Sari la conținut
HiFi Tech

Boxe pentru naim NAIT 5si...


linkwitzriley

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 168
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am avut modele vechi, 5i si 5i (italic) - un fel de mkII. N-am sesizat mari diferente. Sunt curios si eu daca seria noua aduce imbunatatiri substantiale.

Boxele cu care au mers: Jamo, Epos, Spendor, Cabasse.

 

Eu n-am avut nici un 5i dar din feedback-ul de la cei care au facut up-grade diferenta ar fi majora...


Cabasse n-am avut, Spendor vechi (S3e/S8e) am avut si testat atat pe 5i cat si pe Simaudio i1 si era bine, Epos vechi (m12i) am avut si testat pe 5i si mergeau, Epos nou (Epic) am avut si nu se mai pupa (sunet obositor) iar de Jamo stiu dar n-am incercat cu naim. Insa de ce serii de Jamo e vorba, cele actuale chinezesti sau cele daneze mai vechi?

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii preferau Naim cu ProAc. Nu stiu de ce, gusturile nu se discuta, e clar. Mie nu mi-a placut. Cu Focal n-am asculat. Unii zic ca merge, altii ca nu.

Eu zic sa testezi cu Piega


Un review interesant:


http://www.whathifi.com/review/naim-nait-5si


Ar fi fost bine daca specificau si boxele cu care l-au testat.


Francezii l-au testat cu Mulidine Allegretto V4


http://www.hautefidelite-hifi.com/index.php/actualites/137-naim-nait-5si-les-30-ans-d-un-integre-emblematique


Am un prieten care a avut seria veche de la Naim - Olive - cu boxe frantuzesti P.E. Leon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii preferau Naim cu ProAc. Nu stiu de ce, gusturile nu se discuta, e clar. Mie nu mi-a placut.

 

Ce nu ti-a placut la naim cu ProAc, fii mai explicit? Si eu am auzit la altii de combinatia asta dar din cat cunosc eu ProAc-ul nu vad cum s-ar potrivi, fara nu stiu ce cabluri de 5 ori mai scumpe decat sistemul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut modele vechi, 5i si 5i (italic) - un fel de mkII. N-am sesizat mari diferente. Sunt curios si eu daca seria noua aduce imbunatatiri substantiale.

Boxele cu care au mers: Jamo, Epos, Spendor, Cabasse.

 

Insist: "de Jamo stiu dar n-am incercat cu naim. Insa de ce serii de Jamo e vorba, cele actuale chinezesti sau cele daneze mai vechi?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primele mele boxe mai ... audiofile au fost Jamo D570. (Inainte am avut niste boxe de raft Canton.) Le mai am si acum in al 2-lea sistem. Nu stiu unde sunt facute.

Pe atunci aveam un amplif Sony 30ES. Eram foarte incantat de sunet. Pana am un micut Naim. L-am privit dubios, mie imi placeau amplifurile mari si grele. L-a facut de ras si de rusine pe Sony. Si asa, multa vreme, am avut aceasta combinatie Naim Nait 5i + Jamo. Am folosit cabluri de boxe si Naim Naca5 si Chord Ody.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insa de ce serii de Jamo e vorba' date=' cele actuale chinezesti sau cele daneze mai vechi?"[/quote']

 

Si daca sunt doar manufacturate in China, sunt chinezesti?

 

Nu neaparat, dar Jamo a suferit schimbari majore cand a intrat in grupul Klipsch. Practic au sters cu buretele toate modelele de pana atunci, au inchis sau vandut fabrica daneza si au desenat alte cateva modele care seamana cu 2-3 din cele vechi.. Nu stiu cat au pastrat din filozofia de sunet dar e clara intentia de a crea un brand ieftin sub Klipsch. Ale tale sunt din scoala veche...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sunet prea sec, prea rece. Nu sunt mare fan ProAC. Boxele care m-au impresionat de la ei au fost 1SC. Bineinteles, n-am ascultat toate modelele. Cele scumpe am inteles ca sunt foarte bune.

 

Cu siguranta sunetul sec si rece era din alta parte,nu de la incintele Proac.Nu stiu ce modele ai testat,insa GARANTAT,nu acest tip de sunet este caracteristic incintelor ProAc,oricare ar fi ele,de la cele mai ieftine la cele mai scumpe ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai citit tot ce am scris.


N-am vorbit de boxe, ci de combinatie. Din punctul meu de vedere nu exista sinergie intre ProAc si Naim.


Am ascultat modele din gama Studio care, din punctul meu de vedere, n-au nimic de spus. Am ascultat si Response. Am ascultat si D18 si nu in combinatie cu Naim, ci cu amplificari mai potrivite pt ele, Creek, Sugden, Jadis, Acoustic R. Nu m-am impresionat deloc. Din contra. Asta e parerea si gustul meu. Atentie! N-am zis ca sunt boxe rele! Nu sunt pe gustul meu.

Care intr-adevar m-au impresionat au fost 1 SC - boxe absolut fabuloase pt dimensiunea lor si niste dulapuri mari, cu multe difuzoare, nu mai stiu ce model, cred ca nu se mai fabrica, dar intr-o combinatie foarte scumpa. Alea intr-adevar sunau fantastic. Dar si costau aprope de 20.000 euro. Mi-au mai placut si ceva Tablette.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt incinte foarte pretentioase la amplificare,cablurile trebuiesc alese cu grija ,dar mai ales,POZITIONAREA lor trebuie avuta in vedere.Daca le muti 10 cm gresit,suna prost.


D18 le-am ascultat si eu cu un amp Audio Research pe lampi,transportul era Rockna iar DAC-ul tot AR.Cablarea Kimber daca imi amintesc bine si o camera de vreo 35-40mp.Sunetul era de vis ,dupa gusturile mele :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu as pune Kimber pe ProAc. Si cablu si boxele au foarte mare dinamica si rezolutie si sunetul devine strident, rece, sec, agresiv. As pune un cablu care sa le calmeze, sa le tempereze putin, sa favorizeze mediile.

La D18 basul mi s-a parut umflat, fortat, nenatural. Au vrut sa coboare mult in frecventa, au fortat difuzorul, e din cauza cutiei sau poate a camerei, dar senzatia asta am avut-o. La capitolul rezolutie, claritate, dinamica, nota maxima. DAr trebuie mare grija la cabluri si amplificare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subiectul era acesta:

 

Pentru cei ce au incercat si perceput diferentele intre vechile NAIT 5i si noul 5si, va rog nu ezitati...!

 

...dar se pare ca fie n-au incercat, fie n-au perceput diferente...

 

Mai precis - "Boxe pentru naim NAIT 5si...", cu atingere la "diferentele intre vechile NAIT 5i si noul 5si"...


Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci:


1. ProAc, nu - stii si tu, nu recomanda nici dealer-ul

2. Epos, nu - cel putin modelele noi pe care le-ai testat

3. Jamo, nu - modelele recente sunt slabute

4. Focal, nu - ai incercat si zici ca nu-ti place

5. Cabasse, Triangle nu - daca nu-ti place sunetul ... ''frantuzesc'', s-ar putea sa nu-ti placa, sa nu se potriveasca nici aceasta combinatie cu gustul tau. Cu toate acestea, mie mi-a placut combinatia Nait 5i si cu seria Tobago si cu seria Altura. In plus, asa cum ti-am spus, am un prieten care a fost foarte multumit de combinatia Naim cu P.E. Leon - alt producator francez de incinte acustice. In plus, cei de la Haute Fidelite le-au testat cu boxe frantuzesti, normal, ca sunt francezi. Doar ca nu stiu unde ai putea asculta la noi in tara aceste boxe, Mulidine Allegretto. Poti incerca insa J.M.Reynaud sau Athom.

6. Spendor, da - ai avut, ti-a placut. De ce nu mergi mai departe pe acesta combinatie? Stiu, modele noi nu mai sunt ce-au fost, s-au departat de sunetul specific, parca nu mai suna a Spendor.

7. Harbeth, da - o filosofie asemanatoare cu Spendor.

8. Sonus Faber, da - se potrivesc foarte bine. Am auzit mai multe combinatii si mi-au placut. Sau poate preferi alti italieni, Opera. Ar trebui incercate ambele.

9. Canton, Elac, Vienna Acoustics, posibil - poate gasesti ca-ti place un sunet... ''german''

10. Piega,da - ar fi o varianta de luat in calcul. Musai sa incerci.(daca n-ai incercat deja)

11. DIY ... - e si asta o varianta...

12. vintage - e si asta o alta varianta..

13. ma mai gandesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi-a placut 5i-ul cu Atohm dar in schimb mi-a placut Uniti cu Focal....mult de tot.

Deci e chestiune de gusturi....stii tu :)

Chiar am ramas putin surprins de cat de "strident" e sunetul Naim in combinatie cu Atohm.....era putin obositor cel putin pentru mine.Tin minte ca inregistrarea era ceva ECM,deci fara probleme in aceasta directie,sursa tot Naim.Cu Focal,si nu erau incinte din gama de varf,totul era ca uns cu miere :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci:


1. ProAc, nu - stii si tu, nu recomanda nici dealer-ul

2. Epos, nu - cel putin modelele noi pe care le-ai testat

3. Jamo, nu - modelele recente sunt slabute

4. Focal, nu - ai incercat si zici ca nu-ti place

5. Cabasse, Triangle nu - daca nu-ti place sunetul ... ''frantuzesc'', s-ar putea sa nu-ti placa, sa nu se potriveasca nici aceasta combinatie cu gustul tau. Cu toate acestea, mie mi-a placut combinatia Nait 5i si cu seria Tobago si cu seria Altura. In plus, asa cum ti-am spus, am un prieten care a fost foarte multumit de combinatia Naim cu P.E. Leon - alt producator francez de incinte acustice. In plus, cei de la Haute Fidelite le-au testat cu boxe frantuzesti, normal, ca sunt francezi. Doar ca nu stiu unde ai putea asculta la noi in tara aceste boxe, Mulidine Allegretto. Poti incerca insa J.M.Reynaud sau Athom.

6. Spendor, da - ai avut, ti-a placut. De ce nu mergi mai departe pe acesta combinatie? Stiu, modele noi nu mai sunt ce-au fost, s-au departat de sunetul specific, parca nu mai suna a Spendor.

7. Harbeth, da - o filosofie asemanatoare cu Spendor.

8. Sonus Faber, da - se potrivesc foarte bine. Am auzit mai multe combinatii si mi-au placut. Sau poate preferi alti italieni, Opera. Ar trebui incercate ambele.

9. Canton, Elac, Vienna Acoustics, posibil - poate gasesti ca-ti place un sunet... ''german''

10. Piega,da - ar fi o varianta de luat in calcul. Musai sa incerci.(daca n-ai incercat deja)

11. DIY ... - e si asta o varianta...

12. vintage - e si asta o alta varianta..

13. ma mai gandesc...

 

Triangle am avut atat EX cat si Genese si nu cred ca pot fi tolerate cu naim, mai ales cele noi... Cabasse n-am gustat, seamana asa de mult? Eu n-as generaliza... Focal spre exemplu nu vad sa aibe legatura cu Triangle..


Spendor nou nu stiu cum suna, toti spun ca si-a pierdut identitatea, la care se mai adauga si faptul ca au intrat sub umbrela "intergalactica" a dvdplanet - o intamplare nefasta....... Harbeth - prin aceeasi asociere nefasta plus pretul enorm............


Cu Sonus Faber (mare fan) am ascultat naim, combinatii luate cate n, si tot obositor mi se pare, plus ca pretul incintelor e mare. Pentru mine Sonus Faber are un caracter mai neutru, mai uscat decat Opera care par mai muzicale, desi ambele intra in categoria "poetica", italineasca. Am avut Grand Mezza (seria precedenta) si-mi pare rau ca le-am dat.. Seria entry actuala nu ma atrage.


Canton GLE am pus pe naim (daca-ti vine sa crezi - o blasfemie) si apreciez mult echilibrul tonal, basul foarte bun (raspuns extins, fara bubuiala, articulat chiar si la volum mic) dar in general suna vulgar cu naim. Lipseste rafinamentul, transparenta... Elac sunt intr-o cu totul alta liga dar nu le pot digera. Au un sunet foarte obositor, comprimat, analitic si sunt greu de pilotat.


Vienna Acoustics am avut si mi-au placut dar au unele probleme constructive, motiv pentru care am renuntat..


Piega n-am incercat dar imi par ceva mai exotice...


Bonus: am ramas surprins de potrivirea naim+monitor audio (GS/RS/RX) cu exceptia basului destul de bubuit si lipsit de viteza, textura,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.