Sari la conținut
HiFi Tech

Repozitionare sistem


camiloiu

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 160
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@camiloiu : Niște teste cu un interconect Siltech. Things are getting better and better


Te rog spune-ne ceva despre experienta ta cu IC Siltech. :thumbup:


@ Iosip : aveti dreptate. Cu un cablu, un singur cablu, de 1000 Euro nu poti sa faci sa cante un sistem. Poate cu mai multe , si sigur din multe, multe incercari :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SonusF, Nu stiu daca as schimba ceva acum in sistem. Abia ce am schimbat toate cablurile insa nu spun NU la niste teste. Daca se poate mai bine, de ce nu :)


Corect ce a spus Iosip ca nu poti face un sistem sa cante daca introduci un cablu de 1000 Euro, insa il poti face sa cante cu unul de 200 de euro ;)


Siltech-ul avut in teste a fost ok, dar a fost doar in teste si numai pentru o zi l-am tinut. Cred ca nu am avut nici timpul necesar nici dispozitia sa testez sistemul suficient de mult si de bine cu el. A trebuit sa-l returnez proprietarului insa acum parca regret. Incerc sa caut un altul identic (vad ca nu il mai are spre vanzare) macar asa de colectie daca nu da pe deplin rezultatele asteptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS:Costin sper ca si tu sa te intorci ceva mai relaxat acilea pentru ca este nevoie de ironia ta.
Draga Robert' date=' cand invit pe cineva [u']la mine acasa[/u] pentru o auditie de Siltech si sunt tratat subtil cu "hai sictir" (vezi hersorin) mi se cam moaie ironia... sau dimpotriva, imi vine sa-i explic ca daca nu stie ce sa aleaga intre Nordost, Kubala-Sosna si Siltech se poate lasa de audiofilie si apuca de crescut napi, ca aia are vitamine si se planteaza simplu: cu verdele-n sus!

 



Marturisesc ca am ascultat SISTEMUL lui IosiP, in care cablurile Siltech :thumbup: au o mare contributie, si suna intr-un MARE FEL... :) Desi boxele, au pentru redarea basului difuzoare mici, spun ca am fost martor la un super bas cu de toate, slam, punch, detaliu, very deep sub bass... etc, foarte coerent. Unul dintre cele mai bune sisteme audiate in Romania. Daca se mai poate imbunatatii , bineanteles, dupa voia directiei alese de stapan . :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cablul de boxe scapi' date=' unul[b'] transparent [/b]este suficient. Intr adevar ramane interconectul dar deja problema nu mai este in amplificator ci in aparatul de dinainte. La cablul de alimentare inca nu sunt convins daca in afara de fermitatea contactelor si grosimea conductorului de cupru mai conteaza si altceva.

 

Corect, recomand cablurile "Transparent". :D;)

Cablurile de curent sunt cel putin la fel de importante precum interconecturile. :idea:



... Da domnu' Marian. Asa este si nu as fi crezut pana nu am inceput sa testez si iarasi sa testez, si dupa imbunatatirea soundului apoi ''distrugerea'' acestuia, iarasi imbunatatirea soundului , o thanks, am ajuns la combinatia ideala, momentan :) ... si nu au fost ieftine dar merita, thanks... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Guys, sper sa nu va suparati pe mine, insa generalizati prea mult. ;)

Acuma, daca unii isi pozitioneaza boxele acasa asa cum le vad in showroom-uri pline de tratamente acustice, "de urechi sa le fie

Maestrul Costin spune un mare adevar aici.

Cand o sa am timp voi detalia aceste generalizari.


PS:

JD, vreau sa iti multumesc public pentru implicarea ta (inca timida) in forum.

Costin sper ca si tu sa te intorci ceva mai relaxat acilea pentru ca este nevoie de ironia ta.

Gabywo, Tudor, Bogdanozaur, Vio, Brain voi sunteti stalpii constructiei asteia la care muncim.

Bibi, poate te intorci si tu mai avantat, cel putin cu minunatele tale recomandari de jaz contemporan.


PS: Mi-am dat avertisment pentru offtopic. :angel:




... Costin sper ca si tu sa te intorci ceva mai relaxat acilea pentru ca este nevoie de ironia ta. Ironie fina ;)

Gabywo, MarianS, Tudor, Bogdanozaur, Vio, Brain voi sunteti stalpii constructiei asteia la care muncim. Yes, continue :)

Bibi, poate te intorci si tu mai avantat, cel putin cu minunatele tale recomandari de jaz contemporan.[/color] Da te rugam, si nunumai cu postari Jazz contemporan postarile tale sunt la obiect si savuroase ;)


PS: Mi-am dat singur avertisment pentru offtopic. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS:Costin sper ca si tu sa te intorci ceva mai relaxat acilea pentru ca este nevoie de ironia ta.
Draga Robert' date=' cand invit pe cineva [u']la mine acasa[/u] pentru o auditie de Siltech si sunt tratat subtil cu "hai sictir" (vezi hersorin) mi se cam moaie ironia... sau dimpotriva, imi vine sa-i explic ca daca nu stie ce sa aleaga intre Nordost, Kubala-Sosna si Siltech se poate lasa de audiofilie si apuca de crescut napi, ca aia are vitamine si se planteaza simplu: cu verdele-n sus!

 



Marturisesc ca am ascultat SISTEMUL lui IosiP, in care cablurile Siltech :thumbup: au o mare contributie, si suna intr-un MARE FEL... :) Desi boxele, au pentru redarea basului difuzoare mici, spun ca am fost martor la un super bas cu de toate, slam, punch, detaliu, very deep sub bass... etc, foarte coerent. Unul dintre cele mai bune sisteme audiate in Romania. Daca se mai poate imbunatatii , bineanteles, dupa voia directiei alese de stapan . :)

 

Avantajul difuzoarelor mici si multe de bas este ca ofera precizie si control. Dezavantajul este ca nu se poate folosi impedanta acustica naturala a difuzorului asa cum se intampla la difuzoarele cu suprafata mare, ceea ce face ca un amplificator slab sa anuleze avantajele citate mai sus. La difuzoarele mici este cu "ori"-"ori". IosiP are un amplificator foarte puternic care exact asta face, pune in valoare aceea topologie de boxa. Combinatia amplificator-boxa a fost aleasa de IosiP foarte atent, in care s-a tinut cont si de electronica si de acustica spatiului nu doar de potriveala tonala. Ma rog, nici nu m-as fi asteptat din partea lui sa aleaga o cale amatoriceasca. Oricum, e o idee de urmat de catre orice audiofil pasionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.