Sari la conținut
HiFi Tech

djleco

Postări Recomandate

Victor ai o atitudine foarte vehementa, la ce scrii aici se presupune ca ai ceva experienta si scule care sa ateste opiniile formate sau formatoare pe care le scrii. Ca sa intelegi ce intreaba trancotistu conform topicului, ce topologie are amplificatorul tau stereo. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ați făcut două afirmații referitoare la nesănătoși la cap și la fraieri. Probabil că acestea rezultă dintr-o cunoaștere aprofundată a fenomenului audiofil - tot la el făceați referire. Eram doar curios ce performanțe atinge sistemul dvs. Și, dacă e cazul, răspuns la persoana a doua.  Cred că nu am fost necuviincios în exprimările anterioare.  Și închei - I'm out.

Promit să nu comentez fotografia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îmi cer scuze pentru adresarea la persoana a doua , dar nu răspund la provocari .

Ca să rămânem ontopic , topologia amplificatorului pe care îl ascult cel mai des este un VFA clasa AB2 , realizat integral cu componente discrete originale  , de producție japoneză , din anul 1993 .

Incintele sunt DIY .

Încă mai caut perfecțiunea în audio .

Editat de Victor
Completare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ johndoe21ro - se poate sa ai dreptate, am sa studiez exemplele date de tine.   Daca am gresit, asta e, bine ca am fost corectat.

M-am uitat la Accuphase E-560. Acela este un contraexemplu doar partial, pt ca pe 8 ohmi - unde este afirmata functionarea in cl A,  zice ca puterea ar fi limitata la 30W.   Aproape sigur ca pe 4 ohmi la 60W functioneaza deja in cl AB; doar o parte din ei sunt in cl A.  NU trebuie inteles ca poate fi folosit curent pe impedante de 2 ohmi (la 1 ohm scrie clar asta), functionarea pe acele impedante joase se refera practic la minimile de impedanta pe care le pot atinge boxele de 4 ohmi cele mai dificile.    Din pacate, exprimarea din prospect  este un exemplu de marketing la limita aburelii. Culmea, la unul din amplificatoarele lor foarte bine cotate  de catre piata...

Ma uit si la celelalte si revin.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa incercam sa nu ajungem la impunsaturi intre colegi! Acest subiect este unul sensibil, si ar fi pacat sa fie inchis.

Haideti sa incercam sa trecem peste chestiile astea si sa incercam sa ne intelegem unii pe altii, in fond toti avem 2 urechi, "microfonul nostru" cel mai superficial cu care captam sunetul.

Eu nu am pretentii de audiofil si nici nu voi avea vreodata.

Scriu asta prin prisma sistemului meu audio (modest in masuratori din cauza unui Yamaha 5.1 ca amplificare, puturos rau, supracompensat, asta pina in voi face amplificatorul meu de auditii bazat pe ce a pus la sectiunea DIY) dar care da clasa multor sisteme foarte scumpe, in sunetul obtinut in final prin prisma reglajului din procesare a sistemului cit si a boxelor DIY facute de mine din niste cutii ale boxelor nemtesti Heco Superior 700.

Si spun clasa prin prisma TEHNIC RESPONSE, adica abatere cit mai mica in db la extremele benzii audio 16Hz-20kHz, ca raspuns in frecventa si abaterea fata de acei 0db preferabili in toata banda audio.

Nu este important "cine o are mai mare sau mai groasa" ci aia care "face treaba" 🙂 , adica sistemul care iti place TIE ca proprietar al lui, urechilor tale, (mai mult sau mai putin conforme) cu realitatea sau cu ceea ce a vrut sa faca inginerului de sunet care a fost la butoanele masterului pe care il asculti cu sistemul tau.

Unii prefara sunetul neutru, plat, altii prefera bright, altii "cu grasime" (eu), altii cu media nu stiu cum.

My 2 cents.

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data, sunt doar audiofil nu foarte vechi, si nici pe de parte cu pretentii de cunoscator electronist. Las totusi aici teoria lui Vladimir Lamm:

From our point of view, one of the ideal solutions for these problems when solid-state amps are concerned are: PURE class A operation of an amp (without any tricks), and PURE class A operation not only at the MAXIMUM load, but also at the LOWER load impedances. Standard situation, even if an amp operates in pure class A at 8 Ohms, is that it doubles the power at 4 Ohms resulting in 1/4 of the doubled power in class A and the rest in class AB. We, at LAMM, chose to do the following to handle this issue. We tentatively divided an entire impedance range into two: from 16 to 8/7 Ohms and from 7/6 to 1 Ohm and below. As a result, we implemented a special load switch in our hybrid amplifiers. When the switch position is changed, it changes the supply voltage and idle current of the output stage, which allows the amplifier to operate in PURE class A mode at the maximum and lower load impedances.”

partea buna ca Lammurile raman pure Class A la ambele tipuri de load, dar nu isi mai dubleaza puterea cu injumatatirea impedantei.
 

https://lammindustries.com/pages/faq/ aici mai multe detalii, pt cine vrea sa inteleaga mai mult.

 

si apropo de amplificatoarele Precum E650, A250 etc, cei de la Accuphase spun doar ca sunt pure Class A into 8 ohms, nu specifica ce se intampla la 4 sau 2ohmi, decat ca puterea se dubleaza, ceea ce e admirabil, doar ca e 75% din putere, in acest caz vine din clasa AB, se pare.

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ctzzzz a spus:

Standard situation, even if an amp operates in pure class A at 8 Ohms, is that it doubles the power at 4 Ohms resulting in 1/4 of the doubled power in class A and the rest in class AB.

  Vad ca degeaba ne racim gura, bullshit-ul de marketing are putere de sampon pentru creier. Tot dam langa cu clasa A care trece de nebuna in clasa AB, ca asa zice un nene care isi face reclama produselor proprii.

1 oră în urmă, ctzzzz a spus:

We, at LAMM, chose to do the following to handle this issue.

  Quod erat demonstrandum...

Hai sa va prezint o situatie dupa care sa "sapati" ca s-o lamuriti, ca vad ca tot va mananca degetele sa faceti cultura de net:

cum lucreaza tranzistorii finali ai unei clase A fata de ai unei clase AB? Mai mult, ai unei clase AB fata de ai unei clase B?

  Daca sunteti in stare sa va lamuriti acest aspect, va veti lamuri cum e si cu folclorul asta:

" doar ca e 75% din putere, in acest caz vine din clasa AB, se pare."

 

Pax vobiscum...

Numai de bine sa auzim.

 

Editat de brainsmartman
  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.03.2020 la 21:28, brainsmartman a spus:

 NU! Cineva a aruncat o piatra in lac si acum tot satul se chinuie s-o scoata. Nu se modifica clasa de functionare, amplificatorul "se sufoca", intra in cliping, nu trece din clasa A in clasa AB. Afirmatii de genul asta sunt facute la modul ca daca incinta va "trage" mai mult curent decat curentul maxim de repaus, atunci nemaifiind indeplinita conditia respectivei valori a acelui curent, care vezi doamne, va fi mai mic, acesta va trece in clasa de functionare AB. Gresit!

Am pomenit deja de exemplul clasei A "pure", single-ended, despre care toata lumea afirma ca e singura clasa A pura pentru ca nu poate lucra decat in clasa A... Bun pana aici...Si daca i se depaseste curentul de bias? Ce face? Trece in clasa AB, B, D, H, G? cand fizic nu POATE face asta? Nu, se va "sufoca", la fel ca si celelalte clase. O clasa B daca pateste acelasi lucru, ce fac? Trece in clasa C sau D? Nu stau acum sa explic cum functioneaza de fapt tranzistorii finali intr-o clasa A fata de o clasa AB, fata de o clasa B, fata de o clasa D, prea mult de spus si prea putini s-o inteleaga. Tot ce trebuie sa retineti este faptul ca tocmai acest "antagonism" relativ la functionarea clasei A fata de AB face acea diferenta de detalii, microdetalii, presence, etc, etc. Incercati sa nu mai cadeti in capcana unor afirmatii "dupa ureche" sau "botaniste".

 Conditia de mai sus se aplica tuturor claselor de functionare, nu numai clasei A.

Asta pentru ca vad ca toata lumea explica cum poate o clasa AB sa cante la inceput in A si pe urma in AB. Intrebarea se referea exact la contrariu.

 E ultima interventie care o mai fac pe marginea acestui subiect, nu de alta, dar mi se pare pierdere de vreme sa stai sa explici ca papura are noduri...

 

Numai de bine sa auzim.

 

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, brainsmartman a spus:

  Vad ca degeaba ne racim gura, bullshit-ul de marketing are putere de sampon pentru creier. Tot dam langa cu clasa A care trece de nebuna in clasa AB, ca asa zice un nene care isi face reclama produselor proprii.

 

 

...iar eu vad ca am reusit sa va supar, fara sa intentionez asta.

promit sa imi fac temele si daca nu imi e clar o sa imi permit sa mai intreb, sunt aici ca sa inteleg ceva, nu ca sa ma iau la intrecere cu cei priceputi.

Pace tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, ctzzzz a spus:

...iar eu vad ca am reusit sa va supar, fara sa intentionez asta.

Bro, nu m-ai suparat, nu sunt suparat pe tine, mi-e ciuda de starea de fapt...Cat de jos am putut ajunge incat sa inghitim pe nemestecate afirmatii botaniste, care se pot demonta simplu cu fizica din liceu.

 Exemplu, citez din prezentarea pusa de tine: "We, at LAMM, chose to do the following to handle this issue. We tentatively divided an entire impedance range into two: from 16 to 8/7 Ohms and from 7/6 to 1 Ohm and below."

 ....and bellow... Adica? Zero ohmi? Minus unu, doi ohmi? As rade daca n-ar fi trist...

Numai de bine sa auzim...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In clasa A, finalii sint in conductie 360 grade.

Ia sa imi explice si mie cineva cu ii scosti din cei 360 grade in mai putin, 358 grade, 330 grade, 214 grade, etc.

 

Si nu, nu sint grade celsius!

 

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, brainsmartman a spus:

Bro, nu m-ai suparat, nu sunt suparat pe tine, mi-e ciuda de starea de fapt...Cat de jos am putut ajunge incat sa inghitim pe nemestecate afirmatii botaniste, care se pot demonta simplu cu fizica din liceu.

 Exemplu, citez din prezentarea pusa de tine: "We, at LAMM, chose to do the following to handle this issue. We tentatively divided an entire impedance range into two: from 16 to 8/7 Ohms and from 7/6 to 1 Ohm and below."

 ....and bellow... Adica? Zero ohmi? Minus unu, doi ohmi? As rade daca n-ar fi trist...

Numai de bine sa auzim...

Exista amplificatoare cu impedanta de iesire negativa , se folosesc la incinte acustice cu servomotoare in locul difuzoarelor magnetodinamice , dar sunt exceptii . De implementat se poate implementa la orice structura de op amp .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, djleco a spus:

In clasa A, finalii sint in conductie 360 grade.

Ia sa imi explice si mie cineva cu ii scosti din cei 360 grade in mai putin, 358 grade, 330 grade, 214 grade, etc.

 

Si nu, nu sint grade celsius!

 

 Bun, carect pana aici! Astept amanunte si despre functionarea in celelalte clase in care "evadeaza" clasa A...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, brainsmartman a spus:

"We, at LAMM, chose to do the following to handle this issue. We tentatively divided an entire impedance range into two: from 16 to 8/7 Ohms and from 7/6 to 1 Ohm and below."

 ....and bellow... Adica? Zero ohmi? Minus unu, doi ohmi? As rade daca n-ar fi trist...

Numai de bine sa auzim...

Sub zero Ohmi normal ca nu exista, dar asta nu inseamna ca o sarcina de 0.9, sau 0.5 Ohmi nu se incadreaza in ce spun oamenii acolo. Si astea exista, pe boxe mai greu de condus, riboane, etc.

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Victor a spus:

Exista amplificatoare cu impedanta de iesire negativa , se folosesc la incinte acustice cu servomotoare in locul difuzoarelor magnetodinamice , dar sunt exceptii . De implementat se poate implementa la orice structura de op amp .

 Si ce legatura are asta cu subiectul in discutie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm, de ce cautati sa va dati dreptate cu orice pret ?

La amplificatoarele in cl A, prin definitie de puteri mici sau cel mult medii, se folosesc incinte cu SPL ridicat si care nu prea au minime de impedanta asa de joase.

Daca ai boxe cu o minima de impedanta de 0,9ohmi (caz de altfel f rar)  pur si simplu nu pui un amplificator in cl A.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Impedanța de ieșire negativă se măsoară în Siemenși , adică Ohmi negativi .

Legatura este simplă  : un asemenea circuit de control al impedanței de ieșire se poate implementa oricărui amplificator in clasa A 😉 .

Este un caz particular , nu se folosește pentru incinte acustice normale .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.