Sari la conținut
HiFi Tech

Repozitionare sistem


camiloiu

Postări Recomandate

Inelele cu siret se numesc "insertii de cablu".


Se folosesc in special la cabluri multifilare, care sint strinse cu surub direct (in stecher, in cupla sau in regleta), surubul "striveste" inseria peste cablu, impiedicind forfecarea litzelor din cablu.

 

Vezi la TME cum se numesc, bine? De fapt le zice "Inel de etanşare cu structură în şiret; izolată; cupru;" ... Nu le-am botezat eu, doar am folosit denumirea data de distribuitor... Asta asa, de control... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 160
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ok, deci tehnic, huh? Tehnic ii spune :FERRULE" , adica ..zi tu. Da' parca nu se traduce prin insertie... :lol:


71x9Vt.jpg71x9Vt.jpg<e>


BTW, da si tu o cautare cu "goagal" dupa "insertie cablu" sau "insertie cabluri" si zi-mi si mie ce-ti intoarce, mai ales pe imagini... ;) Ca tot zici ca asa se numesc "tehnic". Si de curiozitate, da si o cautare dupa "inel etansare cablu", si vezi ce gasesti...tehnicule... :crazy:

Ca sa nu mai pomenesc de termenul "ferrule"... :twisted:


PS Si daca chiar vrei sa stii, termenul tehnic complet este ferrule-end. Cumva "presat la capat" in traducere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Nu am terminat de aranjat, doar ce le-am pus in functiune in sistem complet dupa mai bine de 6 luni. Urmeaza probabil cateva zile de acomodare :) si apoi sa incep cu pozitionarea. Deocamdata sistemul este asezat pe latura lunga a camerei, 5m, latura scurta are 4m. Sunetul este diferit fata de pozitionarea de acum 6 luni, pe latura de 4m, cu fereastra in spate + perdea/draperie si locul de auditie in a doua treime a camerei. Acum este si camera relativ goala, fara niciun covor, dar simt ca este mult mai bine ca inainte.


Intre timp am schimbat si cablarea complet, totul Furutech, nu stiu daca are vreo importanta majora. In zilele urmatoare vreau doar sa ma delectez, caci tare mult mi-a lipsit sistemul si muzica in ultimele 6 luni :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul rămâne pe poziția încercata alaltăieri, pe latura lunga a camerei. Am încercat astăzi si Poziționarea pe latura scurta însă nu suferă comparație. Cu sistemul Așezat pe latura lunga, sunetul esta mai "plin" dacă as putea spune așa, mai "prezent". Fata de acum 2 zile am depărtat puțin mai mult incintele si am pus si un covor mare in fata, am mai câștigat ceva in plus parca :).

image.thumb.jpg.34e7589a83593bd192c9c4fa3fb1bbec.jpg

image.thumb.jpg.03e665fbcd9a677ce3144895129a672c.jpg

image.thumb.jpg.027cfe60db734841fd388b852edda092.jpg

image.thumb.jpg.48831e9f0786aeea5da552bec3fa70fe.jpg

image.thumb.jpg.d47e616e73e2dca06c7d71f6b982d4ae.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Costin, sa fac modificările astea in aceasta configurație sau in cea in care spuneam mai devreme Ca nu a fost pe placul meu, cu asezarea sistemului pe peretele scurt al camerei. Dacă referirea ta se face la actuala poziționare, sunt deja la 40cm gata de peretele din spate. Mai in fata am încercat dar fără rezultate notabile. Toe-in-ul cam așa este acum....


In asezarea "nefericita" cel mai slab era prezentată partea de joase, aveam așa cum spun americanii, bloated bass. As mai fi putut umbla probabil la acustica, însă WAF-ul nu este favorabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Costin, sa fac modificările astea in aceasta configurație sau in cea in care spuneam mai devreme Ca nu a fost pe placul meu, cu asezarea sistemului pe peretele scurt al camerei. Dacă referirea ta se face la actuala poziționare, sunt deja la 40cm gata de peretele din spate. Mai in fata am încercat dar fără rezultate notabile. Toe-in-ul cam așa este acum....


In asezarea "nefericita" cel mai slab era prezentată partea de joase, aveam așa cum spun americanii, bloated bass. As mai fi putut umbla probabil la acustica, însă WAF-ul nu este favorabil.

 

Rezultate notabile se obtin si la modificari minore ale pozitiilor boxelor. Iar 40 cm de la peretele din spatele lor nu e prea impresionant pentru nici o boxa. De la 80-100cm incolo incepe spectacolul! Se mai adanceste scena, se mai mareste separatia, apare un layering.. dupa posibilitati, desigur. Eu sunt adeptul asezarii incintelor pe peretele scurt, eventual cu folosirea regulii treimilor... Conteaza si ce primeaza la tine, mai mult. Daca primeaza parerea sotiei, look-ul, etc. atunci posturile de mai sus sunt inutile! :mrgreen:


P.S. Costin, recomandarile de mai sus sunt oarecum recomandate Raidho-urilor insa nu as zice ca merg peste tot. Eu le am pozitionate intr-un triungi isoscel, distanta dintre boxe fiind mai mare ca distanta intre fotoliul de auditie si planul lor, cu un toe-in suficient de mare astfel incat sa cam 'bata' spre umeri. Eu l-am intrebat pe MB daca este valabila recomandarea la toate Raidho-urile (gandindu-ma ca tweeter-ul este acelasi la Ayra Cx.0 si la Eben) si raspunsul a fost clar unul afirmativ. Dar, din experientele precedente, mi se pare departe de a fi o regula generala ci mai degraba una specifica.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transleisan


Toe-in - adica sa mai inchida unghiul spre interior (toe-out spre exterior)


WAF - cum chiar nu stii ce inseamna :) ? Wife Acceptance Factor adica cind nu-i convine si incepe sa tipe mai tare ca boxele. poate fi cauzat in primul rind de costuri (de parca posetele si pantofii ei sint mai ieftini) aranjarea aparatelor in camera, cabluri vizibile, etc


Sper ca te-am lamurit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Rezultate notabile se obtin si la modificari minore ale pozitiilor boxelor. Iar 40 cm de la peretele din spatele lor nu e prea impresionant pentru nici o boxa. De la 80-100cm incolo incepe spectacolul! Se mai adanceste scena, se mai mareste separatia, apare un layering.. dupa posibilitati, desigur. Eu sunt adeptul asezarii incintelor pe peretele scurt, eventual cu folosirea regulii treimilor... Conteaza si ce primeaza la tine, mai mult. Daca primeaza parerea sotiei, look-ul, etc. atunci posturile de mai sus sunt inutile! :mrgreen:



Exact asta am observat si eu, as pune pe latura scurta si astfel as putea sta spre mijlocul camerei cu locul de auditie.Tot asa e cu spatialitatea si layering-ul foarte bine notat, acum nu stiu e camera de living sau dedicata, dar bine ar fi sa stai cat mai departe de peretele din spate.

La o distanta de 240cm intre tweetere as sta cu capul undeva la 255cm , daca esti mai in spate pierzi din precizia scenei si e pacat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Camera nu este dedicată, este camera de zi, de-asta nu prea pot face artificii :)


Am sa mai încerc inca o data Poziționarea pe peretele scurt, cu incintele trase mai in fata si sweet Spot-il mai aproape de ele, dar ajung pe la jumătatea camerei si e rău, la fel ca înainte de renovare. Cand erau pe peretele scurt dar cu fereastra in spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

camiloiu, nu stiu cum reactioneaza boxele tale la indepartarea de peretele din spate, stiu doar ca ar trebui sa elimini (acustic vorbind) rackul dintre ele, ceea ce poti sa faci daca le tragi mai in fata si le dai mai mult toe-in. Vezi ca acest toe-in te-ar putea ajuta cu basul (spatele boxelor ar fi indreptat mai spre colt) si oricum ti-ar da o focalizare mai buna in medii-acute.


johndoe21ro, am scris un articol intreg despre pozitionarea boxelor (chiar am deschis un thread cu el) deci fiecare se poate orienta mai in sensul sau mai impotriva vantului :lol: Acuma, daca unii isi pozitioneaza boxele acasa asa cum le vad in showroom-uri pline de tratamente acustice, "de urechi sa le fie" :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Guys, sper sa nu va suparati pe mine, insa generalizati prea mult. ;)

Acuma, daca unii isi pozitioneaza boxele acasa asa cum le vad in showroom-uri pline de tratamente acustice, "de urechi sa le fie

Maestrul Costin spune un mare adevar aici.

Cand o sa am timp voi detalia aceste generalizari.


PS:

JD, vreau sa iti multumesc public pentru implicarea ta (inca timida) in forum.

Costin sper ca si tu sa te intorci ceva mai relaxat acilea pentru ca este nevoie de ironia ta.

Gabywo, Tudor, Bogdanozaur, Vio, Brain voi sunteti stalpii constructiei asteia la care muncim.

Bibi, poate te intorci si tu mai avantat, cel putin cu minunatele tale recomandari de jaz contemporan.


PS: Mi-am dat avertisment pentru offtopic. :angel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Premize acustice pentru o pozitionare corecta a boxelor:

- intr-o lume ideala toate boxele ar suna la fel de corect: FALS

- intr-o lume ideala boxele de raft ar avea acelasi bas ca o boxa de podea: FALS

- intr-o lume ideala boxele ar avea distorsiuni 0: FALS

- intr-o lume ideala boxele ar interactiona identic in spatiul acustic: FALS

- intr-o lume ideala boxele ar functiona in parametri indiferent de curentul primit de la amplificator : FALS


Toate cele de mai sus ne spun ca de fapt boxele desi folosesc aceleasi principii constructive (cu mici exceptii) se comporta diferit. Motivele sunt destul de banale. EX: materiale folosite, calitatea difuzoare, calitatea inginerilor din spatele lor, targetul ales de producator si nu in ultimul rand asa numitul voicing - sunetul manarit din fabrica pentru ca produsul final sa aiba o anumita personalitate distincta corespunzatoare filosofiei producatorului.


Doar daca tinem cont de cele de mai sus, fara sa ne mai gandim si la alte probleme, concluzia fireasca ar fi ca pozitionarea in spatiul acustic este de fiecare data un moment unic ce nu poate fi generalizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS:Costin sper ca si tu sa te intorci ceva mai relaxat acilea pentru ca este nevoie de ironia ta.
Draga Robert, cand invit pe cineva la mine acasa pentru o auditie de Siltech si sunt tratat subtil cu "hai sictir" (vezi hersorin) mi se cam moaie ironia... sau dimpotriva, imi vine sa-i explic ca daca nu stie ce sa aleaga intre Nordost, Kubala-Sosna si Siltech se poate lasa de audiofilie si apuca de crescut napi, ca aia are vitamine si se planteaza simplu: cu verdele-n sus!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule draga eu locuiesc in Bruxelles . Cablurile le doresc pentru sistemul meu . Poate la dumneata se potrivesc , se aud in mare fel , nu contest . Am mai vazut la viata mea Siltech (inclusiv electronicele ) nu am nevoie de povestioare . Am cerut o parere despre ce merita incercat , de la ce nivel , pentru ca in domeniu asta cu firele este extrem de multa prosteala si astfel multa pierdere de timp .

Nu era asa greu de dat un raspuns simplu ca a lui Marian .

Am mai intrebat cindva pe un forum despre o mica defectiune si de la atita teorie romaneasca s-a ajuns ca aparatul nu poate fi reparat ca e facut in nu stiu ce tara ( deci sunt satul de teorie) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Costin, de cele mai multe ori discutiile aprinse au o cauza sintetica. Dialogul acesta cu un partener virtual este destul de complicat de realizat intr-o forma apropiata de un eveniment real in care poti sa iti vezi interlocutorul cu toata bogatia lui de gesturi. Aici in spatiul virtual un cuvant nevinovat se poate transforma usor intr-un razbel digital. Ma gandesc, nu dau cu parul, ca toate aceste discutii ar trebui privite cu o oarecare detasare fara sa ne pripim in a trage concluzii. Unii dintre voi prea va nevrozati usor. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Robert, am inteles: domnul din Bruxelles doreste sa stie daca merita sa incerce cablurile mele (dintr-un sistem pe care nu il cunoaste) in sistemul sau (pe care eu nu il cunosc). Ei bine, raspunsul meu - ca tot dorea un raspuns simplu - este sa faca exact cum doreste...

Desigur, i-as fi putut vorbi despre diferentele intre metalurgii, tehnica de fabricatie sau cea de impletire dar astea sunt generalitati: dansul doreste sa-i spun daca e suficienta sauarmaua cu sos de sturoi sau este cazul sa purceada la una cu "de toate", si toate astea cu un buget de - daca am inteles eu bine - 1.000 euro.

Si eu ma nevrozez?


Crede-ma, sunt cam satul de cei care isi cumpara un "sistem" format din componente incompatibile din start si-apoi intreaba ce boxe/amplif/cabluri sau pisica sa-si ia, si se mai si strofoaca atunci cand nu primesc raspunsul asteptat (si inca repede). Dureaza luni sau ani pentru a asambla o colectie de componente care sa "cante muzica" - de aceea obisnuiesc sa numesc rezultatul sistem audio iar daca cineva isi inchipuie ca-l va incropi in urma sfaturilor de pe 'net... e moarte audiofila sigura (noroc ca suferinta este scurta).


Hai ca iau o pauza pentru relaxare si auditii, pana atunci recomand "oamenilor de bine" sa puna laolalta o lista de ce merge cu ce, sa stie tot romanul la ce sa caute discounturi :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.