Sari la conținut
HiFi Tech

djleco

Postări Recomandate

Acum 1 oră, brainsmartman a spus:

 NU! Cineva a aruncat o piatra in lac si acum tot satul se chinuie s-o scoata. Nu se modifica clasa de functionare, amplificatorul "se sufoca", intra in cliping, nu trece din clasa A in clasa AB.

Am pomenit deja de exemplul clasei A "pure", single-ended, despre care toata lumea afirma ca e singura clasa A pura pentru ca nu poate lucra decat in clasa A... 

 

de bine sa auzim.

 

Ok, multumesc pt explicatii. Si felicitari pt proiect.

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, hersorin a spus:

Am si eu un purcelus de 60 kg care are un buton pe fata ce imi dubleaza consumul de curent in gol si se incinge extrem de tare . Oare e posibil sa debiteze 40 W in clasa A cum se lauda producatorul ?  Poate consuma pina la 1000 W . 

unisonDSC_0514.JPG

  Masuratoarea pe sarcina cu osciloscop spune exact ce si cum.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, hersorin a spus:

Am si eu un purcelus de 60 kg care are un buton pe fata ce imi dubleaza consumul de curent in gol si se incinge extrem de tare . Oare e posibil sa debiteze 40 W in clasa A cum se lauda producatorul ?  Poate consuma pina la 1000 W . 

hersorin, ne stim de mult timp.... eu iti spun doar atat: nu suntem, nimeni nu e "mama omida" sa-ti spuna doar dupa niste fotografii ce vrei tu sa afli... parol!  Daca e in posesia ta, inseamna ca ai crezut in ce a spus producatorul. Ce incerci sa afli acum, doar dupa niste foto si o schema tinuta "la rece"? Pe bune... Cand cumperi un device, ori ai incredere in ce spune producatorul, ori te lipsesti... My two cents.

Cu respect, pentru toate postarile tale,

Brain

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, brainsmartman a spus:

hersorin, ne stim de mult timp.... eu iti spun doar atat: nu suntem, nimeni nu e "mama omida" sa-ti spuna doar dupa niste fotografii ce vrei tu sa afli... parol!  Daca e in posesia ta, inseamna ca ai crezut in ce a spus producatorul. Ce incerci sa afli acum, doar dupa niste foto si o schema tinuta "la rece"? Pe bune... Cand cumperi un device, ori ai incredere in ce spune producatorul, ori te lipsesti... My two cents.

Cu respect, pentru toate postarile tale,

Brain

Era doar asa pentru propria curiozitate . Adevarul e ca sunt foarte multumit de el si chiar nu mai conteaza ce distorsiuni , wati ... si alte chestii mai are . Eu l-am luat in urma unor auditii , deci nu l-am luat dupa datele lui dar am avut unul mai mic inaintea lui din aceeasi serie si aveam habar de ce este in stare . Brian  multumesc pentru raspuns si felicitari pentru amplificatorul dvs. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, hersorin a spus:

Adevarul e ca sunt foarte multumit de el si chiar nu mai conteaza ce distorsiuni , wati ... si alte chestii mai are . Eu l-am luat in urma unor auditii , deci nu l-am luat dupa datele lui dar am avut unul mai mic inaintea lui din aceeasi serie si aveam habar de ce este in stare .

@hersorin despre ce amplificator este vorba? (de curiozitate, wow, 60kg😍)

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DJ, apropo de scheme. Pass foloseste aceeasi topologie doar schimba curentul de bias. Int 30 si Int 150 sunt identice in interior, diferenta este ca Int 30 are biasul setat in clasa A, dar continua sa functioneze si in B dupa ce valoarea maxima in clasa A este atinsa. Int 150 este un AB cu 10 watt in clasa A si 150 in AB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce scrie in manualul aparatului despre acel butonas ?

Sa nu spui ca l-ai luat sh si ai te-ai invatat cu el prin incercari -  ca nu ai reusit sa faci rost de  manualul de utilizare   😃

Ca sa fac eu putin pe mama Omida, aparatul poate sustine 30-40W in cl A, atat alimentarea cat si racirea ii permit acest lucru.

Cu ceva ani in urma am ascultat cateva ore bune acest amplificator la Iura,  si mi-a placut cum suna.  Iura nu a pomenit de functionarea in cl A,  si oricum auditia a fost la puteri f mari,  pe niste boxe mari, mancatoare serioase de curent (Opera Tebaldi).

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, dinica a spus:

DJ, apropo de scheme. Pass foloseste aceeasi topologie doar schimba curentul de bias. Int 30 si Int 150 sunt identice in interior, diferenta este ca Int 30 are biasul setat in clasa A, dar continua sa functioneze si in B dupa ce valoarea maxima in clasa A este atinsa. Int 150 este un AB cu 10 watt in clasa A si 150 in B.

Poate AB, nu cred ca in clasa B.

Daca ai o schema, lamuresc imediat.

Oricum, este o strutocamila.

Cind ai o schema buna, performanta, fiabila si calitativa, imbunatatesti in timp prin experienta acumulata cu ea si tragi de ea, mi se pare absolut normal sa faci asa, si eu merg pe acelasi principiu.

 

Si ca sa lamuresc in legatura cu  strutocamilele de pe piata, un amplificator curat clasa A, nu va depasi niciodata sa zicem 20W, 30W, 50W sau 100W, puterea lui maxima pe o impedanta data, deci nu vor exista 30W in clasa A si 150W in clasa AB, vor fi maxim acei 30W.

Asta presupune o alimentare redusa, ceva de gen +70Vcc sau +/- 35Vcc simetric, in functie de topologie.

Caz in care la acea tensiune de alimentare, NU poti depasi cei 30W la iesire, orice "artificiu" ai face, fie tehnic, fie de marketing.

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brain are dreptate , in defavoarea lui @Greierasul si @djleco.

Ei ar putea avea dreptate doar daca am analiza amplificatoare clasa AB , impinse in clasa A cu disipatie mare , lucru valabil la puteri mici .  

Dar , exista o mare diferenta intre solutiile analizate  de @dinica si @brainsmartman

Aceste solutii nu sunt scheme in clasa AB , bazate pe topologia Lin ( https://www.wikidata.org/wiki/Q47528056 )   sau topologia Palouda https://docdro.id/m1CnqO7 , ci sunt bazate pe o topologie clasa A pura , probabil derivate din topologia Hiraga / Pass sau asemanatoare 😉

Scuze pentru detaliile tehnice , dar se impunea aceasta precizare : clasa A pura nu are etaj superdioda !

Probabil ca de aici a aparut interpretarea eronata ca amplificatorul lui @brainsmartman din clasa A  trece in clasa AB ( afirmatia e valabila doar pentru amplificatoare clasa AB cu curent mare de repaus ) .

Sper ca acum e clar .

Nelson Pass F4 Poweramp.png

Jean Hiraga Super 20W Class A Amplifier Schematic.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este altceva cind discuti cu o schema in fata, eu mi-am spus parerea fata de  clasa A , STRUTOCAMILA, de ex de 20W in clasa A care in clasa AB  dezvolta 100-150W si care ar avea alimentare de  circa +/- 55Vcc pentru a putea oferi acei 150W fata de o clasa A care ar aveqa nevoie de maxim 2x30Vcc pentru a debita  circa 20W.

Adica 2 zone de bias, una fortata pentru a induce functionarea in clasa A, si cealalta, bias normal de clasa AB.

Nu stiu si nici nu ma intereseaza ce schema a folosit Brain, daca este clasa A curata, cu alimentare mica capabila de o excursie limitata a tensiunii de iesire (deci nu strutocamila) sau o strutocamila care poate debita putere mai mare daca ar fi polarizata in clasa AB.

Si, BINE FACE, ca nu a facut pubilca schema!

 

Editat de djleco
  • Like 2
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, djleco a spus:

Si, BINE FACE, ca nu a facut pubilca schema!

 

Pai da, bine face pentru linistea lui si a forumului.

Pana ajungem la topologia schemei, nivelul de distorsiuni, etc., mai bine organizam o auditie.

Pe mine personal, si nu sunt singurul, nu mai intereseaza specificatia tehnica. Ma intereseaza, strict, cum suna. Degeaba masoara impecabil daca nu suna cum trebuie.

Un amplificator se cumpara dupa sunet, matching si ... pret.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbe în vânt ...

Dacă nu măsoară bine , nu are cum sa sune bine .

Restul este demn de opera lui Petre Ispirescu  , cu ale sale Legende sau basmele românilor .

Nu contează motivele , dar aici nu este un site de 6 din 49 , chiromanție sau tarot .

in lumea reală , totul e predictibil .

Doar nu credeți că @brain a aruncat la plezneală niste componente electronice , fire și fludor și gata , a realizat un amplificator .

Insist să nu mai propagați asemenea idei legate de inutilitatea măsurătorilor .

Fără măsurători , nici măcar carcasa amplificatorului nu se putea realiza ...

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
  • Confused 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, Victor a spus:

Vorbe în vânt ...

Dacă nu măsoară bine , nu are cum sa sune bine .

 Victor, scuze, dar nu e chiar asa... Amplificatorul lui Dorin masoara excelent, dar nu se inghesuie nimeni sa-l cumpere, din pacate... Mai reciteste inca o data ce zice un om care are un nume recunoscut la nivel mondial in amplificatoare "cantacioase" :

 In anii 70 Philips facea niste amplificatoare care "spargeau" standardele la sunet, in schimb, la masuratori, erau de tot kktul. Smecheria era ca baietii se pricepeau sa ascunda imperfectiunile in armonici, "pacalind" urechea. Geaba masuratori perfecte, daca amplificatorul nu "canta"... Trist pentru noi, "ciocanarii", dar adevarat.

MarianS +1 din partea mea.

Numai de bine sa auzim.

Editat de brainsmartman
  • Like 1
  • Thanks 3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, Victor a spus:

Vorbe în vânt ...

Dacă nu măsoară bine , nu are cum sa sune bine .

Restul este demn de opera lui Petre Ispirescu  , cu ale sale Legende sau basmele românilor .

Nu contează motivele , dar aici nu este un site de 6 din 49 , chiromanție sau tarot .

in lumea reală , totul e predictibil .

Doar nu credeți că @brain a aruncat la plezneală niste componente electronice , fire și fludor și gata , a realizat un amplificator .

Insist să nu mai propagați asemenea idei legate de inutilitatea măsurătorilor .

Fără măsurători , nici măcar carcasa amplificatorului nu se putea realiza ...

 

 

Victor, posibil sa fi gresit forumul. Aici nu suntem pe forumul electronistilor. Multi dintre cei de pe aici aleg 'sculele' folosind un alt sistem de valori. Nu spun ca masuratorile ar fi ceva desuet, insa limitarea sunetului exclusiv la masuratori este in sine o bariera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident că amplificatorul trebuie sa sune bine !

Ăsta este rezultatul măiestriei proiectantului și fabricanților .

Subtilitatea legata de răspunsul armonic este covârșitoare că importanță , altfel meșterul din Cremona , Antonio Stradivarius rămânea un simplu tăietor de lemne sau cel mult dulgher .

Un proiectant trebuie sa tina cont de multe variabile , iar rezultatul final să placă urechii .

Dar fără masuratori nu se poate !

 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.