Sari la conținut
HiFi Tech

Boxe pentru naim NAIT 5si...


linkwitzriley

Postări Recomandate

Eu am YAMAHA A-S1000 cu Monitor Audio RX8 intr-o camera de doar 18mp. Din pacate nu sunt multumit de sunet, cu atat mai putin de bass-ul rezultat....este o bubuiala in toata regula. Daca are cineva RX8 imperecheate cu un alt amplificator il rog sa ma ajute. Acum nu stiu ce sa zic.....poate fi la fel de problema si camera avand doar 18mp sau amplif-ul pt ca eu le-am ascultat cand le-am cumparat pe NAD si suna cu totul altfel insa si camera unde am facut auditia era mult mai bine antifonata insa la fel de mica, din ce am mai citit pe site-uri multi recomanda NAIM sau NAD cu Monitor Audio. Multumesc

 

Parerea mea sincera e ca la tine boxele reprezinta problema esentiala. Atat NAD cat si naim se potrivesc cu MONITOR AUDIO mai bine decat YAMAHA, dar asta e unul din defectele seriilor RS/RX - bubuiala, in special la floorstandere. N-ar fi insa de neglijat nici faptul ca te-ai calicit si ai bagat namilele alea intr-o camera de 18mp. Iti recomand sa-ti iei niste bookshelfuri bune cu standurile de rigoare si dupa aia poti incerca si alt amplificator daca n-ai destula vlaga cu A-S1000. Apropo - vezi ca NAD e si mai darnic in ce priveste basul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 168
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Asa m-am "calicit" si eu cu D38R si le-am returnat dupa 3 zile.Aveam prea mult sunet in camera de 21mp.Acele incinte aveau nevoie de cel putin 30mp ca sa sune cum au fost concepute sa sune.Eu am spus mai sus ca problema este la incinte,sunt supradimensionate pentru acea camera.Tot ce poti face , daca nu vrei sa le schimbi, este sa le tii cat mai departe de pereti si sa le pui pe placi de granit cat mai inalte,prin inaltare vei taia foarte mult frecventele joase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate boxe sunt ''decuplate'' de podea prin spikuri' date=' nu?[/quote']

Capcana.Stii bine ca nu .Sunt o multime de solutii,de la spikuri,la paduri de lemn sau cauciuc dur,platforme de decuplare de toate felurile.Boxele mele stau pe paduri de cauciuc dur,apoi pe placi de granit.

A incercat cineva spikurile cu bile ,sub box,e sa vada ce randament dau fata de cele clasice cu varf ascutit?

 

Orice ai pune sub boxe sau intre boxe si podea, tot este nevoie pe spikuri. Suprafata de contact sa fie cat mai mica adica. Asta inteleg eu prin ''decuplare''. Parerea mea.

Am vazut si solutii inedite: boxe ''suspendate'', adica agatate de tavan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....Eu am spus mai sus ca problema este la incinte,sunt supradimensionate pentru acea camera.Tot ce poti face , daca nu vrei sa le schimbi, este sa le tii cat mai departe de pereti si sa le pui pe placi de granit cat mai inalte,prin inaltare vei taia foarte mult frecventele joase.

 

Daca, din orice motiv, bagi boxe mari intr-o camera mica, ce vina au boxele? Daca intr-o alta camera mare aceleasi boxe n-au bas bubuit - asa cum a marturisit - inseamna ca nu boxele sunt problema.

Prin inaltarea boxele se taie frecventele joase? Care este explicatia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin inaltarea boxele se taie frecventele joase? Care este explicatia?
Basii nu se atenueaza prin inaltare ci datorita masei mai mari a placii de granit, care nu mai transmite vibratiile catre parchet..


Cat despre povestea cu boxele "supradimensionate" pentru camera, face parte din folclorul popoarelor audiofile :lol:

(desigur, exista si situatii extreme dar ma indoiesc ca este cazul aici...).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca sunt diverse pareri, eu voi incerca in 2-3 zile sa fac ceva in acest sens tinand cont si de parerile si ideile voastre. Am comandat astazi la cineva 2 bucati de cauciuc gros iar peste ele voi veni cu spike-urile boxelor. Sunt si eu curios ca si voi daca intr-adevar se va imbunatati in vreun fel problema asta cu bass-ul excesiv si bubuit. Daca si asa persista voi trece la o auditie intr-un living de 40mp. Revin....cu bine....tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca sunt diverse pareri, eu voi incerca in 2-3 zile sa fac ceva in acest sens tinand cont si de parerile si ideile voastre. Am comandat astazi la cineva 2 bucati de cauciuc gros iar peste ele voi veni cu spike-urile boxelor. Sunt si eu curios ca si voi daca intr-adevar se va imbunatati in vreun fel problema asta cu bass-ul excesiv si bubuit. Daca si asa persista voi trece la o auditie intr-un living de 40mp. Revin....cu bine....tuturor.

 

Imi pare rau dar n-am auzit o prostie mai mare. Boxele sunt prevazute cu spike-uri nu doar pentru decuplare ci si pentru un suport foarte ferm, rigid. Daca pui cauciuc sub spike-uri nu faci decat sa anulezi efectul benefic al acestora. Asa ai putea sa le desurubezi pur si simplu din floarea aia de cauciuc. Cand suportul boxelor devine elastic si cabinetul se misca putin, in loc sa ramana inert in timp ce difuzoarele se misca. E cat se poate de logic sa intelegi ca pierzi din precizie, definitie, detalii. Sunetul e mai putin clar si basul mai rotund. Sunt cazuri in care se pun placi din piatra chiar si deasupra boxelor daca masa acestora e prea mica. Dupa cum ti s-a spus si mai sus, daca tii neaparat sa pastrezi boxele si-ti place sa-ti complici viata mai mult decat trebuie, tot ce poti face e sa le departezi cat mai mult de pereti (in special de colturile camerei), sa acoperi porturile bass reflex de pe spate si sa le pui niste placi cat mai grele sub spike-uri (fara cauciuc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Total de acord. Excelent punctat!


Eu destul de rar am intalnit podea perfect dreapta incat boxa sa stea nemiscata fara spikuri. Din spikuri se poate regla si boxa sta perfect si nu se mai misca. Si atunci ai in sunet precizie, claritate, imagine buna, separatie, bas controlat. Placa de marmura sau granit are mai mare efct daca se pune pe poda si nu sub boxa. Daca boxa e foarte grea nu mai e nevoie. Si pe cd-playere se poate pune greutate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok...fara cauciuc sub spike-uri asa voi face. Am zis sa iau si eu in calcul varianta unuia dintre voi care a spus ca asa ar fi si recomandat producatorul. Acum stiti si voi cum e cand primesti mai multe recomandari de la mai multe persoane...nu stii varianta cea mai buna. O sa le pun spike-uri si am sa le indepartez de peretii laterali pt ca eu le aveam lipite de peretii laterali si 10-15cm de peretele din spatele lor asta din lipsa de spatiu. Oricum va multumesc tuturor de sfaturi, bune sau mai putin bune fiecare dintre voi sunt sigur ca a vrut sa ma ajute :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Producatorul recomanda pad-uri de cauciuc pentru suprafete dure in loc de spike-uri, nicidecum o bucata de cauciuc sub spike-uri. Poti sa citesti in manual la pagina 11: http://www.monitoraudio.co.uk/assets/files/manuals/silver-rx.manual.pdf

Oricum asta nu inseamna neaparat ca iti rezolva problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa pui si mama spike-urilor sau a cauciucurilor,daca le tii lipite de peretii laterali si la 15 cm de cel din spate,nu rezolvi nimic.


In 18m nu as pune bookshelf,totusi,daca as avea un sistem potent si niste bookshelf-uri exceptionale parca ar mai merge.


Tot pe stadfloor as ramane,dar cu un singur difuzor de bas per incinta,cum am mai spus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

camiloiu ai dreptate, acum imi dau si eu seama ca asa trebuia...adica un rx6 ... silver 6 pe 2,5 cai sau boxe de raft. Din pacate camera ma si dezavantajeaza asa cum este nu pot schimba pozitia incintelor cum imi doresc. Incerc sa le indepartez de pereti cel putin de peretii laterali o pot face 30-40cm fiind suficient si un 20cm de peretele din spate si sa le pun spike-uri. Nu exclud varianta sa le si vand si sa iau alte incinte :) asta e....omul cat traieste invata...si cum altfel decat din greseli :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la subiect, o "gaselnita" de ultma ora :


REVEL.


La toate nivelurile cuplate cu NAIM => magie.

La modul cncret, pt 5si pot di luate in calcul ambele modele din seria CONCERTA, fie F12 ca floorstand, fie M12 ca bookshelf.


Ridicind putin stacheta, Performa "performeaza" fantastic cu SuperUniti.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10cm colo,20 cm dincolo...degeaba,pur si simplu modelele pe care le ai tu nu se "pupa",nu vei drege busuiocul deloc

ori pastrezi boxele si vinzi amp-ul ori invers,vezi pe care ai vrea sa il pastrezi si dai bataie,baga la vinzare,timpul trece pretul scade,intelegi ce spun?

in locul tau,as vinde boxele,care oricum sunt mari pentru camera ta,si m-as orienta spre alte firme de boxe,care se potrivesc cu ampliful tau...acuma,tu decizi ce vei face in continuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10cm colo,20 cm dincolo...degeaba
10cm colo, 20cm dincolo pot face sau desface sunetul unui sistem audio!


cryss84, daca "marturisesti" in ce oras locuiesti sunt convins ca se va gasi un audiofil cu experienta dispus sa te ajute cu pozitionarea. Pe forum e mai greu, mai ales in conditiile in care nu postezi macar o poza cu camera de auditie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iosip scrie:

10cm colo, 20cm dincolo pot face sau desface sunetul unui sistem audio!


sunt de acord cu tine, insa am spus asta fiind convins ca nu va ajuta cu nimic ,acolo se intampla ceva,exista un motiv,multe sau spus mai sus,camera de auditie,matching,sursa,cabluri....s.a.m.d

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acolo se intampla ceva,exista un motiv,multe sau spus mai sus,camera de auditie,matching,sursa,cabluri....s.a.m.d
De unde stii? Eu unul nu am ajuns la o astfel de concluzie, dar nu exclud ipoteza ca tu sa ai mai multe experienta cu sculele/boxele in cauza.

Pe de alta parte, colegul in suferinta nu pare dispus sa dea informatii despre restul sistemului, deci mi-e teama ca incercam sa facem baba sa treaca strada... cand ea vrea, de fapt, sa ramana acolo unde este!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde stii? Eu unul nu am ajuns la o astfel de concluzie, dar nu exclud ipoteza ca tu sa ai mai multe experienta cu sculele/boxele in cauza.

Pe de alta parte, colegul in suferinta nu pare dispus sa dea informatii despre restul sistemului, deci mi-e teama ca incercam sa facem baba sa treaca strada... cand ea vrea, de fapt, sa ramana acolo unde este!

De fapt a dat ceva indicatii,Amp Yamaha A_s1000,Ya,aha Cd-s300 si un dac Burson DA 160.Amplificatorul nu e rau de loc, sa-i faca problemele alea.Playerul conteaza putin atat timp cat e folosit ca ca transport pentru dac.De cable nu a zis nimic,eu cred ca acolo sigur are ceva probleme.Sunt multe conexiuni ar trebui sa ne spuna si ce cabluri a folosit.


[editat de Bibi] eliminat citat în citat în citat ... [/edit]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.