Sari la conținut
HiFi Tech

Boxe pentru naim NAIT 5si...


linkwitzriley

Postări Recomandate

TJ, tu esti mai rau ca batranii. Refuzi evidentele pentru ca asa-i sade bine unui nostalgic. :)

Universul digital a continuat sa progreseze in ciuda credintei unora ca banda de magnetofon a ramas cea mai buna sursa pentru ascultat muzica.

 

Aici am simtit - poate am gresit - un usor aer de superioritate. Pe cei nostalgici ii privesti cu mila, condescendenta... Nu pricep, sunt demodati, invechiti, au mintea ingusta, refuza evidentele, au credinte false, etc. Ca cei care cred ca banda de magnetofon sau vinilul a ramas cea mai buna sursa de ascultat muzica, gresesc. De ascultat ai spus. Nu de stocat sau inregistrat in studiouri. Ca si cum ai vrea sa impui cumva sa asculte un amplif pe tranzistori (ca e mai bun in opinia ta), cand el prefera cel pe lampi. Asa/asta am inteles eu din ce ai spus tu. E cale lunga de la ce gandim si ce vrem sa transmitem, pana la ceea ce spunem efectiv si pana la ceea ce intelege altul din ceea ce am spus. Poate am inteles altceva. Scuze!


Exista tehnologie. Digitalul a evoluat. Corect. De acord. Aceasta este o chestiune obiectiva, o evidenta. Dar ...suna mai bine? Unii vor zice da, altii nu. Unii vor zice ca suna altfel si ca n-are rost sa le comparam. Ascultam ce ne place. Dar nu tehnologie ascultam, ci sunetul produs de acea tehnologie si care, oricat va evolua tehnologia, tot digital ramane. Unii vor asculta in continuare analogicul - batranii, nostalgicii. Aceasta este o chestiune subiectiva si tine de gust, preferinta si de aceea n-are rost sa ne contrazicem si mai ales sa amestecam cele doua planuri - obiectiv si subiectiv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 168
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu unul am ascultat si cd-uri si fisiere de inalta rezolutie..Asa cum unele cd-uri se aud prost, la fel si la fisiere cu mentiunea ca la fisiere am gasit un procent mai mare de "crap". Mie unul daca vad sute de khz si zeci de biti nu-mi spune nimic daca se aude prost. Din colectia de cd-uri ce o am, cele mai bine se aud cele din anii 1998-2005, case de renume, gold cd...Dupa aceasta data a intervenit o superdigitalizare cu influente "tzatzaitoare". (nu la toate). La fel ca vinilurile care cel mai bine se aud cele vechi din perioada analogica ci nu digitala din zilele noastre ce se aud prost.

Acele fisere de inalta rezolutie uita ca urechea umana este primitiva, iar inafara de inalte la greu, sterilitatea si raceala, nu am putut gasi nici un fel muzicalitate, empatie si emotie transmisa. Cand ascult fisiere parca sunt la stomatolog...am venit de nevoie si abia astept sa plec..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si curiozitate?Cum pot unii sesiza diferenta intre sunetul digital si cel analogic?Luand de exemplu acelasi track si ascultand digital si analogic?

 


Pot pune placa / CDul și fișierul și să comut între surse ( cu rezerva că preul meu nu știe să egalizeze nivelul ) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si asta cu conditia sa fie EXACT aceiasi inregistrare pe vinyl si pe CD. Apoi CD-ul se poate converti in wav si egaliza volumul din playerul software. Prima conditie mi se pare mai dificil de indeplinit.

 

Am exact aceeași înregsitrare și pe CD și pe vinil (mai multe albume lansate simultan și nereeditate ulterior). Nu e chiar așa de dificil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot cam asa stiam, citisem mai de mult undeva de un tip care traia din asta, avea o firma mica, si reedita inregistrari vechi folosind matritele originale, lucra doar pe analogic si scotea (doar pe vinyl) serii foarte limitate la niste preturi foarte mari, daca nu ma inseala memoria cele mai scumpe sareau de 1500 euro. Omul zicea ca face asta tocmai pentru ca editiile pe CD erau masterizate diferit si sunau mai prost. Bine acum ce sa zica si el, la banii aia si eu as fi zis la fel :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate cunosc eu masterul de vinil nu este identic cu cel de cd. Trebuie explorat. :)

 

Masterul pentru vinil e special pentru vinil (si asa si trebuie sa fie). Dar este vorba de aceeasi editie, aceeasi inregistrare masterizata si presata pe CD si masterizata si presata pe vinil, ca sa fim stricti pana la capat. Mai apropiat de atat nu ai sa gasesti in conditii normale. Doar sa faci comparatia intr-un studio de inregistrari cu banda master si cu convertoarele ADC / DAC pe masa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In vremuri imemoriabile :mrgreen: Naim Nait 5i se potrivea perfect cu Epos M12i.


S-a modificat ceva intre timp?


Eposurile sunt foarte ieftine acum si rezultatele sunt multumitoare.

Am avut aceasta combinatie si nu m-am plans de ea.

Acum am ramas cu boxele si trebuie sa aduc Naim-ul inapoi :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru amatorii de sunet analogic, dintre cei ce mai au magnetofon pe acasa, exista o firma ce face inregistari de astfel de benzi

http://www.tapeproject.com/


Benzi de magnetofon mai fac doar francezii de la pyral ce au preluat fabrica BASF http://www.pyral.fr/englishversion/range%20of%20products.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru amatorii de sunet analogic, dintre cei ce mai au magnetofon pe acasa, exista o firma ce face inregistari de astfel de benzi

http://www.tapeproject.com/

 

Îi știam pe ăștia :) sunt mai tari ca cei cu siguranțele ...


În altă ordine de idei vă propun un alt topic cu digital vs analogic fiindcă aici e cu boxe pentru Naim :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In vremuri imemoriabile :mrgreen: Naim Nait 5i se potrivea perfect cu Epos M12i.


S-a modificat ceva intre timp?

 

Cu Epos s-a potrivit si se potriveste cel mai bine Creek-ul. E o sinergie acolo. Asta nu inseamna ca nu se potriveste si cu Naim.

Naim Nait 5i s-a potrivit cel mai bine cu Spendor.

Am avut multe combinatii Creek + Epos, Naim + Spendor. Am incercat si Creek cu Spendor si NAim cu Epos. Merge si asa. Chestie de gusturi.

Creek merge bine cu ProAc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In vremuri imemoriabile :mrgreen: Naim Nait 5i se potrivea perfect cu Epos M12i.


S-a modificat ceva intre timp?

 

Sunt de aceeași părere, cel puțin pentru zona entry. Personal, mi s-a părut o potrivire mult mai buna intre Naim si Epos, decât Creek si Epos. Referitor la Focal, din punctul meu de vedere, asocierea cu Naim cred ca a fost făcută pe criterii de business si de research, nu de matching. Nu stiu cum se "pupa" Naim cu seriile noi de la Focal, dar cu cele vechi nu mi se părea o combinație reușită. E drept ca sunetul Naim nici nu e "pe strada mea". :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu gasesc noile modele (cele lansate acum 3-4 ani) de la Epos mult mai bune. Intr-o nota subiectiva asta s-ar traduce - sunt mai pe gustul meu. :)

Sunt parca mai echilibrate comparativ cu modelele vechi, muzicale, mai deloc pretentioase la amplificari si destul de usor de pozitionat. Din ce imi amintesc mergeau cam cu orice electronice de la Jack. Acum ce sa spun, au trecut cel putin 3 ani de atunci, posibil ca Jack sa ma contrazica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cind se aduc la AudioConcept EPOS (lucru care se identifica cu inceputurile), am prins mai multe serii: cele cu 5.2, 12.2, etc, dupa care cea cu i ( 12i, 5i) , urmata de Epic/Elan ( 30, 35, etc).


Acum toate aceste serii sunt de domeniul trecutului, dar aveau ceva in comun: electronicele preferate ( de mine, dar nu numai ) erau NAIM, chiar daca mergeau f. bine si cu Creek, firma mama ( Creek/Epos fiind defapt sub aceeasi umbrela )


De curind a aparut noua serie care le inlocuieste, seria K. Acestea mi se par cele mai bune EPOS-uri scoase vreodata, posibil si datorita implicarii majore a lui Luke Creek, fiul lui Mike Creek. Vintul schimbarii se simte si prin faptul ca sunt primele EPOS-uri care merg mai bine cu Creek decit cu NAIM. Intr-adevar, se intimpla ce ar trebui sa se intimple normal, si anume ca matching-ul nativ, de "fabricatie" sa fie cel mai bun. Cind sunt puse impreuna se simte ca apare magia lucrului facut unul pentru celalalt. In plus sunt si de o conceptie f. moderna, pe viitor vor putea fi "activate", placa din spate e prinsa in suruburi, se pot "eviscera" de filtre si se pun in bi-amping cu filtre active sau se baga amplificarea in boxa ( una sau doua) si devin full-active. Au aparut pina acum K1 (bookshelf|) si K2 ( floorstanding mic) si e pe cale sa apara K3 ( fs mai mare)


Referitor la ce scria cineva legat de matching-ul NAIM/FOCAL, asa e, in trecut nu le-as fi pus in meniul aceluias prinz, chiar daca nu era ceva de vomitat. DAR, dupa cum am mai mentionat, unul dintre principalele aspecte vizate de fuziune a fost colaborarea maxima la nivel de Research & Developement iar efectele au inceput sa fie mai mult decit simtitoare. Noile Chorus 700 merg excelent cu NAIM, mai ales seriile Uniti, ARIA vine manusa pe integratele NAIM ( o combinatie preferata de mine e 936 cu Nait XS, 926 cu NAit 5si sau Nait XS ). Nu vreau acum sa vorbesc de seria STATEMENT de la NAIM, care a fost facuta oarecum cu dedicatie pentru Grande Utopia. Noul integrat NAIM Supernait 2 are o schimbare de macaz semnificativa in voicing ( cit si tehnic) , drept pentru care am considerat de cuviinta sa-l prezint la lansare cu FOCAL Scala Utopia, pe are le pilota cu brio, rezultat sonic de exceptie, echilibru tonal superb in ciuda 'dezechilibrului" la nivel de costuri.


O piesa de la NAIM care e oarecum "febletea" mea e NAC-172XS, streaming, DAC si pre, care pentru mine e o enigma cum poate sa presteze la nivelul lui de pret ( aprox 2k E ). Probabil si datorita traseelor f. scurte, minimaliste, comasate toate intr-o carcasa.


Unul dintre principalele motive ale fuziunii Focal Naim, dezvaluit destul de recent de cineva din conducere, a fost, intr-adevar, nu matching-ul fabulos ci filozofia si idealurile comune ale celor doua brand-uri, chiar daca din tari diferite. Ambii isi fac cit se poate de mult din componente si produse finite "in house" si in tara de origine, ambii sunt lideri si inovatori. Au considerat ca acest lucru poate duce le un bun parteneriat. Am vazut in fabrica la FOCAL nu doar componentele facute acolo, ci si unelte construite special in aceeasi fabrica ( cu oameni special angajati pentru acest scop ) pentru producere anumitor componente. De exemplu daca trebuie o anumita presa pentru ceva si nu exista una in productie de masa, cei de la Focal au angajat oameni care sa le proiecteze si sa le construiasca acea presa care ulterior ajuta realizarea unei componente. Pentru cabinete au cumparat o fabrica de mobila, renumita, la 100km de St. Etiene.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.