Sari la conținut
HiFi Tech

Repozitionare sistem


camiloiu

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 160
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma uit la poza Saurianului si-mi amintesc (ca oricare de altfel) de plimbatul incintelor prin casa (ale mele 56 kg/buc). Din experienta, rack-ul tre sa aiba macar jumatate metru in spatele boxelor (asa cum e ucide scena) , canapeaua si dulapul sug joasele de la incinta dr , tot canapeaua face bine la reflexie primara dr. insa ce reflecta cotiera (cam 1m pina incinta) anuleaza in preajma 40hz Stg e varza. Masuta nu sre ce cauta acolo, biblioteca din spatele fotoliului e cea mai buna, numa sa fie cartile la vedere ( fara sticla in fata rafturilor) In conditiile date nu ai ce face decat sa le muti pe tavan :):)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri.

Distanta intre boxe e de 1,65m si pina la locul de ascultare 2,20m. M-am jucat cu pozitionarea cit am putut dar nu prea am marje, le-am mai apropiat si departat cu 15 cm fata de pozitia actuala, le-am tras mai in fata cam 30cm, am umblat si la unghiuri si bineinteles am venit si cu fotoliul in fata pina la 1,80m si in spate cam la 2,40m. Degeaba, nu sint diferente semnificative.

Masa de sticla a venit mult mai tirziu decit restul (motiv pentru care firma mi-a facut un discount de 20%) dar si inainte era la fel. Biblioteca din spate are o use cu geam pe mijloc si doua de lemn pe laterale, e o piesa din perioada interbelica, asa era moda atunci, de curiozitate am acoperit-o cu o cuvertura pe zona cu geam, evident nu a contat. M-am dus cu ele pe peretele lung in fata mobilei, se aude clar mai bine dar nu le pot lasa acolo. Ma enerveaza la culme ca cele doua boxulite de la combina dau de doua ori mai mult bass iar scena nu e rea de loc, larga si precisa. Sint de la o combina Aiwa care era ceva la vremea ei si totusi :(

Ma uit la ce sfaturi ii dati lui Gabone99 si iara imi aduc aminte de dormitor, o sa incerc sa fac mai tirziu o schita sa vedeti ce rau era din punct de vedere al teoriei si cu toate aste se auzea bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdane,


E ceva destul de ciudat acolo. Presupunind ca nu ai deloc rigips, am vazut cazuri asemanatoare in care geamul din spatele boxelor facea "buba", prin mutarea pe peretele opus aparea minunea ( bass-ul ) Nu stiu s-o explic dar am intilnit cazuri de genul asta. In rest, nu pot decit sa-ti recomand sa tatonezi cm cu cm, ideea de a scoate sifonierul poate fi salutara. Oricum o distanta intre boxe de peste 2m ar fi mult mai buna din toate punctele de vedere.


Avind in vedere ca stiu sistemul tau f. bine, poate ajung pe la tine sa-l mai optimizam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uit la poza Saurianului si-mi amintesc (ca oricare de altfel) de plimbatul incintelor prin casa (ale mele 56 kg/buc).


Din experienta, rack-ul tre sa aiba macar jumatate metru in spatele boxelor (asa cum e ucide scena)


Nu e obligatoriu, daca nu e prea inalt. Daca e prea inalt, strica si daca e in spate.


, canapeaua si dulapul sug joasele de la incinta dr , tot canapeaua face bine la reflexie primara dr. insa ce reflecta cotiera (cam 1m pina incinta) anuleaza in preajma 40hz Stg e varza.


Fiind vorba de bass, proximitatea nu mai are o importanta majora. . Mai probabil dulapul, mai putin probabil canapeaua se pot comporta ca niste rezonatoare care atenueaza anumite frecvente ; ATENTIE! : o trapa de bass ( de exemplu) nu e un rezonator, iar o canapea tinde mai mult sa se comporte ca o trapa decit ca un rezonator.


Legat de frecventa de 40Hz (stinga) atenuata de cotiera ....asta e SF. . De ce?! Pai: Nr1. 40Hz nu-i localizezi, din stinga sau din dreapta si Nr.2 Pt 40Hz o cotiera nu inseamna nimic, nu e nici un obstacol, e cum zicea fosta mea asistenta "un floc in fata p..." Nr 3. Nu sunt sigur ca exista 40Hz, iar daca exista cu siguranta nu aceasta frecventa e problema. Se poate trai f. bine fara 40Hz reprodusi, fara senzatie de "castrare" . Nu acelasi lucru il putem spune insa despre 50Hz, unde e pedala tobei mari. . Dar de la 40 la 50Hz e o distanta marisoara in octave.


Masuta nu sre ce cauta acolo, biblioteca din spatele fotoliului e cea mai buna, numa sa fie cartile la vedere ( fara sticla in fata rafturilor) In conditiile date nu ai ce face decat sa le muti pe tavan :):)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a amuzat precizia cu care a fost identificata frecventa cu probleme: exact 40Hz, nu 35 si nu 50.

Iar asta, ca veni vorba despre "fosta asistenta", mi-aduce aminte de bancul cu procesul de viol:

Acuzatul: "Va pot asigura ca nu i-am atins presupusei victime nici macar un fir de par!"

Unul din juriu: "Mamaaa, cata precizie"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D:D Pentru ca, cotierele sunt de regula cutii de placaj goale pe dinauntru si sunt cam la 2m una de alta (cat are lungime canapeaua) adica Lambda/4 la 40Hz, perpendiculare pe axa incintei. Clar capcana de bass. Si am zis "in preajma" , asta-i precizie? :D

Intre 40Hz si 50Hz e sfert de octava nu "octave", asta precizie :)

Raman la parerea ca pe tavan e cel mai bine :lol: Sa incerce si o sa aiba surpriza placuta, basca pare mai "aerisita" odaia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdan, ne luam de mana si ne plagem de mila. Am camera aproape identica cu a ta. Eu am optat pentru pozitonarea boxelor pe latura lunga, aproape in mijlocul camerei; la mine sunetul e mort la volum mic dar devine acceptabil la volum mare (am invtat din zbor de la Bibi sa nu-mi fie rusine sa ridic volumul :) ). Daca ridici volumul ce se intampla cu sunetul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D:D Pentru ca, cotierele sunt de regula cutii de placaj goale pe dinauntru si sunt cam la 2m una de alta (cat are lungime canapeaua) adica Lambda/4 la 40Hz, perpendiculare pe axa incintei. Clar capcana de bass. Si am zis "in preajma" , asta-i precizie? :D

Intre 40Hz si 50Hz e sfert de octava nu "octave", asta precizie :)

Raman la parerea ca pe tavan e cel mai bine :lol: Sa incerce si o sa aiba surpriza placuta, basca pare mai "aerisita" odaia.

 

Adriane, am zis ca e o distanta marisoar masurata in octave. DA, daca e s-o luam pe frecvente e 1/4 octave, daca e s-o luam pe note, sunt 4 note, deci juma' de octava. Dar asta e mai lipsit de importanta, cit faptul ca treaba cu cotierele puse la 2 m nu au nicio legatura cu o trapa de bass. Iar existenta unei trape de bass nu diminueaza niciodata cantitatea de bass. Ele absorb doar undele stationare, de aceea putem asista ( lucru pe care dealtfel l-am si experimentat) la imbunatatirea bass-ului ( si calitativ si cantitativ) prin folosirea trapelor. Repet, ele nu sunt cutii de rezonanta. Pe de alta parte, cutiile de rezonanta pot ruina sunetul, pot duce la pierderea bass-ului sau a altor frecvente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ridici volumul ce se intampla cu sunetul?
Pai hai sa vedem:

1. Suspensia difuzoarelor incepe sa functionaze in zona de linearitate (pentru care au fost proiectate).

2. Creste (nesemnificativ) raportul S/N al amplificatorului.

3. Te afli in alta zona a curbelor Fletcher-Munson (alea de se corectau prin "loudness" inainte de aparitia sculelor haudiofile).

4. Creste raportul S/N din camera de auditie.

5. Apar efecte psihologice de "imersie" si rejectie a stimulilor secundari.

Adicatelea... destule!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am invtat din zbor de la Bibi sa nu-mi fie rusine sa ridic volumul :) ).

 

Lol! :D Şi eu am învăţat asta de la el! Aveam nişte Dynaudio Contour pe care nu reuşeam să le fac să cânte (parcă eram cretin, îmi era frică să le dau tare, nu ştiu de ce), am fost cu ele la Bibi să le testăm pe sculele lui, mi-a spus mai multe chestii legate de ele dar eu am reţinut doar una: "le place să cânte tare". Reîntors acasă parcă mi-am redescoperit boxele şi mi-am dat seama cât de bou fusesem că vroiam să le dau. Până la urmă le-am dat după un timp, însă doar după ce am luat Micro Utopia.

Dar ce mi-a zis Bibi atunci m-a salvat de multe nopţi nedormite. Fuck the neighbours! :twisted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AM REUSIT IN SFIRSIT SA OBTIN NISTE IMBUNATATIRI!

Cum ? Pai ca orice bun roman, incalcind legile, ca doar asa merge in tara asta (plus ca daca incalci legile fizicii, ca in cazul meu nu te poate aresta nimeni). Pun si poze, ca o imagine face cit o mie de cuvinte si ca sa nu credeti ca fac cumva misto.

Deci am pus "gresit" cablul boxei din dreapta si a aparut bassul, detaliile, sunetul e mult mai bun, nu perfect , dar cu mult mai bun. De ce si care e explicatia habar nu am, repet inca o data, nu ma tin de glume, asta am facut si rezultatul e mult mai bun. Am incercat si cu boxa din stinga, si cu amindoua, dar nu, asa e cel mai bine. Culme e ca acum am si extra bass in baie unde chiar si cu usa de la sufragerie inchisa se aude sau mai bine zis se simte, usa de la baie rezonind fericita impreuna cu boxele.

Untitled.thumb.jpg.ce691162d6fb213fad1f5652381d814a.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.