Sari la conținut
HiFi Tech

djleco

Postări Recomandate

Acum 4 minute, Shambala a spus:

 

Daca ai boxe cu o minima de impedanta de 0,9ohmi (caz de altfel f rar)  pur si simplu nu pui un amplificator in cl A.

Suntem aici intr-un dialog al surzilor, din pacate 😅. Eu nu am spus ca vreau asta, doar incercam sa raspund la gluma lui @brainsmartman ca cei de la Lamm s-ar fi gandit la impedante negative cand au zis "sub 1ohm". Cred ca putem depasi momentul asta. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, ctzzzz a spus:

Ma refer la caderi de impedanta pe anumite frecvente, nu la impedanta nominala. 

Si cu rezistenta "fizica" a sarmei din bobinajul difuzoarelor plus rezistenta sarmei din bobinele filtrului cum facem? Le ignoram? Coboram sub rezistenta fizica a acestora? Ca doar e o incinta "dificila", sau "greu de condus"... Cum ducem noi legile fizicii in legile lui Murphy....

 Victor, vorbea cineva aici de incinte cu servomotoare, Siemensi si alte chestii de astea? Aducem in discutie chestii "rara avis" doar sa aratam ca avem dreptate cu orice pret? OK, in cazul asta eu ma retrag. A se citi a doua mea semnatura.

Multumesc celor care "inteleg" fenomenul functionarii claselor de amplificare. Succes in continuare!

Doar atat: va reamintesc ca sunt oameni care cred in teoria pamantului plat. Pentru care "puntea magarului", aka teorema lui Pitagora nu inseamna nimic. E bine, ca sa nu fie rau. Multe succesuri!

Pana la urma fizica si matematica "is fake"! Bullshit!

 

Sa auzim fiecare ce vrea, ca de bine nu avem cum!

  • Thanks 1
  • Confused 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dreptatea " există " chiar daca noi nu avem habar de existența ei .

Am zis sa mai aduc un pic de culoare între topologiile amplificatoarelor in  clasa A .

Decât contrele binecunoscute legate de orgoliu excesiv , mai bine câteva informații despre amplificatoare ...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, bizonu22 a spus:

Aici, tu ai dreptate! Victor tu ești un băiat deosebit! Tu ne povestești că filtrele boxelor tale sunt făcute de Shambala , deci nu ești în stare să îți faci singur niste filtre audio care sunt relativ ușor de executat(mai greu calculatul). Tot tu te dai cu părerea și te ti in clanța cu unul care a făcut un amplificator  cu o schema de 20 de ori mai complicată decât un filtru audio. Na spune tu daca nu ești un băiat deosebit!? Fără supărare!

Te-am citat , ca să rămână dovada că ești offtopic și murdărești subiectul ăsta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lamm, accuphase, pass, jadis

Lasati firul intreg nu-l mai despicati in zeci de firisoare, ce ati vrea in loc de o fraza simpla sa gasiti niste scheme/formule cum ajung la fraza aia, n-ar mai intelege nimeni chiar nimic, ca e marketing sau nu, cam fiecare marca de scule are un paragraf discutabil...dar daca se doreste aprofundarea puteti sa trimiteti mailuri direct catre producatori si poate ajung mai aproape de nivelul vostru de cunoastere si intelegere.

Editat de adis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate toate aceste discutii sfarsesc lamentabil.

Apar tot felul de informatii, fara continut, spuse cu scopul de a dovedii cat de tari suntem.

Oare de ce nu incercam sa purtam un dialog util pentru toti, din care sa invatam ceva, fara patima si frustari ?

Cat de greu poate sa fie ?

Editat de MarianS
  • Like 3
  • Thanks 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filtrele pt difuzoarele lui Victor au fost cerute si construite exact dupa schema de pe site-ul Ciare. Nimeni dintre noi nu are vreun merit in proiectarea lor.

Cunostintele in electronica (audio, cel putin) ale lui Victor sunt vaste si de netagaduit. Ce face cu ele, ce, cat si cui impartaseste este exclusiv treaba si decizia lui.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, Victor a spus:

 

Eu cred că forumul are parte de o mentenanță de calibru și are resurse pentru explicarea subiectelor de interes - încă nu s-a apelat la resurse. Aici includ și pe Shambala care poate duce o discuție coerent și cu deschidere pentru cei avizați și mai puțin avizați. Este important cum comunici o opinie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 Dacă nu comentăm , nu înseamnă că nu avem o părere sau nu ne interesează subiectul .

De aia eu nu prea comentez la restul subiectelor .

Subiectele despre muzică sau cele tehnice sunt probabil cele mai  dificile , deoarece sunt necesare cunoștințe de specialitate ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, dinica a spus:

Mare parte din informatiile acestui topic sunt ok. Hai sa fim corecti. Si pe site-urile producatorilor sunt tot felul de bullshit uri.

Discutia a devenit tehnica de la un anumit moment si asta nu este neaparat rau. 

 

Stii care e paradoxul, cati electronisti atatea parari, eu aici ma pierd, n-am vazut nici o discutie constructiva(tehnica) pe forumul asta de la care sa se plece si cu care sa fie deacord macare o parte dintre electronisti, pai cum sa ajungi sa intelegi/construiesti ceva mare daca caramida din temelie e sparta in bucatele, e fix ca turnul babel, cu cat se inalta cu atat e haosul mai mare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, adis a spus:

Stii care e paradoxul, cati electronisti atatea parari, eu aici ma pierd, n-am vazut nici o discutie constructiva(tehnica) pe forumul asta de la care sa se plece si cu care sa fie deacord macare o parte dintre electronisti, pai cum sa ajungi sa intelegi/construiesti ceva mare daca caramida din temelie e sparta in bucatele, e fix ca turnul babel, cu cat se inalta cu atat e haosul mai mare. 

Asta cam asa este. Eu sunt atent la ce scriu Brain si Shambala. Nu ca as avea ceva cu ceilalti, doar ca-i cunosc mai putin.

PS: Adaug si faptul ca am avut ocazia sa ascult amplificatorul Kristoff.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta mea IT pot sa va spun (de fapt ma repet) ca si acolo marketing-ul functioneaza la fel, se minte cu nerusinare si publicul neavizat este intoxicat cu informatii false. De multe ori am incercat sa explic adevarul unor persoane dar nu eram crezut. Mai mult decit asta, paream un fraier care stie el ceva dar se da mare, ca nu-i asa, nu o sa minta ASUS sau MSI, sint firme mari nu-si permit sa minta clientii ca se fac de ris.

La fel si aici daca un electronist spune ca producatorul XYZ bate cimpii si incearca sa o demonstreze cu argumente mai greu de inteles de cei care nu au habar de electronica are putine sanse sa fie crezut. Si daca Greierele se contrazice cu Brain si cu Leco confuzia e totala. Ce o sa zic eu ca neavizat "Daca astia nu se inteleg electronisti intre ei de parca electronica din Voluntari e diferita de cea din Ferentari clar ca sint solutii pe care ei nu le cunosc dar cei de la XYZ, firma mare, cu ingineri buni le stapinesc, deci e cum spun XYZ si cu asta basta"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ii cunosc pe toți : pe Shambala , Brain , Leco sau Greierașul .

Evident , mai mult sau mai puțin din mediul virtual .

Pe Brain îl știu de 20 de ani , din atelierul GlobeG , pe Dinică de la ultima întâlnire Audiofil 2010 , pe Leco îl știu de 25 de ani , pe Greierașul de la HiFi Arena 2009 etc iar pe Shambala doar din mediul virtual . Discuțiile telefonice nu se pun .

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie unul imi pare mai usor de rumegat daca privesc clasa A ca si sursa de curent si AB ca si sursa de tensiune. Ca, lampagiu fiind la baza, nu concep clasa A decat in topologie SE e alta discutie. Hai ca as inghiti si clasa A cu tranzistori dar musai cu traf iesire sa scap de tensiunea continua prin sarcina si sa ajung aproape de 50% cu randamentul. Cum faci tu clasa A cu tranzistori in push-pull cand musai ai peste 180 de grade deschidere pe ramura si din incalecatul asta mai si suna bine asta n-am inteles-o niciodata.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, bogdanozaurus a spus:

Si daca Greierele se contrazice cu Brain si cu Leco confuzia e totala. Ce o sa zic eu ca neavizat "Daca astia nu se inteleg electronisti intre ei de parca electronica din Voluntari e diferita de cea din Ferentari clar ca sint solutii pe care ei nu le cunosc dar cei de la XYZ, firma mare, cu ingineri buni le stapinesc, deci e cum spun XYZ si cu asta basta"

Oare de ce acesti electronisti, care luati in particular sunt persoane de toata isprava, pe forumuri nu reusesc sa se inteleaga ?

Se da ceva daca ies in fata ? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Rotcev a spus:

Pentru că nu stăpânesc bine teoria, pentru că s-au axat pe o nișă, o bucățică îngustă din tort, este ca în medicină, un ginecolog este paralel cu ce face un ortoped ... sau invers, la ce se pricepe unu nu se pricepe celălalt. 

Pe forumuri se plătesc polițe, contre cât cuprinde, ăla este prost, eu sunt deștept, eu știu aia, ăla nu știe. 

Să nu vorbim de ipocrizie..... 

Cunosc toți jucătorii din meci, cum ai spus..... fiecare pare a fi de gașca, real nu sunt, fiecare îl consideră pe celălalt mai fraier și vrea să îl prindă la cotitură. Bine spunea cineva că  nu poate ajunge la o concluzie când n electronisti se contrează, este perfect adevărat! Electronica fiind ceva derivat din științe exacte, nu are cum să fie diferită pentru n oameni diferiți, ajunge diferită doar dacă fiecare știe ceva și altul nu, sau știe greșit. 

Esti cumva  intr-o  perpetua eroare ... sau ai emis purul si unicul adevar cuantic , cosmic si universal valabil  ?

Eu sunt convins ca exista multi useri interesati de adevarul tehnic , argumentat stiintific .

Internet-ul este deopotriva si sprijin , dar si pacaleala de marketing . 

Voi alegeti !

Cine e ala care va arunca primul cu piatra  😉 ? 

Am fost avertizat ca daca revin , voi fi aruncat in groapa cu lei ...

Eu sunt convins ca sunt multi interesati de adevarul tehnic , dincolo de orgolii .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine e simplu.

Filmarile si testele spun totul.

Bagati un ochi aici.

Pina si cel mai noob va intelege ceva.

De aia sint adeptul filmarilor si apoi al pozelor, nu pot fi trucate, nu se minte si se vede EXACT ce si cum.

Rasfoiti postarea si fac pariu ca fiecare va intelege cite ceva, unii mai mult, altii mai putin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, dinica a spus:

Sunt cu ochii pe voi. Ramaneti la subiect. Chill ya! 

PS: Am oferit si cateva avertismente. 

Raman cu ochii pe voi , in subiectele tehnice , in Silentio Stampa .

Atentie la limbaj , nu uit si nu iert .

Multa sanatate tuturor ! 

Editat de Victor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.