Sari la conținut
HiFi Tech

Repozitionare sistem


camiloiu

Postări Recomandate

All Siltech, from SPX-20 to Ruby Mountain.

Careful though: the stranded ones sound different from the solid cores, so better try before you buy.

Caution: sometimes certain cables might not give you any advantage unless some other cables are in the system (I heard a pair of Siltech 188iL speaker cables sound like "miss Piggy" unless I also used a Siltech Ruby Hill power cord on the DAC). It's all about the system, folks!


Vad ca pe alte forumuri scrieti foarte frumos si la subiect .

Ma gindeam ca si aici o sa fiti la fel de amabil dar m-am inselat , doar suntem romani .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 160
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si ca sa o lamurim si cu bugetul de 1000 euro propus de mine .

Siltech ruby hill g6 power cable se da in jur de 700-800 euro http://www.hifishark.com/search?q=siltech+g6+power deci chiar mai ramine ceva .

Siltech compas lake http://www.hifishark.com/search?q=siltech+snow+lake deci un pic peste 1000 la fel si un Siltech Signature Forbes Lake G5 .

Deci cu 1000 euro se poate lua un cablu bun , dar cred ca stii foarte bine asta si oricum nu am zis ca vreau sa cumpar ci as dori sa incerc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cabluri, cabluri, cabluri... :) Daca voi sunteti fani cablul X de la firma Y sau orice alta combinatie, eu ca de obicei trebuie sa fiu mai cu motz :lol: Tocmai ce reasamblez SARA pentru testul de la IosiP si fiind cu mana bagata pana la cot in burta amplificatorului, mi-am zis ca ce ar fi daca as elimina de tot cablurile :?:shock::o Adica...inductanta spre zero la cabluri, bobina de iesire ioc. 8-) Fix pe dos fata de ceea ce fac cablurile scumpe, anti audiofilie , jumatate electronica pura, jumatate electronica absurda. De ce nu ? ;) A mai incercat-o si Naim , Spectral si altii ceva mai curajosi. Boxele ? Destul de rele. Tocmai din cauza lipsei inductantei serie amplificatorul este apasat direct de sarcina capacitiva a boxei (cea a cablurilor existente nu conteaza). Pana aici miroase a rau, a pericol dar totusi un mic amanunt... zilele astea am remodelat schema amplificatorului scazandu-i usor performantele fortzand o stabilitate sporita sub sarcini dificile.


Rezultatul ? Soc si.. placere :D Controlul asupra boxelor este pur si simplu incredibil, total. Liniaritatea , curba de raspuns poate in sfarsit sa fie perfect plata, atat cat poate schema amplificatorului. De data asta stabilitatea suplimentara a schemei nu mai lasa loc boxelor sa modifice parametrii amplificatorului. Pe langa dinamica fantastica a sosit si rafinamentul. :)


Usoara teama data de o eventualitate ambalare termica tinand cont de regimul de lucru a disparut instantaneu, temperatura evolueaza perfect, ca la carte ;) Deci, de ce nu si fara cabluri ? :lol::lol::lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol::lol::lol: NU. Fara cabluri inseamna fara cabluri care sa lase vreo amprenta semnificativa in domeniul electric. Rezistenta, capacitate si inductanta minime, sub limita la care sa conteze. Practic ca si cum ai lipi borna boxei direct pe tranzistorul de iesire al amplificatorului. Fara circuitul L//R , cablurile fara inductanta, capacitate minima si rezistenta la fel.


Sa vezi ce atac se obtine... fronturile de curent sunt nerotunjite si atenuate de inductanta. Micro si macro dinamica la maximum. Bine, fara o pregatire a schemei pentru asa ceva risti sa faca...poc apoi silance... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Există Sigma Drive sau alte sisteme asemănătoare de compensare a pierderilor pe cablurile de legătură cu incintele , iar pentru compensarea pierderilor pe cablurile de semnal se face atacul în curent , nu în tensiune .

Dacă nu este ceva foarte pretențios , pentru cablurile de semnal se folosește metoda clasică în studiourile de înregistrări , cu cabluri de semnal avand structura simetrică și evident , aparate ce au intrări și ieșiri simetrice .

Metoda de transfer a semnalului în curent ( nu în tensiune ) folosește conectoare dedicate ( gen Krell etc ) , ca și cea cu transfer în tensiune simetrică ( XLR3 etc ) .

La noi toată lumea considera clasice doar RCA / Cinch ...

Mai avem mult până departe !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Krell CAST se numește noul ( de fapt in industrie și în metrologie se folosește de minim 50 de ani , deoarece nu contează lungimea cablurilor ) standard audio de transfer al semnalului în curent , asigură o bandă lineara a semnalelor din curent continuu pana la 2MHz ... pentru cei curioși .

Nu cred ca vor fi probleme de linearitate , întârzieri de grup , erori de fază si coeficienti de viteza , unde stationare , reflectate sau alte minuni derivate din ecuațiile lui Maxwell , în spectrul alocat benzii audio ... Pot fi mulțumiți chiar toți : și liliecii , cu ultrasunetele cu radar-ul lor destinat telemetriei în peșteră , dar și balenele , mai amatoare de infrasunete pentru ping-ul sonarului biologic :) .

Desigur , cârcotașii au întotdeauna dreptate , cine poate oase roade !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greiere, cred ca in felul asta ai crescut damping factorul amplificatorului? Cam asa se traduce ce ai facut tu?

 

Pe undeva da, dar este putin mai complicat pentru ca damping factorul nu este constant cu frecventa. In general se scade rezistenta crescandu-se DF-ul la frecvente joase , acolo unde el este cel mai relevant si unde audiofilii zic ca se afla macrodinamica. Avand un DF variabil cu frecventa, pierderea controlului este mai pronutata la capatul superior de banda (dar mai putin importanta) de unde vine si microdinamica in termeni audiofili. Scaderea DF ul si la frecvente inalte se face minimizand si inductanta pe langa rezistenta , plus efectul pelicular si de proximitate. Treaba nu-i chiar usoara deoarece nu te mai ajuta nici OLG-ul , implicit reactia negativa.Peste asta se suprapune si potentiala instabilitate care poate aparea (si chiar apare) datorita lipsei RL pe post de tampon.Nu intru in detalii de teoria controlului dar ideea e ca se pierde din stabilitate.


Lucrurile de mai sus sunt in stransa legatura si cu GBW-ul despre care a vorbit Victor amintindu-ne de cum unele firme mari au ales solutii tehnice inteligente si complexe mutand si rezolvand problema in domeniul curentului si nu al tensiunii.


Pe final daca ne uitam la SR-ul amplificatorului observam ca acesta ramane constant , panta sa de inclinare ma refer, dar ceea ce se afla in afara lui dintr-un semnal treapta, cei +10%-10% nu mai sunt rotunjiti la transferul pe palierele orizontale.. Riscul este sa apara oscilatii care sa iasa din banda de eroare si asta nu e bine pentru ca da un decay fals al sunetului si afecteaza si produsele de intermodulatie.


Ma rog, deja sunt detalii pentru electronistii toba de carte , detalii care nu-si au locul aici.N-are niciun rost sa vorbesc doar cu Victor , n-ar fi politicos. ;)


Ideea este ca se poate si fara magia cablurilor. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cablul de boxe scapi, unul transparent este suficient. Intr adevar ramane interconectul dar deja problema nu mai este in amplificator ci in aparatul de dinainte. La cablul de alimentare inca nu sunt convins daca in afara de fermitatea contactelor si grosimea conductorului de cupru mai conteaza si altceva. Dar ma rog, cercetez in continuare, nimeni nu le stie pe toate poate sunt lucruri care imi scapa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe peretele lung, 2.4m între tweetere, 40cm distanța de la partea din spate a incintelor pana la peretele din spate, 2.7 m fata de locul de audiție. Am încercat si ieri si azi Poziționarea pe peretele scurt dar sunetul nu are forța, indiferent cum as fi făcut așezările: mai aproape de locul de ascultare, mai departe, mai depărtate de peretele din spate etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o camera de 4.5x4m pe latura lunga(nu cea scurta!) am obtinut cel mai bun sunet. Boxe amplasate la 1m fata de peretii laterali si 60 cm fata de spate, auditia la 20-30 cm fata de peretele din fata boxelor. Panouri absorbante din vata minerala 5 cm pe peretii fata spate, doua prisme triunghiulare din vata de 10 cm lat. 60 cm, inaltime 2,50m in toate colturile camerei. Interesant, desi se mai aud reflexii ici-colo, la locul sunetului si basul are zone de relativa concentrare spre colturile camerei, totul e OK! Sunt reguli arhicunoscute de amplasare a boxelor, insa viata bate teoria...

PS

Cand gletuiti peretii camerei, folositi cel mai moale glet, e mai bun absorbant. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@camiloiu - In sfarsit ai terminat si chiar arata bine. Ai gasit pana la urma cea mai buna pozitie, ca o exceptie de la regula. Felicitari :)


Ai folosit ceva materiale, produse acustice ? Cum suna - cu ce esti multumit , ce te nemultumeste ?


Thanks.


@romanbun - merci pentru pont, interesant !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raimond, nu poti scapa fara sa cauti cele mai potrivite cabluri de alimentare, interconect si boxe,

Nu ai cum.

Atentie, n-am zis cele mai scumpe, am spus cele mai potrivite !

 


... Din pacate domnu' Marian, aveti dreptate :( Am incercat zeci, nu exagerez, zeci de cabluri pana sa fiu multumit. Cele castigatoare nu sunt cele mai scumpe , de departe nici ieftine... :) si interesant, fac parte din cele recomandate de la inceput de dealer. Sunt atat de bune, adica se potrivesc foarte bine sistemului meu, incat atunci cand voi face upgrade ''voi merge'' tot pe aceasi firma.


Ca o observatie personala, am gasit variante de cabluri de alimentare, interconect si boxe care merg foarte bine impreuna desi sunt de la marci diferite ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.