Sari la conținut
HiFi Tech

Boxe pentru naim NAIT 5si...


linkwitzriley

Postări Recomandate

Ok, am sa spun si ce cabluri folosesc cu toate ca nu cred ca ele ar fi problema, nu sunt nici cele mai bune cabluri dar nici cele mai proaste iar eu unul personal nu cred atat de mult in schimbarile majore aduse de cabluri (e doar parerea mea). Cablu boxe - SUPRA Cables Classic 4.0mm2 + conectori banane Nakamichi / Real Cable-AN7510-Occ/1m00-Interconect Digital Coaxial seria MASTER si interconnect stereo REAL CABLE CA1801 seria INNOVATION. Legat de transport eu zic ca e ok sa folosesti ca transport un cd-s300, tinand cont ca am un DAC decent BURSON, sunt destui care folosesc laptop-ul ca transport catre DAC. Oricum cd-s300 va fi schimbat in curand, ideea e ca asta am in momentul de fata si cu asta defilez. Asta va fi o alta poveste si un mare semn de intrebare ce player voi lua deoarece as vrea sa iau un player sau network-player ceva care sa ma ajute sa rulez flac..wav etc...ma gandeam la Yamaha CD-N500 sau un OPPO. Daca aveti vreun sfat, nu ezitati :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 168
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am rezolvat mai ieftin si mai elegant cu un mini PC ASUS (la care am dezactivat, WIFI, Bluetooth si controlerul SATA) care ruleaza XBMC de pe un card de memorie, sistemul fiind controlat de pe tableta. Muzica este pe NAS. In plus poate fi folosit foarte bine si pentru filme sau poze.


Acest NUC de la Intel poate fi un punct de plecare

http://www.evomag.ro/SISTEME-PC-Barebone/Intel-Barebone-Intel-NUC-Next-Unit-of-Computing-Forest-Canyon-Intel-Celeron-N2820-Haswell-No-RAM-No-HDD-suport-2.5-HDD-SSD-Intel-HD-Graphics-USB-3.0-HDMI-112270.html


Si http://xbmc.org/ dar informatii suplimentare gasesti din belsug pe net.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit mi-am facut si eu timp sa fac acele mutari ale boxelor MA RX8 din camera de 17mp intr-una de 30mp si apoi intr-un living de 40-50mp. Rezultatul fiind cu mult mai bun in ambele cazuri comparativ cu camera de doar 17mp...bass-ul bubuit dispare iar sunetul per total este foarte bun. Asadar, ca si concluzie, camera este prea mica pt ele. Din pacate din diferite motive, nu pot sa raman cu ele decat in camera in care le-am avut, respectiv camera de doar 17mp. Concluzia la care am ajuns....trebuie sa le vand si sa merg pe niste incinte bookshelf (de raft) sau daca iau tot standfloor se fie cu un difuzor de bass/incinta. App: boxele sunt de vanzare pe site....practic sunt noi cu toate accesoriile inclusiv cutiile si garantia valabila 2 ani. Daca aveti o camera de peste 25-30mp...merita. Multumesc pt ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Salutare tuturor,


Dupa o lunga pauza in thread-ul pe care l-am deschis si o perioada plina de teste/auditii/experimente, revin in forta pentru a va impartasi cateva concluzii pe scurt:


- FOCAL - Desi recomandate cu naim, nu cred ca au vreo legatura dincolo de fuziunea celor doua branduri. Si ca o paranteza, va recomand sa audiati monitoarele de studio bi-amplificate din seria CMS. Eu am ramas profund impresionat si nu vorbesc de neutralitatea la care probabil va asteptati ci la acea "multa muzica" de care vorbesc unii pe aici facand reclama... Din cate stiu pana si dealerul combina mai degraba un ARCAM cu Aria 906 spre exemplu, inainte de naim.. Si daca va uitati la CMS-uri, driverele sunt cam aceleasi cu cele din seria Chorus.... Concluzia ar fi ca FOCAL poate mult mai mult cu alte amplificari.


- DYNAUDIO - E unul din brandurile mele preferate dar sunt pretentioase la amplificare si micile naim-uri sunt depasite de situatie. Exceptie ar face relativ noua serie Excite care e mult mai usor de pilotat insa nici sunetul nu mai seamana. Pentru mine au prea mult "excitement" si mai putina transparenta in comparatie cu seriile Audience si evident Focus. In opinia mea, din Excite cu naim rezulta un sunet foarte obositor, agasant.. Si ca sa pastrez tendinta, tin sa va dau acelasi sfat: daca va place sunetul DYNAUDIO si nu va permiteti un Focus 160 de exemplu, cu amplificarea de rigoare ce costa de obicei mai mult decat boxele, recomand audierea monitoarelor de studio bi-amplificate din seria BM. Atentie insa la sursa! Fiind foarte transparente, monitoarele tind sa arate tot ce e rau la un DAC ieftin de factura mai comerciala sa zicem...


- DALI - Trecutul m-a lasat cu impresia unui brand serios dar zgarcit in ce priveste segmentul entry. Promovarea de asemenea a lasat de dorit sub tutela masterhifi sau dvdplanet... Atentia mi-a fost captata in mod radical cand, sfatuit de Lucian (avstore), am ascultat Mentor Menuet. Foarte pe scurt pot spune ca sunt cele mai bune boxe mici (sau foarte mici) din cate am ascultat! Echilibru tonal perfect, timbre naturale, muzicalitate, transparenta si in general un sunet mai mare decat te-ai astepta.. O alta calitate foarte importanta a acestor boxe si probabil a mai multora la acest brand e usurinta cu care sunt pilotate, spre deosebire de DYNAUDIO de exemplu. Si ca sa nu sariti pe mine cu "segmentul entry" din care seria Mentor nu prea face parte, o sa va marturisesc "atractia frivola" pe care o manifest fata de Zensor 3. Adevarat ca nu sunt la fel de rafinate, articulate, nu au aceeasi definitie insa au acelasi echilibru tonal, pluseaza dramatic in amplitudine (avantajul dimensiunii generoase) si proiecteaza o scena imensa. Un spectacol de invidiat la acest pret si toate astea fara pic de agresivitate. Eu personal ma opresc greu din ASCULTAT MUZICA si cred ca asta vrem toti dincolo de toate "impresiile audiofile". Astept cu nerabdare sa ascult noile Rubicon cand vor fi disponibile in RO....


PS: Pentru cei ce n-au citit printre randuri, tin sa completez ca desi m-am bucurat sublim cateva luni de bijuteriile Mentor Menuet (o premiera cu naim-ul meu), am renuntat la ele datorita dimensiunilor reduse in raport cu camera (20 si ceva de mp) pe de o parte, si descoperirii minunilor Zensor 3 pe de alta parte. Astept in continuare sugestii cu alternative la acestea, cu un raport calitate pret macar apropiat si o limita de 1500e sa zicem...


Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,


Dupa o lunga pauza in thread-ul pe care l-am deschis si o perioada plina de teste/auditii/experimente, revin in forta pentru a va impartasi cateva concluzii pe scurt:


- FOCAL - Desi recomandate cu naim, nu cred ca au vreo legatura dincolo de fuziunea celor doua branduri. Si ca o paranteza, va recomand sa audiati monitoarele de studio bi-amplificate din seria CMS. Eu am ramas profund impresionat si nu vorbesc de neutralitatea la care probabil va asteptati ci la acea "multa muzica" de care vorbesc unii pe aici facand reclama... Din cate stiu pana si dealerul combina mai degraba un ARCAM cu Aria 906 spre exemplu, inainte de naim.. Si daca va uitati la CMS-uri, driverele sunt cam aceleasi cu cele din seria Chorus.... Concluzia ar fi ca FOCAL poate mult mai mult cu alte amplificari.


- DYNAUDIO - E unul din brandurile mele preferate dar sunt pretentioase la amplificare si micile naim-uri sunt depasite de situatie. Exceptie ar face relativ noua serie Excite care e mult mai usor de pilotat insa nici sunetul nu mai seamana. Pentru mine au prea mult "excitement" si mai putina transparenta in comparatie cu seriile Audience si evident Focus. In opinia mea, din Excite cu naim rezulta un sunet foarte obositor, agasant.. Si ca sa pastrez tendinta, tin sa va dau acelasi sfat: daca va place sunetul DYNAUDIO si nu va permiteti un Focus 160 de exemplu, cu amplificarea de rigoare ce costa de obicei mai mult decat boxele, recomand audierea monitoarelor de studio bi-amplificate din seria BM. Atentie insa la sursa! Fiind foarte transparente, monitoarele tind sa arate tot ce e rau la un DAC ieftin de factura mai comerciala sa zicem...


- DALI - Trecutul m-a lasat cu impresia unui brand serios dar zgarcit in ce priveste segmentul entry. Promovarea de asemenea a lasat de dorit sub tutela masterhifi sau dvdplanet... Atentia mi-a fost captata in mod radical cand, sfatuit de Lucian (avstore), am ascultat Mentor Menuet. Foarte pe scurt pot spune ca sunt cele mai bune boxe mici (sau foarte mici) din cate am ascultat! Echilibru tonal perfect, timbre naturale, muzicalitate, transparenta si in general un sunet mai mare decat te-ai astepta.. O alta calitate foarte importanta a acestor boxe si probabil a mai multora la acest brand e usurinta cu care sunt pilotate, spre deosebire de DYNAUDIO de exemplu. Si ca sa nu sariti pe mine cu "segmentul entry" din care seria Mentor nu prea face parte, o sa va marturisesc "atractia frivola" pe care o manifest fata de Zensor 3. Adevarat ca nu sunt la fel de rafinate, articulate, nu au aceeasi definitie insa au acelasi echilibru tonal, pluseaza dramatic in amplitudine (avantajul dimensiunii generoase) si proiecteaza o scena imensa. Un spectacol de invidiat la acest pret si toate astea fara pic de agresivitate. Eu personal ma opresc greu din ASCULTAT MUZICA si cred ca asta vrem toti dincolo de toate "impresiile audiofile". Astept cu nerabdare sa ascult noile Rubicon cand vor fi disponibile in RO....


PS: Pentru cei ce n-au citit printre randuri, tin sa completez ca desi m-am bucurat sublim cateva luni de bijuteriile Mentor Menuet (o premiera cu naim-ul meu), am renuntat la ele datorita dimensiunilor reduse in raport cu camera (20 si ceva de mp) pe de o parte, si descoperirii minunilor Zensor 3 pe de alta parte. Astept in continuare sugestii cu alternative la acestea, cu un raport calitate pret macar apropiat si o limita de 1500e sa zicem...


Bafta!

 

Din cite stiu eu, tu n-ai incercat Nait 5si cu Focal Aria ci NAP100, adica o amplificare mai mica si mai ales fara preamplificare. Lucrurile se shimba destul de dramatic daca folosesti integratul in locul unui power mic,"atacat" direct dintr-o sursa cu iesire variabila ( NAIM DAC V1). "Dealer"-ul foloseste ARCAM pentru ca e mai ieftin si vrea sa arate un sistem high-end la pret cit mai mic. Asta nu inseamna ca NAIT 5si e considerat nepotrivit de catre "dealer". Cit despre monitoarele de studio....oricare ar fi acestea, eu le consider cu alta destinatie. Si pe mine m-au impresionat, dar le-as folsi totusi in scopuri profesionale si stind la mine pe birou(l) (de lucru) .


Nu stiu ce rezultate ai obtinut tu cu Dynaudio Focus, dar daca din nou asimilezi NAP100 cu Nait 5si intri in aceeasi eroare. Eu am auzit Nait 5i cu Focus si nu am sesizat ceva in neregula, ba mai mult owner-ii erau f. multumiti.


DALI-urile Mnuet de care vorbesti intr-adevar n-au nicio treaba cu NAIM-ul, mai ales dpdv tonal. Am ascultat cu atentie combinatia si am clasat-o. Se potrivesc cu altceva, dar asta nu e subiectul discutiei


Reiterez, daca vrei niste bookshelf-uri vinjoase si care sa se potriveasca perfect cu NAIT 5si ( nu NAP100, cu care sincer nu am incercat inca) acestea sunt REVEL M12. Lafel de bine se potrivesc si floorstanding-urle Revel F12 sau Focal Chorus sau chiar ARIA 926. Bineinteles ca (mai ales in cazul NAIM-ului ) si cablurile au un cuvint important de spus. Daca ai folosit niste cabluri capacitive ....adio sunet bun. Asta mai ale3s pentru cei care inteleg ca (') cablurile de boxe se "asorteaza" in primulo rind cu amplificatorul. Nu ca nu conteaza si boxa, dar ponderea mai mare o are amplificarea care e partea activa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folosesc intens Dynaudio BM 6.

Nu recomand decat pentru muzica total acustica ,fara ritm daca se poate. Snare drum-ul suna lemnos si cam la fel indiferent de provenienta. Si nu e vorba doar de DAC-uri. la fel suna si cu ce inghite direct din studio in timp real ( set de tobe ,ritm pe clapa sau alta sursa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cite stiu eu, tu n-ai incercat Nait 5si cu Focal Aria ci NAP100, adica o amplificare mai mica si mai ales fara preamplificare. Lucrurile se shimba destul de dramatic daca folosesti integratul in locul unui power mic,"atacat" direct dintr-o sursa cu iesire variabila ( NAIM DAC V1). "Dealer"-ul foloseste ARCAM pentru ca e mai ieftin si vrea sa arate un sistem high-end la pret cit mai mic. Asta nu inseamna ca NAIT 5si e considerat nepotrivit de catre "dealer". Cit despre monitoarele de studio....oricare ar fi acestea, eu le consider cu alta destinatie. Si pe mine m-au impresionat, dar le-as folsi totusi in scopuri profesionale si stind la mine pe birou(l) (de lucru) .


Nu stiu ce rezultate ai obtinut tu cu Dynaudio Focus, dar daca din nou asimilezi NAP100 cu Nait 5si intri in aceeasi eroare. Eu am auzit Nait 5i cu Focus si nu am sesizat ceva in neregula, ba mai mult owner-ii erau f. multumiti.


DALI-urile Mnuet de care vorbesti intr-adevar n-au nicio treaba cu NAIM-ul, mai ales dpdv tonal. Am ascultat cu atentie combinatia si am clasat-o. Se potrivesc cu altceva, dar asta nu e subiectul discutiei


Reiterez, daca vrei niste bookshelf-uri vinjoase si care sa se potriveasca perfect cu NAIT 5si ( nu NAP100, cu care sincer nu am incercat inca) acestea sunt REVEL M12. Lafel de bine se potrivesc si floorstanding-urle Revel F12 sau Focal Chorus sau chiar ARIA 926. Bineinteles ca (mai ales in cazul NAIM-ului ) si cablurile au un cuvint important de spus. Daca ai folosit niste cabluri capacitive ....adio sunet bun. Asta mai ale3s pentru cei care inteleg ca (') cablurile de boxe se "asorteaza" in primulo rind cu amplificatorul. Nu ca nu conteaza si boxa, dar ponderea mai mare o are amplificarea care e partea activa.

 

Din cate stiu eu tu esti un om destul de ocupat si probabil de asta nu mai tii minte exact toate intrevederile noastre si cu atat mai mult cronologia anumitor fapte.


Am incercat atat la voi in showroom cat si acasa, inainte sa-ti dau inapoi NAIT-ul (nu ca ar fi fost rau), Chorus 706, EPIC 1, EPIC 2 si la o saptamana de la inaugurare Aria 906. Iar de curand (adica la mult timp dupa...) am luat de la tine 2 perechi de Aria 906 si un centru din aceeasi serie, pe care nici nu le-am incercat pe NAP 100, acestea fiind vandute unui amic pentru a forma un sistem multi-canal.


DYNAUDIO Focus 160, Excite X16 si X12 au fost la mine tot in perioada NAIT 5si dar asta n-ai de unde sa stii...


Intre timp am ascultat la voi si Revel M12 cu naim si chiar nu m-a deranjat nimic insa recunosc aici sunetul "american" (multa presiune si mai putin rafinament, detaliu) ce nu e fix pe strada mea. Altceva se intampla cu seria Performa din cate am ascultat, de asemenea cu naim, insa nu aveai in stoc bookshelfurile si oricum pretul e pe masura..


Tu in schimb nu cred ca ai ascultat Zensor 3 si nici nu stii ce sunet caut eu. Acestea nu sunt pe atat de "vanjoase" sau musculoase precum Revel M12 ci mai deschise, rafinate, detaliate si muzicale.


Cat despre amplificarile naim, eu n-as miza atat de mult pe "diferentele majore" intre integratele mici (5i/5i v2/5si care oricum au preu pasiv si 50/60W) si NAP 100 (50W) + DAC V1 a carui "iesire variabila" e mai curata si mai precisa. Daca-mi spuneai de NAIT XS sau SUPERNAIT impreuna cu sursa de nivel similar, probabil era o alta poveste....


PS: As prefera daca se poate sa n-am o disputa cu tine, mai ales aici, chiar daca tu consideri ca fiind adecvata si morala interventia ta ca dealer printre utilizatorii de rand care-si impartasesc experientele pe acest forum.


[editat de Bibi] - eliminat citat în citat în citat ... [/edit]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu tu esti un om destul de ocupat si probabil de asta nu mai tii minte exact toate intrevederile noastre si cu atat mai mult cronologia anumitor fapte.


Am incercat atat la voi in showroom cat si acasa, inainte sa-ti dau inapoi NAIT-ul (nu ca ar fi fost rau), Chorus 706, EPIC 1, EPIC 2 si la o saptamana de la inaugurare Aria 906. Iar de curand (adica la mult timp dupa...) am luat de la tine 2 perechi de Aria 906 si un centru din aceeasi serie, pe care nici nu le-am incercat pe NAP 100, acestea fiind vandute unui amic pentru a forma un sistem multi-canal.


DYNAUDIO Focus 160, Excite X16 si X12 au fost la mine tot in perioada NAIT 5si dar asta n-ai de unde sa stii...


Intre timp am ascultat la voi si Revel M12 cu naim si chiar nu m-a deranjat nimic insa recunosc aici sunetul "american" (multa presiune si mai putin rafinament, detaliu) ce nu e fix pe strada mea. Altceva se intampla cu seria Performa din cate am ascultat, de asemenea cu naim, insa nu aveai in stoc bookshelfurile si oricum pretul e pe masura..


Tu in schimb nu cred ca ai ascultat Zensor 3 si nici nu stii ce sunet caut eu. Acestea nu sunt pe atat de "vanjoase" sau musculoase precum Revel M12 ci mai deschise, rafinate, detaliate si muzicale.


Cat despre amplificarile naim, eu n-as miza atat de mult pe "diferentele majore" intre integratele mici (5i/5i v2/5si care oricum au preu pasiv si 50/60W) si NAP 100 (50W) + DAC V1 a carui "iesire variabila" e mai curata si mai precisa. Daca-mi spuneai de NAIT XS sau SUPERNAIT impreuna cu sursa de nivel similar, probabil era o alta poveste....


PS: As prefera daca se poate sa n-am o disputa cu tine, mai ales aici, chiar daca tu consideri ca fiind adecvata si morala interventia ta ca dealer printre utilizatorii de rand care-si impartasesc experientele pe acest forum.

 

George, nu e nici o disputa!


1. Am fost pomenit de catre tine, deci m-am simtit mai mult decit indreptatit sa rectific niste inadvertente


2. Dezinformarea continua, prin textul bolduit. Seria 5i, 5imk2 si 5si nu au preu pasiv, au preu activ, adica aduce gain!


3. E problema ta ce vrei, ce-ti place si in final ce-ti iei. Intervin in privinta unor treburi obiective, cum ar fi aceasta cu asimilarea unui NAP100 cu un integrat care contine ambele etaje (pre+power) active


4. Daca-ti place Zensor 3 sau orice altceva, go on, ia-le, sa le folosesti sanatos. Nu am pomenit nimic in discutie de Zensor citvorele, am spus si eu niste constatari si incercam sa-ti dau niste sfaturi care ar fi putut sa-ti fie folositoare.


5. Succes!


[editat de Bibi] eliminat citat în citat în citat ... [/edit]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folosesc intens Dynaudio BM 6.

Nu recomand decat pentru muzica total acustica ,fara ritm daca se poate. Snare drum-ul suna lemnos si cam la fel indiferent de provenienta. Si nu e vorba doar de DAC-uri. la fel suna si cu ce inghite direct din studio in timp real ( set de tobe ,ritm pe clapa sau alta sursa).

 


In principiu e sanatos sa spui si ce sursa, amplificare si cabluri folosesti. Nu de alta, dar unii dintre noi le considera importante, pe aici. Oricum afirmatia nu are nici o relevanta in cadrul thread-ului sau in vreun alt cadru.


Cat despre Dynaudio si Naim, nu le gasesc compatibile in vreun fel. De altfel Nait-ul nu cred ca le poate pilota corespunzator, mai ales Dyna-urile din generatiile precedente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NAIT 5si Features


60W (into 8ohms) 90W (into 4 ohms)

4 analogue inputs: 2 x DIN, 2 x RCA

¼" (6.35mm) front panel headphone output

Custom-designed toroidal transformer with two separate windings

Aluminium chassis and sleeve with zinc die-cast fascia

Passive preamplifier with high gain power amp

British build and design


http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=12&cad=rja&uact=8&ved=0CIQBEBYwCw&url=http%3A%2F%2Fwww.audiot.co.uk%2Fuserfiles%2Fimage%2FRS1504_Press%2520Release%2520Naim%2520Triple%2520NAIT%2520Launch_Final-1.pdf&ei=YkeMU8PpJcf_ygOby4GgBw&usg=AFQjCNGros3tJv1KkoOBwm_WjjWVEOFXuA&bvm=bv.67720277,d.bGQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma ce amplif ai, pentru ce amplif cauti boxe? Era vorba despre ''Boxe pentru Nait 5si''

 

In momentul inceperii threadului aveam NAIT 5si, insa pe parcurs am renuntat la el pentru NAP 100, avand si DAC-V1 ca sursa. Initial am avut in gand utilizarea unui tuner, motiv pentru care era necesara si o intrare analogica in acest sistem. Ulterior am renuntat la ideea cu tunerul, avand in vedere un streamer cu internet radio. Asadar, nu am mai vazut rostul "etajului de preamplificare" cu acel potentiometru motorizat ALPS destul de zgomotos, chiar si in domeniul audio. Plusul de 10W de asemenea nu mi s-a parut foarte relevant, mai ales pentru un bookshelf, in schimb diferenta de bani recuperata ulterior a stat mai bine in buzunarul meu...


Cat despre caracterul sonor al acestor "amplificatoare mici" mai accesibile de la naim, dupa cum spuneam si mai devreme, nu as miza pe eventuale diferente majore intre puteri de 50-70W (indiferent ca iau forma unui final, integrat sau all-in-one). Acest lucru ar fi oricum o contradictie la adresa respectabilului producator....


[editat de Bibi] eliminat citat în citat în citat ... [/edit]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NAIT 5si Features


60W (into 8ohms) 90W (into 4 ohms)

4 analogue inputs: 2 x DIN, 2 x RCA

¼" (6.35mm) front panel headphone output

Custom-designed toroidal transformer with two separate windings

Aluminium chassis and sleeve with zinc die-cast fascia

Passive preamplifier with high gain power amp

British build and design


http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=12&cad=rja&uact=8&ved=0CIQBEBYwCw&url=http%3A%2F%2Fwww.audiot.co.uk%2Fuserfiles%2Fimage%2FRS1504_Press%2520Release%2520Naim%2520Triple%2520NAIT%2520Launch_Final-1.pdf&ei=YkeMU8PpJcf_ygOby4GgBw&usg=AFQjCNGros3tJv1KkoOBwm_WjjWVEOFXuA&bvm=bv.67720277,d.bGQ

 


Asa este,"mea culpa! "


Mult timp am trait si eu cu impresia ca sectiunea de pre- din integratele entry este activa, informatia parvenindu-mi "semioficial" chiar de la NAIM. Acum, la o intrebare ferma adresata lui Paul Stephenson am primit raspunsul fara echivoc, vi-l reproduc in totalitate:


Hi Christian


* Nait5 - had an active pre-amp with electronically controlled volume control

* Nait 5i - all the budget was put into a really good power amp and PSU, the pre-amp was made passive, reed relay inputs and the volume control was a potentiometer. The result was exceptional sound for the money at the expense of features.

* Nait 5i - Various tuning modifications but same concept, 3.5mm input added

* Nait 5i mk2 - More tuning modifications but same concept and headphones output added

Best

Paul


Sper sa fie de folos; oricum, dpdv sonic NAP100 difera semnificativ de Nait 5si

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este,"mea culpa! "


Mult timp am trait si eu cu impresia ca sectiunea de pre- din integratele entry este activa, informatia parvenindu-mi "semioficial" chiar de la NAIM. Acum, la o intrebare ferma adresata lui Paul Stephenson am primit raspunsul fara echivoc, vi-l reproduc in totalitate:


Hi Christian


* Nait5 - had an active pre-amp with electronically controlled volume control

* Nait 5i - all the budget was put into a really good power amp and PSU, the pre-amp was made passive, reed relay inputs and the volume control was a potentiometer. The result was exceptional sound for the money at the expense of features.

* Nait 5iNAIT 5i italic/mkII - Various tuning modifications but same concept, 3.5mm input added

* Nait 5i mk2NAIT 5si - More tuning modifications but same concept, 3.5mm input removed and headphones output added

Best

Paul


Sper sa fie de folos; oricum, dpdv sonic NAP100 difera semnificativ de Nait 5si

 

Cu scuzele de rigoare si-n speranta ca nu-l voi deranja pe D-zeu insusi, imi permit cateva mici corectii in cronologia din citatul de mai sus (vezi textul colorat).


Dincolo de asta si fara vreo intentie negativa (ca si pana acum), incerc o prietenoasa paralela cu un thread vecin:


Autorul: Jack

Subiectul mesajului: Re: Proac D28 sau D38 ? (pag. 4)

Scris: 15 Feb 2014, 05:09


"Pentru mine dunetul NAIM incepe chiar de la UnitiQute! Toate NAIM-urile au aceeasi amprenta sonora ( obtinuta in mod voit) si as putea trai linistit cu cei 30W ai lui Qute cu niste boxe nu greu de pilotat, cum ar fi niste Indiana Line sau Focal Chorus 706 sau Revel Concerta. Nusunt deloc se acord ca 5si sau altele ar fi niste frati rataciti ai modlelor superioare NAIM."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, on-toppic, recomandari ale mele pentru NAIM-uri entry-level, si mai ales NAIT 5si:


Indiana Line - orice, cu NAIM trec cu 2-3 clase peste categoria lor de pret. Nu as eziata sa imi fac un sistem NAIM-INDIANA LINE, chiar dca apare un dezechilibru la nivel financiar.

Focal - noua serie Chorus 700 , Aria 906 si 926

REVEL -seria Concerta

JMR -modelele "entry"

Spendor - modele vechi, mai ales S3/5SE sau SP3/1R


MAi sunt si altele, dar astea mi-au venit repede si le-am experimentat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Proac sau Focal, la alegere dupa gusturi...

hmmmmmm .....ProAc-urile le-as cam elimina din meniul NAIM-ului. Si nu pentru ca n-ar fi boxe excelente, dar.......de.....nepotrivirea de caracter....

Totusi, daca cuiva ii place combinatia, eu nu ma opun, dar consider ca rezultatul final nu face dreptate niciunuia din brand-uri.

Pe ProAc as pune un VTL, un Sugden, ARC, etc. Recent am avut o surpriza extrem de placuta punind pe D30R un Lexicon GX-7 (SS), sistem pe care dealtfel l-am si prezentat.


Revenind la NAIM, fara sa particularizez modelul, imi plac in mod deosebit cum se potenteaza reciproc cu REVEL. De exemplu seria Concerta pentru 5si, seriile superioare, mai ales Performa pentru Supernait (1&2, BTW, voicing-ul e destul de diferit de la SN1 la SN 2 ) si pre+power. Chiar zilele astea am ascultat NDX + NAC202 + NAP200 + Revel Performa 206, rezultatul fiind :shock:8-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, dar daca e sa ne luam dupa englezi la ei proac cu naim reprezinta o buna potrivire. Am ascultat naim cu focal la tine cat si la fostele hifiarena si sunetul a fost bun. Nu stiu daca unii s-au cumparat pe altii sau este doar o colaborare gen Classe+b&w.

La proac as mai adauga jadis in combinatie...cel putin mie mi-au placut...S-ar putea sa mearga si octave ca in general proac suna bine cu lampa din ce am citit...La fel si focal fiind boxe sensibile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, dar daca e sa ne luam dupa englezi la ei proac cu naim reprezinta o buna potrivire. Am ascultat naim cu focal la tine cat si la fostele hifiarena si sunetul a fost bun. Nu stiu daca unii s-au cumparat pe altii sau este doar o colaborare gen Classe+b&w.

La proac as mai adauga jadis in combinatie...cel putin mie mi-au placut...S-ar putea sa mearga si octave ca in general proac suna bine cu lampa din ce am citit...La fel si focal fiind boxe sensibile...

 

Fuziune, ambele brand-uri pastindu-si identitatea, primul aspect vizat fiind conlucrarea maxima la nivel de R&D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca ati tot pomenit de ... Focal:


Am ascultat acum cateva zile la Audioconcept niste boxe perfecte dupa gusturile si asteptarile mele. Niste boxe care au demonstrat odata in plus ca sunetul live poate fi reprodus cu scule de calitate. Boxele cu pricina se numesc Focal Stella Utopia.

Sunet complet, detaliu, dinamica, transparenta. Nu am auzit pana acum un pian sa sune atat de perfect, vocile atat de uman. O potrivire foarte reusita cu finalii de la MSB.

Muzicale si rezolute in egala masura. Este genul de sunet care-ti ramane undeva, si pe care nu-l mai uiti ...

 

:lol::lol::lol: .....dar nu ai mentionat care era front-end-ul .... :mrgreen::roll:;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai precis era streamer+ DAC + pre (activ), NAC-172XS :lol: . Desigur, nu era un sistem in adevaratul sens al cuvintului, era o incropeala pentru rodajul boxelor iar acea cutiuta solo ma scutea de a mai pune separat transport+DAC+ pre-, dar am constatat ce treaba buna facea raportat la pretul lui si intgrat cu "bazucile"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.