Sari la conținut
HiFi Tech

Repozitionare sistem


camiloiu

Postări Recomandate

Buna dimineata dragi colegi,


In viitorul apropiat vor avea loc niste modificari in camera in care este amplasat sistemul, renovare, reamenajare, linie separata de alimentare etc.

As dori niste sfaturi legate de amplasarea sistemului, am facut si 2 schite in acest sens.


Acum sistemul este asezat pe "lung" insa pe peretele unde are fereastra respectiv perdea/draperii in spate si din pacate, nu pot testa alt amplasament pana cand camera nu este goala, ceea ce va duce la un rezultat nu tocmai bun. In actuala pozitionare singur aproblema apare la pozitionarea ascultatorului aproape de mijlocul camerei unde apar niste taieri la frecventele joase. In trecut a fost pus si pe "lat" si parca frecventele joase erau prea "bubuite".


Orice sfat este binevenit,

Multumesc.

1.jpg.9e8835746babb58aab7fcd3799c672c5.jpg

2.thumb.jpg.69babec463e1dac549d6e3799b201af8.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 160
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma lovesc exact de aceiasi problema dupa reamenajare, am ales varianta 1 pentru ca nu am alta posibilitate de pozitionare, si bassul e cam estompat, am testat si varianta 2, e mai bine cu bassul dar nu pot lasa asa ca nu se mai deschid usile la mobila din spate, plus ca ar fi chiar in fata boxelor (mici de la receiver). Cu prima ocazie cind ne intilnim o sa ne plingem de mila reciproc :cry:

Asa ca astept si eu sugestii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum sistemul este asezat pe "lung" insa pe peretele unde are fereastra respectiv perdea/draperii in spate si din pacate, nu pot testa alt amplasament pana cand camera nu este goala, ceea ce va duce la un rezultat nu tocmai bun.

 

Daca testezi in camera goala s-ar putea sa ai surprize ulterior, cred ca indicat e sa testezi cu mobilierul "pe pozitie". Eu am sistemul pe latura lunga a camerei (figura a doua din postul tau, ca vad ca sunt denumite 1 si 2 in sens invers incarcarii pe pagina) si suna mai bine. Majoritatea sistemelor pe care le-am audiat in alte camere erau pe latura lunga (din diverse restrictii, nu doar audiofile), dar nu am putut compara cum ar fi fost pe latura scurta. Daca o sa fie si alte obiecte de mobilier, le poti desena si pe alea, poate mai apar idei. Daca nu reusesti sa te decizi, poti organiza o sesiune de teste cu "juratii Audioweb". :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

igor1234, vor mai fi 2 fotolii, si probabil niste elemente de mobilier dar de dimensiuni reduse, care nu cred sa influenteze in vreun fel sunetul.

Acum sistemul este pe peretele scurt, ca sa se inteleaga corect, poate nu m-am exprimat tocmai potrivit in primul post. Cand a fost pozitionat pe peretele lung, totul era ok, un pic mai bine ca soundstage decat acum, insa prea mult bas......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-am mutat de curand intr-o camera cu o lungime de 10m si o latine de 4.2.

Nu am avut timp de teste elaborate. Am asezat boxele la 2m fata de peretele din spate, 1m fata de cel lateral. Canapeaua este undeva in prima jumatate a camerei. Da sunt norocos, nu exista ranforsari ale sunetului din cauza vecinatatii peretelui din spate. Sunetul este nesperat de bun. De fineturi am sa ma ocup in viitor. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vio, multam de sfat. Stiu ca a fost bine intentionat. :)

Eu nu am dezvoltat subiectul acustica camerei de auditie pentru ca nu a fost cazul. In multe situatii voi inginerii va inchipuiti ca audiofilii cred in OZN-uri si in ulei de sarpe, fara a fi interesati de partea tehnica. In realitate actiunile noastre sunt diferite si de cele mai multe ori se bazeaza pe cunostinte ingineresti / tehnice. Singura diferenta este ca audiofilii in nebunia lor frumoasa invart la ureche o multime de posibilitati si petrec destul timp testand sisteme, boxe, surse, sarme, pozitii ale boxelor, etc. Hai sa spunem ca noi suntem mai necredinciosi din fire. ;)

Ca audiofil am avut un mentor in Jack, de la el am invatat o multime de lucruri, Am si lucrat in 'echipa lui Jack' ca Marketing Manager pentru o perioada destul de mare. In timpul petrecut alaturi de Jack (care apropo este medic stomatolog nu vanzator de scule) am invatat sa fac diferenta intre subiectivism si tehnologie. Imi amintesc ca in lunile in care se amenaja acustic showroom-ul pentru Jack a fost ca si cum isi dadea doctoratul in acustica. Eu nu am reusit sa fac asta, insa cu siguranta am fost aproape sa termin un masterat in acustica. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dinica, la dimensiunile astea eu as incerca sa fac un "colt de auditie", adica sa pun boxele pe doi pereti adiacenti si sculele in colt. Exista multe avantaje in cazul unei astfel de pozitionari.

In plus, din cate stiu ai bookehslfuri deci nu are rost sa incerci sa sonorizezi toata camera. N-am timp acum sa pun schite dar ne vedem sambata si putem discuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vio, poti interveni de cate ori doresti.

Costine am sa masor raspunsul camerei si dupa aceea decid ce trebuie facut. Nu mai am boxe de raft de cateva luni. In acest moment va pot spune ca am o camera foarte buna. Dupa ce ma apuc de lucrat la acustica va fi perfecta. Apropo de sfatul lui Vio, zonele de reflexii primare vor fi tratate cu Basotect. Sa nu uitam ca totusi locuim in aceste case si trebuie sa gasim solutii cat mai putin invazive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca daca peretele din spatele pct-lui de auditie e departat ce se reflecta din el strica .Ideal este ca peretele din spate sa fie in ceafa si cat mai absorbant (nu ca ar transpira ascultatorul :) ). Pe masura ce creste distanta dintre pct de auditie si incinte apar noi puncte de reflectie primara , diferenta de drum intre unde directe - reflectate si ras-reflectate creste si gata bulibaseala. Din aste doua considerente rezulta ca incintele sa stea pe latura lunga (si apropitarul in bucatarie :) )

Eu asa le-am pozitionat, adica noi, eu am cautat motivele :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e masura ce creste distanta dintre pct de auditie si incinte apar noi puncte de reflectie primara , diferenta de drum intre unde directe

reflexii primare - vezi te rog desen atasat; cu rosu reflexii primare

reflexii secundare - conteaza mai putin, creierul are capacitatea de a le inlatura; albastru reflexii secundare


De studiat http://www.jfstudiodesign.ro/texte/JFSD%20-%20Camera%20de%20auditie.pdf

acustica.gif.b377d0591adb7c3bc262fd1b9bdfdfb4.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca daca peretele din spatele pct-lui de auditie e departat ce se reflecta din el strica .Ideal este ca peretele din spate sa fie in ceafa si cat mai absorbant (nu ca ar transpira ascultatorul :) ). Pe masura ce creste distanta dintre pct de auditie si incinte apar noi puncte de reflectie primara , diferenta de drum intre unde directe - reflectate si ras-reflectate creste si gata bulibaseala. Din aste doua considerente rezulta ca incintele sa stea pe latura lunga (si apropitarul in bucatarie :) )

Eu asa le-am pozitionat, adica noi, eu am cautat motivele :D

 

Nimic mai neadevarat. Daca stai cu peretele in ceafa vei avea parte de masaj la bilute din partea bass-ului, nimic altceva. E drept ca uneori e benefica , daca avem niste boxe cam impotente pe bass. Teoretic pozitia ideala pentru auditie e la 1/3 din lungimea axului camerei, bineinteles ca treimea posterioara. In afara de "perete in ceafa" o alta pozitie nefericita e mijlocul camerei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut sistemul pus pe latura lata a camerei (5,20) acum este pe latura mica (3.80) este adevarat ca am schimbat mobilierul (mobilier mai putin dar din lemn , canapele mai usoare pereti mai goi ) concluzia acum parca se aude mai prost , incintele sunt mult mai apropiate (1.70) si imaginea sonora a cam suferit , chiar daca am reusit sa indepartez boxele mai mult de zidul din spate (35-40cm) si de pertii laterali (80-90cm) basul a devenit mai putin controlat. sugestii ?

ce credeti ca ar fi bine sa pun pe acest perete (practic gol) pe care am sistemul audio ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cataline, as incepe cu regula de aur a oglinzii pentru a scapa de reflexiile primare. Dupa ce afli cu exactitate care sunt aceste puncte incearca sa plasezi in acele zone materiale fonoabsorbante (difuzere). Odata terminat acest prim proces asculta din nou sistemul si cauta sa acoperi colturile camerei cu asa numitele capcane de bas. Iti atasez o imagine sugestiva pentru modul in care se pot face aceste modificari.

acustica.jpg.99e0710485a75dc8cea7d605d621ecba.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Difuzia se poate face cu rafturi de carti. Bass trap - asezi spre colt obiecte de decor cu capacitate mare de absorbtie. ex: fotolii, canapele, etc.

Imaginea postata de mine - unde ar trebui sa fie pozitionate difuzerele si capcanele de bas indiferent de metoda aleasa, pro sau improvizatie. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimati colegi


Vin si eu cu problema mea. Mai jos este o schita cu camera mea. In spatele boxelor exista si perdea si draperie, covorul este destul de gros, pe peretele cu canapeaua sint doua tablouri de mari dimensiuni, de asemenea sint doua mai mici deasupra bibliotecii din spate care are cam 1,80 m inaltime. Pe peretele din fata canapelei se afla un living cu corpuri suspendate si o comoda joasa care ocupa tot peretele pina aproape de tavan. Sifonierul din dreapta linga geam o sa dispara curind. Dimensiunile sint 5,5m x 3,8m

Durerea e urmatoarea: dupa ce m-am chinuit citeva luni sa transform un depozit de joarse intr-o o sufragerie pe sufletul meu am reusit sa fac un monstru care omoara sunetul. Bassul este foarte atenuat, scena este ingesuita si plata, detaliile sint oarecum prezente pe zona medii inalte si cam atit. Acelasi sistem a sunat cu mult mai bine in dormitor, o camera patrata cam 4,2m x 4,2 m si foarte aglomerata, cu boxele (Focal 716) puse in colt si aproape lipite de perete. Am observat ca daca ma ridic in picioare se aude mai bine dar nu prea e totusi o optiune. Pe comoda se afla televizorul, receiverul si doua bookshelf-uri mici de la o combina care produc insa un bas mult mai consistent decit Focalurile.

Ceva sugestii (aia cu funia si sapunul deja am luat-o in consideratie :( )

home.jpg.a1d22db546362b8a64aa85208a15e9a0.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.