prelucrarea si inscriptionarea carcasei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pozele astea sunt facute in asa fel incat sa arate cat mai amatoricesc, surpriza trebuie sa o vedeti la final ;) Sincer credeam ca este mai usor sa faci un aparat complet "hand made" , nu m-am asteptat sa fie atatea detalii de potrivit, care sa arate si bine si sa fie si functionale. Cu toate ca materialele au costat o palarie de bani, pur si simplu palesc in fata manufaturarii care te pune la pamant nervos. Daca nu lucrezi ca la armata, militareste, nu reusesti sa ajungi la final. N-as avea curajul sa recomand nimanui s-o ia da capo cu o schema noua, proprie, apoi s-o transpuna in realitate intr-un produs complet, eventual care sa fie si de lux.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-as avea curajul sa recomand nimanui s-o ia da capo cu o schema noua, proprie, apoi s-o transpuna in realitate intr-un produs complet, eventual care sa fie si de lux.

Eu am avut acest curaj , dar sunt prea multe mărunțișuri care mănâncă cea mai prețioasă resursă , timpul .

Când va fi gata și proiectul meu , îl vei putea asculta pe îndelete .

Pentru curioși , din nefericire , nu va fi nimic public .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

Domnule Victor , va fi un fel de literatura de sertar? Doar pentru sufletul dvs?

Sau e strategie de marketing? :D

Sunt ani de zile de cand va urmaresc postarile in elforum, pentru mine nu sunteti un necunoscut,(cel putin din cea ce lasati sa se vada) drept care nu ma mira daca va ramane "incuiata|" realizarea intr-un cerc restrans. :clap:

Raimond, astept cu nerabdare finalizarea, daca imi pica bine voi fi printre primii beneficiari. Carcasa de care pomeneam mai sus e standard ca latime, 435mm, adancime cam la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va fi un amplificator pentru uz propriu .

Cândva , voi încerca să realizez o variantă pentru DIY- eri , dar nu voi oferi decât suport tehnic prin intermediul unui proiect cât mai complet .

Când ? Abia atunci când timpul liber nu va mai fi o problemă .

Raimond , sper să ne oferi detalii despre amplificatorul tău !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Detalii despre audiție , nu despre măsurători .

Dacă ar fi posibil , ar fi fost util un amplificator din aceeași clasă de calitate , recunoscut ca fiind cel puțin ok ca notorietate .

Evident , ascultat în aceleași condiții , cu doi sau mai mulți martori seriosi , de bună credință , având cultură muzicală decentă .

Cer prea mult ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Victor a tastat o chestie foarte importanta.

Detalii despre audiție , nu despre măsurători .

Noi audiofilii o spunem mereu, vad ca o mai spun si electronisti.

Inainte sa imi sariti in cap va rog sa cititi articolul din Stereophile despre Pass Labs XA 60.5

O sa imi spuneti ca se dau bani pentru marketing si ca doar masuratorile conteaza. Ideea este ca toate firmele au bugete pentru marketing si in ciuda acestui lucru cateodata mai apare un comentariu ca acesta.

Best overall. Although other amplifiers exceed the Pass Labs in one or two areas, the XA60.5 offers the best balance of qualities.

Link cu masuratorile: http://www.stereophile.com/content/pass-labs-xa605-monoblock-power-amplifier-measurements#sOi5ZWxizhfh8lBY.99

O sa vedeti ca ampliful masoara bine, dar totusi nu este stelar. ;) In ciuda acestui fapt JA spune si citez

It is the best-sounding amplifier I have ever used. It's not perfect—I'd like my speakers' low frequencies controlled by a slightly tighter fist—but the XA60.5's magic midrange and sweet, detailed highs more than compensate, and are wholly addictive
.

http://www.stereophile.com/content/pass-labs-xa605-monoblock-power-amplifier-page-2#BPqFm0UBoXD2hBvU.99

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Detaliile despre auditie deocamdata sunt premature. Pana acum va pot spune cateva lucruri din preproductie care sunt interesante. Sunetul unui amplificator , oricat s-ar vrea sau nu acest lucru, depinde enorm de circuitul de alimentare, in special de bateria de condensatoare. Cum rejectia circuitelor scade odata cu frecventa, orice "nasoleala" ultrasonica va gasi o cale prin diverse mecanisme , sa se infiltreze in banda audio. Ca o curiozitate, in primele doua ore de rodaj al condensatoarelor Nichicon amplificatorul nu avea inalte deloc. Astupam tweeter-ul cu mana si nu se intampla nimic. M-am speriat, am crezut ca am ars boxele. In timpul asta condensatoarele fierbeau ca la balamuc, vibrau, faceau zgomot iar puntile de redresare de cate 35A fiecare se apropiau de punctul de topire. :) Initial am grezut ca am gresit cablajul dar la iesire tensiunile erau corecte. Apoi am crezut ca erau oscilatii dar la osciloscop nu era nimic in neregula si doar un riplu enorm. Condensatoarele erau neformatate si aveam practic scurtcircuit la borne. Dupa 2 ore lucrurile s-au calmat, condensatoarele si-au format stratul de oxid si totul s-a racit si s-a linistit ca prin minune. In schimb sunetul s-a dus in extrema cealalta, au venit niste inalte de te omorau. Freza de dentist ce mai :lol:


Din nou masuratori, analize, osciloscop, calcule si simulari. Eu foloseam pana acum condensatoare Samwha cu un ESR in jurul a 50mohm , ESR care tempera rezonantele cu circuitele parazite din sistem. Nichicoanele au un ESR de 15mohm si nu iarta nimic. Intra in rezonante ca salbaticile mai ales ca urca in frecventa mult mai sus, fiind folosite in comutatie. Din nou recalibrari , valori noi la decuplare, snubbere, recablare noua, padu-uri rezistive si inductive, etc... Partea buna la ele este ca au o forta extraordinara, zici ca sunt niste ciocane in spatele difuzoarelor de bas. Apoi cu Nichicon distorsiunile s-au injumatatit si zgomotul a cazut cu 12dB ! Caii pur sange fara un driver experimentat te arunca in sant, dar odata struniti castigi cursa ;)


Deocamdata, am lasat un pic mai accentuata dinamica si detaliul, dar am temperat momentul in care sunetul devine prea vivace. Pana acum, este genul de amplificator care scoala din morti boxe lenese, precise. Cred ca s-ar cupla foarte bine cu boxe scandinave gen Dynaudio, Raidho sau italiene ca Opera, rezultand un sunet in fortza, precis, detaliat cu medii in fata. se poate foarte usor "sugruma" asa incat sa valseze foarte frumos cu boxe mai saltarete precum Focal, Traingle, etc... Avantajul este ca se pot face modificari atat interne cat si externe prin cabluri cu diverse amprente.


Hai sa va mai dau si 2 poze furate din catalog , una in care apare si reactorul nuclear ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca o curiozitate, in primele doua ore de rodaj al condensatoarelor Nichicon amplificatorul nu avea inalte deloc.


Foarte interesant ce spui.Eu in inlocuit intr-o putere HK770 cei 8 conzi din alim. 4700/50 V,cu nichicon KG noi nefolositi,ca cei din poza,si senzatia a fost identica ca si cand ascult cu masca de protectie pusa pe incinta.Si nici nu l-am lasat sa mearga sfertul academic de 2 ore,cum ai lasat tu.Deocamdata cu codurile astea de caldura pe noi,nu m-as grabi sa-l las,sa nu dau in alta bucurie,statia mergand destul de calda.

6PCS-4700UF-50V-nichicon-kg-gold-tune-audio-capacitors-picture.jpg.9151e98357b59d683cc4a178ebfa9e1e.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista tot felul de algoritmi dupa care se pot formata condensatorii. Daca n-ai timp pentru asa ceva limiteaza-i curentul de incarcare printr-o rezistenta de putere. In felul asta riscul ca ei sa explodeze sau sa arzi puntea redresoare se reduce substantial.


La mine interesul este pe dos. Fortez pe cat posibil toate componentele asa incat daca cedeaza ceva s-o faca la mine in laborator, nu acasa. Zilele astea fierbinti au fost mana cereasca pentru mine. Am inchis amplificatorul intr-un birou mic cu geamuri, fara ventilatie , unde temperatura ambientala e in jurul a 35 de grade. L-am alimentat cu semnal sinusoidal la 1/3 din puterea totala si l-am lasat sa mearga asa timp de o ora. Este cea mai defavorabila situatie.N-a cedat nimic, merge perfect.


Dupa rodaj sa fi atent daca nu cumva sunetul devine usor agresiv, caz in care trebuie sa recalibrezi decuplarile. Daca variantele noi de condensatori au ESR-ul mai mic fata de cei originali, s-ar putea sa existe rezonante in linia de alimentare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezonante serie si paralel intre elementele L-C cu grad foarte mic de amortizare introdus de R-uri cu valori mici. In cazul nostru concret R-ul este reprezentat de ESR-ul condensatoarelor. De multe ori in audio condensatoarele low ESR trebuiesc folosite cu atentie , pot necesita elemente de circuite suplimentare cu rol de amortizare si nu numai. Deasemenea si curentii de incarcare devin intratat de "toxici" incat necesita cai separate fata de curentii de lucru. E dandanaua mare cu ei, ofera performanta dar cer si atentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Există soluții simple pentru potolirea acestor condensatoare de viteză , cu conservarea performanțelor ( Slew Rate masurat în A / microsecundă și bineînțeles , curentul repetitiv de vârf ) , aceștia sunt de obicei parametri ascunși ai producătorului , și care reprezintă criterii serioase de evaluare ai calității unui condensator .

Metoda o cunosti , ai mai folosit-o la alimentarea celebrului si controversatului preamplificator Greierașul , cel refuzat de către detractorii fenomenului DIY :shh: .

Habar nu au ce au pierdut , dar asta-i viata , nimeni nu e profet în tara lui .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

S-au mai schimbat datele fata de versiunea 1.0. Aici la versiunea 2.0 avem de-a face cu un nou etaj de intrare mult mai performant care accepta direct potentiometre pasive de volum, cu impedante pana la 100kohm. Asadar nu este neaparata nevoie de un preamplificator activ tranzistorizat , amplificatorul poate fi atacat cu acelasi nivel de performante si dintr-un preamplificator pasiv, un simplu potentiometru de orice valoare si chiar din preamplificatoare si surse cu lampi.


Ideea de baza a fost ca el sa fie un amplificator de tip "power" asa incat sa fie cuplat direct la un DAC cu potentiometru inclus (digital sau analogic). In acest mod se scurteaza lantul audio iar calitatea redarii creste substantial.


Daca se doreste se poate include foarte usor un potentiometru in fatada , cu un buton de volum dar eu l-am gandit ca pe un aparat dincolo de gama hi-fi si ar fi pacat sa-l transform intr-un integrat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp ies si primele masuratori... fata de versiunea 1.0, versiunea 2.0 are THD-ul la jumatate. Armonicile impare, cele care sunt creditate a fi mai deranjante la ureche, nu depasesc nivelul de -115dB. Zgomotul amplificatorului fara semnal , excluzand frecventa de 50hz (-103dB) care provine in mare parte din conductoarele de masura, nu sare de pragul de circa -115dB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.